Domů     Přírodní zbraně proti virózám
Přírodní zbraně proti virózám
16.3.2023

Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou?

Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci.

Cist krétský

Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v období květu nápadně připomíná šípkovou růži. A jeho užitečnost nijak nezaostává za jeho malebností.

Cist obsahuje látky ze skupiny polyfenolů, které útočí na povrch viru a současně zmírňují přehnanou imunitní reakci na infekci.

To je jejich obrovská přednost, neboť obranná reakce může dosáhnout takové intenzity, až je stejně nebezpečná jako vlastní infekce a může závažně poškodit zdraví, nebo dokonce vést k smrti.

Muňa-wira

Jde o přírodní medicínu z jihoamerických And. Zahrnuje dvě byliny. Muňa muňa je keř podobný oreganu, odborně se nazývá Minthostachys setosa. Nálev z jeho listů má příjemně mentolovou chuť a vůni. Wira wira je Gnaphalium graveolens.

Obě rostliny obsahují látky intenzivně potírající virové infekce dýchacích cest, muňa muňa navíc působí i antibakteriálně. Obě mírní kašel, uvolňují hlen a usnadňují dýchání, tlumí bolestivost v průduškách i při otoku krku, snižují zánětlivou reakci. Ocení je i astmatici.

Pelargonium sidoides

Tato pelargonie, která zatím nemá český název, pochází z jihu Afriky, ale přípravky z ní jsou dostupné i u nás. Co slibuje? Působí jako alarm pro imunitu a zvyšuje její reakci při průniku virů do organizmu.

Komplikuje život i bakteriím, protože jim brání uchytit se na sliznicích. Kromě toho uvolňuje hlen a zlepšuje dýchání. Užívání obvykle zkracuje délku onemocnění.

Pozor: Bylinám zvyšujícím imunitní aktivitu by měli raději vyhnout lidé trpící autoimunitním onemocněním nebo zůstat jen u krátkodobého užívání. Jinak hrozí zhoršení autoimunitní poruchy.

Černý bez

To je bez debaty jedna z nejúčinnějších tuzemských léčivek proti virovým infekcím. Vhodné jsou jak květy, tak i šťáva z plodů. Černý bez rychle ulevuje při nachlazení a bronchitidách, podporuje léčení chřipky i oparů.

Určité obsahové látky současně zvyšují imunitní aktivitu, proto i pro černý bez platí varování uvedené u pelargonie. Kdo ovšem autoimunitním onemocněním netrpí, může černý bez užívat preventivně v období viróz.

Echinacea

Čili třapatka nachová. Její dobrá pověst jakožto přírodního prostředku proti virózám vychází ze šikovné kombinace schopností:

Třapatka obsahuje látku, která dokáže likvidovat viry (a vedle nich i bakterie a plísně), a kromě ní další, která povzbudí k vyšší aktivitě bílé krvinky. Velmi prospívá při zánětech dýchacích cest. Když je nevyléčí, pak aspoň zkrátí dobu nemoci. Usnadňuje také rekonvalescenci.

Mateřídouška

Je skvělým pomocníkem při počínajícím nachlazení se škrábáním v krku. Má totiž výrazné antiseptické účinky, které likvidují viry při kloktání a výplachu úst. Při včasném použití může tedy infekci zabránit, aby se rozvinula.

Kromě toho je mateřídouška užitečnou pomocí proti kašli. Podporuje tvorbu hlenu a celkově zklidňuje, čímž ulevuje při dráždivém kašli. Tlumí zánět a pomáhá obnovit průchodnost dýchacích cest.

Nedoporučuje se ale k dlouhodobému užívání, protože by mohla začít sliznice dráždit, problematická by pak mohla být také pro lidi s autoimunitním onemocněním.

Tip: Obdobné účinky má blízce příbuzný tymián.

Granátové jablko

Hodí se k preventivnímu popíjení v období viróz, je účinnější než čaj s medem a citronem. Kromě antivirových účinků je totiž organizmu užitečný tím, že doplní některé živiny – obsahuje vitaminy řady B, C, E a provitamin A, z minerálů hořčík či železo.

Ještě silnější je výtažek ze slupky, který při výzkumech prokázal účinek i proti původcům závažných virových infekcí, jako je chřipka, žloutenka nebo herpetické nákazy.

Bakterie, nebo viry?

Aneb: Proč antibiotika nepomáhají proti virózám? Vysvětlení je úplně prosté. Mezi oběma typy původců nemocí je totiž zásadní rozdíl.

Bakterie jsou sice jednoduché, ale plnohodnotné jednobuněčné organismy, zatímco viry zůstávají někde na pomezí mezi živou a neživou přírodou, je to pouhý genetický kód.

Antibiotika, která bakteriím ničí jejich vnější membránu, a buňka pak hyne, jim nemohou ublížit, neboť žádnou buňku nemají. Neohrozí je ani druhy antibiotik, které bakteriím brání v množení. Vir se vetře do našich vlastních buněk a ty použije ke svému množení. Proto je proti virům třeba úplně jiných léků než proti bakteriálním infekcím.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
19.6.2024
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc rychle, ale ani pomalu, to vám řekne každý malíř. A když není žádný v dosahu, možná dospějete k rozh
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
5.6.2024
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší ministryně zahraničí USA Čechoameričanka Madeleine Albrightová. Inspirujte se její
31.5.2024
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je ideální tvar pro všechny typy postav.
29.5.2024
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po zlatavě hnědou, rozhodně by to měly být svět
reklama
reklama
Šikovné tipy
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
epochaplus.cz
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba. Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost