Domů     Příroda léčí, když víme, jak na to
Příroda léčí, když víme, jak na to
11.11.2021

Levandule, česnek, zázvor, echinacea… Přírodních antibiotik je celá řada a jsou oblíbenou alternativou pro domácí léčbu. Jak je používat a na co si dát pozor?

Bylinky jsou módní. Potěší nás svou vůní, květem i chutí, s jakou se derou ke sluníčku. Mohou i pomoci. Ostatně – přírodní léčení je dnes na výsluní a těší se velké oblibě.

Zatímco některými lidmi je návrat k přírodní medicíně přijímán pozitivně, jiní jsou vůči němu skeptičtí. A jejich obavy mohou být opodstatněné. Nebezpečné může být nevhodné zpracování přírodních produktů, jejich nesprávné užívání i neznalost vedlejších účinků.

Rozumnému užívání bylinek jako náhrady léků by proto mělo předcházet jejich studium a poznávání. To samé platí o koření a dalších přírodních ingrediencích, jako je med, propolis a jiné.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Zkušení aromaterapeuti říkají, že kdybychom měli mít ve své lékárničce jediný éterický olej, měli bychom sáhnout právě po levanduli. I když u nás volně neroste, na zahrádce lze tuto středomořskou rostlinku bez potíží pěstovat.

Oblíbená byla už u našich babiček a svou službu perfektně odvádí i dnes. Sbírá se květ těsně po rozkvětu. Přidat lze i trošku celé natě.

Pomáhá: Její silice působí fytocidně, to znamená, že potlačují růst bakterií. Dezinfikuje rány a podporuje jejich hojení. Dále se bylinka užívá při bolestech břicha, nadýmání a průjmech. Všeobecně podporuje správnou funkci střev.

Uklidňuje žaludek i slinivku. Je výborná na problémy dýchacích cest…

Zajímavost: Levandule uklidňuje. Vonné polštářky navozují příjemné usínání a klidný spánek. Sušenou levanduli můžete také vkládat mezi oblečení, provoní ho a zároveň odpuzuje šatní moly.

Nežádoucí účinky: V neředěném stavu může vyvolat alergii nebo podráždit pokožku. Snižuje také krevní tlak.

Recept na nálev do koupele: Tři hrsti květu levandule namočte do 1 litru studené vody a nechte 24 hodin louhovat. Pak nálev přiveďte k varu, 3 minuty povařte, nechte vychladnout a sceďte. Přidávejte do koupele.

Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)

Hned po levanduli je to další velmi zajímavá rostlinka. A stejně jako levandule ozdobí květinový záhon, má krásné výrazné květy. Však také před lety u nás získala titul trvalka sezóny. Využívá se celá rostlina, nejvíce účinných látek je v kořeni.

Pomáhá: Díky látce zvané echinakosid dokáže zničit celou řadu bakterií, virů i plísní. Další látky, které obsahuje, aktivují bílé krvinky a ty dokážou vypudit z těla zdroje infekce a nasadit účinné protilátky. Podporuje imunitní systém.

Je účinná při nachlazení. Má zklidňující vliv na krk, hltan a hlasivky. Tiší bolest. Hojí rány.

Zajímavost: Echinacea znamená v řečtině ježek a rostlina dostala svůj název podle květu, který – stejně jako ježek – má pichlavé bodliny.

Nežádoucí účinky: Existuje více druhů echinacey a ne všechny působí stejně. Nejčastějším možným vedlejším účinkem jsou potíže trávicího traktu – poruchy trávení s pocitem na zvracení nebo bolesti žaludku.

Recept na domácí olej: Celou rostlinu (kořen, lodyhu i květy) naporcujte na menší kousky a naskládejte je asi do tři čtvrtě sklenice s víkem. Vše zalijte jojobovým olejem za studena lisovaným. Pořádně uzavřete a 21 dnů nechte stát na světlém místě.

