Zvykli jsme si, že čerstvě vyprané prádlo intenzivně voní. Náš mozek se dokonce naučil považovat voňavé prádlo za čistší než to, které bylo vyprané ve stejně účinném prostředku bez vůně.
Přitom parfemace nemá na efekt pracích látek žádný vliv, jde jen o psychologický efekt.
Nebyl by s tím problém, kdyby právě parfemace, pro praní vlastně zbytečná, nebyla hned po niklu druhou nejčastější příčinou vzniku kontaktní alergie. Když se to stane, kůže začne svědit, zrudne, někdy se na ní utvoří puchýřky.
Alergie na vonné látky se může objevit kdykoli během života a obvykle se jí už nedá zbavit, jen lze stav zmírnit. Stejně jako u jiných alergických reakcí se na jejím vyvolání podílí nejen vlastní dráždivá látka, ale také náš imunitní systém.
Nemyslete si, že dráždivá jsou jen aromata syntetického původu, tak jednoduché to není. Silnou reakci mohou vyvolat i čistě přírodní suroviny, například růžový olej. Pro vaše uklidnění:
Před nejdráždivějšími látkami jak syntetického, tak přírodního původu nás jako spotřebitele v Evropě chrání Mezinárodní parfémová asociace (IFRA).
Právě ta zkoumá dráždivost vonných surovin užívaných v kosmetice, pracích prostředcích, parfémech, ale i potravinářském průmyslu. Sporné látky pak zcela zakazuje nebo omezuje maximální množství, v jakém se v parfemaci mohou objevit. A není to jen teorie.
Změnou už prošel i slavný parfém Chanel No.5, přestože ho od roku 1921, kdy byl uveden na trh, používala řada generací žen.
Foto: Shutterstock