Domů     Pohádkové hrady Středního Porýní
Pohádkové hrady Středního Porýní
6.10.2020

Množství hradů lemujících oba břehy středního toku Rýna nemá na tak malém prostoru v Evropě obdoby. Není divu, že se v roce 2002 dostaly na seznam kulturního dědictví UNESCO. Pokud hledáte tip pro jarní výlet, sotva najdete pohádkovější trasu.

Podmanivým půvabem okouzluje už sama krajina kolem Rýna. Hrady, pevnosti i romantické zříceniny pak vystupují z malebné krásy kopců se zelenými řádkami vinic, lesů i skalnatých srázů jako třešničky na naparáděném dortu.

Pro poznávací trasu se doporučuje vyrazit z Bonnu proti proudu nebo z opačného směru pak z Bingenu nad Rýnem. Na tomto úseku, dlouhém asi 65 km, se dá napočítat na čtyři desítky hradů a pevností a patnáct zámků.

Clo a loupeživí rytíři

Důvod, proč kolem Rýna vyrostlo ve středověku tolik hradů a pevností, je prostý:

Jejich majitelé, ať už to byla vysoká šlechta, církevní hodnostáři nebo loupeživí rytíři, ti všichni ovládali kus těžko přístupného prostředí a tím bohatě těžili z čilé lodní dopravy po řece.

Vybírali clo a poplatky v takové celkové výši, že prý průjezd touto trasou dokázal zvýšit cenu za přepravované zboží až desetinásobně.

Největší doba rozkvětu trvala od 12. do 17. století, pak už se na stavu hradů a pevností začaly projevovat následky válek a hospodářských výkyvů. Většina z nich pak byla počátkem 19. století už opuštěná a rozpadlá.

Díky romantické poloze ale hrady a pevnosti začaly v té době přitahovat nové majitele, kteří si je nechávali nákladně přestavovat. Některé hrady a zámky, které z nich při přestavbě vznikly, jsou dodnes v soukromých rukou, jiné patří státu.

V mnohých se konají prohlídky pro návštěvníky a najdete v nich také muzea, restaurace a hotely s úchvatným výhledem.

Jak na poznávací trasu?

– Lodí

Po proudu i opačném směru jsou v provozu desítky vyhlídkových linek pro plavby jednodenní i delší.

Jako výchozí bod pro poznávací plavbu Středním Porýním je nejvhodnější Bonn, kde získáte slevovou kartu, která platí jak na lodní dopravu, tak i na vstupné do památkových objektů.

– Pěšky

Kdo se cítí na sportovní dovolenou, může vyrazit po turistických stezkách. Táhnou se kolem Rýna v délce asi 220 km. Jen musíte počítat s tím, že jde o náročný terén, který vyžaduje dobrou kondici. Část stezek je lezecká, kde k výstupu pomáhají lana a žebříky.

– Na kole

Cyklistické stezky se pohybují víceméně na úrovní Rýna, stoupání i klesání je minimální, takže se na rozdíl od trasy pro pěší skutečně hodí pro každého.

Výhodou je dobře připravené zázemí pro cyklisty, počínaje stojany na kola u restaurací v každé vesnici až po běžnou službu nechat si posílat zavazadla předem do dalšího ubytovacího místa na trase.

Kde se dozvíte víc: v češtině na www.germany.travel/cz, na www.romantischer-rhein.de jsou informace německy a anglicky

Těsně za Bingenem se na pravém břehu Rýna tyčí hrad Ehrenfels. Patří k němu celní pevnost zvaná Myší věž hned na břehu Rýna, kde se vybíralo clo. Hotovost a kromě ní prý i poklad z mohučského dómu pak ukrýval hrad. Zbytky stavby jsou zvenku volně přístupné.

Pfalzgrafenstein vyrostl na malém ostrůvku Falkenau uprostřed řeky a býval díky této své poloze jednou z nejvýnosnějších celnic na Rýnu. Architektonicky působivé je i nádvoří a vnitřní část hradu se zachovalým středověkým vybavením.

Hrad je v sezóně přístupný od 15. 3. do 31. 10. kromě pondělka denně od 10 do 18 hodin. Prakticky přímo nad Pfalzgrafensteinem se na pravém břehu vysoko ve svahu tyčí ještě hrad Gutenfels.

Ten je v soukromém vlastnictví, ale po předchozím ohlášení též přístupný k prohlídce.

Nejrozlehlejší hradní ruinou v Porýní je Rheinfels v městečku St. Goar na levém břehu řeky. Pro prohlídky je přístupný celoročně, součástí objektu je národopisné muzeum a hradní hotel.

Eltz má pověst jednoho z nejkrásnějších německých hradů a vyplatí se udělat si k němu výlet, i když neleží přímo na břehu Rýna, ale mezi Koblencem a Trevírem (Tier). Má unikátní polohu, ze tří stran ho obtéká říčka Elzbach. Hrad je přístupný od dubna do listopadu denně mezi 9.30 a 17.30 hodin.

Starý hrad v Koblenci býval původně obehnán vodním příkopem a sloužil jako sídlo kurfiřta. Dnes je tu městský archiv. Na protilehlém břehu Rýna stojí za prohlídku Ehrenbreitstein, co do rozlohy druhá největší zachovalá historická pevnost v Evropě.

Je vybudovaná na více než 100m skalním útesu, takže odtud nádherný panoramatický výhled na Koblenc a soutok Rýna s Moselou.

Někdejší sídlo loupeživých rytířů Sooneck bylo v 19. století zachráněno před rozpadem a přestavěno na lovecký zámeček s velkolepým interiérem a zařízením. Zámeček si lze prohlédnout denně od 9 do 17 hodin, od dubna do října až do 18 hodin.

Středověkou pevnost Stolzenfels, dnes součást Koblence, nechala pruská královská rodina počátkem 19. století přestavět na velkolepý novogotický zámek. V této podobě už zůstal, včetně luxusního vnitřního vybavení. Zámek je přístupný od 15. 3. do 31. 10. kromě pondělka denně od 10 do 18 hodin.

Marksburg u města Braubach patří k hradům, zachovaným v jejich původní podobě i s postupnými úpravami, jak je majitelé v průběhu staletí prováděli. Otevřeno celoročně, v seróze pak od Velikonoc do 31. října od 10 do 17 hodin.

Socha Lorelei na stejnojmenném útesu nad řekou. Podle pověsti, několikrát literárně zpracované, lákala krásná víla lodníky do záhuby, když si na skále pročesávala dlouhé plavé vlasy. Útes je u městečka St.

Goarhasen, známého také dvojicí hradů Katz a Maus – Kočka a Myš. Pro prohlídky je přístupný jen Maus.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Další článek
reklama
Související články
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
21stoleti.cz
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně "kymácí". Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evrop
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
enigmaplus.cz
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století pobýval ve Slezsku alchymista, který byl opravdovou autoritou v otázce takzvaného kamene mudrců. Pokud se prý někdo přiblížil objevu tohoto alchymistického
To na nose nenosíme
nejsemsama.cz
To na nose nenosíme
Černé tečky v obličeji, zejména na nose, představují častý kosmetický problém. Jejich tvorbu ovlivňuje kosmetická péče a používání kosmetiky, která ucpává póry. Nač si dát pozor? Zbavit se jich není jednoduché, ale při správné péči a používání správné kosmetiky se vám může podařit je alespoň minimalizovat. Co pomůže? Základem je pravidelné a důkladné čištění pomocí micelárních vod, pěny a gelů.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
Chtěla mi odloudit manžela
skutecnepribehy.cz
Chtěla mi odloudit manžela
Moje sestra byla taková už odmalička. Dostala, čeho se jí zachtělo. Rodiče jí vždycky nadržovali a já jí vše odpouštěla. A z ní vyrostl sobec. Přestože byla moje sestra jen o pět let mladší, vypadala spíš jako moje dcera, kterou jsem nikdy neměla. Štíhlá a drobná, plavovlasá. Já byla vysoká a statná. Žáky jsem vždy milovala Pracovala jsem coby učitelka na
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
historyplus.cz
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
Jindřich VIII. odloží mastnou kýtu a otře si rukou koutky úst. K jídlu zasedl v sedm večer, a byť už je dávno po půlnoci, stoly se stále prohýbají pod vybranými pokrmy. „S večeří se přece nesmí pospíchat,“ usměje se na své hosty král a pokyne sluhům, aby donesli další pochoutky. Pro anglického krále je jídlo skutečným koníčkem.
Má Gottová v zahraničí milence?
nasehvezdy.cz
Má Gottová v zahraničí milence?
Vdova Ivana Gottová (48) před časem zainvestovala a momentálně se jí staví v pražské lokalitě Císařka luxusní vila. Původně se psalo, že by to měl být nový domov pro ni a její dcery Charlotte Ellu (
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
epochaplus.cz
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit! I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost.
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml