Domů     Plánujete altán?
Plánujete altán?
29.2.2024
Altán s plnohodnotnou kuchyní už je stavba pro odborníky, estav.cz

Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření?

To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete.

Altán Syros je zcela otevřený do všech stran, i proto se do něj hodí nábytek z umělého ratanu, který snese občasné rozmary počasí, honzikuvhrad.cz
Altán Syros je zcela otevřený do všech stran, i proto se do něj hodí nábytek z umělého ratanu, který snese občasné rozmary počasí, honzikuvhrad.cz

Kde bude?

Místo pro budoucí altán vybírejte pečlivě. Ať už totiž zvolíte jakýkoliv, musí zahradu zdobit a pohled na něj by měl být příjemný jak pro vás, tak pro kolemjdoucí. Nestavte ho v těsné blízkosti sousedů, které by mohl rušit případný hluk.

Ani vám by nebylo příjemné, kdyby slyšeli každé vaše slovo. Podívejte se, kdy na vámi zvolené místo svítí slunce, nemělo by to být celý den, aby vám nebylo horko. Ale ani přílišné zastínění okolní vegetací není nejvhodnější.

A pozor dejte i na to, aby nebyl příliš vystaven větru. Místo, kde budete stavět, vybírejte co nejrovnější, protože vyrovnání plochy se prodraží.

U domu nebo raději dál?

Možná se domníváte, že by altán měl být umístěn někde na kraji pozemku, s krásným výhledem do okolí, dál od domu. To platí, pokud plánujete v altánu především odpočívat s knihou u kávy.

Pokud ovšem počítáte s častým posezením s rodinou či hosty, nemusí to být dobrý nápad. I když plánujete jen jednoduchou stavbu, měli byste počítat s tím, bude potřeba dovést sem elektřinu, večerní posezení je přece nejpříjemnější.

Navíc se může ukázat, že se hodí i přívod vody, v případě stavby s letní kuchyní i odvod do kanalizace.

Je také pravděpodobné, že i když si altán vybavíte vším možným, stejně budete přinášet z domu občerstvení nebo nějaké nádobí a tak bude velká vzdálenost spíš na překážku.

Malý uzavřený altánek zajistí soukromí třeba u chvilek s knihou, lugarde.com
Malý uzavřený altánek zajistí soukromí třeba u chvilek s knihou, lugarde.com

Jak velký?

Mohlo by se zdát, že čím větší, tím lepší, ale hodně záleží na velikosti zahrady. Máte-li zahrádku jako dlaň, velký altán se tam prostě nevejde a ani by to nebylo hezké.

Obecně se dá říct, že pro čtyřčlennou rodinu by měly stačit 3×3 m, pro více lidí 3x 6 metrů. Jiná je situace, pokud míníte do altánu umístit krb, gril nebo rovnou celou kuchyň.

To už budete potřebovat hodně prostoru a vyplatí se vše předem nakreslit, případně pozvat na pomoc odborníka.

Kovové altánky nebo také besídky bývaly ozdobou parků, ale i na zahradě může vytvořit romantické zákoutí, beremese.cz
Kovové altánky nebo také besídky bývaly ozdobou parků, ale i na zahradě může vytvořit romantické zákoutí, beremese.cz

Z jakého materiálu?

Dřevo je nejčastěji používaným materiálem a také nejhezčím. Může být smrkové, ale používá se i borovice. Nejjednodušším řešením je altán koupit a na místě smontovat. Tak máte záruku, že je dřevo dobře proschlé a zdravé.

Většinou si můžete vybrat i mezi vzhledem přírodním nebo nátěrem. Pokud ale máte doma šikovného kutila, zvládne jistě stavbu třeba za přispění kamarádů sám.

To může být výhodné jak kvůli nižší ceně, tak proto, že si můžete vymyslet jakoukoliv, třeba i netradiční podobu i tvar. Dřevo se dá také skvěle kombinovat s jakýmkoliv materiálem, třeba s kamenem nebo cihlou.

Další možnou variantou jsou samozřejmě i altány s kovovou konstrukcí s pevnou střechou nebo kovové konstrukce překryté plachtou.

Ty jsou spíš dočasným řešením, ale pokud se pro ně rozhodnete, dbejte o to, aby konstrukce byla pevná a dobře zakotvená, protože jinak by nemusela vydržet nápor větru. Plachta musí být samozřejmě nepromokavá.

Jaký tvar?

Možností je několik. Nejjednodušší jsou čtvercové a obdélníkové. Ale možná by právě vaší zahradě slušel šesti nebo osmiboký. Jeho konstrukce je sice složitější, ale zase bude krásně a originálně vypadat.

Jednoduchá kovová stavbička slouží hlavně jako přístřešek na grilování, zahrada-xl.cz
Jednoduchá kovová stavbička slouží hlavně jako přístřešek na grilování, zahrada-xl.cz

Otevřený nebo uzavřený?

Tady se otevírají široké možnosti. Otevřený altán vám bude sloužit k posezení zejména v létě za hezkého počasí a umožní vám výhled do všech stran. Může být zcela beze stěn nebo s dřevěným mřížovím.

Když k některé ze stran vysadíte popínavé růže, budou působit jako zelená stěna a z altánku udělají voňavé a romantické místo. Pokud ale chcete v altánu trávit čas i za chladnějších dnů, vyplatí se uvažovat o více či méně uzavřeném.

Boční stěny mohou být částečně plné a částečně zasklené. Výhodné je použít okna, která se dají za hezkého počasí otevřít, sklopit, případně úplně vysadit.

Podlaha je důležitá

A i tady máte několik možností. Důležité je, aby byla odolná proti povětrnostním vlivům, dobře se udržovala a samozřejmě se hodila k celkovému vzhledu. Použít můžete venkovní keramické dlaždice, ale i cihly nebo dlažbu z kamenných kvádrů.

Na podlahu se hodí i dřevoplastová prkna, která jsou vyrobena z dřevní hmoty a speciálního polymeru a často se dávají na terasy nebo k bazénům.

Existují i moderní varianty, připomínající spíš malou chatku nebo zahradní obývák. Altán jménem Cube má mnoho variant, exteriéry.cz
Existují i moderní varianty, připomínající spíš malou chatku nebo zahradní obývák. Altán jménem Cube má mnoho variant, exteriéry.cz

Střecha korunuje dílo

A dotváří styl. Může být jednoduchá, ale ozdobit ji můžete například větracím okénkem, nad kterým je věžička. A z jakého materiálu? Základ bude jistě dřevěný, a pokud chcete ušetřit, pokryjte ho asfaltovou pískovanou lepenkou nebo asfaltovým šindelem.

Vyrábí se v různých barvách, ale jeho nevýhodou je, že ho budete muset časem vyměnit. Nákladnějším řešením jsou keramické tašky, které ovšem vydrží téměř neomezeně, styl podtrhnou dřevěné šindele.

Podlaha může být z různých materiálů, ale důležité je aby byl podklad perfektně rovný a všechno dobře ladilo dohromady, nejremeslnici.cz
Podlaha může být z různých materiálů, ale důležité je aby byl podklad perfektně rovný a všechno dobře ladilo dohromady, nejremeslnici.cz

S letní kuchyní

Patříte-li mezi ty, kteří rádi hostí přátele a vaří s radostí, uvažujte o altánu s letní kuchyní. Bude muset být prostorný a stavba bude daleko nákladnější, ale přinese vám spoustu radosti od jara do podzimu.

Pokud nemáte dostatek financí, stačí, když s budoucí kuchyní budete počítat při samotné stavbě altánu a pak si ji v klidu zařizovat postupně. Jaká bude, je na vás. Můžete v ní nejen grilovat, ale postavit krb, pec, oceníte třeba i udírnu.

Chybět by vám neměl dřez s tekoucí vodou. A samozřejmě dostatečná pracovní plocha a nějaké skříňky na důležité nádobí. Pokud se vám vejde i menší lednička, bude to skvělé.

Altán s plnohodnotnou kuchyní už je stavba pro odborníky, estav.cz
Altán s plnohodnotnou kuchyní už je stavba pro odborníky, estav.cz

Je potřeba povolení?

Většinou není potřeba, pokud nebudete zastavovat více jak 25 m2 plochy, výška nepřesáhne 5 m a nebudou v ní místnosti k bdlení, či vytápění. Jen musíte dodržet vzdálenost od sousedů 2 metry.

Přesto doporučujeme, abyste se na stavební úřad vypravili. Jednak, abyste se seznámili s případnými místními podmínkami, ale také s například s ochrannými pásmy, do nichž by vaše zahradní stavba mohla zasahovat.

Foto: archiv firem

Štítky:
reklama
Související články
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
4.3.2024
Dotěrné mouchy, komáři i vosy se brzy probudí ze zimního spánku. A z loňska si pamatujete, jak dokážou pěkně znepříjemnit život. Stačí jen na chvilku otevřít dveře či okno a hmyz si rychle najde cestu do vaší domácnosti. Zachránit vás mohou sítě. Takže, pokud jste je dosud neinstalovali, je na ně ta správná doba. Uvidíte, že se budete divit, proč jste to neudělali již dříve. Na suchý zip
26.2.2024
Přemýšlíte o zahradním jezírku a chtěli byste v něm mít i nějaké ryby? Módní jsou koi kapři, ale v pohodě můžete chovat i jiné druhy. Co ještě můžete ve svém jezírku mít? Zahrada, která žije… To je dnešní trend, a je to tak dobře. Návrat k přirozeným zahradám, ve kterých mají své místo a domov nejrůznější živočichové, je v souladu s ekologií a přírodou. A navíc zahánějí nudu a budete z nich mít o
19.1.2024
Jen si to představte. Sedíte v teple, venku zima a vy pozorujete ptáčky. Není to báječné? Tolik druhů ptáků byste možná ani nečekali, některé snad ani neznáte. Udělejte krmítko A nevymlouvejte se, že to nestojí za to. Do jara je ještě pěkně daleko. Můžete je koupit, ale i vyrobit, a to celkem bez námahy ze dřeva, plechu, plastových hmot, oceli i ze skla. Důležité je vyhnout se ostrým hranám, drá
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn