Domů     Připravte se: Čas zahradních párty začíná
Připravte se: Čas zahradních párty začíná
26.6.2019

Letní sezona se rozjíždí na plné obrátky a s ní přichází i čas zahradních párty. Co může být příjemnějšího než banda přátel, kteří se sejdou na vaší zahradě.

Přípravu zahradní slavnosti byste neměli nechat na poslední chvíli. Vyplatí se začít tak pět dní předem, abyste pak nelítali jako hadr na holi. Večírek si přece musíte užít i vy.

Strategický plán

Nejprve je třeba si promyslet jídelníček.

Zmíněných pět dnů před párty si sepište, čím vším chcete své hosty nakrmit a napojit – jaká masa, uzeniny či ryby budete grilovat, jaké saláty a omáčky k nim budete podávat a jaké další pochutiny postavíte na stůl – jednohubky, brambůrky, domácí paštiku nebo slané koláče, tzv.

quiche. V horkém létě přijdou vhod také lehké dezerty a zmrzlina nebo jednoduché ovocné špízy. Na špejli napíchejte čerstvý ananas, hroznové víno, jahody a samozřejmě nevynechejte meloun. A co se bude pít? Pivo, víno či tvrdý alkohol?

Z tohoto soupisu pak sestavte konečný seznam jednotlivých ingrediencí, které je třeba nakoupit. Následující tři dny ho ještě každý den přejeďte očima, zda jste něco nezapomněli. Uvidíte, že na seznam ještě pár věcí přibude.

Všechno nakupte v dostatečném množství. Není nic trapnějšího, než když uprostřed party dojde pečivo nebo pivo.

Atmosféru garden party s bohatě prostřeným stolem dotvoří lampiony, světelné řetězy a vlaječky.
Atmosféru garden party s bohatě prostřeným stolem dotvoří lampiony, světelné řetězy a vlaječky.

Nádobí

Zvažte také, zda budete jídlo a pití servírovat ve vašem vlastním nádobí, nebo jestli použijete papírové či plastové talíře, kelímky a lžičky. Domníváme se, že lepší je druhá varianta.

Po akci jen vezmete odpadkový pytel, který jste chytře dali na vhodné místo a do nějž hosté sami vyhazovali použité nádobí, a s úsměvem ho donesete do popelnice. A máte uklizeno.

Atmosféra

Pamatujte na to, že dokonalou atmosféru vytvoří zahradní pochodně a lampiony. Atraktivní jsou také světelné řetězy na keřích a stromech, rozvěšené pestré nafukovací balonky a papírové girlandy. Potřebujete-li intenzivnější osvětlení, instalujte po zahradě olejové lampy.

Domácími limonádami hosty mile překvapíte.
Domácími limonádami hosty mile překvapíte.

Počasí

Pár dnů před párty pozorně čtěte, jaké bude počasí, zda horko, nebo jestli se očekávají přeháňky. A protože počasí neovlivníte, pro jistotu si pořiďte nějaký stanový přístřešek. Máte-li zastřešenou pergolu nebo vytahovací markýzu, není třeba se ničeho bát.

Letní večery sice bývají teplé, ale ne vždy se zadaří. Na lavičky a židle proto připravte sedáky a hřejivé deky, do kterých se hosté v případě potřeby zabalí.

Tři dny předem

Zkontrolujte gril, grilovací náčiní a zásobu dřevěného uhlí. Je-li ho málo, dokupte ho. Obstarejte si už také nápoje a koření, potřebné pro grilování, jednorázové nádobí, ubrousky, párátka, alobalové misky pod maso atd.

Při teplých dnech přijdou vhod ovocné špízy.
Při teplých dnech přijdou vhod ovocné špízy.

2 dny předem

Nakupte potraviny zeleninu, ovoce, a můžete i maso. Nejčastěji se u nás griluje drůbeží a vepřové, z toho je nejvhodnější krkovice, kýta nebo plec. Za čtvrt hodiny bývají hotové.

Když naložíte drůbeží plátky, už za pár minut po vložení na gril je můžete podávat.

1 den předem

Dejte chladit nápoje, připravte marinádu a naložte maso. Marináda se nejčastěji připravuje z čerstvých nebo sušených bylinek rozpuštěných v oleji, z hořčice či z medu. Výtečnou přísadou je česnek. Pozor ale na předčasné solení!

