Domů     7 tipů na posílení ledvin
7 tipů na posílení ledvin
19.1.2024

Ledviny jsou podle tradiční čínské medicíny orgánem, na který bychom se měli zaměřit v únoru. V tuto dobu jsou nejvíce oslabené. Emocí, která s ledvinami úzce souvisí, je strach.

Máme v těle dvě a mají tvar fazole. Přestože nejsou moc velké (u dospělého člověka jsou dlouhé asi 10–12 cm), prokazují nám obrovskou službu. Jsou účinnými čističkami. V klidu jimi proteče až 1,2 litrů krve.

Tu přefiltrují, vyčistí a odpad, který do těla nepatří, vyloučí ven. Podle tradiční čínské medicíny jsou sídlem naší prazákladní životní energie, pramenem života a jeho duchovním zrcadlem. Proto si rozhodně naši péči zaslouží. A popravdě – většinou se jim jí od nás moc nedostává.

Jak poznáte, že je máte oslabené?

Špatnou zprávou je, že když ledviny onemocní, většinou to vůbec nepoznáte. Alespoň zpočátku. Přitom onemocněním ledvin trpí podle odhadů každý desátý z nás a tento počet neustále narůstá.

Tou dobrou zprávou je, že když rozpoznáte včas, že se s vašimi ledvinami něco děje, máte obrovskou šanci na úplné zotavení. Dejte si proto závazek, že si začnete těch svých všímat a naslouchat jejich signálům, že něco není v pořádku. Jaké to jsou?

* Časté močení: To je jeden z nejčastějších projevů oslabených ledvin. Nutkání přichází hlavně v noci.

* Bolesti kolenou: Pod vlivem ledvin jsou také klouby, páteř a nohy. Proto se problémy v ledvinách mohou projevit také bolestí kolen nebo palců u nohou.

* Bolesti a tlaky v bederní oblasti: Vypadá to, jak když vás bolí páteř, ale zbystřete. To ledviny se ozývají a volají o pomoc.

* Pískání v uších: Zdá se to neobvyklé? Uši jsou párovým orgánem ledvin a problémy s nimi mohou signalizovat, že ledviny mají problém.

* Kruhy pod očima, otoky, váčky, tmavé zbarvení kůže: Ano, i za tímto problémem mohou být – a většinou bývají – naše ledviny. Než se ráno nalíčíte, prohlédněte si svůj obličej v zrcadle a vyčtěte z něj, zda i vaše ledviny netrpí.

7 tipů na jejich podporu

1. Ledvinám nesvědčí stres

Zejména ten dlouhodobý. A také uspěchanost. Mluví se o tom stále dokola, přesto z bludného kruhu mnozí z nás neumějí vystoupit. Podvědomě moc dobře víme, co je špatně. Máme ale svých tisíc „ale“, která nám brání situaci změnit. A přitom je to tak snadné.

Mimochodem – bolí vás bedra? Je to nejen signál, že ledviny trpí, ale také pokyn k zastavení. Nenaložili jste si na ně náhodou víc, než unesou? A jsou všechny ty náklady opravdu vaše? Není čas něco odložit, zbavit se přítěží?

2. Potřebují suché teplo

A to se v únoru dost špatně zajišťuje. Naši předkové byli moudří, a tak možná pamatujete na rady babičky, která vás neustále pobízela, abyste se teple oblékali. Tělo potřebuje prohřát. Proto zapomeňte na krátké svetříky a holá záda.

Když jdete ven, vrstvěte oblečení a přidejte k němu vestu. Pamatujte na teplé ponožky a vhodnou zimní obuv (nejlépe s beránkem). Ale také doma pečujte o to, aby bylo tělo v teple.

Pořiďte si ledvinový pás (ne nadarmo se tak nazývá), ledvinám uleví, když jim čas od času dopřejete suché obklady.

3. Žádají si dostatek tekutin

Hodně pijte. To je první věta, kterou vám řekne lékař, když k němu přijdete (či spíše, když vás přiveze záchranka) s ledvinovou atakou. A věřte, že taková příhoda není nic příjemného. Je velmi bolestivá.

Heslo vypít tři litry tekutiny denně už je ale překonané. Každý si musí najít svoji vlastní míru tak, aby bylo tekutin tak akorát, ani málo, ale ani moc. To se zase ledviny zbytečně přetěžují.

Někdy se doporučuje vypít 8 sklenic vody za den, a to teplé nebo alespoň o pokojové teplotě. Jejich počet si ale přizpůsobte sobě na míru. Úplně vynechejte sycené nápoje a přeslazené limonády.

Vhodné je propláchnout ledviny i bylinkami, nejjednodušší je koupit si hotovou ledvinovou čajovou směs. Nabízí se v různých variacích a chutná dobře.

4. Prosí o zdravou stravu

Dostatek zeleniny je základem, k tomu přidejte kysané zelí, pohanku, rýži a také fazole (ne nadarmo se svým tvarem fazolím ledviny podobají). Smlsněte si na brusinkách, ale pozor, aby nebyly moc přeslazené. Skvělou volbou je petržel v každé své podobě.

Můžete si koupit i petrželový olej a dávat si lžičku denně. Z bylinek se zmiňuje kopřiva. Bílé pečivo vyměňte za celozrnné. Z jídelníčku úplně vyřaďte vše, co obsahuje glutamát. Zakažte si ostrá jídla a omezte koření.

Vynechejte fast foody, uzeniny a brambůrky či jiné slané chipsy. Místo smaženým dejte přednost jídlům vařeným (nejlépe v páře), pečeným nebo dušeným.

5. Odmítají alkohol, cigarety a drogy

Ale také přílišné množství cukru a soli, velké množství masa, hlavně toho tučného, a dokonce i přemíru ovoce. Věděli jste, že po alkoholovém mejdanu se ledviny dávají do pořádku až tři týdny?

A jestli znáte rčení, že pivo ledvinám prospívá, pak je to, bohužel, mýtus. Neznamená to nutně, že musíte být zapřísáhlým abstinentem, jen prostě omezte pití vína a piva na minimum. Tvrdý alkohol ale nejlépe vyřaďte úplně.

6. Oslabuje je strach

Je to silná energie a mocná emoce. Už to, že ledviny jsou párovým orgánem, naznačuje, že z pohledu ezoteriky jsou ovlivněny kvalitou partnerských vztahů. Máte neustálý strach a obavy, že váš vztah něco ohrožuje?

Neděláte nic jiného, než že oslabujete své ledviny. Uvědomte si, že strach existuje pouze ve vaší mysli. A je jen na vás, jak s ním naložíte. S trochou trpělivosti a snahy ho můžete, když ne zcela vytlačit, tak alespoň dostat pod svou kontrolu.

A ještě jedna zajímavost: Věděli jste, že spolu úzce souvisejí nemoci ledvin a nemoci srdce?

7. Posílí je cvičení

Začněte dlouhou procházkou na čerstvém vzduchu, pak joggingem. Vyberte si aktivity, které se vám líbí a jsou vám příjemné. A ještě jedna rada: Pamatujte, že i spánek je zázračným lékem. Vyzkoušejte tento cvik:

Sedněte si na zem, nohy natažené, chodidlo rovně (tak, aby s kotníkem svíralo úhel 90 stupňů). Záda jsou rovná. Natáhněte ruce před sebe. Nádech. Při výdechu se lehce předkloňte, rukama se dotkněte spodní části prstů a v této poloze vydržte 5 sekund. Při nádechu se vraťte do výchozí polohy.

Své ledviny si chraňte

Kromě toho, že filtrují odpadní látky, které v našem těle vznikají, pomáhají také regulovat vodu v těle i krevní tlak a hladinu minerálů. Ovlivňují krvetvorbu (vytvářejí hormon nezbytný pro tvorbu červených krvinek). A také tvoří vitamin D, který je důležitý pro naši imunitu i pro silné kosti.

Foto: Shutterstock

Související články
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během