Škrábance na nábytku a na podlaze jsou sice jen estetickou vadou, ale když se na ně musíme dívat pořád, dovedou nám pít krev. Co s nimi?
Stačí trocha neopatrnosti a tužka v ruce, kamínek na podrážce nebo nějaký jiný ostrý předmět se nesmazatelně podepíše na povrchu nábytku. Nezoufejte.
Tak jako se říká, že na každou nemoc roste bylinka, existuje i na každou rýhu a škrábanec nějaký opravný prostředek. A když se nebudete chtít rovnou ve velkém pustit do hoblování parket, zvládnete to doma sami.
Na drobné chybičky stačí opravná tužka
Jako první pomoc výborně poslouží korekční tužky, které se dají snadno sehnat v železářství, drogerii nebo kutilském obchodě. Vypadají jako fixy a prodávají se v různých odstínech.
Můžete se pokusit trefit do odstínu poškozeného nábytku a koupit jen jednu barvu. Obvykle se ale prodávají tužky v sadě několika odstínů. Postup je snadný:
1. Poškrábané místo lehce otřete, a je-li to nutné, odmastěte.
2. Pokud se vám nepodařilo strefit se přesně do požadovaného odstínu dřeva, začněte od nejsvětlejšího tónu. Tužkou prostě rýhu přemalujte.
3. Je škrábanec ještě příliš světlý a nápadný? Pokračujte tmavším odstínem tužky. Vyhnete se tak tomu, aby na povrchu vzniklo příliš tmavé, nápadné místo.
Vosk i na hlubší rýhy
Zatímco korekční tužka se hodí hlavně na opravy drobných povrchových vad, trochu hlubší škrábance a rýhy snadno zamaskujete pomocí voskových korektorů. Stůl, rámy dveří i židle budou během chvilky jako nové. Měkký vosk vyplní a opraví i hluboké škrábance.
Vosky koupíte v kutilských potřebách nebo specializovaných prodejnách, stejně jako opravné fixy. Dejte si záležet na správné volbě odstínu.
1. Voskem pečlivě zakryjeme povrchové vady nábytku.
2. Celý povrch uhladíme a vyleštíme měkkým hadříkem. Hotovo!
Na rýhy v podlaze platí pasta
Na namáhaných místech, jako je podlaha, dojde k nějaké menší nehodě s viditelnými následky raz dva. Tady nám nejlépe pomůže speciální tmelicí pasta, kterou koupíte buď v kutilském obchodě, nebo přímo u prodejce podlahových krytin.
Pasty se prodávají zabarvené do různých odstínů, nebo můžete koupit bílou, do které se podle požadovaného odstínu vmíchají barevné pigmenty.
1. Plochu pořádně očistěte a lepicí páskou (třeba takovou, která se používá při malování stěn) ohraničte místo, které chcete opravit.
2. Z tuby vytlačte opravnou hmotu a případně přidejte barevný pigment nebo několik pigmentů tak, aby byla výsledná barva co nejpodobnější barvě podlahy.
3. Důkladně promíchejte malou stěrkou a zatmelte.
4. Vlhkým hadříkem jemně odstraňte zbytky pasty, odlepte pásku a asi hodinu nechte pastu vytvrdnout.
Opravný sprej na drobnosti
Na drobné poškození laku, jaké vznikne třeba při sestavování nábytku nebo opotřebením, kdy neprosvítají světlejší místa, si vystačíme s korekčním bezbarvým lakem ve spreji. I ten se dá koupit v železářství nebo na internetu.
Vybereme si, jestli budeme potřebovat lesklé, hedvábně matné nebo matné provedení a pustíme se do toho.
1. Otřeme a osušíme poškozené místo.
2. Ze vzdálenosti, uvedené na spreji, místo jemně přestříkáme a necháme zaschnout.
Tajný trik: ořechy
Všechny předchozí návody se hodí, když máte dost času si opatřit vše potřebné v obchodě. Jenže se může stát, že potřebujete zamaskovat nějaký nedostatek na dřevěném nebo dýhovém povrchu hned teď, jinak bude zle.
Než si začnete zoufalstvím rvát vlasy, porozhlédněte se ve spíži po ořechu. Může být jakýkoliv, vlašský, pekanový, para ořech, na tom nezáleží. Bohatě stačí jeden.
Ořech rozpůlíme a poškrabané místo jím potíráme. A světe div se, díky olejům z ořechu rýhy začínají mizet!
Tenhle trik má jednu velkou výhodu – ořechy jsou po ruce skoro vždycky. Bohužel vás ale nezachrání v případě, že je rýha hodně hluboká (tam to bude chtít vosk nebo tmel) a neporadí si ani s tmavými odstíny dřeva, třeba mahagonem nebo třešní.
Text: Kateřina Rodná, Foto: Shutterstock