Sůl uzavře masu póry a další přísady již nemají šanci a zůstanou na povrchu. Správný postup tedy je maso naložit bez soli a osolit ho až těsně před grilováním. Marinované maso uložte do uzavíratelných misek a ponechte v chladu.

Misky by neměly být hliníkové nebo železné, vhodné jsou zejména nádoby keramické, plastové, skleněné nebo nerezové. Pokud nechcete nic předem nakládat, dobré je potírat maso připravenou marinádou před samotným grilováním. Zabráníte tím jeho vysušení.

Ovoce můžete připravit do skleněných nádob, na stole budou vypadat elegantně.
Ovoce můžete připravit do skleněných nádob, na stole budou vypadat elegantně.

V den párty

Připravte grilovací náčiní a gril, nakupte čerstvé pečivo, očistěte zeleninu i salát a udělejte zálivku či salátové omáčky. Připravte sezení a prostřete stůl nebo stoly, pokud vás bude víc. A také byste mohli udělat domácí limonádu.

Osvěžující nápoj

Připravit domácí limonádu zvládne i začínající kuchařka. Skvěle osvěží například okurková s mátou a citronem, což není nic jiného než rozmixovaná salátová okurka rozředěná vodou se snítkami máty.

Do vody také můžete dát plátky citronu a pomeranče, pustí trochu šťávy a výsledkem je vynikající drink. Vychlazené limonády nalijte do džbánů či karaf.

I když máte připravené umělohmotné či voskované kelímky, zkuste se podívat, jestli někde doma nenajdete malé zavařovačky. Nápoje v nich vypadají velmi netradičně. Do každé skleničky hoďte kostku ledu, píchněte brčko a podávejte hostům.

Plastové kelímky a talíře ušetří čas – nemusí se umývat.
Plastové kelímky a talíře ušetří čas – nemusí se umývat.

Na gril patří i zelenina

Až začnete grilovat maso, nezapomeňte také na zeleninu. Osvědčené jsou cukety, paprika a především pak žampiony.

Nasypou se do větší mísy, polijí olejem, osolí, okmínují, mísa se přiklopí talířem a mírně protřepe, aby se všechny pěkně vším obalily, a pak už s nimi šup na gril.

Pokrmy by měly být v takové velikosti, aby se daly jednoduše jíst vidličkou nebo rukou. Hostům také nabídněte několik dipů neboli omáček.

Švédský stůl

Bude-li vás na párty trochu víc, není od věci udělat na zahradě menší švédský stůl, aby hosté nemuseli čekat na každý ugrilovaný kousek.

Švédský stůl je vděčný, každý si nabere, co je libo – stačí potraviny nakrájet, naaranžovat na mísy, přidat nějaké ovoce, zeleninu, hořčici a jiná dochucovadla a je to.

Text: Marie Skrčená, Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
24.3.2025
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s kdečím. Využijete ho dokonce i při úklidu automobilu. Takže kde se vám bude hodit?
20.3.2025
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. Pokud rozkvetlou kartičku zamýšlíte jako
19.3.2025
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem stromu s názvem tomel japonský. Dnes je najdeme v různých částech světa od Asie po Ameriku. K nám se většinou d
14.3.2025
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat jen novou vložku, šroubovák a pravítko a za pár minut máte hotovo.
13.3.2025
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. Klesá i produkce mazu, kůže je suchá a odlupuje se v šup
reklama
Šikovné tipy
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Sypání ptáčkům připravte sami
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim […]
Tak trochu jiná nástěnka
Máte doma nebo na půdě nějaký starší rámeček, kterému chybí obraz, a k ničemu už se nehodí? Zkuste mu vdechnout nový život. Budete potřebovat: rámeček, nůžky, barevnou látku, různé druhy stužek a krajek, malé dřevěné kolíčky, tavicí pistoli 1) Vybranou látku nastříhejte na pruhy široké asi 10 centimetrů. Nejlépe se stříhají látky s kostičkovým vzorem […]
Upleťte si misku z novin
Ano, čtete správně, opravdu z novin. Možná se vám zprvu bude toto tvoření zdát složité, ale krok za krokem ho jistě zvládnete. Nejdříve je třeba připravit materiál, ze kterého budete plést. Novinové ruličky. Hodně ruliček. K nim budete dále potřebovat lepidlo v tyčince a špejli. Lze použít i svářecí drát nebo pletací jehlici. Při dokončovacích […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští