Může se to stát, když topení přestane fungovat, ale i tehdy, když cítíte chlad třeba od nohou, nebo v místnosti, kde topení není, což bývá v některých domech koupelna.
Na chalupě se vám zase třeba nechce roztápět velká kamna, když víte, že brzo odjedete. Ve všech těchto případech se hodí přenosné topidlo. Možností, jaké vybrat, je víc.
Elektrický radiátor
Vzhledem se podobá ústřednímu topení, jen je na kolečkách. Vyplněný je akumulačním olejem, který zajistí, že topí ještě nějakou dobu po vypnutí. Ale zase mu nějakou dobu trvá, než se zahřeje. Můžete s ním vytápět menší a střední místnosti.
Výrobci tvrdí, že po celý rok, ale provoz je poměrně drahý. Výhodou tohoto typu vytápění je, že se příliš nevíří prach a nepřesouší vzduch, takže je snášejí alergici.
Musíte ale počítat s tím, že radiátor je těžký, takže i když má kolečka, třeba stěhování do patra nebo z bytu na chalupu bude poměrně problematické.
Výhody a nevýhody
+ jednoduchá obsluha
+ tichý chod
+ udrží teplo
+ nevíří prach v místnosti
– vysoká spotřeba energie
– vyšší cena
Konvektor
Pracuje tak, že zespodu nasaje vzduch a horem ho ohřátý vypouští do místnosti. Někdy bývá vybaven ventilátorem, kterým samozřejmě vytápění urychlíte, ale použít ho nemusíte. Má několik nevýhod.
Jednou z nich je, že žene vzduch nahoru a u země je stále zima do doby, než zahřejete celou místnost, a to může chvíli trvat. Navíc víří prach a vysušuje vzduch. Přístroje ale bývají lehké a lze je snadno přemísťovat podle potřeby.
Výrobci je stále technicky zdokonalují, takže můžete objevit i takové, které pustíte na dálku přes aplikaci svého mobilního telefonu. Samozřejmostí jsou pojistky proti přehřátí nebo při převržení.
Výhody a nevýhody
+ okamžitě vypouští ohřátý vzduch
+ pokud nezapnete ventilátor, má tichý chod
– nevhodný pro alergiky a astmatiky
– chvíli trvá, než místnost vytopí
Teplovzdušný ventilátor
Pracuje na stejném principu jako konvektor, jen ventilátor se nedá vypnout a přístroj bývá menší. Už z toho je jasné, že se používá jen krátkodobě a v malém prostoru, třeba na zahřátí nohou.
Největší výhodou je, že ho můžete umístit kdekoliv a snadno ho přenášet z místa na místo, protože je lehký.
Až budete vybírat, hledejte takové topidlo, které má oscilační mechanismus. Tak totiž bude foukat vzduch do více směrů. Některá mají i vypínač teplého vzduchu, takže v létě je můžete použít jako ventilátory k ochlazení.
Výhody a nevýhody
+ je levný
+snadno se přemístí
– bývá hlučnější
– jen pro malé prostory
– víří vzduch a prach
Infrazářič
Většinou ho známe z koupelen. Byla to topidla s vlákny, která vyzařovala sálavé teplo. Mívala obdélníkový tvar a byla přišroubovaná ke stěně. Dnes už se vyrábějí přístroje dokonalejší, ale princip je stejný.
Příjemně zahřejí, ale bohužel teplo směřuje jen tam, kam je zářič namířen. Má vysokou spotřebu, takže se nehodí pro stálé vytápění. Ale v malých prostorách pracuje rychle a efektivně.
Výhody a nevýhody
+ příjemné sálavé teplo
+ nevíří prach
+ je tichý
+ vhodný i pro alergiky
– zahřeje jen určitou oblast, na kterou je nasměrován
I venku se lze ohřát
Už jste si jistě na trzích nebo v zahrádkách restaurací všimli různých topidel, která umožňují i posezení v zimě. Bývají většinou na plyn, ale existují i elektrická. Jsou samozřejmě hodně velká, takže byste je využili snad jen na zahradě.
Ale pokud zatoužíte ohřát se v pergole, lodžii nebo na balkoně, existují i menší.
1) Olejový radiátor Klarstein Thermaxx Retroheat vyhřeje místnosti do 50 m².
2) Konvektor Solight můžete ovládat přes wi-fi.
3) Teplovzdušné ventilátory mohou mít mnoho podob. Třeba Fast Heat je velmi malý a zapíná se do zásuvky.
4) Teplovzdušný ventilátor Concept VT5000 můžete ovládat přes aplikaci telefonu.
5) Sálavý infrazářič nemusí být jen v koupelně. Existují i typy přenosné, jako je Ardes.
6) Na terase vám poslouží třeba malé plynové topidlo Etna mini.
Foto: solight.cz, klarstein.cz, darkyznetu.cz, shoppin.cz, e-teplo.cz