Domů     Prastará pohanka se dostala mezi Food trendy roku 2024
Prastará pohanka se dostala mezi Food trendy roku 2024
21.1.2024

Obliba bezmasého stravování je stále na vzestupu. Mnoho evropských šéfkuchařů i food blogerů experimentuje se zeleninou, luštěninani či obilovinami a zařazují tyto zdravé suroviny do jídelníčku svých strávníků.

Rakouská expertka Hanni Rützler, která dlouhodobě sleduje vývoj moderní gastronomie a stravovací kultury, zařadila ve své publikaci Foodreport 24 mezi aktuální food trendy i superpotravinu, staroslovanskou pohanku.

Šlechtěním, pěstováním i výrobou mlynářských výrobků z pohanky se již od roku 1992 věnuje na úpatí Jeseníků česká firma PROBIO.   

Vegetariánské menu standardem

Většina tuzemských restaurací nabízí vegateraiánské menu na běžném jídelníčku. Zastánci zdravé a lehké stravy, ale i ti, co dodržují například bezlepkovou dietu, tak mají stále více možností, kde se kvalitně najíst.

A není to jen o stravě, ale o celkovém životním stylu a přístupu ke svému zdraví. „Zeleninové či luštěninové pokrmy dávno nepatří jen mezi přílohy,“ říká Martin Hutař ze společnosti PROBIO, která se na pohanku v bio kvalitě specializuje.

Martin Hutař, spolumajitel a spoluzakladatel společnosti Probio
Martin Hutař, spolumajitel a spoluzakladatel společnosti Probio

Jídlo jako požitek

Stále víc lidí oceňuje jídlo, ve kterém se nevylučuje požitek a ohled na naše zdraví. Tento trend se označuje jako soft health a spojuje zdraví, požitek a udržitelnost. Jídlo by mělo být přirozené, regionální, sezónní a ideálně v bio kvalitě.

Jde o vyváženost, pestrost a obohacení jídelníčku o mnoho různých druhů ovoce a zeleniny, obilných výrobků a luštěnin. Lidé nahrazují průmyslově zpracované produkty přírodními zdravějšími surovinami, například na místo cukru datle nebo med.

Soft health je tedy založen na holistickém chápání zdravé výživy a ne na živinách a kaloriích.

Minoritním plodinám vévodí pohanka

Není divu, že se stále většímu zájmu těší i tzv. minoritní plodiny, obiloviny a pseudoobiloviny, které používaly v kuchyni naše prababičky. Mezi pseudoobiloviny řadíme amarant, quinou a pohanku.

V kuchyni mají stejné uplatnění jako obiloviny, hlavní zásobní látkou je u nich škrob, na rozdíl od běžných obilovin neobsahují lepek. Botanicky je řadíme mezi obilní trávy, například pohanka patří do čeledi rdesnovitých.

Historie pohanky sahá až do středověku. Do Evropy byla pravděpodobně přivezena vojsky Saracénů a Tatarů, která pronikala do Evropy. Od toho je odvozen český název „pohané – pohanka“.

Na území České republiky jsou nejstarší nálezy z 12. století z okolí Opavy, Kadaně, Starého Jičína a Uherského Brodu. V 16. století prý byla u nás dokonce jednou z nejoblíbenějších potravin.

Široké uplatnění

Tato pseudoobilnina je nejen chutná, ale také výživná. Pohanka zahřívá, obsahuje mnoho cenných živin a naopak žádný lepek. Je bohatá na důležité živiny, jako je vláknina, bílkoviny, vitaminy skupiny B a minerální látky.

Díky této skladbě prospívá našemu zdraví tím, že podporuje náš imunitní systém a má pozitivní vliv také na nervový a cévní systém. Pohanka je výjimečná hlavně obsahem rutinu (vitaminu P), který zvyšuje pružnost cév a posiluje jejich stěny.

Rutin v těle funguje ve spolupráci s vitaminem C. Pohanka se spolu s quinoou a amarantem zařazuje mezi pseudoobiloviny – v lidské výživě mají podobné použití jako obiloviny, ale botanicky patří do jiných skupin.

Všechny pseudoobiloviny jsou přirozeně bezlepkové, proto mají velký význam pro celiaky a pro ty, kdo se snaží množství lepku ve stravě omezit.

Pohanka v mnoha podobách    

Společnost PROBIO zpracovává obiloviny i bezlepkové plodiny ve speciálních mlýnech ve Starém Městě pod Sněžníkem.

Pohanka je bezlepková, proto se zpracovává v bezlepkovém mlýně, kde je dodržována přísná kontrola, aby bylo zajištěno, že každý produkt splňuje nejvyšší standardy kvality. Pohanku zde loupají mechanicky, proto je světlé barvy.

Tento způsob zpracování pohanky umožňuje zachování více cenných látek ve srovnání s tepelným zpracováním.

Pohankové kroupy

Jednou z nejzákladnějších a nejtypičtějších pohankových produktů jsou pohankové kroupy, které jsou velmi univerzální a dají se použít na mnoho způsobů. Mohou být použity na přípravu risot (kroupot), jako příloha k masu či k zelenině, nebo přidány do salátů.

Lze z nich udělat i snídaňovou kaši, kterou necháme přes noc namočenou ve vodě, další den omyjeme studenou vodou a můžeme rovnou servírovat s ovocem.

Možnou rychlo-směsí z krup je Probio pohanková polévka, kterou zalijeme vodou a dochutíme například česnekem, či bylinkami.

Pokud si chcete zkusit udělat vlastní chod z krup tak doporučujeme pohankovou sekanou, která je skvělá s vařenými brambory a kysaným zelím.

Pohanka lámanka

Je využívanou podobou této plodiny, lišící se od kroupy svou hrubší texturou, která je skvělým základem pro přípravu karbenátků, placiček, či zapékaných sladkých i slaných pokrmů.

Hoďte hrstku do polévky na zahuštění, posypte buchtu lámankou místo drobenky nebo udělejte skvělou „škvarkovou pomazánku.“ Doporučujeme zkusit lámanku na vytvoření pohankového perníku, nebo na pohankovo-zeleninové placičky. 

Pohanka neloupaná

Výborně se hodí ke klíčení a pro přípravu osvěžujících odvarů a čajů.

Jakmile z ní vypěstujete klíčky a výhonky, můžete je využít na posyp do pomazánek, do polévek, nebo přidat do salátů, což dodá vašim pokrmům nejen šťavnatost, ale také zvýšený obsah vitamínů pro vaše zdraví.

Pohanková mouka

S pohankovou hladkou moukou se otevírá široké spektrum možností v kuchyni. Můžete z ní připravit nejen lahodné francouzské palačinky, ale také se hodí pro bezlepkové moučníky, pečivo, lívance, knedlíky a nočky.

Tato univerzální bezlepková mouka má mnoho uplatnění a může být také vynikajícím pomocníkem při zahušťování omáček a polévek.

Při nedostatku času však stačí sáhnout po palačinkové směsi z pohankové mouky do které stačí přidat vodu, a máte dobrotu jídlo na talíři.

Pohanková krupice, pohankové vločky a pohankové otruby

Podobnou plodinou jako je mouka je také pohanková krupice, kterou v celozrnné variantě mele společnost Probio ve svém bio mlýně. Krupice je ideální pro přípravu ranní bezlepkové krupicové kaše, což je vynikající a zdravý způsob, jak začít den.

Kromě toho můžete pohankovou krupici využít i na přípravu lahodných knedlíčků, do polévek, zavářek a omáček. Je to výborná volba pro ty, kteří preferují bezlepkovou stravu a hledají zdravé alternativy k tradičním obilným produktům.

Zároveň jsou možností i pohankové vločky, nebo pohankové otruby, které jsou taktéž ideální bezlepkovou surovinou na ranní kaše, müsli, či granolu.  Otruby jsou taková hodně nahrubo namletá krupice.

Jejich konzumací a přidáním do ranních kaší nebo pečiva obohatíte svůj pokrm o kvalitní vlákninu a bílkoviny.

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
16.2.2024
Jóga neznamená jen krkolomné pozice, jichž dosáhnete po letech pilného cvičení. Jóga zná také jednodušší cviky, které pomohou protáhnout tělo a udržet si pružnost. Kočka čili Mardžárí, po našem kočičí hřbet, je cvik, který známe už ze školní tělocvičny. To ale nic nemění na jeho účinnosti, neboť dobře uvolní páteř. V úpravě podle jógy tento cvik začíná v sedu na patách, tzv vadžra ásaně. - S
12.2.2024
Skoro každý se s ní setkal, často v dětství, ale nevyhýbá se ani dospělým. A tak víme, že je hodně nepříjemná. Pálí a svědí stejně, jako když sáhneme do kopřiv. Na kůži se objeví vystupující pupeny, které někdy mohou přicházet ve vodnaté puchýře. Stejně rychle, jak pupeny vznikají, se zase hojí, ale na jejich místě obvykle vznikají nové. Plocha kolem nich je zarudlá a oteklá. Kopřivka se nejčastě
7.2.2024
Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše. Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme. Každá z těchto metod funguje na určitém
6.2.2024
Nikdy snídani nevynechávejte. Je to nejdůležitější jídlo dne. Kvalitní snídaně dodá sílu a energii, dokonale nastartuje váš metabolismus a pomáhá udržet optimální hmotnost. Věděli jste, že snídaně do značné míry rozhodne o tom, jak bude váš den úspěšný? A přesto je mnoho těch, kteří snídani úplně vynechávají. Ať už z nedostatku času, nebo prostě proto, že jíst po ránu nepovažují za důležité. Pr
5.2.2024
S přibývajícími lety nás často trápí různé zdravotní neduhy. Většinou si řekneme, že to už patří k věku. Ale nemusí to být úplně pravda. S některými si lze docela dobře poradit, u jiných můžeme jejich nástup alespoň oddálit. Cukrovka nebolí A právě proto je tak zrádná. Za toto onemocnění ve vyšším věku většinou může nezdravý jídelníček, sedavý způsob života a nadváha. Častou příčinou je i d
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
enigmaplus.cz
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
Anglický učenec a okultista John Dee se může chlubit mnoha záhadnými artefakty. Obsidiánovým zrcadlem počínaje a křišťálovou koulí, jíž je prý možné nahlížet do budoucnosti, konče. Údajně také vla
Heraldika: Erb jako podpis
epochaplus.cz
Heraldika: Erb jako podpis
Erby různých šlechtických rodů nás dodnes fascinují svými barvami i motivy. Ale není to jen pastva pro oči, skrývá se za nimi mnohem hlubší význam. A jejich tvorba má svá jasně daná pravidla, která se dodržují už v minulých staletích. Původně přitom slouží jako druh podpisu i prostředek k identifikaci. Napadá vás, co mohou mít
Kuřecí hranolky s dipem
tisicereceptu.cz
Kuřecí hranolky s dipem
Pokud chcete připravit variantu bez masa, vyzkoušejte nakrájenou cuketu nebo kedlubnu. Obalte stejně jako maso a podávejte s dipy různých příchutí. Ingredience 500 g kuřecích prsních řízků hlad
Co je to Business Intelligence?
epochalnisvet.cz
Co je to Business Intelligence?
Prozkoumejte klíčové aspekty a nástroje Business Intelligence, které manažerům a analytikům umožňují nejen optimalizovat výdaje a identifikovat nové obchodní příležitosti, ale také lépe porozumět tržn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
nasehvezdy.cz
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
Už delší dobu se spekuluje o tom, že herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice a David Prachař (65) řeší manželské problémy. Očividně to ale nikam nevede. Důvodem má být prý Prachařova žárlivost a s
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
21stoleti.cz
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
Už jsme zažili několik sexuálních revolucí, ta nadcházející a přicházející ale poprvé bude mít nádech tak trochu „umělého sexu“. Podle expertů se během 15–20 let stanou běžnou součástí sexuálního živo
Neobyčejná schopnost se dědí
skutecnepribehy.cz
Neobyčejná schopnost se dědí
Babička Jarmila mi vždycky říkala, že jsem jako ona. Význam těchto slov jsem pochopila až ve chvíli, kdy zemřela. Když jsem byla malá, babička Jarmila mi často opakovala, že jsem jako ona. Tehdy jsem to nechápala. Dneska mi to už dává větší smysl. Vnitřní hlas Po smrti milované babičky jsem totiž okamžitě poznala, že se
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
epochanacestach.cz
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
Premiéra na zámku Doudleby nad Orlicí – skvělá růžová vína a frizzante, historie, zámecká kuchyně i zahrada… Vstupné již od 250 Kč. E-katalog on-line aplikace pro vaše chytré telefony obsahující katalog vín… Během odpoledne Vás čeká pultová degustace rosé a frizzante. Těšit se můžete výhradně na špičková růžová a perlivá vína z Moravy a Čech.
Svatba je za dveřmi?
nasehvezdy.cz
Svatba je za dveřmi?
Zamilovaná herečka ze seriálu ZOO do toho možná znovu praští. O svém partnerovi Josefu Holomáčovi (63) sice ještě nedávno mluvila jako o dobrém kamarádovi, teď to ale vypadá, že se ledy konečně hnuly
Jarní úklid pleti
iluxus.cz
Jarní úklid pleti
Česká značka Maat se specializuje na ruční výrobu aromaterapeutické kosmetiky v malých objemech, což je zárukou, že se k zákaznikovi dostane vždy čerstvý a živý produkt. Nejlepší vzpruhu pro pleť unav
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g