Občas sklenicí protřepejte. Nakonec olej slijte přes plátýnko a uchovávejte v chladu a temnu. Podle potřeby olej vmasírujte do pokožky. Umí hojit rány, odstraní akné, pomůže s celulitidou i s ekzémy…

Lichořeřišnice (Tropoaeolum majus)

Antibioticky působí všechny části této krásné popínavé letničky. Nejvíce účinné látky je v plodech. Listy se používají čerstvé, jinak mohou mít nepříjemně hořkou chuť.

Účinky: Pomáhá při salmonele, streptokoku i zlatému stafylokoku. Je vhodná na urogenitální (močopohlavní) potíže – onemocnění ledvin, močového měchýře, záněty prostaty i vaječníků, ale také na záněty dýchacího ústrojí.

Zajímavost: Prokázané jsou blahodárné účinky na růst vlasů.

Nežádoucí účinky: Nejsou známé.

Recept na tinkturu: Asi tři celé rostlinky naporcujte na menší kousky a vložte do sklenice. Zalijte vysokoprocentním čistým alkoholem (aspoň 50% a víc) tak, aby byla rostlina ponořená, důkladně uzavřete víčkem a macerujte asi měsíc na tmavém místě.

Pak přeceďte do čisté lahve. Tinkturu si vždy po umytí vlasů vmasírujte do pokožky hlavy. Získáte zářivě lesklé a zdravé kadeře. Tinkturu můžete užívat po kapkách i vnitřně.

Česnek (Allium sativum)

Patří mezi nejstarší léčivé rostliny a je jedním z nejsilnějších přírodních antibiotik. Znali ho už staří Egypťané, Řekové a Římané. Lidé věří, že čím je jeho pach pronikavější a chuť ostřejší, tím je jeho léčivá síla větší.

Pomáhá: Obsahuje látky, které hubí bakterie, plísně a dokonce i viry, aniž by jakkoli poškodil střevní flóru. Jeho uplatnění v medicíně i lidovém léčitelství je velmi široké.

Zvyšuje odolnost organismu, léčí problémy dýchacích orgánů i orgánů trávicí soustavy, snižuje krevní tlak… Je úspěšným bojovníkem proti červům a parazitům.

Jako silný antioxidant chrání před poškozením DNA. Umí na sebe navázat toxické těžké kovy (například olovo nebo kadmium) a vyloučit z těla ven.

Zajímavost: Funguje také jako prebiotikum (potrava pro probiotika).

Nežádoucí účinky: O nepříjemném pachu se ví, méně známé je, že česnek může u citlivých osob vyvolat zažívací problémy, žlučníkový záchvat, bolesti břicha i průjem. Mohou se objevit i alergické reakce, v ojedinělých případech dokonce astma.

Recept na lihový extrakt: Asi 50 gramů rozdrceného česneku zalijte 150 gramy vysokoprocentního alkoholu (minimálně 60% a víc) a nechte v tmavé nádobě 10 dnů louhovat. Pak přeceďte a užívejte 3x denně 15 kapek před jídlem po dobu asi 6 týdnů. Je to účinná kúra jako prevence nachlazení.

Zázvor (Zingiber officinale)

Patří mezi nejpoužívanější koření u nás, zejména nesmí chybět v orientální kuchyni. K léčebným účinkům se užívá oddenek. Je to také nejznámější část rostliny. Přitom má velkolepé květy.

Pomáhá:

Zázvor se často používá proti nachlazení, zatočí s infekcemi, posiluje dýchací systém, hlídá hladinu cukru v krvi, podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému. Je účinný proti patogenům z jídla – jako je salmonela, listerie nebo kampylobakterie.

Pomáhá zklidnit trávení. Je to výborný prostředek na plíseň nohou a nehtů a poradí si i s parazity. Říká se, že funguje při bolestech hlavy a migréně.

Zajímavost: Je považován za silné afarodiziakum.

Nežádoucí účinky: Některým lidem může zázvor způsobovat pálení žáhy, bušení srdce či zažívací problémy. Říká se, že je návykový, proto bychom neměli zázvorový čaj pít příliš často.

Recept na zázvorový sirup: Nakrájejte na kousky oloupaný čerstvý zázvor a na tenké plátky oloupaný citron. Větší sklenici prokládejte střídavě vrstvou zázvoru a vrstvou citronu, až bude plná do tři čtvrtě obsahu.

Směs zalijte kvalitním medem a sklenici pořádně uzavřete. Tři dny nechte uležet na tmavém, chladném místě. Pak vyjměte citron i zázvor. Léčivý sirup užívejte po lžičkách při nachlazení. Zázvor s citronem nevyhazujte. Připravte si čaj.

Oregano (Origanum vulgare)

Známá česká dobromysl se v českých zahradách pěstuje odpradávna jako léčivé koření. Nemá ale tak silné antibiotické účinky, jako divoké oregano. Po tisíciletí se – stejně jako levandule – oregano pěstuje ve Středozemí. V léčitelství se užívá kvetoucí nať.

Pomáhá: Má protizánětlivé účinky, a proto se používá při zánětech v a bolestech v krku. Pomáhá i při střevních potížích a podporuje trávení. Desinfekčního účinku oregana se využívá i při léčbě ekzémů, vyrážek, podráždění i plísňových onemocnění.

Zajímavost: Hippokrates pokládal dobromysl za prostředek k dobré funkci nervů a plic.

Recept na posilující koupel: Asi 300 gramů sušeného oregana zalijte 2 litry vody a asi půl hodiny nechte louhovat. Poté sceďte a přidejte do koupele. Posílíte si organismus a zklidníte podrážděné nervy.

Med a propolis

Nejsou to bylinky, přesto vědci žasnou nad jejich účinky. Tyto včelí produkty opět ukazují na moudrost přírody. Fascinující je zejména téměř zázračný propolis. Surovinu k jeho tvorbě včely sbírají na rostlinách, které obsahují pryskyřičné látky.

V úlu jej pak využívají jako stavební i ochranný materiál. Všechny vnitřní stěny úlu jsou potaženy souvislou tenkou vrstvou propolisu. Při vyšší teplotě se z takového nátěru uvolňují těkavé látky, které prosycují atmosféru a působí antibakteriálně.

Když se kupříkladu do úlu dostane vetřelec, kterého nejsou včely schopny vypudit – třeba myš – pokryjí jeho usmrcené tělo silnou vrstvou propolisu a doslova ho mumifikují. Zabrání tím jeho rozkladu a dokonale dezinfikují tělo i okolí.

Pomáhá: Četné výzkumy potvrzují velmi silné antioxidační působení propolisu. Dokáže účinně bojovat proti škodlivým vlivům životního prostředí. Zjednodušeně můžeme říct, že je všestranným širokospektrálním všelékem.

Obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, působí antibiotiky, ale zároveň je silným analgetikem.

Zajímavost: Jako přírodní antibiotikum se užívá někdy od dob faraonů a egyptští kněží s jeho pomocí mumifikovali těla zesnulých vysoce postavených osobností.

Nežádoucí účinky: Pro některé lidi může být velmi silným alergenem. Pokud jste citliví na včelí produkty, buďte s jeho použitím hodně opatrní.

Recept na propolisovou mast: Při 50 °C zahřejte ve vodní lázni kosmetickou vazelínu nebo vepřové sádlo. Vmíchejte nadrcený propolis (v poměru 1:1) a ještě teplou směs přeceďte.

Získali jste skvělou dezinfekci i léčebný prostředek na popraskané paty, ekzémy, drobné ranky, kožní plísně i na hemeroidy.

Foto: PX FUEL

Předchozí článek
reklama
Související články
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
18.7.2024
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže vytvořit a udržet ochranný mastný
16.7.2024
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
reklama
reklama
Šikovné tipy
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,