Domů     Prodlužte si léto v zimní zahradě
Prodlužte si léto v zimní zahradě
17.9.2021

Sluneční pokoj… To je anglický výraz pro zimní zahradu. A opravdu je to takové pozitivní, „sluníčkové“ místo, které u domu najde více možností využití…

Přemýšlíte o své zimní zahradě? Chtěli byste si ji vybudovat? Než se do toho pustíte, pokuste se získat co nejvíce potřebných informací. Na veletrzích, v odborném tisku, ale také u lidí, kteří již takovou stavbu mají.

Většinou nemají problém se podělit o své zkušenosti a poskytnout cenné rady „ze života a provozu“. Pořízení zimní zahrady je finančně náročnější a není to koupě na pár měsíců, pečivou přípravou hned na začátku vychytáte případné nedostatky.

A vždy je lepší objednat si k plánování i následné realizaci zkušené odborníky. Chcete přece příjemný obytný prostor navíc a ne odpudivou skleněnou bradavici na fasádě…

Kouzlo prostoru

Jedním z bodů, které budete promýšlet, je účel, kvůli kterému chcete zahradu zřídit. Budete ji využívat jen za deštivého počasí v letních měsících? Nebo má jako další obytný prostor sloužit po celý rok? Má to být reprezentativní prostor k setkávání s přáteli?

Nebo ji chcete zřídit jako zajímavé místo pro pěstování subtropických či dokonce tropických rostlin? Prostor, v němž se můžete dotknout svých vzpomínek na exotickou dovolenou?

Třeba se rozhodnete, že to správné, co byste v zimní zahradě chtěli mít, je velký bazén a relaxační zóna s lehátky a tlumenou hudbou… Každý záměr potřebuje jiný přístup při plánování. Má to vliv na typ vytápění, na způsob větrání, na správný výběr stínění…

Kam s ní?

V první řadě si naplánujte kam svou zimní zahradu umístíte. Často přirozeně navazuje na obývací pokoj, ale nemusí tomu tak být vždy. Důležitá je i světová strana.

Například zimní zahrada orientovaná na jih potřebuje dostatečné větrání i v době vaší nepřítomnosti. Nedoporučuje se stavět ji na sever, kam sluníčko na návštěvu moc nechodí.

Je třeba si také uvědomit, že na prosklenou přístavbu působí daleko víc klimatické změny než na zděnou stěnu.

Než začnete stavět…

Při výběru toho správného dodavatele se zaměřte na jeho služby, ale prohlédněte si jeho již zrealizované stavby a prostudujte reference. Prolistujte si jeho katalogy, prospekty a informační materiály, koukněte na jeho webové stránky. Až si vyberete, měl by vám nabídnout:

* Bezplatnou úvodní konzultaci, na které vám poradí vhodné místo a doporučí materiál, tvar, provedení a další podrobnosti. Třeba, jaké technické a klimatické podmínky byste měli brát při navrhování v úvahu.

* Pak by měla na řadu přijít nezávazná nabídka; většinou jí předchází návštěva odborníka přímo na místě nebo předložení jednoduchého náčrtku s rozměry a fotografie domu. Pomůže také stávající projektová dokumentace domu.

* S ní by měla být spojena cenová kalkulace, abyste si hned na začátku ujasnili, kolik vás to bude stát.

* Příjemné je, když s nabídkou dostanete vizualizaci, která vám realisticky ukáže, jak bude vypadat konkrétně vaše zimní zahrada, až bude hotová. Zde se můžete ještě domluvit na různých změnách, doplňcích a úpravách.

* Všechny tyhle body můžete provést s několika potenciálními firmami, ale pak už se musíte rozhodnout pro jedinou, která vypracuje podrobný projekt a vaši oázu klidu a odpočinku postaví. Nevybírejte jen podle ceny, někdy to levné nemusí znamenat správné…

* Máte vybráno? Pak ještě požádejte, zda by vám neporadil s jednáním na stavebním úřadu, od kterého musíte mít ještě před začátkem stavby územní souhlas a ohlášení.

Co budete řešit

Pak už stačí jen zasednout k jednacímu stolu. Je toho docela hodně, o čem se musíte rozhodnout. Vybírat budete:

* MATERIÁL určený pro nosné konstrukce – má hned několik úkolů – zajišťovat vysokou stabilitu, tepelnou izolaci a dlouhou životnost. Vyberete si dřevo, plast, hliník nebo jejich kombinace? Všechno má své pro a proti.

Plast se snadno udržuje, ale nedá se renovovat, dřevo má výborné tepelně-izolační vlastnosti a příjemný vzhled. Musí se ale ošetřovat speciálními odolnými nátěry. Hliník nepotřebuje žádnou péči, je odolný vůči povětrnostním vlivům, ale cenově dražší.

* ZASKLENÍ – spolu s materiálem nejvíc rozhoduje o teplotě uvnitř zimní zahrady. Nejpoužívanější je izolační dvojsklo s protisluneční ochranou, ale použít se dají i dvoj nebo trojkomůrkové desky z polykarbonátu nebo plexisklo (akrylát).

* VĚTRÁNÍ – pravidelná výměna vzduchu v zimní zahradě je důležitá, aby se zabránilo přehřívání a vzniku vysoké vlhkosti. Větrání může být jen přirozené – otevřením nebo sklopením jednotlivých křídel, nebo tzv. nucené (řízené), při kterém využijete například ventilátory a větráky.

* TOPENÍ – příjemnou vnitřní teplotu mohou zajistit zapuštěné stěnové konvektory, často je topení napojené k centrálnímu vytápění a má vlastní termostat. Zeptejte se na výhody topení s větrákem.

* STÍNĚNÍ – si vybírejte venkovní (vnější) nebo vnitřní. Venkovní je účinnější, zato rychleji „stárne“, protože na něj působí déšť, UV záření, slunce i mráz.

Různé markýzy a žaluzie mohou být navíc ovládané senzoricky, mohou mít svůj vlastní povětrnostní snímač a další vychytávky.

* ZASTŘEŠENÍ – chtějte, aby povrch střechy uměl poskytnou zastínění a tepelnou izolaci. Jen tak se vám bude horkém letním dni v zimní zahradě dobře pobývat. Vedle skla to může být tzv. polykarbonát.

Sklo určené do střechy by mělo být bezpečnostní, opatřené bezpečnostní fólií, která zamezí tříštění a vysypání skla do zimní zahrady. Ptejte se na UV filtr.

* OSTATNÍ – praktickým doplňkem je žlab pro odvod dešťové vody, komfort v létě zajistí sítě proti hmyzu.

Připravila: Dana Pešková, Zdroj: Kurt Jeni, Zimní zahrady (nakladatelství Ikar); proplast-k.cz, azeko.cz, tzb.info.cz, Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
10.5.2025
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě půvabnější a krásnější. Čím začít? Odstraňte mech a suché listí Trávník si po zimě o pomoc pří
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
reklama
Šikovné tipy
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kdo ve skutečnosti objevil Ameriku? Byli to Skoti či Irové?
enigmaplus.cz
Kdo ve skutečnosti objevil Ameriku? Byli to Skoti či Irové?
Učebnice dějepisu nás učí, že za objevením Ameriky v 15. století stál slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus. Některé nálezy ale napovídají, že americké prvenství ve skutečnosti patří jiným. Kontinent byl
Hostýn: Působí zde Panna Marie?
epochanacestach.cz
Hostýn: Působí zde Panna Marie?
Hostýn je 735 metrů vysoký kopec, na kterém se nachází významné poutní místo. Podle pověsti se zde ve 13. století ukrývali lidé při velkém nájezdu Tatarů. Scházela jim prý ale voda. Proto se modlili k Panně Marii a nebeská pomoc údajně skutečně přišla. V roce 1241 se Evropa brání nájezdům Mongolů z východu. Jedna část –
Kníže Oldřich: Vyžíval se hrdina slavné romance v krutovládě?
historyplus.cz
Kníže Oldřich: Vyžíval se hrdina slavné romance v krutovládě?
Je krásná. Knížecí syn Oldřich nedokáže odtrhnout zrak od selské ženy, která poblíž Peruce na Lounsku ve studánce máchá prádlo. Odpojí se od své družiny, prostou venkovanku Boženu si vysadí k sobě do sedla a odcválá s ní domů. Vůbec ho netrápí fakt, že tam na něj čeká jeho zákonitá manželka, a ani to, že
Chatbot Adam pomáhá auditorům Ministerstva financí ČR. Vyvinuli ho odborníci z CIIRC ČVUT
21stoleti.cz
Chatbot Adam pomáhá auditorům Ministerstva financí ČR. Vyvinuli ho odborníci z CIIRC ČVUT
Ministerstvo financí ve spolupráci s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT představilo nového inteligentního chatbota Adama. Ten pomáhá auditorům při kontrole čerpání dota
Deštníky: Vyvinou se ze slunečníků!
epochaplus.cz
Deštníky: Vyvinou se ze slunečníků!
Překážejí, zapomínáme je a někdy se mohou proměnit ve zbraň, ať už náhodou či cíleně. Ale bez nich bychom se neobešli. Původně jsou určeny pro nejvyšší vrstvy, panovníky a církevní hodnostáře. Později inspirují umělce. Dnes se deštníky stávají nejen ochranou před rozmary počasí, ale i módním doplňkem! Přelom dubna a května s sebou přináší nejenom
Rozchod s Burešovou a stěhování?
nasehvezdy.cz
Rozchod s Burešovou a stěhování?
O tom, že to v posledních týdnech mezi Evou Burešovou (31) a Přemkem Forejtem (38) pořádně skřípe, si štěbetají už i vrabci na střeše. Odloučení způsobené její účastí ve slovenské soutěži Let’s Danc
Restaurace Triton: Inspirace z Pána Prstenů a tajný klenot z Brazílie
iluxus.cz
Restaurace Triton: Inspirace z Pána Prstenů a tajný klenot z Brazílie
O novém menu zážitkové restaurace Triton si štěbetají snad už i vrabci z Františkánské zahrady. Dokonale vyladěné pokrmy z dílny talentovaného šéfkuchaře Tomáše Kohúta překvapují ve všech směrech. Nej
Švýcarská značka Traser vstupuje v Čechách do říše šermu
epochalnisvet.cz
Švýcarská značka Traser vstupuje v Čechách do říše šermu
Rodina švýcarské hodinářské značky Traser se opět rozšířila. S vizí podpořit mladé talenty upřela svou pozornost do tradičního a ryze konzervativního světa sportovního šermu. Prvním partnerem švýcarské společnosti, která proslula svou technologií tritiem plněných trubiček garantujících perfektní čitelnost údajů z číselníku, se stala trojice nadějných českých šermířů fleretem – Max Kavecký, Kryštof Novák a Eliáš
Nikdy na přítele nezapomenu!
skutecnepribehy.cz
Nikdy na přítele nezapomenu!
Každé léto jsem jezdila za prarodiči do malé vesnice, která byla tak odlehlá, že by ji málokdo našel na mapě. Ale tam jsem našla toho nejlepšího člověka. Zde jsem trávila dny plné dobrodružství, smíchu a bezstarostnosti. Hlavně díky němu. Mému nejlepšímu kamarádovi Tomášovi. Byl o rok starší, s hnědýma očima, které byly vždy plné zvědavosti. Jeho smích byl
Ve znamení geometrie a olivovníků
rezidenceonline.cz
Ve znamení geometrie a olivovníků
Prosklené atrium se vzrostlou zelení, viditelnou téměř z každé části rezidence, je srdcem pozoruhodného projektu, vytvořeného na pozemku o velikosti téměř tří set čtverečních metrů. Původní myšlenkou zadavatele byl požadavek na vznik bydlení o třech úrovních, s respektem k cílené harmonii zvolených materiálů a očekávané funkčnosti. Součástí představ investora bylo i propojení společenské zóny v zájmu její
Konečně mám v duši klid a mír
nejsemsama.cz
Konečně mám v duši klid a mír
Když mi z nemocnice volali, že matka umírá, našla jsem v sobě sílu za ní jít. A to navzdory tomu, že mi kdysi tak ublížila. Alespoň na malou chvíli jsem se pokusila zapomenout a být tu pro ni. Moje dětství rozhodně nebyla pohádka. Matka byla nezodpovědná, nespoutaná žena, pro kterou bylo důležitější vysedávání v hospodě a střídání mužů