Domů     Pavel Kříž: „Věřím v laskavost, toleranci, soucit a štědrost“
Pavel Kříž: „Věřím v laskavost, toleranci, soucit a štědrost“
12.1.2023

Narodil se v Brně, v Praze se stal hercem a v kanadském Vancouveru psychoterapeutem. Tam se stará o seniory a tady dělá radost nám, svým divákům.

Hraní ho začalo bavit jako školáka a brzy nato už byl členem dětského sboru brněnského Divadla Husa na provázku. O tom, že by se hercem skutečně stal, ale tehdy příliš neuvažoval. Chtěl být lékařem, chtěl pomáhat lidem.

Představoval si, že půjde po základní škole na gymnázium a pak na medicínu. Z politických důvodů však nedostal doporučení, a tak se šel učit fotografem…

Stal se i králem taneční soutěže Star Dance, kde tančil s Alicí Stodůlkovou (2010).
Stal se i králem taneční soutěže Star Dance, kde tančil s Alicí Stodůlkovou (2010).

Básníci mají být s hvězdičkou!

Stále hrál v ochotnických divadelních souborech a po roce zkusil v Praze konzervatoř. „Amatérské divadlo mě moc bavilo.

Říkal jsem si, že by to byl dobrý únik z reality.“ Byl přijat a jeho spolužáky se stali například Ondřej Vetchý, Veronika Jeníková nebo Michaela Dolinová. A také David Matásek, jeho budoucí nerozlučný „spolubásník“.

Ještě studovali, když si je pro role maturantů Štěpána Šafránka a jeho kamaráda Kendyho ve filmu Jak svět přichází o básníky vybral režisér Dušan Klein.

„Prý mu někdo řekl, že mi dva s Davidem jsme takoví průseráři, což jsme byli, a že by možná bylo dobré nás dát k sobě…“ Mimochodem, kritici tehdy, psal se rok 1982, film strhali.

„Byli jsme prý špatný příklad mládeži, protože jsme kouřili, pili alkohol, mysleli na sex a nevážili si autorit.“

V oblíbené sérii o Básnících, tady v části Jak básníci přicházejí o iluze (1984).
V oblíbené sérii o Básnících, tady v části Jak básníci přicházejí o iluze (1984).

Jenom normálně žít…

Diváci si, na rozdíl od kritiků, romantické studenty zamilovali. A tak Básníci po dvou letech, už coby vysokoškoláci, přišli o iluze a v roce 1987 novopečený lékař Štěpán a režisér Kendy začali ochutnávat život… Popularita ohromná, kariéra našlápnutá.

Jenže Pavlu Křížovi začaly chodit nabídky na role politicky uvědomělých mladíků, které hrát nechtěl. „Já nejsem žádný hrdina. Takže jsem si řekl, že odejdu a budu dělat něco jiného.“ Za čas přišla režiséru Kleinovi pohlednice z Vancouveru:

Pane režisére, já vím, že je to průšvih, ale taky věřím, že Vy se na mne nezlobíte, protože mě trošku znáte a pochopíte, že chci žít normálně. P.S.: Moc jsem odpočíval, teď musím moc pracovat. Pavel Kříž zkrátka chtěl mít život ve vlastních rukou.

„Nikdy jsem odchodu nelitoval, naopak jsem mockrát děkoval, nevím komu, že mě tenkrát popostrčil, že jsem to udělal.“

Adolfa Hitlera si zahrál ve filmu Lída Baarová, na snímku s Karlem Markovicsem (2019).
Adolfa Hitlera si zahrál ve filmu Lída Baarová, na snímku s Karlem Markovicsem (2019).

A přece pomáhá!

Nejdřív nosil kameny, pak sbíral odpadky… „Prostě děláte, co se dá, než se naučíte jazyk. Teprve pak je možné se posunout dál. V Kanadě nedostanete nic zadarmo a to mi připadne správné.

Ale za celou dobu se mi tam nestalo, že by se mě starousedlík zeptal: A co ty tady děláš?“ Po pěti letech prý měl první sen v angličtině – to je údajně znamení, že se člověk stane dvojjazyčným.

„Udělal jsem za svým dosavadním životem tlustou čáru a vrhl se do vysněného studia na univerzitě.“ Vystudoval psychoterapii a začal pracovat v nemocnici a v domovech pro seniory. Splnil si sen.

Na divadlo přitom Pavel Kříž nezanevřel, i když bylo na druhé koleji. Čas od času si zahrál s tamním krajanským ansámblem. A také se oženil, jeho manželkou se stala filmová animátorka Bonnie.

V pohádce o statečném kováři s Jiřím Knotem a Jánem Krónerem mladším (1983).
V pohádce o statečném kováři s Jiřím Knotem a Jánem Krónerem mladším (1983).

Básníci se vracejí…

Když jsem připravoval natáčení čtvrtého pokračování Básníků, Konec básníků v Čechách, bylo naprosto jasné, že bez Pavla to nepůjde,“ vzpomínal jednou režisér Klein. Naštěstí pro diváky se mu podařilo Pavla Kříže přesvědčit, aby roli vzal.

Jeho Štěpán v ní, samozřejmě s pomocí souputníka Kendyho, čelí nástrahám raných kapitalistických let.

A po dalších deseti letech se všichni z básnické party sešli před kamerou popáté, to proto, že básníci neztrácejí naději… Ten „díl“ měli všichni dlouho za poslední. Nebyl.

Je to čtyři roky, tedy 34 roků po první části, co natočil Dušan Klein šestku – Jak básníci čekají na zázrak. Doktor Šafránek má synka a ten rýmuje… Kruh se uzavírá. „Postavu Štěpána Šafránka jsem měl rád. Vyvíjela se, byla to pro mne velká příležitost.

Měl jsem radost z toho, že se lidem líbí. Potom, svým způsobem, to byl chvíli boj, zaškatulkovalo mne to. A pak jsem si uvědomil, že je to velký dar.

Který herec má to štěstí, aby mu filmová role zmapovala život.“ Od 90. let žije Pavel Kříž střídavě v Čechách, jako herec, a v Kanadě, jako psychoterapeut. Práce má, alespoň té herecké, spoustu. Občas si zahraje divadlo, natáčí filmy i seriály.

Zahrál si zákeřného Albrechta z Krvenos v seriálu Ať žijí rytíři!, roli advokáta Benoniho měl seriálu První republika, ve snímku Lída Baarová ztvárnil Adolfa Hitlera…

Zahrál si i ve filmu Nabarvené ptáče (2020).
Zahrál si i ve filmu Nabarvené ptáče (2020).

Králem parketu

Ani se nechce věřit, že už je to deset let, co Pavel Kříž se svou taneční partnerkou Alicí Stodůlkovou vyhrál populární televizní soutěž Stardance. „Trénovali jsme každý den s výjimkou neděle, aby si tělo odpočinulo.

Od devíti do čtyř či pěti s pauzami, protože musím pravidelně jíst.“ Tehdy předvedl skvělou kondici a neuvěřitelnou pohyblivost a mrštnost. A to přesto, že ho, jak sám naznačil, omezuje zdravotní neduh – diabetes. „Cukrovku jsem zdědil po tátovi. Rozhodně to není nic příjemného.“

S Veronikou Freimanovou v seriálu Kobova garáž (2003).
S Veronikou Freimanovou v seriálu Kobova garáž (2003).

O výzvách se nemluví

Vloni se Pavel Kříž, poté co před několika lety ovdověl, podruhé oženil. Vzal si přítelkyni Jolanu a podle fotografií, které sám zveřejňuje na sociálních sítích, je nyní spokojený a šťastný.

„Divadlo momentálně nehraju, a co se týká výzev, v hlavě je jich ještě spousta. Musím si je ale nechat pro sebe, protože když o nich začne člověk mluvit nahlas, nějak to zakřikne…“

Místo zločinu Ostrava se Stanislavem Majerem (2020).
Místo zločinu Ostrava se Stanislavem Majerem (2020).

Co řekl o…

… o štěstí: Hodně radosti a vnitřního uspokojení člověku přináší pomoc druhým. Na to si ale každý musí přijít sám.“

… o emigraci: „Je to jako vojna, kdy je chlap najednou sám a musí se o všechno postarat. Já se naučil vařit, prát, nakupovat, uklízet. Navíc nikomu nerozumíte, tak ze začátku nemáte ani kamarády. Trvá dlouho, než se někde začnete cítit opravdu jako doma.

Strašně dlouho. Naučit se jazyk jde docela rychle, ale to je jenom začátek. Nejdřív přijde nadšení, že lidem rozumíte jazykově.

Ale vlastně jim pořádně nerozumíte…Teprve když kolem mě vyrostla generace, se kterou jsem sledoval stejné televizní pořady, nadával na stejné firmy a politiky a kupoval si stejné sušenky, tak jsem začal své okolí cítit. Rozumíme si beze slov jako doma.“

… o sobě: „Věřím v laskavost, toleranci, soucit a štědrost. Prostě v to, co nás dělá lidmi.“

… o zdraví: „Pokud na své tělo budeme kašlat, velmi brzy se tělo vykašle na nás.“

… o Básnících:Dostal jsem dopis o jednoho pána. Psal mi, že se dostal do malérů a chtěl spáchat sebevraždu. Náhodou zašel do kina na Básníky a přestal myslet na to nejhorší. Stálo mu za to zkusit žít dál. K tomu prostě není co dodat. O tom asi Básníci jsou.“

Foto: Herminapress, ČT, CSFD, TV Nova

Další článek
Související články
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészáros.
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
19.1.2025
Když v roce 2021 vyšla kniha Magnetický vítr Gabriely Vránové, byla vůbec první knihou, která přináší souborný materiál o naší výrazné herecké osobnosti. Během následujících dvou let její autoři Pavel Mészáros a Ondřej Kepka dospěli k závěru, že se do ní spousta vzpomínek nevešla. Vznikla proto tak trochu neobvyklá, téměř pětihodinová koláž slova, hudby, poezie, a hlavně vzpomínek a emocí, kte
6.1.2025
Před lety prozradil, že jeho dětským snem bylo dělat nosiče v Tatrách. Zatím se stihl stát dvojnásobným mistrem republiky v závodech plachetnic, vystudovat „na elektrikáře“ i „na herce“ a založit divadelní spolek. A také se přiženit do slavné herecké rodiny! Martin Trnavský je Brňák. Jeho maminka bývala tanečnicí, později pracovala ve školství, tatínek vystudoval fakultu tělesné výchovy a sport
19.12.2024
Máte-li chuť udělat si výlet, historické město Slezska, Benátky střední Evropy, kterému my Češi také říkáme Vratislav, vás určitě nadchne. Navíc to sem nemáme daleko, zejména Slezané. Wroclav je totiž jen 60 km od našich hranic, a tak o české návštěvníky nemá nouzi. To platí i v době adventu, kdy historické centrum ovládnou vánoční trhy, které jsou stejně jako ty krakovské, vyhlášené široko dalek
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Těžké ráno po oslavě?
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
historyplus.cz
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
Kopyta koní se noří do rozpáleného egyptského písku. Trojice mužů tvoří předvoj armády, která se plouží za nimi. Náhle jeden z nich zvolá: „Voda!“ Na horizontu se zaleskne stříbrná hladina, která však vzápětí zmizí…   Francouzského geometra Gasparda Mongea (1746–1818), vynálezce deskriptivní geometrie, optický klam neodradí. Sesedne z koně, otře si zpocené čelo a vytáhne zápisník,
Modern Palazzo s italskými doteky
rezidenceonline.cz
Modern Palazzo s italskými doteky
Prostor pro bydlení, práci, relaxaci, přijímání návštěv… Interiér soudobého paláce s velkými otevřenými prostory vyzařuje harmonickou a elegantní atmosféru. Dvoupodlažní vila ve varšavské rezidenční čtvrti Wilanow skrývá za svou klasickou fasádou překvapivě dynamický interiér, vybavený luxusním nadčasovým nábytkem s trendovými prvky moderního designu. Přesně v duchu hesla „prostor je pro nás inspirací“ se autorskému duu
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
epochanacestach.cz
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bitvy u Dunkerque. Mediálně
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
epochalnisvet.cz
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich
Špízy z lososa
tisicereceptu.cz
Špízy z lososa
Kdo by neměl rád jemné maso lososa! Úprava na grilu je šetrná a zachová jeho cenné látky. Potřebujete 600 g lososa bez kůže 2 citrony (nebo papriku, cuketu ) 60 ml olivového oleje 2 stroužk
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
nasehvezdy.cz
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
Vypadají jako dvě zamilované hrdličky. Jenže to nemusí dlouho trvat. Anna Slováčková (29) totiž přiznala, že to s partnerem mají občas vachrlaté. Podruhé bojuje Anna Slováčková (29) s rakovinou a s
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
epochaplus.cz
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
21stoleti.cz
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za
Buřtguláš
nejsemsama.cz
Buřtguláš
Klasika, která chutná skvěle i druhý den. Do buřtguláše použijte kvalitní uzeninu. Bude chutnat i jen tak, ale s chlebem s křupavou kůrkou bude dokonalý. Ingredience: ● 300 g brambor ● 2 buřty ● 1 cibule ● 1 lžíce sladké mleté papriky ● ½ lžíce uzené mleté papriky ● ½ lžičky drceného kmínu ● 700 ml vývaru ● 1 červená paprika ● 1 červená feferonka ● 1 lžíce hladké mouky ● 1 lžíce
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
iluxus.cz
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
Tiffany & Co. a FIFA se spojily, aby oslavily odhalení první trofeje FIFA Club World Cup ve vlajkovém obchodě Tiffany Landmark v New Yorku. FIFA odhalila novou oficiální trofej FIFA Club World
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
skutecnepribehy.cz
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
Dostávala jsem od táty fantastické dárečky, celá škola mi záviděla. Ale oděvů už byla plná skříň, a tak jsem si přála něco úplně jiného. pro vévodkyni. A já když jsem ti tuhle koupila šaty, dostala jsi záchvat smíchu a řeklas, že si to na sebe nevezmeš.“ No jasně, byly to šaty z textilu na náměstí, tak nepodobné oslňujícím oděvům
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
enigmaplus.cz
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
Před tím, než Jižní Ameriku v 16. století kolonizovali evropští dobyvatelé, navštívili tento kontinent možná ještě jiní cestovatelé. Archeologické nálezy totiž naznačují, že sem již před naším letopoč