Domů     7 tipů na posílení ledvin
7 tipů na posílení ledvin
19.1.2024

Ledviny jsou podle tradiční čínské medicíny orgánem, na který bychom se měli zaměřit v únoru. V tuto dobu jsou nejvíce oslabené. Emocí, která s ledvinami úzce souvisí, je strach.

Máme v těle dvě a mají tvar fazole. Přestože nejsou moc velké (u dospělého člověka jsou dlouhé asi 10–12 cm), prokazují nám obrovskou službu. Jsou účinnými čističkami. V klidu jimi proteče až 1,2 litrů krve.

Tu přefiltrují, vyčistí a odpad, který do těla nepatří, vyloučí ven. Podle tradiční čínské medicíny jsou sídlem naší prazákladní životní energie, pramenem života a jeho duchovním zrcadlem. Proto si rozhodně naši péči zaslouží. A popravdě – většinou se jim jí od nás moc nedostává.

Jak poznáte, že je máte oslabené?

Špatnou zprávou je, že když ledviny onemocní, většinou to vůbec nepoznáte. Alespoň zpočátku. Přitom onemocněním ledvin trpí podle odhadů každý desátý z nás a tento počet neustále narůstá.

Tou dobrou zprávou je, že když rozpoznáte včas, že se s vašimi ledvinami něco děje, máte obrovskou šanci na úplné zotavení. Dejte si proto závazek, že si začnete těch svých všímat a naslouchat jejich signálům, že něco není v pořádku. Jaké to jsou?

* Časté močení: To je jeden z nejčastějších projevů oslabených ledvin. Nutkání přichází hlavně v noci.

* Bolesti kolenou: Pod vlivem ledvin jsou také klouby, páteř a nohy. Proto se problémy v ledvinách mohou projevit také bolestí kolen nebo palců u nohou.

* Bolesti a tlaky v bederní oblasti: Vypadá to, jak když vás bolí páteř, ale zbystřete. To ledviny se ozývají a volají o pomoc.

* Pískání v uších: Zdá se to neobvyklé? Uši jsou párovým orgánem ledvin a problémy s nimi mohou signalizovat, že ledviny mají problém.

* Kruhy pod očima, otoky, váčky, tmavé zbarvení kůže: Ano, i za tímto problémem mohou být – a většinou bývají – naše ledviny. Než se ráno nalíčíte, prohlédněte si svůj obličej v zrcadle a vyčtěte z něj, zda i vaše ledviny netrpí.

7 tipů na jejich podporu

1. Ledvinám nesvědčí stres

Zejména ten dlouhodobý. A také uspěchanost. Mluví se o tom stále dokola, přesto z bludného kruhu mnozí z nás neumějí vystoupit. Podvědomě moc dobře víme, co je špatně. Máme ale svých tisíc „ale“, která nám brání situaci změnit. A přitom je to tak snadné.

Mimochodem – bolí vás bedra? Je to nejen signál, že ledviny trpí, ale také pokyn k zastavení. Nenaložili jste si na ně náhodou víc, než unesou? A jsou všechny ty náklady opravdu vaše? Není čas něco odložit, zbavit se přítěží?

2. Potřebují suché teplo

A to se v únoru dost špatně zajišťuje. Naši předkové byli moudří, a tak možná pamatujete na rady babičky, která vás neustále pobízela, abyste se teple oblékali. Tělo potřebuje prohřát. Proto zapomeňte na krátké svetříky a holá záda.

Když jdete ven, vrstvěte oblečení a přidejte k němu vestu. Pamatujte na teplé ponožky a vhodnou zimní obuv (nejlépe s beránkem). Ale také doma pečujte o to, aby bylo tělo v teple.

Pořiďte si ledvinový pás (ne nadarmo se tak nazývá), ledvinám uleví, když jim čas od času dopřejete suché obklady.

3. Žádají si dostatek tekutin

Hodně pijte. To je první věta, kterou vám řekne lékař, když k němu přijdete (či spíše, když vás přiveze záchranka) s ledvinovou atakou. A věřte, že taková příhoda není nic příjemného. Je velmi bolestivá.

Heslo vypít tři litry tekutiny denně už je ale překonané. Každý si musí najít svoji vlastní míru tak, aby bylo tekutin tak akorát, ani málo, ale ani moc. To se zase ledviny zbytečně přetěžují.

Někdy se doporučuje vypít 8 sklenic vody za den, a to teplé nebo alespoň o pokojové teplotě. Jejich počet si ale přizpůsobte sobě na míru. Úplně vynechejte sycené nápoje a přeslazené limonády.

