Spolknout prášek a mít od bolesti pokoj není vždy nejlepší řešení. Stačí se podívat na výčet nežádoucích účinků v příbalovém letáku.
Ať už je příčina jakákoli, vyplatí se zejména při bolesti opakované nebo chronické hledat úlevu nejen v lécích. Pomocné metody tišení bolestí mohou být někdy překvapivě účinné a především bez nežádoucího dopadu na zdraví.
Pomohou snížit množství léků, které se nezřídka mohou samy stát příčinou nových bolestí. Co tedy zkusit? Máme pro vás několik tipů, většinou působí univerzálně, nehledě na zdroj bolesti.
1. Puzzle nebo vyšívání
To je rada psychoterapeutů. Přetrvávající bolest je monotónní vjem a ten se dá v mozku zastínit činností vyžadující po delší dobu vysokou soustředěnost na detaily. Velmi dobře se hodí skládanky typu puzzle, zvláště složitější typy.
Stejně působí i soustředění při tvořivých činnostech, jako je skládání předmětů ze sirek, vyšívání nebo patchwork.
Bolest zcela nezmizí, chvílemi se bude připomínat, ale ztratí svůj dominantní vliv v mozku.
2. Muzika
Pro většinu lidí je hudba stejně silným vjemem jako soustředěná tvořivá práce. Poslech oblíbené muziky proto spolehlivě odvádí pozornost od vnímání bolesti a ještě silněji působí aktivní muzicírování.
Kdo je založen výtvarně, může stejného efektu dosáhnout vlastní tvořivou činností, hodí se i omalovánky proti stresu.
3. Teplo a chlad
Změna teploty intenzivně působí na povrchové partie těla, a může tak omezit vedení bolesti nervovými dráhami nebo ovlivnit její příčinu. Na teplo dobře reagují bolesti vyvolané křečovitým stažením svalstva.
Proto při bolestech hlavy vycházejících z napětí v šíjové oblasti ulevují teplé koupele nebo sprcha. Intenzivním prohřátím se svaly uvolní a zlepší se prokrvení bolestivé oblasti. Chlad vytváří opačný efekt, protože prokrvení omezuje.
Studené obklady proto pomáhají při bolestech spojených s otokem a zánětem, což jsou typické migrény.
4. Pohyb
Asi vás to překvapí, ale pohyb dobře pomáhá při úbytku kloubní chrupavky u artrózy, ačkoli bolestivost naopak postiženého nutí, aby se šetřil. Ovšem při pohybu se zvýší produkce kloubní tekutiny, která funguje jako „promazávání“.
Zmírní tedy tření opotřebovaného kloubního pouzdra a hlavice a tím i bolestivost pohybu.
Pohyb ale pomáhá často i při bolestech hlavy, především procházky ulevují, protože se zlepší dýchání a tím i prokrvení mozku. Chůzi je vhodné doplnit zastávkami s dechovými cvičeními.
5. Palčivé koření
Náplasti s kapsaicinem, což je látka dávající palčivost chilli paprice, jsou běžně k dostání jako prostředek proti bolestem.
Intenzivně podporují prokrvení, což znamená nejen lepší okysličení, ale také lepší odvádění otoků a látek vznikajících při zánětlivých pochodech.
Obklady s podobným účinkem si lze podomácku připravit z nastrouhaného zázvoru, který v poměru 1:2 zapracujete do syrové strouhané brambory. Přiložte na bolestivé místo a nechte působit, dokud nezačne pocitově příliš hřát.
Delší aplikace je už nevhodná, mohla by způsobit podráždění kůže. Jinou variantou tohoto obkladu je křenová placka.
6. Kadidlo
Přírodní alternativou pro tišení především bolestí kloubů, ale i dalších zánětlivých onemocnění, zejména střevních, jsou látky získávané z pryskyřic kadidlovníku čili boswellie.
Jejich účinnost potvrdily lékařské výzkumy nejen u lidí, ale i při artróze u psů a koní. Oproti obvykle používaným protizánětlivým lékům tišícím bolest navíc boswellia nepředstavuje nepříjemnou zátěž pro žaludek.
Boswellie může ovlivňovat účinky některých léků, takže než se ji rozhodnete vyzkoušet, poraďte se v lékárně.
7. Odbourávání stresu
Bolest jakožto tělesná nepohoda vyvolává stres. Platí to ale i opačně – stres vede ke zvýšenému napětí ve svalech a to je častou příčinou bolestí hlavy nebo zad. Tím se snadno dostaneme do bludného kruhu, kdy bolest spojená se stresem vede k další bolesti.
Proto se vyplatí odbourávat stres už v jeho počátcích. Pohodlnou cestou jsou bylinné přípravky s uklidňujícím účinkem jako meduňka, kozlík nebo mučenka. Velice účinná je i třezalka, ale u té pozor, pokud berete nějaké léky, neboť může jejich účinek ovlivnit.
Neméně prospěšné jsou meditační techniky, které sice vyžadují více času a snahy, ale jejich dopad na vnímání bolesti je také dlouhodobější.
Pozor na zbytečné přemáhání!
Může totiž uškodit. Lidé, kteří se dlouhodobě přemáhají a snaží se zvládat bolesti bez úlevy, se dostávají do stavu chronického stresu. Odhodlání mysli je totiž jedna věc a reakce organismu na fyzické utrpení druhá.
Nehledě na naši vůli pak tělo zvyšuje produkci stresových hormonů. Jejich dlouhodobé působení pak podkopává imunitní systém. Proto se zjistilo, že lidé dlouhodobě vystavení bolesti mají též sklon k vyšší nemocnosti. Naopak tišení bolesti urychluje hojení a uzdravování.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock