Pokud tři a více nocí v týdnu sotva zamhouříte oka a tak to jde měsíc i déle, pak trpíte insomnií čili nespavostí. A nejdéle po měsíci je čas hledat příčinu, než se fyzicky zhroutíte.
1. Narušený spánkový rytmus
To v praktické řeči obvykle znamená, že pracujete na směny.
Noční práce či jakékoli nepřirozené bdění rozbíjí chod našich vnitřních hodin, kdy se setměním naroste hladina hormonu melatoninu a nám se začne chtít spát, zatímco ráno se pak díky serotoninu probudíme a máme chuť být aktivní.
Tyto hormony sledují střídání světla a tmy v přírodě. Když po nich chceme opak, hladká součinnost se rozbije. Každý z nás reaguje na tuto zátěž jinak, v mládí to bývá menší problém než v pozdějším věku. Pokud vás noční práce vyčerpává, není léku, který by to vyřešil.
2. Léky
To je hodně záludná příčina nespavosti, protože poruchy spánku najdete ve výčtu nežádoucích vedlejších účinků u velkého množství medikamentů. Obecně to bývají přípravky, které ovlivňují biochemii mozku a produkci některých hormonů.
Konkrétně to mohou být přípravky na snížení chuti k jídlu, některá antidepresiva a přípravky používané při srdečních a oběhových potížích a vysokém krevním tlaku.
Nespavost může vyvolávat hormonální antikoncepce i přípravky proti bolesti, antibiotika i léky pro alergiky. Vyčerpávající seznam vám poskytnout nemůžeme, nejlépe uděláte, když si pročtete ten svůj příbalový leták.
Pokud se ukáže, že lék by mohl mít vinu na vaší nespavosti, pak se domluvte s lékařem, zda vám ho vymění za jiný.
3. Srdeční a oběhové poruchy
Ruší spánek rozmanitými způsoby podle typu poruchy, vlastní příčinou pak ale je omezené zásobování těla kyslíkem nebo stresové hormony, které působí jako budíček. Strach a úzkost jsou pocity přirozeně doprovázející vážné srdeční poruchy.
Pokud ve spánku srdce vypadne z rytmu, zaručeně se okamžitě se strachem probudíte. Podobně se organismus může pokoušet vyřešit bděním potíže při srdeční nedostatečnosti, neboť srdeční aktivita tím okamžitě stoupne.
Ale jsou i další nepříjemnosti, které oběhové potíže v noci způsobují. Například nutnost intenzivněji odvádět stagnující tekutiny, a tak vás probudí tlak v močovém měchýři.
Pokud se oběh zpomaluje v plicích a krev se tam městná, pak se o neklidnou noc postará dušnost.
Stejně jako srdečně cévní nemoci ale mohou nespavost vyvolávat léky, které jsou na tyto potíže předepisovány. Nespavost zvyšuje krevní tlak a tím zhoršuje současné onemocnění srdce a cév.
Proto se jí nenechávejte dlouhodobě trápit a postěžujte si lékaři, měl by najít prostředek, který uleví srdci a dopřeje vám i spánek.
4. Bolesti
Nejčastěji to bývají chronické a opakované bolesti hlavy a migrény, potíže se zády a chronická onemocnění kloubů.
Potrápit umí i špatné trávení s pálením žáhy, vystupňované k palčivé bolesti. Nočním peklem je i porucha zvaná syndrom neklidných nohou.
Právě v klidu před usnutím se v nohou začnou objevovat nepříjemné pocity, od napětí nebo mravenčení až v pálení a silné bolesti. Znemožňují usnout nebo několikrát během noci spánek přeruší.
Všechny tyto typy bolestí je nutné řešit s ohledem na základní onemocnění. Obrátit se můžete i na centra léčky bolesti, jsou po celé republice, kontakty můžete najít např. na Linkos.cz.
5. Úzkost a deprese
Hučící úl starostí v hlavě naruší noční klid spolehlivě, ale obvykle jen krátkodobě, jakmile se situace uklidní, spánek se vrátí. Ne tak u skutečných psychických potíží, hlavně u deprese. Pro tu je typická denní ochablost a noční neklid.
Pokud s depresí usnete, pak se brzy probudíte, někdy kolem druhé nebo třetí hodiny, a už neusnete.
Celý ten probdělý čas je pak utrpením s mučivými duševními stavy. Deprese je vážná nemoc, kterou nepodceňujte. Rozhodně není žádnou ostudou a projevem slabosti. Dochází při ní k tak výrazným změnám biochemie mozku, že se napravit dají pouze medikamenty.
Jinou psychickou potíží, zpravidla komplikující spánek, je úzkostná porucha. Strachy, stavy paniky a fobie vyvolávají vnitřní napětí a právě to ruší usínání. I zde se dá medikamenty dobře zasáhnout.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock