Opakování je matka moudrosti, a tak i my přinášíme seznam látek, před kterými bychom měli své zvířecí miláčky chránit. Víme, jak jsou zejména kočky a štěňata zvědavá, a tak bychom nic neměli nechávat náhodě.
Každou chvíli se o tom někde dočteme (anebo zaslechneme zkazky v čekárnách u veterináře), jak to které zvíře bojovalo se životem. A úplně zbytečně. Stačilo by si projít seznam látek, které jsou pro našeho mazlíčka nebezpečné.
Poučit bychom měli nejen rodinu, ale i toho, kdo se (byť jen občas) o zvířecího člena rodiny stará.
1. náhradní sladidlo xylitol
Často se používá v potravinovém průmyslu, je součástí různých cukrovinek, bonbonů, žvýkaček.
U psů stimuluje slinivku, ta do krve vyloučí velké množství inzulínu, což následně vyvolá prudký pokles koncentrace krevního cukru. Otrava nastupuje v průběhu několika málo minut.
Příznaky: slabost, porucha koordinace, kolaps, někdy křeče.
První pomoc: Pokud je zvíře při vědomí, vyvoláme zvracení a následně podáme aktivní uhlí, ale to jen několik minut po pozření, neboť látka se rychle vstřebává.
Dále je možno podat několik kostek cukru nebo stříkačkou vpravit do tlamy cukerný roztok.
2. čokoláda
Čokoláda obsahuje sloučeninu zvanou theobromin, která je pro zvířata jedovatá.
Symptomy: nejprve zvracení, průjem, zvýšené močení, hyperaktivita, srdeční arytmie (nepravidelná srdeční akce), třes a křeče.
Zvířata hynou v kómatu, smrt nastane v důsledku srdečního a respiračního selhání.
První pomoc: Vyvoláme zvracení.
3. hrozny a rozinky
Tyto potraviny běžně konzumované lidmi jsou toxické pro některá zvířata, jejich nebezpečné působení bylo zatím prozkoumáno u psů a předpokládá se u koček.
Otrava záleží na citlivosti jedince a na jeho genetické výbavě, ne všichni psi se rozinkami otráví.
Příznaky: žíznivost, zvracení, průjem, křeče, později slabé nebo úplně chybějící vylučování moči až úplné selhání ledvin a smrt.
První pomoc: Vyvoláme zvracení asi do hodiny od pozření a následně podáme aktivní uhlí. Látky z hroznů se totiž postupně dále vstřebávají.
4. ořechy a jádra
Požití většího množství ořechů má negativní vliv na nervový, trávicí a svalový systém domácího mazlíčka. Zvláště makadamiové ořechy jsou prudce jedovaté.
Příznaky: třes svalů, slabost, žaludeční nevolnost, zvracení, průjem, deprese a neochotu k pohybu. Obzvlášť se vyhněte makadamiovým ořechům, ty jsou pro zvířata prudce jedovaté.
První pomoc: Vyvoláme zvracení, pokud se tak stane brzy po konzumaci.
5. cibule, česnek, pažitka, pórek
Všechny výše zmíněné rostliny obsahují sloučeninu síry, která může způsobit podráždění žaludku a případně vést k poškození červených krvinek a následné chudokrevnosti.
Příznaky: Po konzumaci většího množství může nastat nechutenství, zrychlená srdeční i dechová akce, bolesti břicha, průjem i deprese. Může dojít i k úhynu zvířete.
6. avokádo Některé druhy avokáda obsahují toxin zvaný persin. Ten se vyskytuje v různých částech plodu i stromu.
Příznaky: Persin způsobuje u malých domácích zvířat zvracení a průjem.
První pomoc: Navštívíme veterináře.
7. pivo/víno/alkohol
Nejen pivo, ale veškerý alkohol je pro zvířata vysoce toxický!
Příznaky: V závislosti na množství může jeho konzumace vést ke zvracení, průjmu, depresi, potížím s dýcháním, bezvědomí až úmrtí.
8. kofein
Kofein má negativní vliv na srdeční a nervový systém.
Příznaky: zvracení, zvíře je neklidné, hyperaktivní, zvyšuje se srdeční i dechová akce. Postupně se dostavuje svalový třes, křeče, cyanóza (fialové zbarvení sliznic) a srdeční arytmie až smrt.
9. tabák
Nikdy nenechávejte cigarety v dosahu zvířete! Tabák a tabákové výrobky obsahují alkaloid nikotin = prudký nervový jed. Okamžitě se vstřebává kůží, plícemi i žaludkem. Inhalace kouře má pro zvířata stejné následky jako pasivní kouření u lidí.
Požití tabáku nebo potřísnění kůže roztokem z tabáku vede k rychlé otravě, která je typická zvýšenou stimulací nervové a svalové tkáně.
Příznaky: slinění, zvracení, nevolnost, svalové záškuby a křeče a smrt v důsledku obrny dýchacího centra v mozku.
!!! POZOR: Pro domácí zvířata je smrtelná dávka i z jediné cigarety.
První pomoc: vyvolání zvracení a podání živočišného uhlí, pokud ještě nenastoupily křeče nebo není ovlivněno vědomí. Bohužel většina otrav končí smrtí zvířete za méně než jednu hodinu.
Ostatní jedovaté potraviny
meruňky, broskve, švestky, nektarinky, třešně (pecky)
jádřince
hořčičná semínka
čaj, kakao
potraviny napadené plísní
Jak vyvolat u psa zvracení?
Podle velikosti psa mu dejte vypít, případně po lžících nalijte do tlamy asi 0,5-2 dl vlažné vody s několika kapkami tekutého mýdla a práškovým nebo rozdrceným aktivním uhlím, odpovídajícím asi 2-5 tabletám (dle velikosti zvířete).
Dále je k vyvolání zvracení možno podat vlažnou slanou vodu nebo 3 % roztok peroxidu vodíku.
Text: Lenka Korandová
FOTO: PX FUEL