Domů     Příroda léčí, když víme, jak na to
Příroda léčí, když víme, jak na to
11.11.2021

Levandule, česnek, zázvor, echinacea… Přírodních antibiotik je celá řada a jsou oblíbenou alternativou pro domácí léčbu. Jak je používat a na co si dát pozor?

Bylinky jsou módní. Potěší nás svou vůní, květem i chutí, s jakou se derou ke sluníčku. Mohou i pomoci. Ostatně – přírodní léčení je dnes na výsluní a těší se velké oblibě.

Zatímco některými lidmi je návrat k přírodní medicíně přijímán pozitivně, jiní jsou vůči němu skeptičtí. A jejich obavy mohou být opodstatněné. Nebezpečné může být nevhodné zpracování přírodních produktů, jejich nesprávné užívání i neznalost vedlejších účinků.

Rozumnému užívání bylinek jako náhrady léků by proto mělo předcházet jejich studium a poznávání. To samé platí o koření a dalších přírodních ingrediencích, jako je med, propolis a jiné.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Zkušení aromaterapeuti říkají, že kdybychom měli mít ve své lékárničce jediný éterický olej, měli bychom sáhnout právě po levanduli. I když u nás volně neroste, na zahrádce lze tuto středomořskou rostlinku bez potíží pěstovat.

Oblíbená byla už u našich babiček a svou službu perfektně odvádí i dnes. Sbírá se květ těsně po rozkvětu. Přidat lze i trošku celé natě.

Pomáhá: Její silice působí fytocidně, to znamená, že potlačují růst bakterií. Dezinfikuje rány a podporuje jejich hojení. Dále se bylinka užívá při bolestech břicha, nadýmání a průjmech. Všeobecně podporuje správnou funkci střev.

Uklidňuje žaludek i slinivku. Je výborná na problémy dýchacích cest…

Zajímavost: Levandule uklidňuje. Vonné polštářky navozují příjemné usínání a klidný spánek. Sušenou levanduli můžete také vkládat mezi oblečení, provoní ho a zároveň odpuzuje šatní moly.

Nežádoucí účinky: V neředěném stavu může vyvolat alergii nebo podráždit pokožku. Snižuje také krevní tlak.

Recept na nálev do koupele: Tři hrsti květu levandule namočte do 1 litru studené vody a nechte 24 hodin louhovat. Pak nálev přiveďte k varu, 3 minuty povařte, nechte vychladnout a sceďte. Přidávejte do koupele.

Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)

Hned po levanduli je to další velmi zajímavá rostlinka. A stejně jako levandule ozdobí květinový záhon, má krásné výrazné květy. Však také před lety u nás získala titul trvalka sezóny. Využívá se celá rostlina, nejvíce účinných látek je v kořeni.

Pomáhá: Díky látce zvané echinakosid dokáže zničit celou řadu bakterií, virů i plísní. Další látky, které obsahuje, aktivují bílé krvinky a ty dokážou vypudit z těla zdroje infekce a nasadit účinné protilátky. Podporuje imunitní systém.

Je účinná při nachlazení. Má zklidňující vliv na krk, hltan a hlasivky. Tiší bolest. Hojí rány.

Zajímavost: Echinacea znamená v řečtině ježek a rostlina dostala svůj název podle květu, který – stejně jako ježek – má pichlavé bodliny.

Nežádoucí účinky: Existuje více druhů echinacey a ne všechny působí stejně. Nejčastějším možným vedlejším účinkem jsou potíže trávicího traktu – poruchy trávení s pocitem na zvracení nebo bolesti žaludku.

Recept na domácí olej: Celou rostlinu (kořen, lodyhu i květy) naporcujte na menší kousky a naskládejte je asi do tři čtvrtě sklenice s víkem. Vše zalijte jojobovým olejem za studena lisovaným. Pořádně uzavřete a 21 dnů nechte stát na světlém místě.

Občas sklenicí protřepejte. Nakonec olej slijte přes plátýnko a uchovávejte v chladu a temnu. Podle potřeby olej vmasírujte do pokožky. Umí hojit rány, odstraní akné, pomůže s celulitidou i s ekzémy…

Lichořeřišnice (Tropoaeolum majus)

Antibioticky působí všechny části této krásné popínavé letničky. Nejvíce účinné látky je v plodech. Listy se používají čerstvé, jinak mohou mít nepříjemně hořkou chuť.

Účinky: Pomáhá při salmonele, streptokoku i zlatému stafylokoku. Je vhodná na urogenitální (močopohlavní) potíže – onemocnění ledvin, močového měchýře, záněty prostaty i vaječníků, ale také na záněty dýchacího ústrojí.

Zajímavost: Prokázané jsou blahodárné účinky na růst vlasů.

Nežádoucí účinky: Nejsou známé.

Recept na tinkturu: Asi tři celé rostlinky naporcujte na menší kousky a vložte do sklenice. Zalijte vysokoprocentním čistým alkoholem (aspoň 50% a víc) tak, aby byla rostlina ponořená, důkladně uzavřete víčkem a macerujte asi měsíc na tmavém místě.

Pak přeceďte do čisté lahve. Tinkturu si vždy po umytí vlasů vmasírujte do pokožky hlavy. Získáte zářivě lesklé a zdravé kadeře. Tinkturu můžete užívat po kapkách i vnitřně.

Česnek (Allium sativum)

Patří mezi nejstarší léčivé rostliny a je jedním z nejsilnějších přírodních antibiotik. Znali ho už staří Egypťané, Řekové a Římané. Lidé věří, že čím je jeho pach pronikavější a chuť ostřejší, tím je jeho léčivá síla větší.

Pomáhá: Obsahuje látky, které hubí bakterie, plísně a dokonce i viry, aniž by jakkoli poškodil střevní flóru. Jeho uplatnění v medicíně i lidovém léčitelství je velmi široké.

Zvyšuje odolnost organismu, léčí problémy dýchacích orgánů i orgánů trávicí soustavy, snižuje krevní tlak… Je úspěšným bojovníkem proti červům a parazitům.

Jako silný antioxidant chrání před poškozením DNA. Umí na sebe navázat toxické těžké kovy (například olovo nebo kadmium) a vyloučit z těla ven.

Zajímavost: Funguje také jako prebiotikum (potrava pro probiotika).

Nežádoucí účinky: O nepříjemném pachu se ví, méně známé je, že česnek může u citlivých osob vyvolat zažívací problémy, žlučníkový záchvat, bolesti břicha i průjem. Mohou se objevit i alergické reakce, v ojedinělých případech dokonce astma.

Recept na lihový extrakt: Asi 50 gramů rozdrceného česneku zalijte 150 gramy vysokoprocentního alkoholu (minimálně 60% a víc) a nechte v tmavé nádobě 10 dnů louhovat. Pak přeceďte a užívejte 3x denně 15 kapek před jídlem po dobu asi 6 týdnů. Je to účinná kúra jako prevence nachlazení.

Zázvor (Zingiber officinale)

Patří mezi nejpoužívanější koření u nás, zejména nesmí chybět v orientální kuchyni. K léčebným účinkům se užívá oddenek. Je to také nejznámější část rostliny. Přitom má velkolepé květy.

Pomáhá:

Zázvor se často používá proti nachlazení, zatočí s infekcemi, posiluje dýchací systém, hlídá hladinu cukru v krvi, podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému. Je účinný proti patogenům z jídla – jako je salmonela, listerie nebo kampylobakterie.

Pomáhá zklidnit trávení. Je to výborný prostředek na plíseň nohou a nehtů a poradí si i s parazity. Říká se, že funguje při bolestech hlavy a migréně.

Zajímavost: Je považován za silné afarodiziakum.

Nežádoucí účinky: Některým lidem může zázvor způsobovat pálení žáhy, bušení srdce či zažívací problémy. Říká se, že je návykový, proto bychom neměli zázvorový čaj pít příliš často.

Recept na zázvorový sirup: Nakrájejte na kousky oloupaný čerstvý zázvor a na tenké plátky oloupaný citron. Větší sklenici prokládejte střídavě vrstvou zázvoru a vrstvou citronu, až bude plná do tři čtvrtě obsahu.

Směs zalijte kvalitním medem a sklenici pořádně uzavřete. Tři dny nechte uležet na tmavém, chladném místě. Pak vyjměte citron i zázvor. Léčivý sirup užívejte po lžičkách při nachlazení. Zázvor s citronem nevyhazujte. Připravte si čaj.

Oregano (Origanum vulgare)

Známá česká dobromysl se v českých zahradách pěstuje odpradávna jako léčivé koření. Nemá ale tak silné antibiotické účinky, jako divoké oregano. Po tisíciletí se – stejně jako levandule – oregano pěstuje ve Středozemí. V léčitelství se užívá kvetoucí nať.

Pomáhá: Má protizánětlivé účinky, a proto se používá při zánětech v a bolestech v krku. Pomáhá i při střevních potížích a podporuje trávení. Desinfekčního účinku oregana se využívá i při léčbě ekzémů, vyrážek, podráždění i plísňových onemocnění.

Zajímavost: Hippokrates pokládal dobromysl za prostředek k dobré funkci nervů a plic.

Recept na posilující koupel: Asi 300 gramů sušeného oregana zalijte 2 litry vody a asi půl hodiny nechte louhovat. Poté sceďte a přidejte do koupele. Posílíte si organismus a zklidníte podrážděné nervy.

Med a propolis

Nejsou to bylinky, přesto vědci žasnou nad jejich účinky. Tyto včelí produkty opět ukazují na moudrost přírody. Fascinující je zejména téměř zázračný propolis. Surovinu k jeho tvorbě včely sbírají na rostlinách, které obsahují pryskyřičné látky.

V úlu jej pak využívají jako stavební i ochranný materiál. Všechny vnitřní stěny úlu jsou potaženy souvislou tenkou vrstvou propolisu. Při vyšší teplotě se z takového nátěru uvolňují těkavé látky, které prosycují atmosféru a působí antibakteriálně.

Když se kupříkladu do úlu dostane vetřelec, kterého nejsou včely schopny vypudit – třeba myš – pokryjí jeho usmrcené tělo silnou vrstvou propolisu a doslova ho mumifikují. Zabrání tím jeho rozkladu a dokonale dezinfikují tělo i okolí.

Pomáhá: Četné výzkumy potvrzují velmi silné antioxidační působení propolisu. Dokáže účinně bojovat proti škodlivým vlivům životního prostředí. Zjednodušeně můžeme říct, že je všestranným širokospektrálním všelékem.

Obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, působí antibiotiky, ale zároveň je silným analgetikem.

Zajímavost: Jako přírodní antibiotikum se užívá někdy od dob faraonů a egyptští kněží s jeho pomocí mumifikovali těla zesnulých vysoce postavených osobností.

Nežádoucí účinky: Pro některé lidi může být velmi silným alergenem. Pokud jste citliví na včelí produkty, buďte s jeho použitím hodně opatrní.

Recept na propolisovou mast: Při 50 °C zahřejte ve vodní lázni kosmetickou vazelínu nebo vepřové sádlo. Vmíchejte nadrcený propolis (v poměru 1:1) a ještě teplou směs přeceďte.

Získali jste skvělou dezinfekci i léčebný prostředek na popraskané paty, ekzémy, drobné ranky, kožní plísně i na hemeroidy.

Foto: PX FUEL

Předchozí článek
reklama
Související články
21.11.2023
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit čajové svíčky ve stejných barvách.
20.11.2023
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium není ani akvárium, ani terárium… Je to vlastně obojí. A každé palud
16.11.2023
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým „sestřihem“ na hlavě z oplodí jedlého kaštanu. Nahr
14.11.2023
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte kousek „proutku“. Proutek se dá jednoduše prodloužit tím, že ruličky
6.11.2023
Na podzim se z javoru snášejí k zemi křídlaté dvounažky, které si děti s oblibou dávají na nosy. Tato křidélka můžete využít ke tvoření. Proměňte je na romantické, něžné vážky… Při podzimní procházce si najděte javor a chvilku jej pozorujte. Možná spatříte, jak se jeho okřídlené plody jako andílci snášejí z koruny dolů, a přitom tančí, točí se a poletují. Proto naši předkové javor někdy nazýva
reklama
reklama
Šikovné tipy
Lodičky z kamínků
Tato romantická dekorace se hodí jako těžítko, které přichytí třeba ubrousky při venkovním grilování. Nebo si ji udělejte jen tak pro radost a jako vzpomínku na léto… Někdy je tvoření tak snadné, že je škoda si ho nevyzkoušet. Hlavní je nápad, a když už máte inspiraci, pusťte se do díla. Uvidíte, jakou radost vám udělá […]
Obraz potřebuje správný rám
Dostali jste obrázek nebo jste si udělali radost jeho koupí, ale chybí mu rám? Pak se nejspíš vydáte do rámařství. Jenže na tuhle návštěvu byste se měli trochu připravit, protože z možností, které se nabízejí, se vám může zamotat hlava a hrozí, že nevyberete dobře. Udělejte si představu Obraz, který potřebujete zarámovat, se vám určitě […]
Růže z listí
Podzim hraje tolika barvami, že je škoda je nevyužít. Natrhejte si listy a vytvořte si z nich krásnou kytici „růží“. Ozdobou bude i dlouho poté, co listí uschne.  Připravte si: větvičky nebo špejle * barevné podzimní listy * tavnou pistoli (drátek nebo režnou nit) * velké listy nebo kapradí na dozdobení * mašli na svázání […]
Velký úklid v kuchyni
Také máte pocit, že úklid v kuchyni začíná každý den nanovo? A stejně to nestačí, dřív nebo později bude nutné hloubkové čištění. Máme pro vás pár rad, které možná neznáte a které tu dřinu ulehčí. Nerezové a chromované povrchy * Nerezová ocel a chrom mají tu slabinu, že na nich veškeré dotyky, tekutina a mastnota […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
epochaplus.cz
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání,
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Nemilosrdná válka o tučné alimenty!
nasehvezdy.cz
Nemilosrdná válka o tučné alimenty!
Slavný hollywoodský herec Al Pacino (83) se stal ve svém věku počtvrté otcem. A přijde ho to draho! Soud totiž rozhodl, kolik musí své bývalé partnerce Noor Alfallah (29) platit. Málo to není. Na p
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal