Domů     Provětrejte peřiny
Provětrejte peřiny
28.2.2024

Přikrývky, polštáře používáme každý den, a tak si zaslouží naši péči.

Odborníci radí prát je alespoň jednou za rok, pokud se ale třeba více potíte, raději častěji. Než se k tomu odhodláte, pořádně si je prohlédněte. Zjistěte, jestli dobře drží švy, zda není někde díra.

Ta může zejména u péřových přikrývek při protrhnutí způsobit doslova spoušť jak v pračce, tak v bytě. Podívejte se, jak vypadá sypek. Je-li flekatý, bude potřeba ho vyměnit, to už ovšem vyžaduje profesionály.

U hodně zašpiněných přikrývek z umělého vlákna zvažte, zda se vůbec vyplatí je prát. Možná bude lepší koupit úplně nové. Jejich životnost totiž není nekonečná a nebývají drahé.

Záleží na materiálu

Každý vyžaduje jinou péči. Nějaké informace zjistíte na cedulce od výrobce, ale když chybí, budete si muset poradit sami.

Ovčí rouno

Přikrývky z tohoto materiálu jsou populární hlavně proto, že v zimě hřejí a v létě chladí. Navíc mají antialergenní vlastnosti díky lanolinu, který zabraňuje množení roztočů.

Právě proto bychom je neměli prát v obyčejných pracích prostředcích, ale v těch, které lanolin obsahují a jsou na ovčí rouno určeny. Přikrývky bývají dvojího druhu. Buď je merino zatkávané do bavlny, nebo je uvnitř prošívané přikrývky. Obojí se perou stejně a možnosti jsou dvě.

V pračce – perte vždy jen jeden kus, více vaše pračka pravděpodobně neunese a také by přikrývku nemusela dostatečně vymáchat. Zvolte program na 30 °C. Nikdy nepoužívejte aviváž.

Ručně – tady budete potřebovat vanu. Přikrývky nejdřív nechte odmočit ve vodě s pracím prostředkem s teplotou okolo 30 °C. Po hodině přikrývku částečně vyždímejte a vodu vypusťte.

Napusťte si novou lázeň s pracím prostředkem a tentokrát přikrývku přeperte. Nesmíte ji třít, ale jen jemně stlačovat. Nakonec ji dobře vymáchejte v několika lázních a jemně vyždímejte. Opět spíš stlačováním, nikoliv kroucením, a nechte dobře vyschnout.

Můžete použít sušičku nastavenou na vlažný program nebo ji vyvěste ven, ale rozhodně ne na přímé slunce.

Peří

Péřové deky mají své příznivce i odpůrce, ale ten, kdo je používá, si je většinou nemůže vynachválit. Peřina při dobré péči vydrží mnoho let. V nových výrobcích bývá peří ošetřené proti roztočům, ve starých nikoliv, ale i s těmi si poradíte.

Peřinu můžete samozřejmě dát do čistírny. Ale pokud máte dostatečně velkou pračku, dá se i vyprat.

Jak na to?

Do pračky vložte vždycky jen jeden kus, protože peří potřebuje dost místa a také nasákne hodně vody. Použijte speciální prací prostředek na peří.

Pokud ho nedostanete v drogerii, kupte v prodejnách sportovních potřeb prostředek na péřové bundy a spací pytle a vynechte aviváž, která by peříčka slepila. Ideální je zvolit speciální program na peří. Pokud ho vaše pračka nemá, pak na vlnu.

Před ždímáním přidejte jedno máchání. Ždímání nastavte na nízké otáčky, aby se peří nepolámalo. Můžete je ještě jednou zopakovat.

Sušení

Když peřinu vytáhnete, bude se zdát, že se všechno peří slepilo, nelekejte se. Při sušení se vše napraví. Ideální je ovšem sušit v sušičce. Načechrání pomůže, když tam současně přidáte dva tenisové míčky.

V teplém počasí můžete sušit i na šňůře, ale bude to trvat velmi dlouho a musíte peří stále protřepávat, aby se oddělilo. I tak vzniká riziko plísní.

Syntetika

Je na údržbu nejjednodušší. Polštáře a přikrývky naplněné syntetickými vlákny vyperete snadno v pračce. Měli byste ji ovšem zaplnit jen z 60 %, protože vlákno hodně nasákne vodu. Použít můžete běžný prací prášek, ale dejte ho méně než při běžném praní.

Pokud výrobce nedoporučuje jinak, perte na 60 °C. Nastavte menší intenzitu ždímání a nemělo by trvat déle než jednu minutu.

Sušení

I to je u syntetických vláken jednodušší. Sušičku jen musíte nastavit na nižší teplotu, ale přikrývky a polštáře dobře uschnou i jen tak na vzduchu. Jen je nedávejte na přímé slunce, spíš někam, kde proudí vzduch a můžete je občas protřepat.

Paměťová pěna

Bývají z ní vyrobeny různé anatomické polštářky, které se používají zejména proti bolestem krční páteře. Většinu z nich vyprat klidně můžete. V žádném případě je ale nedávejte do pračky. Paměťová pěna je velmi citlivá a v pračce byste ji poničili.

Některé, zejména dražší polštáře mají povlak na zip, ten musíte sundat a vyprat zvlášť.

Perte ručně

Nejlépe ve vaně a použijte tekutý prací prostředek. Napusťte tolik teplé vody, abyste mohli při praní polštář ponořit, přidejte odměrku prostředku a důkladně ho ve vodě promíchejte. Dejte do vody polštář a nechte nasáknout.

Poté ho rukama mačkejte, aby se nečistoty uvolnily. Důležité je polštář pořádně vymáchat. Nejlépe se vám to podaří pod tekoucí vodou a chce to věnovat máchání delší čas. Snažte se, abyste vypláchli všechen saponát a aby odtékala jen čistá voda.

Sušení

Do sušičky ho dát nemůžete, protože stejně jako pračka by poničila paměťovou pěnu. Vytlačte z něj rukama co nejvíce vody a položte ho na čistou utěrku. Nejlépe uschne venku na vzduchu, ale nedávejte ho na přímé slunce.

Než ho začnete znovu používat, přesvědčte se, že je opravdu úplně suchý. Ve vlhkém by se totiž mohla tvořit plíseň.

Text: Eva Hořánková

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
9.4.2024
Máme pro starší osoby upravit byt, nebo ne? Vždyť to doteď stačilo. Odpověď zní ano. Už proto, aby byl bezpečný. Většinou člověk žije v bytě léta a vyhovuje mu. Jenže pak přijde třeba snížení pohyblivosti nebo nemoc a všechno je jinak. Své o tom vědí i daleko mladší ročníky, než jsou ti, kteří se počítají k seniorům. Takže až budete upravovat byt pro rodiče, myslete i na ten svůj. Někdy stačí mal
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
26.3.2024
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, někam dozadu, to v lepším případě. Při namátkové prohlídce některé přece jen vyřadíme… Abycho
13.3.2024
Také jste vždycky toužili po houpacím křesle? Třeba si právě teď můžete tohle přání splnit. Jenže jaké vybrat? Možností je spousta. Například musíte vědět, kde je budete převážně používat. Venku, uvnitř nebo obojí? Ať už si vyberete jakékoliv, počítejte, že mu musíte vyhradit dostatek místa. Našli jsme pár kousků z různých materiálů, které by se vám mohly líbit. Ratanové Křeslo může být s
11.3.2024
Máte byt zařízený ve skandinávském stylu a rádi byste ho nějak oživili? Přidejte kousek japonského minimalismu a vznikne vám „japandi“. Styl, který právě frčí… Japandi je rébus, který snadno rozlousknete – slovo vzniklo spojením názvů Japonska a Skandinávie. Obě země mají v bydlení a interiérovém designu mnoho společného, a to praktičnost, jednoduchost, pohodlí a iluzi prostoru. Když se začnou ka
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn