Domů     Příroda léčí, když víme, jak na to
Příroda léčí, když víme, jak na to
11.11.2021

Levandule, česnek, zázvor, echinacea… Přírodních antibiotik je celá řada a jsou oblíbenou alternativou pro domácí léčbu. Jak je používat a na co si dát pozor?

Bylinky jsou módní. Potěší nás svou vůní, květem i chutí, s jakou se derou ke sluníčku. Mohou i pomoci. Ostatně – přírodní léčení je dnes na výsluní a těší se velké oblibě.

Zatímco některými lidmi je návrat k přírodní medicíně přijímán pozitivně, jiní jsou vůči němu skeptičtí. A jejich obavy mohou být opodstatněné. Nebezpečné může být nevhodné zpracování přírodních produktů, jejich nesprávné užívání i neznalost vedlejších účinků.

Rozumnému užívání bylinek jako náhrady léků by proto mělo předcházet jejich studium a poznávání. To samé platí o koření a dalších přírodních ingrediencích, jako je med, propolis a jiné.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Zkušení aromaterapeuti říkají, že kdybychom měli mít ve své lékárničce jediný éterický olej, měli bychom sáhnout právě po levanduli. I když u nás volně neroste, na zahrádce lze tuto středomořskou rostlinku bez potíží pěstovat.

Oblíbená byla už u našich babiček a svou službu perfektně odvádí i dnes. Sbírá se květ těsně po rozkvětu. Přidat lze i trošku celé natě.

Pomáhá: Její silice působí fytocidně, to znamená, že potlačují růst bakterií. Dezinfikuje rány a podporuje jejich hojení. Dále se bylinka užívá při bolestech břicha, nadýmání a průjmech. Všeobecně podporuje správnou funkci střev.

Uklidňuje žaludek i slinivku. Je výborná na problémy dýchacích cest…

Zajímavost: Levandule uklidňuje. Vonné polštářky navozují příjemné usínání a klidný spánek. Sušenou levanduli můžete také vkládat mezi oblečení, provoní ho a zároveň odpuzuje šatní moly.

Nežádoucí účinky: V neředěném stavu může vyvolat alergii nebo podráždit pokožku. Snižuje také krevní tlak.

Recept na nálev do koupele: Tři hrsti květu levandule namočte do 1 litru studené vody a nechte 24 hodin louhovat. Pak nálev přiveďte k varu, 3 minuty povařte, nechte vychladnout a sceďte. Přidávejte do koupele.

Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)

Hned po levanduli je to další velmi zajímavá rostlinka. A stejně jako levandule ozdobí květinový záhon, má krásné výrazné květy. Však také před lety u nás získala titul trvalka sezóny. Využívá se celá rostlina, nejvíce účinných látek je v kořeni.

Pomáhá: Díky látce zvané echinakosid dokáže zničit celou řadu bakterií, virů i plísní. Další látky, které obsahuje, aktivují bílé krvinky a ty dokážou vypudit z těla zdroje infekce a nasadit účinné protilátky. Podporuje imunitní systém.

Je účinná při nachlazení. Má zklidňující vliv na krk, hltan a hlasivky. Tiší bolest. Hojí rány.

Zajímavost: Echinacea znamená v řečtině ježek a rostlina dostala svůj název podle květu, který – stejně jako ježek – má pichlavé bodliny.

Nežádoucí účinky: Existuje více druhů echinacey a ne všechny působí stejně. Nejčastějším možným vedlejším účinkem jsou potíže trávicího traktu – poruchy trávení s pocitem na zvracení nebo bolesti žaludku.

Recept na domácí olej: Celou rostlinu (kořen, lodyhu i květy) naporcujte na menší kousky a naskládejte je asi do tři čtvrtě sklenice s víkem. Vše zalijte jojobovým olejem za studena lisovaným. Pořádně uzavřete a 21 dnů nechte stát na světlém místě.