Vhodné je propláchnout ledviny i bylinkami, nejjednodušší je koupit si hotovou ledvinovou čajovou směs. Nabízí se v různých variacích a chutná dobře.

4. Prosí o zdravou stravu

Dostatek zeleniny je základem, k tomu přidejte kysané zelí, pohanku, rýži a také fazole (ne nadarmo se svým tvarem fazolím ledviny podobají). Smlsněte si na brusinkách, ale pozor, aby nebyly moc přeslazené. Skvělou volbou je petržel v každé své podobě.

Můžete si koupit i petrželový olej a dávat si lžičku denně. Z bylinek se zmiňuje kopřiva. Bílé pečivo vyměňte za celozrnné. Z jídelníčku úplně vyřaďte vše, co obsahuje glutamát. Zakažte si ostrá jídla a omezte koření.

Vynechejte fast foody, uzeniny a brambůrky či jiné slané chipsy. Místo smaženým dejte přednost jídlům vařeným (nejlépe v páře), pečeným nebo dušeným.

5. Odmítají alkohol, cigarety a drogy

Ale také přílišné množství cukru a soli, velké množství masa, hlavně toho tučného, a dokonce i přemíru ovoce. Věděli jste, že po alkoholovém mejdanu se ledviny dávají do pořádku až tři týdny?

A jestli znáte rčení, že pivo ledvinám prospívá, pak je to, bohužel, mýtus. Neznamená to nutně, že musíte být zapřísáhlým abstinentem, jen prostě omezte pití vína a piva na minimum. Tvrdý alkohol ale nejlépe vyřaďte úplně.

6. Oslabuje je strach

Je to silná energie a mocná emoce. Už to, že ledviny jsou párovým orgánem, naznačuje, že z pohledu ezoteriky jsou ovlivněny kvalitou partnerských vztahů. Máte neustálý strach a obavy, že váš vztah něco ohrožuje?

Neděláte nic jiného, než že oslabujete své ledviny. Uvědomte si, že strach existuje pouze ve vaší mysli. A je jen na vás, jak s ním naložíte. S trochou trpělivosti a snahy ho můžete, když ne zcela vytlačit, tak alespoň dostat pod svou kontrolu.

A ještě jedna zajímavost: Věděli jste, že spolu úzce souvisejí nemoci ledvin a nemoci srdce?

7. Posílí je cvičení

Začněte dlouhou procházkou na čerstvém vzduchu, pak joggingem. Vyberte si aktivity, které se vám líbí a jsou vám příjemné. A ještě jedna rada: Pamatujte, že i spánek je zázračným lékem. Vyzkoušejte tento cvik:

Sedněte si na zem, nohy natažené, chodidlo rovně (tak, aby s kotníkem svíralo úhel 90 stupňů). Záda jsou rovná. Natáhněte ruce před sebe. Nádech. Při výdechu se lehce předkloňte, rukama se dotkněte spodní části prstů a v této poloze vydržte 5 sekund. Při nádechu se vraťte do výchozí polohy.

Své ledviny si chraňte

Kromě toho, že filtrují odpadní látky, které v našem těle vznikají, pomáhají také regulovat vodu v těle i krevní tlak a hladinu minerálů. Ovlivňují krvetvorbu (vytvářejí hormon nezbytný pro tvorbu červených krvinek). A také tvoří vitamin D, který je důležitý pro naši imunitu i pro silné kosti.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
16.2.2024
Jóga neznamená jen krkolomné pozice, jichž dosáhnete po letech pilného cvičení. Jóga zná také jednodušší cviky, které pomohou protáhnout tělo a udržet si pružnost. Kočka čili Mardžárí, po našem kočičí hřbet, je cvik, který známe už ze školní tělocvičny. To ale nic nemění na jeho účinnosti, neboť dobře uvolní páteř. V úpravě podle jógy tento cvik začíná v sedu na patách, tzv vadžra ásaně. - S
12.2.2024
Skoro každý se s ní setkal, často v dětství, ale nevyhýbá se ani dospělým. A tak víme, že je hodně nepříjemná. Pálí a svědí stejně, jako když sáhneme do kopřiv. Na kůži se objeví vystupující pupeny, které někdy mohou přicházet ve vodnaté puchýře. Stejně rychle, jak pupeny vznikají, se zase hojí, ale na jejich místě obvykle vznikají nové. Plocha kolem nich je zarudlá a oteklá. Kopřivka se nejčastě
7.2.2024
Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše. Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme. Každá z těchto metod funguje na určitém
6.2.2024
Nikdy snídani nevynechávejte. Je to nejdůležitější jídlo dne. Kvalitní snídaně dodá sílu a energii, dokonale nastartuje váš metabolismus a pomáhá udržet optimální hmotnost. Věděli jste, že snídaně do značné míry rozhodne o tom, jak bude váš den úspěšný? A přesto je mnoho těch, kteří snídani úplně vynechávají. Ať už z nedostatku času, nebo prostě proto, že jíst po ránu nepovažují za důležité. Pr
5.2.2024
S přibývajícími lety nás často trápí různé zdravotní neduhy. Většinou si řekneme, že to už patří k věku. Ale nemusí to být úplně pravda. S některými si lze docela dobře poradit, u jiných můžeme jejich nástup alespoň oddálit. Cukrovka nebolí A právě proto je tak zrádná. Za toto onemocnění ve vyšším věku většinou může nezdravý jídelníček, sedavý způsob života a nadváha. Častou příčinou je i d
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
enigmaplus.cz
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
Anglický učenec a okultista John Dee se může chlubit mnoha záhadnými artefakty. Obsidiánovým zrcadlem počínaje a křišťálovou koulí, jíž je prý možné nahlížet do budoucnosti, konče. Údajně také vla
Heraldika: Erb jako podpis
epochaplus.cz
Heraldika: Erb jako podpis
Erby různých šlechtických rodů nás dodnes fascinují svými barvami i motivy. Ale není to jen pastva pro oči, skrývá se za nimi mnohem hlubší význam. A jejich tvorba má svá jasně daná pravidla, která se dodržují už v minulých staletích. Původně přitom slouží jako druh podpisu i prostředek k identifikaci. Napadá vás, co mohou mít
Kuřecí hranolky s dipem
tisicereceptu.cz
Kuřecí hranolky s dipem
Pokud chcete připravit variantu bez masa, vyzkoušejte nakrájenou cuketu nebo kedlubnu. Obalte stejně jako maso a podávejte s dipy různých příchutí. Ingredience 500 g kuřecích prsních řízků hlad
Co je to Business Intelligence?
epochalnisvet.cz
Co je to Business Intelligence?
Prozkoumejte klíčové aspekty a nástroje Business Intelligence, které manažerům a analytikům umožňují nejen optimalizovat výdaje a identifikovat nové obchodní příležitosti, ale také lépe porozumět tržn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
nasehvezdy.cz
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
Už delší dobu se spekuluje o tom, že herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice a David Prachař (65) řeší manželské problémy. Očividně to ale nikam nevede. Důvodem má být prý Prachařova žárlivost a s
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
21stoleti.cz
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
Už jsme zažili několik sexuálních revolucí, ta nadcházející a přicházející ale poprvé bude mít nádech tak trochu „umělého sexu“. Podle expertů se během 15–20 let stanou běžnou součástí sexuálního živo
Neobyčejná schopnost se dědí
skutecnepribehy.cz
Neobyčejná schopnost se dědí
Babička Jarmila mi vždycky říkala, že jsem jako ona. Význam těchto slov jsem pochopila až ve chvíli, kdy zemřela. Když jsem byla malá, babička Jarmila mi často opakovala, že jsem jako ona. Tehdy jsem to nechápala. Dneska mi to už dává větší smysl. Vnitřní hlas Po smrti milované babičky jsem totiž okamžitě poznala, že se
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
epochanacestach.cz
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
Premiéra na zámku Doudleby nad Orlicí – skvělá růžová vína a frizzante, historie, zámecká kuchyně i zahrada… Vstupné již od 250 Kč. E-katalog on-line aplikace pro vaše chytré telefony obsahující katalog vín… Během odpoledne Vás čeká pultová degustace rosé a frizzante. Těšit se můžete výhradně na špičková růžová a perlivá vína z Moravy a Čech.
Svatba je za dveřmi?
nasehvezdy.cz
Svatba je za dveřmi?
Zamilovaná herečka ze seriálu ZOO do toho možná znovu praští. O svém partnerovi Josefu Holomáčovi (63) sice ještě nedávno mluvila jako o dobrém kamarádovi, teď to ale vypadá, že se ledy konečně hnuly
Jarní úklid pleti
iluxus.cz
Jarní úklid pleti
Česká značka Maat se specializuje na ruční výrobu aromaterapeutické kosmetiky v malých objemech, což je zárukou, že se k zákaznikovi dostane vždy čerstvý a živý produkt. Nejlepší vzpruhu pro pleť unav
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g