Domů     Porcelán, nebo keramika?
Porcelán, nebo keramika?
19.3.2023

Na první pohled mohou být některé výrobky z keramiky a porcelánu téměř k nerozeznání. Přesto jsou jiné. Jedná se o dva různé materiály, které se zpracovávají dvěma odlišnými způsoby.

Jak to tedy s keramikou a porcelánem opravdu je? Jedno mají společné – jedná se o poctivou, ve většině případů ruční práci. Možná i proto jsou výtvory z obou materiálů tak oblíbené.

Keramika

Je plná slunce, větru a vody, je to příroda sama.

Už jako malé děti jste možná chodili do kroužku keramiky, kde jste zpracovávali… hlínu. Ano, keramika vzniká z materiálu, který běžně najdete v přírodě. Ne ledajakého, samozřejmě.

Musí mít určité vlastnosti, aby se dal zpracovat a následně vypálit v keramické peci za vysokých teplot. Existuje spousta typů keramické hlíny. Liší se strukturou, barvou i jinak.

Tento materiál je velmi starý, různé nádoby i soška objevené při vykopávkách pocházejí už z doby konce paleolitu, tedy ve starší době kamenné.

Způsob zpracování

Keramické výrobky je možné vytvořit různými způsoby. Většinou vznikají pod rukama keramika. Může je válet, vypichovat, točit na hrnčířském kruhu, modelovat… Následně se vypalují v keramické peci. Mohou se glazovat a zdobit malbou.

Vlastnosti

Keramika je oproti porcelánu těžší. Když budete mít keramický talíř, odebírá teplo pokrmu, který do něj vložíte. Na druhou stranu, pokud talíře předem nahřejete, teplo zase skvěle dokážou udržet a jídlo tak rychle nevystydne.

To samé platí i o chlazených pokrmech. Dobře nachlazená miska udrží naservírované ovoce delší dobu krásně čerstvé. Nedoporučuje se mýt keramické výrobky v myčce. Zvlášť, pokud na nich není kvalitní glazura, mohou snadno popraskat. A to je poškození, které už nikdy neodstraníte.

Použití

Keramika je vhodná do kuchyní a jídelen ve venkovském, vintage nebo provensálském stylu. Servírujte na ní červená masa, luštěniny, zvěřinu a českou klasiku. Velké popularitě se v poslední době těší keramické hrnce.

V keramických nádobách můžete pokrmy také zapékat v troubě a navíc v nich i jídlo servírovat. Keramika se skvěle hodí i k uchovávání potravin. Jednak je chrání před zkažením a také se z ní do jídla neuvolňují žádné škodlivé látky, a to ani po delší době.

Uchovávat v ní tak můžete například sádlo, povidla, med, nakládané zelí nebo kvašené okurky. Keramické nádoby se krásně vyjímají také na zahradě.

Porcelán

Je noblesní, ušlechtilý a jemný. Vyniká svou bělostnou krásou.

Je to jeden z mnoha druhů keramiky. Za kolébku porcelánu je považována Čína, kde se v určité formě objevil v 7. století. Do Evropy ho Marco Polo přivezl už ve 12. století jako velmi vzácné zboží.

Od té doby se Evropa snažila porcelán vyrobit sama, ale nedařilo se to. Podařilo se to až 17. století v Míšni. Recept, který se používá dnes, dává vzniknout keramické hmotě, která se vytvoří vypálením keramického těsta. To je směsí kaolinu, křemene a živce.

Někdy se přidává také křída nebo mramor. Od té doby začaly vznikat porcelánky. Ta první u nás byla založena v roce 1792 ve Slavkově.

Výroba je složitější

Porcelán je proti keramice velmi čistou a kvalitní surovinou.

Technicky je jeho výroba náročná a je zapotřebí mít formy a speciální pec, která se dá rozpálit až na 1400 °C. Směs kaolinu, křemene a živce se za vysokého tlaku drtí, tře, proplachuje, lisuje, aby se zbavila vody a následně suší. Usušená hmota je velmi křehká.

Z ní vznikají konkrétní výrobky, které se následně glazují a znovu vypalují. Nakonec se dekorují. Porcelán lze vyrábět také na hrnčířském kruhu.

Vlastnosti

Porcelán je oproti keramice lehounký a křehký. Protože je díky vysokým teplotám při svém vzniku krásně hladký a nemá žádné póry, odpovídá přísným hygienickým normám. A také je díky tomu odolný proti poškrábání a snadno se čistí. Může se mýt v myčce nádobí a použít do mikrovlnné trouby.

Použití

Zámeckému stylu porcelán vysloveně sluší. Porcelánový servis je nezbytností při podávání kávy nebo čaje. Ta talířích servírujte ryby, odlehčenou středomořskou kuchyni, dezerty nebo třeba jen „obyčejné“ těstoviny a omáčky.

Porcelán vás totiž nezklame při každodenním stolování. Vypadá hezky a přitom jeho mytí nedá moc práce.

Jak na opravy keramiky i porcelánu

Podle čínského učení feng shuej by se naťuklé nebo popraskané hrníčky a talíře už neměly používat. Přesto občas sáhneme po lepidle, abychom uchytili upadlé ouško u hrníčku nebo slepili dvě půlky prasklého talíře.

Většinou se k opravám uchýlíme proto, že talířek či hrneček pro nás něco znamená. Je památkou na někoho blízkého, vzpomínkou na dětství, dárkem od někoho, kdo nás miloval, dědictvím po předcích.

Dnes existují univerzální lepidla a tmely, kterými můžete nádobí opravit, aniž byste zjišťovali, zda se jedná o keramiku nebo porcelán. Opravené věci byste už ale neměli používat k servírování. Talíře třeba pověste na zeď, do hrníčků naaranžujte květiny nebo jiné dekorace.

Rozbil se vám hrníček a je vám líto ho vyhodit, protože máte v sadě dva stejné? Vyrobte si z něj třeba jehelníček.
Rozbil se vám hrníček a je vám líto ho vyhodit, protože máte v sadě dva stejné? Vyrobte si z něj třeba jehelníček.

Dráteníci znovu ožívají

V dobách minulých chodili po vesnici lidé, kteří spravovali naťuklé hrníčky, džbány a další keramické i porcelánové předměty denní spotřeby. Říkalo se jim dráteníci, protože kabát na rozbité nádobí vyšívali z drátu.

Pak se na dlouhý čas zem po nich slehla… Dobrou zprávou je, že tento tradiční způsoby historického řemesla znovu ožívá a dráteníci opět nabízejí své šikovné ruce a svůj um.

Nádobí letují, drátují a spravují pod organizací Cech česko–moravských uměleckých dráteníků. Takový zadrátovaný půllitrák je jako stvořený na zahradní dekoraci.

Zatímco keramiku lze zpracovávat ručně, protože je poddajná, porcelán se většinou lije do forem, je totiž velmi křehký.
Zatímco keramiku lze zpracovávat ručně, protože je poddajná, porcelán se většinou lije do forem, je totiž velmi křehký.

Víte, jak zaručeně rozeznáte keramiku od porcelánu? Když se vám hrníček, váza, miska nebo talíř rozbije (což vám samozřejmě nepřejeme). Keramický střep bude mít uvnitř vždy barvu hnědou, zatímco ten porcelánový bude zářit bělostí.

Zdroj: neno.cz

Foto: Shutterstock, Alena Kamasová (jehelníček); cech-drateniku.sweb.cz

reklama
Související články
8.6.2023
Koření obsahuje tolik éterických olejů, že už v nepatrném množství změní chuť jídla. A stejně mocně může působit na zdraví. Účinek se přirozeně liší druh od druhu, a to nejen v působení, ale i jeho intenzitě. Tentokrát jsme vybrali pět nejsilnějších druhů koření na nejběžnější neduhy. Skořice Ačkoli si toto koření spojujeme především s báječnou vůní moučníků a cukroví, dopřávat by si ho měli hl
7.6.2023
Přinášíme vám sadu tipů a rad od našich naniček, které se v kuchyni uměly otáčet. Česnek Chcete-li zmírnit ostrost česneku, můžete ponořit stroužky do studené vody. Když vám zbude oloupaný česnek, brzy se zkazí, ale vyhodit ho je škoda. Naložte stroužky do olivového oleje. Budete tak mít stále po ruce čerstvý česnek a získáte i olej na pokapání salátu či topinek. Málokdo ví, že se česnek hod
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
3.6.2023
V obchodech objevíte spoustu druhů, a pokud nemáte svůj oblíbený, můžete najednou být na rozpacích, který vlastně koupit. Asi nejdůležitější je vědět, na co budete olej používat, tedy jestli na teplou nebo studenou kuchyni. A pak je tu ještě několik dalších zásad, které se vyplatí při nákupu dodržet vždycky. Olej potřebuje tmu Dbejte tedy na to, aby olej, který chcete koupit, byl v tmavé skleně
29.5.2023
Dnes už se staly nepostradatelnou součástí domácnosti, zejména v městských bytech, ale službu udělají i v domech a na chalupách. Odsají páru, ale i vůni různých jídel, která by se jinak šířila po celém bytě. A vyrábějí se stále nové a dokonalejší. Jenže na trhu je jich tolik, že není snadné se v nabídce zorientovat. Takže pokud chcete vyměnit tu dosluhující či právě budujete novou kuchyň, vyplatí
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
epochanacestach.cz
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného
Plněná vejce
tisicereceptu.cz
Plněná vejce
Vejce vařená natvrdo podáváme s různými přílohami, rozpůlená plníme nebo obkládáme, při jejich přípravě používáme pomazánky, saláty i pěny. Jsou proto velmi vděčnou variantou ultra rychlého pohoštění,
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
epochalnisvet.cz
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
Bermudský trojúhelník zná každý, ten Aljašský je tak trochu v jeho stínu. Přitom jen od roku 1988 v něm zmizí více než 16 000 lidí! I v tomto případě obestírají místo nejrůznější konspirační teorie, p
Spojila se s matkou před narozením?
skutecnepribehy.cz
Spojila se s matkou před narozením?
Když mi matka řekla, že za ní naše Lucka ve snu chodí, říkala jsem si, že se už zbláznila. Pak mi to ale po letech dcera potvrdila. V rodině jsem nikdy nezažila moc dobré vztahy. Zejména s matkou jsem si rozuměla docela špatně. Štvalo mě, jak mi do všeho mluví a jak je přehnaně emotivní, někdy téměř až
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
epochaplus.cz
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
Jeho druh každé sousto pečlivě a labužnicky přežvýkává. Trvá dlouho, než ho konečně spolkne. V civilizaci by mu kamarádovo chování nevadilo, ale tady ho přítelovy rituály dohánějí k šílenství. Ponorko
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
nasehvezdy.cz
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
Co se týče vztahů, je herečka Kristýna Frejová (51) ze Zákonů vlka tajemná jako hrad v Karpatech. Šuškalo se, že randí s jakýmsi Honzou, tomu je však už, zdá se, konec. Nedávno se totiž nechala slyš
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
nasehvezdy.cz
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
Bude svatba? Anebo z ní vzhledem k nynějším politováníhodným událostem sejde? Zamilovaná Daniela Písařovicová (44) se již definitivně přestěhovala k Ondřeji Brzobohatému (40). Zdálo se tudíž, že j
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
iluxus.cz
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
Teplé letní dny jsou konečně tady, a jak si je lépe vychutnat než v příjemné společnosti. Ať už zamíříte ven s přáteli, s partnerem na romantickou večeři či si dopřejete chvilku o samotě v pohodlí dom
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
21stoleti.cz
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
Veletrh vědy, největší vědecká akce v České republice, otevírá své brány široké veřejnosti. Ode dneška se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
enigmaplus.cz
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
První letošní kruh v obilí ve Velké Británii se objevil 28. května, když ho ráno našel farmář v Broad Hintonu v hrabství Wiltshire. Podle odborníků by mohl poukazoval na blížící se sluneční události,