Občas sklenicí protřepejte. Nakonec olej slijte přes plátýnko a uchovávejte v chladu a temnu. Podle potřeby olej vmasírujte do pokožky. Umí hojit rány, odstraní akné, pomůže s celulitidou i s ekzémy…

Lichořeřišnice (Tropoaeolum majus)

Antibioticky působí všechny části této krásné popínavé letničky. Nejvíce účinné látky je v plodech. Listy se používají čerstvé, jinak mohou mít nepříjemně hořkou chuť.

Účinky: Pomáhá při salmonele, streptokoku i zlatému stafylokoku. Je vhodná na urogenitální (močopohlavní) potíže – onemocnění ledvin, močového měchýře, záněty prostaty i vaječníků, ale také na záněty dýchacího ústrojí.

Zajímavost: Prokázané jsou blahodárné účinky na růst vlasů.

Nežádoucí účinky: Nejsou známé.

Recept na tinkturu: Asi tři celé rostlinky naporcujte na menší kousky a vložte do sklenice. Zalijte vysokoprocentním čistým alkoholem (aspoň 50% a víc) tak, aby byla rostlina ponořená, důkladně uzavřete víčkem a macerujte asi měsíc na tmavém místě.

Pak přeceďte do čisté lahve. Tinkturu si vždy po umytí vlasů vmasírujte do pokožky hlavy. Získáte zářivě lesklé a zdravé kadeře. Tinkturu můžete užívat po kapkách i vnitřně.

Česnek (Allium sativum)

Patří mezi nejstarší léčivé rostliny a je jedním z nejsilnějších přírodních antibiotik. Znali ho už staří Egypťané, Řekové a Římané. Lidé věří, že čím je jeho pach pronikavější a chuť ostřejší, tím je jeho léčivá síla větší.

Pomáhá: Obsahuje látky, které hubí bakterie, plísně a dokonce i viry, aniž by jakkoli poškodil střevní flóru. Jeho uplatnění v medicíně i lidovém léčitelství je velmi široké.

Zvyšuje odolnost organismu, léčí problémy dýchacích orgánů i orgánů trávicí soustavy, snižuje krevní tlak… Je úspěšným bojovníkem proti červům a parazitům.

Jako silný antioxidant chrání před poškozením DNA. Umí na sebe navázat toxické těžké kovy (například olovo nebo kadmium) a vyloučit z těla ven.

Zajímavost: Funguje také jako prebiotikum (potrava pro probiotika).

Nežádoucí účinky: O nepříjemném pachu se ví, méně známé je, že česnek může u citlivých osob vyvolat zažívací problémy, žlučníkový záchvat, bolesti břicha i průjem. Mohou se objevit i alergické reakce, v ojedinělých případech dokonce astma.

Recept na lihový extrakt: Asi 50 gramů rozdrceného česneku zalijte 150 gramy vysokoprocentního alkoholu (minimálně 60% a víc) a nechte v tmavé nádobě 10 dnů louhovat. Pak přeceďte a užívejte 3x denně 15 kapek před jídlem po dobu asi 6 týdnů. Je to účinná kúra jako prevence nachlazení.

Zázvor (Zingiber officinale)

Patří mezi nejpoužívanější koření u nás, zejména nesmí chybět v orientální kuchyni. K léčebným účinkům se užívá oddenek. Je to také nejznámější část rostliny. Přitom má velkolepé květy.

Pomáhá:

Zázvor se často používá proti nachlazení, zatočí s infekcemi, posiluje dýchací systém, hlídá hladinu cukru v krvi, podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému. Je účinný proti patogenům z jídla – jako je salmonela, listerie nebo kampylobakterie.

Pomáhá zklidnit trávení. Je to výborný prostředek na plíseň nohou a nehtů a poradí si i s parazity. Říká se, že funguje při bolestech hlavy a migréně.

Zajímavost: Je považován za silné afarodiziakum.

Nežádoucí účinky: Některým lidem může zázvor způsobovat pálení žáhy, bušení srdce či zažívací problémy. Říká se, že je návykový, proto bychom neměli zázvorový čaj pít příliš často.

Recept na zázvorový sirup: Nakrájejte na kousky oloupaný čerstvý zázvor a na tenké plátky oloupaný citron. Větší sklenici prokládejte střídavě vrstvou zázvoru a vrstvou citronu, až bude plná do tři čtvrtě obsahu.

Směs zalijte kvalitním medem a sklenici pořádně uzavřete. Tři dny nechte uležet na tmavém, chladném místě. Pak vyjměte citron i zázvor. Léčivý sirup užívejte po lžičkách při nachlazení. Zázvor s citronem nevyhazujte. Připravte si čaj.

Oregano (Origanum vulgare)

Známá česká dobromysl se v českých zahradách pěstuje odpradávna jako léčivé koření. Nemá ale tak silné antibiotické účinky, jako divoké oregano. Po tisíciletí se – stejně jako levandule – oregano pěstuje ve Středozemí. V léčitelství se užívá kvetoucí nať.

Pomáhá: Má protizánětlivé účinky, a proto se používá při zánětech v a bolestech v krku. Pomáhá i při střevních potížích a podporuje trávení. Desinfekčního účinku oregana se využívá i při léčbě ekzémů, vyrážek, podráždění i plísňových onemocnění.

Zajímavost: Hippokrates pokládal dobromysl za prostředek k dobré funkci nervů a plic.

Recept na posilující koupel: Asi 300 gramů sušeného oregana zalijte 2 litry vody a asi půl hodiny nechte louhovat. Poté sceďte a přidejte do koupele. Posílíte si organismus a zklidníte podrážděné nervy.

Med a propolis

Nejsou to bylinky, přesto vědci žasnou nad jejich účinky. Tyto včelí produkty opět ukazují na moudrost přírody. Fascinující je zejména téměř zázračný propolis. Surovinu k jeho tvorbě včely sbírají na rostlinách, které obsahují pryskyřičné látky.

V úlu jej pak využívají jako stavební i ochranný materiál. Všechny vnitřní stěny úlu jsou potaženy souvislou tenkou vrstvou propolisu. Při vyšší teplotě se z takového nátěru uvolňují těkavé látky, které prosycují atmosféru a působí antibakteriálně.

Když se kupříkladu do úlu dostane vetřelec, kterého nejsou včely schopny vypudit – třeba myš – pokryjí jeho usmrcené tělo silnou vrstvou propolisu a doslova ho mumifikují. Zabrání tím jeho rozkladu a dokonale dezinfikují tělo i okolí.

Pomáhá: Četné výzkumy potvrzují velmi silné antioxidační působení propolisu. Dokáže účinně bojovat proti škodlivým vlivům životního prostředí. Zjednodušeně můžeme říct, že je všestranným širokospektrálním všelékem.

Obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, působí antibiotiky, ale zároveň je silným analgetikem.

Zajímavost: Jako přírodní antibiotikum se užívá někdy od dob faraonů a egyptští kněží s jeho pomocí mumifikovali těla zesnulých vysoce postavených osobností.

Nežádoucí účinky: Pro některé lidi může být velmi silným alergenem. Pokud jste citliví na včelí produkty, buďte s jeho použitím hodně opatrní.

Recept na propolisovou mast: Při 50 °C zahřejte ve vodní lázni kosmetickou vazelínu nebo vepřové sádlo. Vmíchejte nadrcený propolis (v poměru 1:1) a ještě teplou směs přeceďte.

Získali jste skvělou dezinfekci i léčebný prostředek na popraskané paty, ekzémy, drobné ranky, kožní plísně i na hemeroidy.

Foto: PX FUEL

Předchozí článek
Související články
26.6.2025
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou zodpovědné za nepříjemně zatuchl
6.6.2025
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se špatně rozpouští a na nádobí nechává skvrny, podívejme
2.6.2025
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s jejich pomocí lze nepovedené barvení aspoň trochu zlepšit. Příliš tmavá Místo své obvyklé
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
26.5.2025
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. V teplé vodě rozpusťte trochu pevného mýdla - nikoli tekutého - a pak p
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko