Domů     Přírodní zbraně proti virózám
Přírodní zbraně proti virózám
16.3.2023

Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou?

Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci.

Cist krétský

Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v období květu nápadně připomíná šípkovou růži. A jeho užitečnost nijak nezaostává za jeho malebností.

Cist obsahuje látky ze skupiny polyfenolů, které útočí na povrch viru a současně zmírňují přehnanou imunitní reakci na infekci.

To je jejich obrovská přednost, neboť obranná reakce může dosáhnout takové intenzity, až je stejně nebezpečná jako vlastní infekce a může závažně poškodit zdraví, nebo dokonce vést k smrti.

Muňa-wira

Jde o přírodní medicínu z jihoamerických And. Zahrnuje dvě byliny. Muňa muňa je keř podobný oreganu, odborně se nazývá Minthostachys setosa. Nálev z jeho listů má příjemně mentolovou chuť a vůni. Wira wira je Gnaphalium graveolens.

Obě rostliny obsahují látky intenzivně potírající virové infekce dýchacích cest, muňa muňa navíc působí i antibakteriálně. Obě mírní kašel, uvolňují hlen a usnadňují dýchání, tlumí bolestivost v průduškách i při otoku krku, snižují zánětlivou reakci. Ocení je i astmatici.

Pelargonium sidoides

Tato pelargonie, která zatím nemá český název, pochází z jihu Afriky, ale přípravky z ní jsou dostupné i u nás. Co slibuje? Působí jako alarm pro imunitu a zvyšuje její reakci při průniku virů do organizmu.

Komplikuje život i bakteriím, protože jim brání uchytit se na sliznicích. Kromě toho uvolňuje hlen a zlepšuje dýchání. Užívání obvykle zkracuje délku onemocnění.

Pozor: Bylinám zvyšujícím imunitní aktivitu by měli raději vyhnout lidé trpící autoimunitním onemocněním nebo zůstat jen u krátkodobého užívání. Jinak hrozí zhoršení autoimunitní poruchy.

Černý bez

To je bez debaty jedna z nejúčinnějších tuzemských léčivek proti virovým infekcím. Vhodné jsou jak květy, tak i šťáva z plodů. Černý bez rychle ulevuje při nachlazení a bronchitidách, podporuje léčení chřipky i oparů.

Určité obsahové látky současně zvyšují imunitní aktivitu, proto i pro černý bez platí varování uvedené u pelargonie. Kdo ovšem autoimunitním onemocněním netrpí, může černý bez užívat preventivně v období viróz.

Echinacea

Čili třapatka nachová. Její dobrá pověst jakožto přírodního prostředku proti virózám vychází ze šikovné kombinace schopností:

Třapatka obsahuje látku, která dokáže likvidovat viry (a vedle nich i bakterie a plísně), a kromě ní další, která povzbudí k vyšší aktivitě bílé krvinky. Velmi prospívá při zánětech dýchacích cest. Když je nevyléčí, pak aspoň zkrátí dobu nemoci. Usnadňuje také rekonvalescenci.

Mateřídouška

Je skvělým pomocníkem při počínajícím nachlazení se škrábáním v krku. Má totiž výrazné antiseptické účinky, které likvidují viry při kloktání a výplachu úst. Při včasném použití může tedy infekci zabránit, aby se rozvinula.

Kromě toho je mateřídouška užitečnou pomocí proti kašli. Podporuje tvorbu hlenu a celkově zklidňuje, čímž ulevuje při dráždivém kašli. Tlumí zánět a pomáhá obnovit průchodnost dýchacích cest.

Nedoporučuje se ale k dlouhodobému užívání, protože by mohla začít sliznice dráždit, problematická by pak mohla být také pro lidi s autoimunitním onemocněním.

Tip: Obdobné účinky má blízce příbuzný tymián.

Granátové jablko

Hodí se k preventivnímu popíjení v období viróz, je účinnější než čaj s medem a citronem. Kromě antivirových účinků je totiž organizmu užitečný tím, že doplní některé živiny – obsahuje vitaminy řady B, C, E a provitamin A, z minerálů hořčík či železo.

Ještě silnější je výtažek ze slupky, který při výzkumech prokázal účinek i proti původcům závažných virových infekcí, jako je chřipka, žloutenka nebo herpetické nákazy.

Bakterie, nebo viry?

Aneb: Proč antibiotika nepomáhají proti virózám? Vysvětlení je úplně prosté. Mezi oběma typy původců nemocí je totiž zásadní rozdíl.

Bakterie jsou sice jednoduché, ale plnohodnotné jednobuněčné organismy, zatímco viry zůstávají někde na pomezí mezi živou a neživou přírodou, je to pouhý genetický kód.

Antibiotika, která bakteriím ničí jejich vnější membránu, a buňka pak hyne, jim nemohou ublížit, neboť žádnou buňku nemají. Neohrozí je ani druhy antibiotik, které bakteriím brání v množení. Vir se vetře do našich vlastních buněk a ty použije ke svému množení. Proto je proti virům třeba úplně jiných léků než proti bakteriálním infekcím.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
18.9.2023
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v knize ze str. 16 – 17 a detaily postupu na následující dvo
9.9.2023
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle a jiné drobnosti
1.9.2023
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte sami, o to větší radost vám p
29.8.2023
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale může to být jakýkoliv odolný polyester)
26.8.2023
Jistě ho máte doma i vy a jako spousta jiných hospodyněk ho používáte k pečení, ale umí toho mnohem víc. Papír se dá použít na vyložení jakékoliv nádoby, když nechcete, aby se její obsah přichytil na stěnu a připálil. Například když pečete v troubě povidla, nebo připravujete zeleninu. Právě tak se na papíru dá sušit. Těsto se nepřilepí Každý, kdo se pečení věnuje pravidelně, zná ty chvíle, kd
reklama
Šikovné tipy
Když vás něco štípne
Je to nepříjemné, ale těch pár štípanců tak nějak k létu patří. Prostě jsme více v lese, na lukách i u rybníků a naše odhalená kůže se stává velkým lákadlem pro hmyz. Samotné bodnutí není většinou nijak nebezpečné, někdy ani nevíme, co nás vlastně kouslo. Jindy si to naopak pamatujeme až příliš. Hmyz totiž do ranky vypustí […]
Léto zase jednou skončí: Bylinky si schovejte i na zimu
Jak? Můžete je sušit, mrazit, nakládat… prostě způsobů, jak si trochu té vůně a chuti uchovat na chladné měsíce, je spousta. Sušené Sušení je asi nejznámější způsob uchovávání bylinek. Jen musíte znát pár jednoduchých zásad. Mezi ně patří i to, které bylinky se k sušení hodí, tedy kterým prospěje a získají jím ještě větší vůni. […]
Mop vybírejte podlaze na míru
Když se vydáte na nákup nového mopu, možná vás zaskočí množství typů, které v obchodech vidíte. Tak který vybrat? Existují třásňové, ploché a také rotační s různými mechanismy ždímání. Mechanické i elektrické. My se podíváme na ty první. Ploché – existují v různých šířkách a dají se na ně připevnit různé typy návleků, které lze měnit podle potřeby, […]
Octomilky jsou tu zas
Jakmile se venku udělá opravdu teplo, jsou tu. Kde se vzaly, tu se vzaly, rojí se v kuchyni, nejčastěji kolem mísy s ovocem, ale i jinde, a zbavit se jich není jen tak. Většinou přiletí zvenku, protože je láká vůně zralého ovoce, ale také milují víno, pivo, květiny ve váze i v květináči, stejně jako zbytky […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
nasehvezdy.cz
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
Splnila si dívčí sen. ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) se stala princeznou. Je ovšem otázka, za jakou cenu. Nahlas se hovoří o jejím konci v Ulici, protože dala přednost konkurenci. Většinou hraje zhrzené utrápe
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo