Sluneční pokoj… To je anglický výraz pro zimní zahradu. A opravdu je to takové pozitivní, „sluníčkové“ místo, které u domu najde více možností využití…
Přemýšlíte o své zimní zahradě? Chtěli byste si ji vybudovat? Než se do toho pustíte, pokuste se získat co nejvíce potřebných informací. Na veletrzích, v odborném tisku, ale také u lidí, kteří již takovou stavbu mají.
Většinou nemají problém se podělit o své zkušenosti a poskytnout cenné rady „ze života a provozu“. Pořízení zimní zahrady je finančně náročnější a není to koupě na pár měsíců, pečivou přípravou hned na začátku vychytáte případné nedostatky.
A vždy je lepší objednat si k plánování i následné realizaci zkušené odborníky. Chcete přece příjemný obytný prostor navíc a ne odpudivou skleněnou bradavici na fasádě…
Kouzlo prostoru
Jedním z bodů, které budete promýšlet, je účel, kvůli kterému chcete zahradu zřídit. Budete ji využívat jen za deštivého počasí v letních měsících? Nebo má jako další obytný prostor sloužit po celý rok? Má to být reprezentativní prostor k setkávání s přáteli?
Nebo ji chcete zřídit jako zajímavé místo pro pěstování subtropických či dokonce tropických rostlin? Prostor, v němž se můžete dotknout svých vzpomínek na exotickou dovolenou?
Třeba se rozhodnete, že to správné, co byste v zimní zahradě chtěli mít, je velký bazén a relaxační zóna s lehátky a tlumenou hudbou… Každý záměr potřebuje jiný přístup při plánování. Má to vliv na typ vytápění, na způsob větrání, na správný výběr stínění…
Kam s ní?
V první řadě si naplánujte kam svou zimní zahradu umístíte. Často přirozeně navazuje na obývací pokoj, ale nemusí tomu tak být vždy. Důležitá je i světová strana.
Například zimní zahrada orientovaná na jih potřebuje dostatečné větrání i v době vaší nepřítomnosti. Nedoporučuje se stavět ji na sever, kam sluníčko na návštěvu moc nechodí.
Je třeba si také uvědomit, že na prosklenou přístavbu působí daleko víc klimatické změny než na zděnou stěnu.
Než začnete stavět…
Při výběru toho správného dodavatele se zaměřte na jeho služby, ale prohlédněte si jeho již zrealizované stavby a prostudujte reference. Prolistujte si jeho katalogy, prospekty a informační materiály, koukněte na jeho webové stránky. Až si vyberete, měl by vám nabídnout:
* Bezplatnou úvodní konzultaci, na které vám poradí vhodné místo a doporučí materiál, tvar, provedení a další podrobnosti. Třeba, jaké technické a klimatické podmínky byste měli brát při navrhování v úvahu.
* Pak by měla na řadu přijít nezávazná nabídka; většinou jí předchází návštěva odborníka přímo na místě nebo předložení jednoduchého náčrtku s rozměry a fotografie domu. Pomůže také stávající projektová dokumentace domu.
* S ní by měla být spojena cenová kalkulace, abyste si hned na začátku ujasnili, kolik vás to bude stát.
* Příjemné je, když s nabídkou dostanete vizualizaci, která vám realisticky ukáže, jak bude vypadat konkrétně vaše zimní zahrada, až bude hotová. Zde se můžete ještě domluvit na různých změnách, doplňcích a úpravách.
* Všechny tyhle body můžete provést s několika potenciálními firmami, ale pak už se musíte rozhodnout pro jedinou, která vypracuje podrobný projekt a vaši oázu klidu a odpočinku postaví. Nevybírejte jen podle ceny, někdy to levné nemusí znamenat správné…
* Máte vybráno? Pak ještě požádejte, zda by vám neporadil s jednáním na stavebním úřadu, od kterého musíte mít ještě před začátkem stavby územní souhlas a ohlášení.
Co budete řešit
Pak už stačí jen zasednout k jednacímu stolu. Je toho docela hodně, o čem se musíte rozhodnout. Vybírat budete:
* MATERIÁL určený pro nosné konstrukce – má hned několik úkolů – zajišťovat vysokou stabilitu, tepelnou izolaci a dlouhou životnost. Vyberete si dřevo, plast, hliník nebo jejich kombinace? Všechno má své pro a proti.
Plast se snadno udržuje, ale nedá se renovovat, dřevo má výborné tepelně-izolační vlastnosti a příjemný vzhled. Musí se ale ošetřovat speciálními odolnými nátěry. Hliník nepotřebuje žádnou péči, je odolný vůči povětrnostním vlivům, ale cenově dražší.
* ZASKLENÍ – spolu s materiálem nejvíc rozhoduje o teplotě uvnitř zimní zahrady. Nejpoužívanější je izolační dvojsklo s protisluneční ochranou, ale použít se dají i dvoj nebo trojkomůrkové desky z polykarbonátu nebo plexisklo (akrylát).
* VĚTRÁNÍ – pravidelná výměna vzduchu v zimní zahradě je důležitá, aby se zabránilo přehřívání a vzniku vysoké vlhkosti. Větrání může být jen přirozené – otevřením nebo sklopením jednotlivých křídel, nebo tzv. nucené (řízené), při kterém využijete například ventilátory a větráky.
* TOPENÍ – příjemnou vnitřní teplotu mohou zajistit zapuštěné stěnové konvektory, často je topení napojené k centrálnímu vytápění a má vlastní termostat. Zeptejte se na výhody topení s větrákem.
* STÍNĚNÍ – si vybírejte venkovní (vnější) nebo vnitřní. Venkovní je účinnější, zato rychleji „stárne“, protože na něj působí déšť, UV záření, slunce i mráz.
Různé markýzy a žaluzie mohou být navíc ovládané senzoricky, mohou mít svůj vlastní povětrnostní snímač a další vychytávky.
* ZASTŘEŠENÍ – chtějte, aby povrch střechy uměl poskytnou zastínění a tepelnou izolaci. Jen tak se vám bude horkém letním dni v zimní zahradě dobře pobývat. Vedle skla to může být tzv. polykarbonát.
Sklo určené do střechy by mělo být bezpečnostní, opatřené bezpečnostní fólií, která zamezí tříštění a vysypání skla do zimní zahrady. Ptejte se na UV filtr.
* OSTATNÍ – praktickým doplňkem je žlab pro odvod dešťové vody, komfort v létě zajistí sítě proti hmyzu.
Připravila: Dana Pešková, Zdroj: Kurt Jeni, Zimní zahrady (nakladatelství Ikar); proplast-k.cz, azeko.cz, tzb.info.cz, Foto: Shutterstock