Domů     7 tipů na posílení ledvin
7 tipů na posílení ledvin
19.1.2024

Ledviny jsou podle tradiční čínské medicíny orgánem, na který bychom se měli zaměřit v únoru. V tuto dobu jsou nejvíce oslabené. Emocí, která s ledvinami úzce souvisí, je strach.

Máme v těle dvě a mají tvar fazole. Přestože nejsou moc velké (u dospělého člověka jsou dlouhé asi 10–12 cm), prokazují nám obrovskou službu. Jsou účinnými čističkami. V klidu jimi proteče až 1,2 litrů krve.

Tu přefiltrují, vyčistí a odpad, který do těla nepatří, vyloučí ven. Podle tradiční čínské medicíny jsou sídlem naší prazákladní životní energie, pramenem života a jeho duchovním zrcadlem. Proto si rozhodně naši péči zaslouží. A popravdě – většinou se jim jí od nás moc nedostává.

Jak poznáte, že je máte oslabené?

Špatnou zprávou je, že když ledviny onemocní, většinou to vůbec nepoznáte. Alespoň zpočátku. Přitom onemocněním ledvin trpí podle odhadů každý desátý z nás a tento počet neustále narůstá.

Tou dobrou zprávou je, že když rozpoznáte včas, že se s vašimi ledvinami něco děje, máte obrovskou šanci na úplné zotavení. Dejte si proto závazek, že si začnete těch svých všímat a naslouchat jejich signálům, že něco není v pořádku. Jaké to jsou?

* Časté močení: To je jeden z nejčastějších projevů oslabených ledvin. Nutkání přichází hlavně v noci.

* Bolesti kolenou: Pod vlivem ledvin jsou také klouby, páteř a nohy. Proto se problémy v ledvinách mohou projevit také bolestí kolen nebo palců u nohou.

* Bolesti a tlaky v bederní oblasti: Vypadá to, jak když vás bolí páteř, ale zbystřete. To ledviny se ozývají a volají o pomoc.

* Pískání v uších: Zdá se to neobvyklé? Uši jsou párovým orgánem ledvin a problémy s nimi mohou signalizovat, že ledviny mají problém.

* Kruhy pod očima, otoky, váčky, tmavé zbarvení kůže: Ano, i za tímto problémem mohou být – a většinou bývají – naše ledviny. Než se ráno nalíčíte, prohlédněte si svůj obličej v zrcadle a vyčtěte z něj, zda i vaše ledviny netrpí.

7 tipů na jejich podporu

1. Ledvinám nesvědčí stres

Zejména ten dlouhodobý. A také uspěchanost. Mluví se o tom stále dokola, přesto z bludného kruhu mnozí z nás neumějí vystoupit. Podvědomě moc dobře víme, co je špatně. Máme ale svých tisíc „ale“, která nám brání situaci změnit. A přitom je to tak snadné.

Mimochodem – bolí vás bedra? Je to nejen signál, že ledviny trpí, ale také pokyn k zastavení. Nenaložili jste si na ně náhodou víc, než unesou? A jsou všechny ty náklady opravdu vaše? Není čas něco odložit, zbavit se přítěží?

2. Potřebují suché teplo

A to se v únoru dost špatně zajišťuje. Naši předkové byli moudří, a tak možná pamatujete na rady babičky, která vás neustále pobízela, abyste se teple oblékali. Tělo potřebuje prohřát. Proto zapomeňte na krátké svetříky a holá záda.

Když jdete ven, vrstvěte oblečení a přidejte k němu vestu. Pamatujte na teplé ponožky a vhodnou zimní obuv (nejlépe s beránkem). Ale také doma pečujte o to, aby bylo tělo v teple.

Pořiďte si ledvinový pás (ne nadarmo se tak nazývá), ledvinám uleví, když jim čas od času dopřejete suché obklady.

3. Žádají si dostatek tekutin

Hodně pijte. To je první věta, kterou vám řekne lékař, když k němu přijdete (či spíše, když vás přiveze záchranka) s ledvinovou atakou. A věřte, že taková příhoda není nic příjemného. Je velmi bolestivá.

Heslo vypít tři litry tekutiny denně už je ale překonané. Každý si musí najít svoji vlastní míru tak, aby bylo tekutin tak akorát, ani málo, ale ani moc. To se zase ledviny zbytečně přetěžují.

Někdy se doporučuje vypít 8 sklenic vody za den, a to teplé nebo alespoň o pokojové teplotě. Jejich počet si ale přizpůsobte sobě na míru. Úplně vynechejte sycené nápoje a přeslazené limonády.

Vhodné je propláchnout ledviny i bylinkami, nejjednodušší je koupit si hotovou ledvinovou čajovou směs. Nabízí se v různých variacích a chutná dobře.

4. Prosí o zdravou stravu

Dostatek zeleniny je základem, k tomu přidejte kysané zelí, pohanku, rýži a také fazole (ne nadarmo se svým tvarem fazolím ledviny podobají). Smlsněte si na brusinkách, ale pozor, aby nebyly moc přeslazené. Skvělou volbou je petržel v každé své podobě.

Můžete si koupit i petrželový olej a dávat si lžičku denně. Z bylinek se zmiňuje kopřiva. Bílé pečivo vyměňte za celozrnné. Z jídelníčku úplně vyřaďte vše, co obsahuje glutamát. Zakažte si ostrá jídla a omezte koření.

Vynechejte fast foody, uzeniny a brambůrky či jiné slané chipsy. Místo smaženým dejte přednost jídlům vařeným (nejlépe v páře), pečeným nebo dušeným.

5. Odmítají alkohol, cigarety a drogy

Ale také přílišné množství cukru a soli, velké množství masa, hlavně toho tučného, a dokonce i přemíru ovoce. Věděli jste, že po alkoholovém mejdanu se ledviny dávají do pořádku až tři týdny?

A jestli znáte rčení, že pivo ledvinám prospívá, pak je to, bohužel, mýtus. Neznamená to nutně, že musíte být zapřísáhlým abstinentem, jen prostě omezte pití vína a piva na minimum. Tvrdý alkohol ale nejlépe vyřaďte úplně.

6. Oslabuje je strach

Je to silná energie a mocná emoce. Už to, že ledviny jsou párovým orgánem, naznačuje, že z pohledu ezoteriky jsou ovlivněny kvalitou partnerských vztahů. Máte neustálý strach a obavy, že váš vztah něco ohrožuje?

Neděláte nic jiného, než že oslabujete své ledviny. Uvědomte si, že strach existuje pouze ve vaší mysli. A je jen na vás, jak s ním naložíte. S trochou trpělivosti a snahy ho můžete, když ne zcela vytlačit, tak alespoň dostat pod svou kontrolu.

A ještě jedna zajímavost: Věděli jste, že spolu úzce souvisejí nemoci ledvin a nemoci srdce?

7. Posílí je cvičení

Začněte dlouhou procházkou na čerstvém vzduchu, pak joggingem. Vyberte si aktivity, které se vám líbí a jsou vám příjemné. A ještě jedna rada: Pamatujte, že i spánek je zázračným lékem. Vyzkoušejte tento cvik:

Sedněte si na zem, nohy natažené, chodidlo rovně (tak, aby s kotníkem svíralo úhel 90 stupňů). Záda jsou rovná. Natáhněte ruce před sebe. Nádech. Při výdechu se lehce předkloňte, rukama se dotkněte spodní části prstů a v této poloze vydržte 5 sekund. Při nádechu se vraťte do výchozí polohy.

Své ledviny si chraňte

Kromě toho, že filtrují odpadní látky, které v našem těle vznikají, pomáhají také regulovat vodu v těle i krevní tlak a hladinu minerálů. Ovlivňují krvetvorbu (vytvářejí hormon nezbytný pro tvorbu červených krvinek). A také tvoří vitamin D, který je důležitý pro naši imunitu i pro silné kosti.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
4.6.2024
Nohám a zvláště chodidlům bychom měli dopřát takovou péči, abychom si po celé jaro a léto mohli užívat lehký krok. Na teplejší období v roce měníme obuv za lehčí, a tak je namístě dopřát chodidlům pečující kúru. Jenže jaký přípravek vybrat, když je jich na trhu tolik? Je téměř jedno, jaké značce dáte přednost, mnohem důležitější je chodidlům dopřát péči komplexní. Začněte od koupele, předtím si p
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
epochaplus.cz
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –