K rozhodnutí pojistit zdravotní náklady psa nebo kočky nejčastěji vede předchozí zkušenost. Ano, částky za léčbu se rychle mohou vyšplhat vysoko. Je pojištění výhodnější?
Vždy je něco za něco. Pojištění pořídíte i za roční částku nižší než 2000 Kč, přitom vám vytrhne trn z paty, když hrozí operace za 20 000 Kč.
Tento odhad je ale jen velmi hrubě orientační, momentálně jsou na trhu tři pojišťovny, které tento produkt nabízejí (Česká pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna a Slavia), a konkrétní platby se velmi liší podle toho, jaké parametry pojištění si nastavíte. A to není vše, co je třeba vědět.
Pro psa, ale ne každého
Rozhodujícím kritériem je věk a zdravotní stav zvířete. Psa obvykle lze pojistit ve věku od 6 měsíců do 8 let. U velkých plemen, která mají obecně kratší vyhlídky dožití, si musíte pospíšit. Česká pojišťovna vyžaduje u plemen nad 40 kg váhy věk do 4 let.
Také při doplňkovém pojištění proti úhynu nebo nucenému útracení jsou velcí psi znevýhodněni, zatímco pro ostatní plemena toto pojištění platí až do 8 let věku, pro psy nad 50 kg končí už v 6 letech.
Co si tedy lze pojistit?
Pojišťovna proplatí účty od veterináře například za odstranění kosti uvázlé ve střevech, ošetření tlapky pořezané skleněným střepem nebo rentgenové vyšetření po střetu s cyklistou.
Pokud je potřeba operace, pak pojištění kryje náklady počínaje rentgeny, přes anestetika a vlastní výkon až po antibiotika a obvazový materiál. Zahrnuta bývá většinou i určitá částka za nutné hospitalizace zvířete a samozřejmě následné kontroly.
Shrnuto do obecné formulace: Pojištění hradí výlohy při akutních potížích, to znamená veterinární ošetření úrazu zvířete a léčby nemoci, pokud je akutní a nově vzniklá. Nelze tedy pojistit zvíře, které už trpí chronickými potížemi a očekávat úhradu.
Tomu se ostatně pojišťovny brání i požadavkem na vstupní veterinární prohlídku zvířete.
Jen pokud je v době sjednání pojištění zdravé, bez dědičné zátěže a vrozených vad, pak můžete počítat s tím, že pojišťovna převezme náklady, pokud se v budoucnu u zvířete nově rozvine chronické onemocnění.
Je dobré vědět
– Pojištění počítá s jistou čekací dobou, zejména při úhradě nákladů na léčbu nemoci. Nelze tedy nejprve běžet uzavřít pojištění a pak se psem na veterinu.
Pojišťovny se jistým časovým odstupem od sjednání pojištění chrání před podobným účelovým jednáním.
– Platíte spoluúčast a ta se týká každé pojistné události. Podmínky se podle pojišťovny liší, někde je to 30 % z každé platby, jinde je to pevná částka v rozmezí 500 až 2000 Kč.
– Pojištění platí jen na území ČR, jen u Slavie se vztahuje i na Evropu při dočasném pobytu mimo ČR, především o dovolené. O konkrétních podmínkách je lépe se předem informovat.
U České podnikatelské pojišťovny si můžete pojištění rozšířit na území Evropy za příplatek, abyste mohli očekávat náhradu výloh, pokud bude třeba s nemocným nebo zraněným zvířetem v zahraničí vyhledat veterinární pomoc.
Zanedbaná prevence se neproplácí
Neproplácejí se nejen náklady na očkování, ale ani na léčbu potíží, kterým se dalo předejít dobrou péčí. Tam patří například pravidelné odčervování. Na to by měl majitel myslet aspoň jednou ročně před očkováním zvířete.
Pokud zapomíná a ve střevech se masivně rozmnoží paraziti, pak tuto léčbu pojištění nekryje.
Obdobně se předpokládá pravidelná péče o chrup, takže při ošetření zanedbaných zubů rovněž nemůžete očekávat finanční přispění.
Náhrada dalších škod
– Náhradu veterinárních nákladů si můžete obvykle doplnit pojištěním pro případ, že pes způsobí někomu škodu. Týká se to jak poničení cizího majetku, tak i zdraví.
Ve formulaci smlouvy pak najdete, že se pojištění vztahuje na povinnost nahradit někomu újmu na zdraví, obvykle včetně duševních útrap či případného usmrcení, škodu na majetku a finanční újmu. Za úvahu stojí hlavně pro majitele těžko ovladatelných zvířat.
Kromě škod způsobených jiné osobě dnes bývá standardem i pokrytí škod způsobených jinému zvířeti, respektive jeho majiteli. Tuto možnost si ovšem nejprve ověřte u vybraného
pojistitele.
A dalším doplňkem je pojištění proti úhynu. Vyplácí se při předčasném úmrtí zvířete, ať už je to následkem nemoci, úrazu, otravy nebo nucené eutanazie. Zajímat bude hlavně majitele luxusních chovných zvířat nebo speciálně cvičených psů.
I když smutek ze ztráty mazlíčka peníze nevyřeší, usnadní loučení a pořízení nového.
Ale pozor, pro toto pojištění je třeba doložit hodnotu zvířete posudkem znalce a dalšími doklady, jako je certifikát chovnosti, doklad o úspěšném absolvování speciálního výcviku či zkoušek asistenčního nebo slepeckého psa, certifikát vyhledávacího nebo záchranářského psa.
Vždy pro konkrétní zvíře
Majitelé, kteří vlastní více zvířat, musí pojištit všechna, pojištění je nepřenosné, smlouva se uzavírá na konkrétní zvíře.
Pro identifikaci se preferuje mikročip, uspějete i s tetováním, i když pojišťovna Slavia pak požaduje, aby při následujícím očkování zvíře dostalo i mikročip.
Ale pokud zůstanete pojišťovně věrní, pak po následujících dvou letech vám polovinu nákladů na čipování uhradí.
Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL