reklama

Příroda léčí, když víme, jak na to

Levandule, česnek, zázvor, echinacea… Přírodních antibiotik je celá řada a jsou oblíbenou alternativou pro domácí léčbu. Jak je používat a na co si dát pozor?

Bylinky jsou módní. Potěší nás svou vůní, květem i chutí, s jakou se derou ke sluníčku. Mohou i pomoci. Ostatně – přírodní léčení je dnes na výsluní a těší se velké oblibě. Zatímco některými lidmi je návrat k přírodní medicíně přijímán pozitivně, jiní jsou vůči němu skeptičtí. A jejich obavy mohou být opodstatněné.

Nebezpečné může být nevhodné zpracování přírodních produktů, jejich nesprávné užívání i neznalost vedlejších účinků. Rozumnému užívání bylinek jako náhrady léků by proto mělo předcházet jejich studium a poznávání.

To samé platí o koření a dalších přírodních ingrediencích, jako je med, propolis a jiné.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Zkušení aromaterapeuti říkají, že kdybychom měli mít ve své lékárničce jediný éterický olej, měli bychom sáhnout právě po levanduli. I když u nás volně neroste, na zahrádce lze tuto středomořskou rostlinku bez potíží pěstovat. Oblíbená byla už u našich babiček a svou službu perfektně odvádí i dnes. Sbírá se květ těsně po rozkvětu.

Přidat lze i trošku celé natě.

Pomáhá: Její silice působí fytocidně, to znamená, že potlačují růst bakterií. Dezinfikuje rány a podporuje jejich hojení. Dále se bylinka užívá při bolestech břicha, nadýmání a průjmech. Všeobecně podporuje správnou funkci střev. Uklidňuje žaludek i slinivku. Je výborná na problémy dýchacích cest…

Zajímavost: Levandule uklidňuje. Vonné polštářky navozují příjemné usínání a klidný spánek. Sušenou levanduli můžete také vkládat mezi oblečení, provoní ho a zároveň odpuzuje šatní moly.

Nežádoucí účinky: V neředěném stavu může vyvolat alergii nebo podráždit pokožku. Snižuje také krevní tlak.

Recept na nálev do koupele: Tři hrsti květu levandule namočte do 1 litru studené vody a nechte 24 hodin louhovat. Pak nálev přiveďte k varu, 3 minuty povařte, nechte vychladnout a sceďte. Přidávejte do koupele.

Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)

Hned po levanduli je to další velmi zajímavá rostlinka. A stejně jako levandule ozdobí květinový záhon, má krásné výrazné květy. Však také před lety u nás získala titul trvalka sezóny. Využívá se celá rostlina, nejvíce účinných látek je v kořeni.

Pomáhá: Díky látce zvané echinakosid dokáže zničit celou řadu bakterií, virů i plísní. Další látky, které obsahuje, aktivují bílé krvinky a ty dokážou vypudit z těla zdroje infekce a nasadit účinné protilátky. Podporuje imunitní systém. Je účinná při nachlazení. Má zklidňující vliv na krk, hltan a hlasivky. Tiší bolest. Hojí rány.

Zajímavost: Echinacea znamená v řečtině ježek a rostlina dostala svůj název podle květu, který – stejně jako ježek – má pichlavé bodliny.

Nežádoucí účinky: Existuje více druhů echinacey a ne všechny působí stejně. Nejčastějším možným vedlejším účinkem jsou potíže trávicího traktu – poruchy trávení s pocitem na zvracení nebo bolesti žaludku.

Recept na domácí olej: Celou rostlinu (kořen, lodyhu i květy) naporcujte na menší kousky a naskládejte je asi do tři čtvrtě sklenice s víkem. Vše zalijte jojobovým olejem za studena lisovaným. Pořádně uzavřete a 21 dnů nechte stát na světlém místě. Občas sklenicí protřepejte. Nakonec olej slijte přes plátýnko a uchovávejte v chladu a temnu. Podle potřeby olej vmasírujte do pokožky.

Umí hojit rány, odstraní akné, pomůže s celulitidou i s ekzémy…

Lichořeřišnice (Tropoaeolum majus)

Antibioticky působí všechny části této krásné popínavé letničky. Nejvíce účinné látky je v plodech. Listy se používají čerstvé, jinak mohou mít nepříjemně hořkou chuť.

Účinky: Pomáhá při salmonele, streptokoku i zlatému stafylokoku. Je vhodná na urogenitální (močopohlavní) potíže – onemocnění ledvin, močového měchýře, záněty prostaty i vaječníků, ale také na záněty dýchacího ústrojí.

Zajímavost: Prokázané jsou blahodárné účinky na růst vlasů.

Nežádoucí účinky: Nejsou známé.

Recept na tinkturu: Asi tři celé rostlinky naporcujte na menší kousky a vložte do sklenice. Zalijte vysokoprocentním čistým alkoholem (aspoň 50% a víc) tak, aby byla rostlina ponořená, důkladně uzavřete víčkem a macerujte asi měsíc na tmavém místě. Pak přeceďte do čisté lahve. Tinkturu si vždy po umytí vlasů vmasírujte do pokožky hlavy. Získáte zářivě lesklé a zdravé kadeře.

Tinkturu můžete užívat po kapkách i vnitřně.

Česnek (Allium sativum)

Patří mezi nejstarší léčivé rostliny a je jedním z nejsilnějších přírodních antibiotik. Znali ho už staří Egypťané, Řekové a Římané. Lidé věří, že čím je jeho pach pronikavější a chuť ostřejší, tím je jeho léčivá síla větší.

Pomáhá: Obsahuje látky, které hubí bakterie, plísně a dokonce i viry, aniž by jakkoli poškodil střevní flóru. Jeho uplatnění v medicíně i lidovém léčitelství je velmi široké. Zvyšuje odolnost organismu, léčí problémy dýchacích orgánů i orgánů trávicí soustavy, snižuje krevní tlak… Je úspěšným bojovníkem proti červům a parazitům. Jako silný antioxidant chrání před poškozením DNA.

Umí na sebe navázat toxické těžké kovy (například olovo nebo kadmium) a vyloučit z těla ven.

Zajímavost: Funguje také jako prebiotikum (potrava pro probiotika).

Nežádoucí účinky: O nepříjemném pachu se ví, méně známé je, že česnek může u citlivých osob vyvolat zažívací problémy, žlučníkový záchvat, bolesti břicha i průjem. Mohou se objevit i alergické reakce, v ojedinělých případech dokonce astma.

Recept na lihový extrakt: Asi 50 gramů rozdrceného česneku zalijte 150 gramy vysokoprocentního alkoholu (minimálně 60% a víc) a nechte v tmavé nádobě 10 dnů louhovat. Pak přeceďte a užívejte 3x denně 15 kapek před jídlem po dobu asi 6 týdnů. Je to účinná kúra jako prevence nachlazení.

Zázvor (Zingiber officinale)

Patří mezi nejpoužívanější koření u nás, zejména nesmí chybět v orientální kuchyni. K léčebným účinkům se užívá oddenek. Je to také nejznámější část rostliny. Přitom má velkolepé květy.

Pomáhá: Zázvor se často používá proti nachlazení, zatočí s infekcemi, posiluje dýchací systém, hlídá hladinu cukru v krvi, podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému. Je účinný proti patogenům z jídla – jako je salmonela, listerie nebo kampylobakterie. Pomáhá zklidnit trávení. Je to výborný prostředek na plíseň nohou a nehtů a poradí si i s parazity.

Říká se, že funguje při bolestech hlavy a migréně.

Zajímavost: Je považován za silné afarodiziakum.

Nežádoucí účinky: Některým lidem může zázvor způsobovat pálení žáhy, bušení srdce či zažívací problémy. Říká se, že je návykový, proto bychom neměli zázvorový čaj pít příliš často.

Recept na zázvorový sirup: Nakrájejte na kousky oloupaný čerstvý zázvor a na tenké plátky oloupaný citron. Větší sklenici prokládejte střídavě vrstvou zázvoru a vrstvou citronu, až bude plná do tři čtvrtě obsahu. Směs zalijte kvalitním medem a sklenici pořádně uzavřete. Tři dny nechte uležet na tmavém, chladném místě. Pak vyjměte citron i zázvor.

Léčivý sirup užívejte po lžičkách při nachlazení. Zázvor s citronem nevyhazujte.

Připravte si čaj.

Oregano (Origanum vulgare)

Známá česká dobromysl se v českých zahradách pěstuje odpradávna jako léčivé koření. Nemá ale tak silné antibiotické účinky, jako divoké oregano. Po tisíciletí se – stejně jako levandule – oregano pěstuje ve Středozemí. V léčitelství se užívá kvetoucí nať.

Pomáhá: Má protizánětlivé účinky, a proto se používá při zánětech v a bolestech v krku. Pomáhá i při střevních potížích a podporuje trávení. Desinfekčního účinku oregana se využívá i při léčbě ekzémů, vyrážek, podráždění i plísňových onemocnění.

Zajímavost: Hippokrates pokládal dobromysl za prostředek k dobré funkci nervů a plic.

Recept na posilující koupel: Asi 300 gramů sušeného oregana zalijte 2 litry vody a asi půl hodiny nechte louhovat. Poté sceďte a přidejte do koupele. Posílíte si organismus a zklidníte podrážděné nervy.

Med a propolis

Nejsou to bylinky, přesto vědci žasnou nad jejich účinky. Tyto včelí produkty opět ukazují na moudrost přírody. Fascinující je zejména téměř zázračný propolis. Surovinu k jeho tvorbě včely sbírají na rostlinách, které obsahují pryskyřičné látky. V úlu jej pak využívají jako stavební i ochranný materiál. Všechny vnitřní stěny úlu jsou potaženy souvislou tenkou vrstvou propolisu.

Při vyšší teplotě se z takového nátěru uvolňují těkavé látky, které prosycují atmosféru a působí antibakteriálně. Když se kupříkladu do úlu dostane vetřelec, kterého nejsou včely schopny vypudit – třeba myš – pokryjí jeho usmrcené tělo silnou vrstvou propolisu a doslova ho mumifikují.

Zabrání tím jeho rozkladu a dokonale dezinfikují tělo i okolí.

Pomáhá: Četné výzkumy potvrzují velmi silné antioxidační působení propolisu. Dokáže účinně bojovat proti škodlivým vlivům životního prostředí. Zjednodušeně můžeme říct, že je všestranným širokospektrálním všelékem. Obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, působí antibiotiky, ale zároveň je silným analgetikem.

Zajímavost: Jako přírodní antibiotikum se užívá někdy od dob faraonů a egyptští kněží s jeho pomocí mumifikovali těla zesnulých vysoce postavených osobností.

Nežádoucí účinky: Pro některé lidi může být velmi silným alergenem. Pokud jste citliví na včelí produkty, buďte s jeho použitím hodně opatrní.

Recept na propolisovou mast: Při 50 °C zahřejte ve vodní lázni kosmetickou vazelínu nebo vepřové sádlo. Vmíchejte nadrcený propolis (v poměru 1:1) a ještě teplou směs přeceďte. Získali jste skvělou dezinfekci i léčebný prostředek na popraskané paty, ekzémy, drobné ranky, kožní plísně i na hemeroidy.

Foto: PX FUEL

Štítky: , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

V mexických pralesích údajně obchází nebezpeční démoni
enigmaplus.cz

V mexických pralesích údajně...

Ve folkloru středního Mexika se vyskytují nebezpečné...
Plánuje se Soukupem brzy založit rodinu?
nasehvezdy.cz

Plánuje se Soukupem brzy...

Vztah AGÁTY...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
Le Chaton: Podzimní péče o pleť s leknínem a malinami
iluxus.cz

Le Chaton: Podzimní péče o...

Aby pleť po letním slunění vypadala dobře i...
Mám dítě, ale ne muže
skutecnepribehy.cz

Mám dítě, ale ne muže

Už jako malá jsem si přála mít...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Pozoruhodný svět vyder
21stoleti.cz

Pozoruhodný svět vyder

Je známo, že polovodní savci jsou velmi...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
Skládačka jménem Bond: Kdo byl předlohou nejslavnějšího agenta?
epochaplus.cz

Skládačka jménem Bond: Kdo byl...

Tak jako jeho herecký představitel nemá jen jednu...
Whistlerova matka: Skandální obraz spořádané ženy
epochaplus.cz

Whistlerova matka: Skandální...

Kdyby byla modelka Maggie spolehlivá,...
0 shares