Protože bude náš gril a grilovací nádobíčko v permanenci nejspíš po celé léto, neměli bychom zapomínat na jejich průběžné čištění.
Paní domu vám poradí, jak zvládnout údržbu roštu, jak na přiškvařené zbytky jídla nebo jak zbavit boční stěny grilu mastnoty a sazí.
Vnitřek grilu: Pokud ke grilování používáte dřevěné uhlí (nikoliv grilovací brikety), pak máte čisticí prostředek rovnou zdarma po ruce – popel, který po dřevěném uhlí zbude. Nepodceňujte jeho schopnosti!
Popel prosejte, velké kusy vyhoďte a jemný prach pak nanášejte na hadřík či houbičku, kterými pak vnitřní části grilu vydrhněte. Můžeme si z něj také udělat hustou kaši a tou přímo vnitřek umývat.
Tip Paní domu: Popel z dřevěného uhlí je také dobrým hnojivem pro zahradu – rostlinám dodává draslík a je zcela ekologický.
Vnější plášť: I ten by měl zůstat čistý a jako nový. Tentokrát však sáhněte po čističi ve spreji – tady se žádné alternativní metody nevyplatí. Čističe tak obnoví zašlý lesk, který vypalováním ztratil na kráse.
Čistí šetrně, rozhodně bychom místo nich neměli vybírat různé leštěnky s brusnými částicemi, které se pro lesklé plochy ani trochu nehodí.
Rošt: Nejprve vyzkoušíme myčku na nádobí. Rošt zbaví hrubé špíny a odmastí. Na zbylé příškvarky pak zkusíme horkou lázeň s rozpuštěnou jedlou sodou. Rošt v ní koupeme přes noc, aby připečená špína změkla a pak se dala snáz odrolit a okartáčovat. Zbylé skvrny pak dočistíme hadříkem se solí.
Tip paní domu: Aby se z roštu napečené zbytky lépe seškrabávaly, měli bychom před grilováním do povrchu roštu vetřít jedlý olej.
Nádoba na popel: Nejspíš budeme muset použít přípravek na odstranění rzi. Popel z dřevěného uhlí totiž vstřebává vlhkost, a pokud ho po zchladnutí hned neodstraníme, plech zreziví. Je-li popelník v dobré kondici, pak postačí použít saponát.
Tip Paní domu: Po grilování popel z nádoby nejen vysypeme, ale také vytřeme novinami nebo papírovými utěrkami.
Kolečka: Očistíme je hrubým kartáčem a mýdlovou vodou. Dobře osušíme a zevnitř naolejujeme, aby nevrzala.
Co s grilovacím náčiním?
Kovové části čistíme nejdříve a můžeme i na ně vzít pastu z dřevěného uhlí. Je jemná (pokud jsme tedy popel pěkně proseli) a kov nepoškrábe.
Dřevěné části a držadla odmastíme saponátem. Aby opravdu prokoukly a zesvětlely, vezmeme na ně chlorový čistič (Savo). Opláchneme je ve zředěném roztoku, necháme pár minut působit, pak omyjeme vodou ideálně smíchanou s octem.
Mašlovačku či štětec se skutečnými štětinami propereme v saponátu, žluklé zbytky tuku by nám kazily chuť při dalším použití.
Kartáč na čištění roštu dostává během sezony tak zabrat, že je lepší si koupit každý rok nový. Na trhu jsou i typy s výměnnými hlavicemi, ale jejich cena může přesáhnout cenu levnějšího kartáče.
Jak na plynový a lávový gril?
Výrobci plynových a lávových grilů varují před použitím čističů na klasické trouby, protože jsou pro jejich povrch příliš agresivní a mohou poškodit vnější lak. Ovšem tyto grily nám díky samočisticí schopnosti lávových kamenů ušetří spoustu práce. Stačí je po grilování rozpálit na nejvyšší teplotu a zbytky jídel a tuku shoří.
Vypalováním se čistí i některé plynové grily.
Na zbytek pak stačí běžná kuchyňská výbava – saponát a měkký hadřík.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock