Domů     Otužování, nebo sauna?
Otužování, nebo sauna?
13.6.2023

V obou případech se jedná o zdravý způsob posílení obranyschopnosti organismu. Zatímco u otužování je pomocníkem studená voda, v sauně účinně zasahuje horký vzduch.

Který způsob tedy zvolit? Vlastně můžete propojit a kombinovat oba. Ale na začátku si vyzkoušejte ten, který je vám příjemnější. Někdo se děsí pomyšlení, že se bude sprchovat studenou vodou, a jiný si neumí představit, že by se potil v přetopené sauně.

Dobrou zprávou je, že když budete své tělo zvykat postupně, není to vůbec nepříjemné a nakonec vás to bude i bavit.

OTUŽOVÁNÍ

Víte, že otužilcem se stáváte až po dvou letech pravidelného praktikování? Alespoň to tvrdí odborníci. Ale nebojte se, nemusíte se hned vrhat do ledové řeky. Vlastně se to ani nedoporučuje. Začít s otužováním byste měli doma.

A ani studená sprcha nemusí být na startovní čáře. Kromě toho, že otužování posiluje imunitu, dokáže pomoci také se snížením krevního tlaku a pozitivně působí proti alergiím.

Tak s čím tedy začít?

To záleží na tom, jaký máte vztah k chladu. Pokud se s ním moc nekamarádíte, začněte se otužovat vzduchem.

* Pro začátek vypněte topení v ložnici.

* Pak pootevřete okno.

* Po ránu si dejte sprchu, klidně teplou, ale ne horkou.

* Postupně ubírejte teplotu vody a přejděte na vlažnou.

* Nakonec zkuste lehce studenou… ale nemusíte si hned sprchovat celé tělo. Pro začátek si opláchněte jen chodidla a ruce.

* Později přidejte celé nohy, pak břicho, záda… Až nakonec se osprchujte celí. V zimě by nemělo být sprchování studenou vodou delší než 1–3 minuty. Ale to pro váš cíl úplně stačí.

* A jestli chcete jít ještě dál, pak už pomalu můžete vyjít k řece nebo rybníku. Ale tam nejlépe po poradě s lékařem a za doprovodu někoho zkušeného.

Tip Paní domu: Při sprchování vynechejte hlavu. Ta pod studenou vodu nepatří.

Důležité je vědět, že tělo si odolnost vůči chladu pamatuje jen omezenou dobu. Takže když například 14 dnů studenou sprchu vynecháte, můžete proces začít zase od začátku.

A jak dál?

Jestli se vám podaří pravidelně se ráno sprchovat, byť jen odraženou vodou, máte vyhráno. Sami se přesvědčíte, že po sprše budete mít lepší náladu a dobrý pocit. Tělo totiž vyplaví přirozené opiáty – endorfiny, nosiče radosti a euforie.

Postupně volte stále studenější vodu a přidejte si studenou sprchu i večer. Po sprchování je velmi důležité se pořádně otřít, nejlépe froté ručníkem. Nejen že se osušíte, ale ručník zároveň působí jako masážní nástroj a pokožku vám krásně prokrví.

Připravte se na to, že po studené sprše vaše tělo ožije. Perfektně vás nastartuje do nového dne. Budete mít hodně energie a elánu. A ještě něčeho vám přibude, totiž bílých krvinek.

Leukocyty – bojovníci proti nemocem

Naše těla jsou navržena tak, aby byla co nejodolnější vůči všelijakým vetřelcům, kterým jsme denně vystaveni. V boji proti infekcím v těle pomáhají například leukocyty. Když se nějaká infekce objeví, počet bílých krvinek (leukocytů) se zvýší.

Dokážou rozpoznat, co do těla nepatří a co mu škodí, a takové vetřelce doslova pohltí. A je prokázáno, že šok studené vody leukocyty v krevním řečišti stimuluje. Vybudování účinné obranyschopnosti organismu trvá asi 2 měsíce od první pravidelné studené sprchy.

Pro koho není vhodné

Sprchování studenou vodou je sice zdravé, přesto má i svá omezení. Jestli trpíte oběhovými či srdečními potížemi, určitě se o svém záměru nejdříve poraďte s lékařem.

Také při akutní fázi nachlazení, virózy nebo jiného respiračního onemocnění tělo pod studenou vodu nepatří. Stejně tak se nesprchujte studenou vodou při požití alkoholu.

SAUNA

Pro mnoho z nás je to příjemná relaxace, ale pro někoho je sedět v horké místnosti a potit se velkým utrpením. Dobrou zprávou je, že existují i sauny, ve kterých není teplota tak vysoká. Proto si jejich blahodárný účinek může dopřát opravdu každý.

A jedno pravidlo, které platí po celém světě – do sauny vstupujte nazí. U nás je ale zavedeno pravidlo, že z hygienických důvodů používáme ručník, na který si sedneme. Bude-li dostatečně velký, můžete se jím i zahalit, nechcete-li zůstat úplně nazí.

Účinky sauny

Milovníci saunování dosvědčí, že ohřátí těla nad normální tělesnou teplotu může být velmi příjemné. Ale je i zdravé. Stejně jako otužování má pozitivní vliv na imunitní systém. Při pobytu v sauně se navíc uvolňují unavené svaly a zklidní se mozek.

Sauna funguje na principu termoterapie, kdy se mírné přehřátí organismu příznivě odrazí na zdraví. Chrání tělo před civilizačními chorobami, posiluje jeho odolnost, a dokonce prý saunování zpomaluje stárnutí.

Další pomocníci

V sauně nemusíte jen tak nečinně sedět nebo ležet. Po způsobu Finů se můžete šlehat březovými větvičkami. Jednak si tím prokrvíte tělo a také vdechujete vonné esence z čerstvých březových větví. Nebo místo nich použijte masážní žínky a kartáče.

Studená voda

I při saunování na vás čeká ochlazení v podobě studené vody. Ti méně otužilí mohou použít sprchu, ostatní mají většinou k dispozici ochlazovací bazének.

Střídání tepla a studené vody je vhodné opakovat (počet opakování není stanoven a záleží jen na vás, co je vám příjemné). Vždy ale do sauny vstupujte až poté, co si ručníkem dokonale vysušíte pokožku. I tady ručník působí zároveň jako masážní nástroj.

Příjemná relaxace

Na závěr saunování je dobré si lehnout nebo sednout na lehátko (zahaleni do velkého prostěradla, případně přikryti dekou) a dopřát si chvilku relaxace a zklidnění.

Pro koho není vhodná

Vyhnout sauně (alespoň té klasické) byste se měli, pokud máte vysoký krevní tlak a migrénu. Vhodná není ani pro lidi se závažnými srdečními problémy. Pokud byste ji přece jen i v těchto případech chtěli vyzkoušet, poraďte se s lékařem.

A vybírejte takový typ sauny, který má nižší teplotu a tím také mnohem pomalejší postup pocení. Ohleduplní byste měli být, pokud trpíte kožním onemocněním. Sauna v takovém případě není zapovězena, ale určitě byste neměli vstupovat do té pro veřejnost.

Druhy sauny

Nepsaným pravidlem je, že jakýkoli typ sauny je postaven z dřevěných obkladů, uvnitř jsou dřevěné lavice a kamna.

Finská:Teplota se pohybuje kolem 75 až 90 °C a vlhkost vzduchu je v rozmezí od 20 do 35 %. Kamna jsou opatřena lávovými kameny, která se během saunování polévají vodou, čímž se vlhkost vzduchu zvyšuje.

Pro mnoho lidí polévání kamenů neodmyslitelně patří k saunování a dodá tu pravou atmosféru.

Klasická: Teplota se pohybuje kolem 100 °C. Většinou se ale v této sauně nepolévají kamna vodou. Proto je v ní také vlhkost vzduchu jen 5 až 10 %.

Je třeba připomenout, že tento typ sauny je pro organismus velkou zátěží (mnohde se proto od těchto saun ustupuje). Kvůli nízké vlhkosti se v ní člověk hůř potí a také se tady hůř dýchá.

Určitě není vhodná pro lidi s vysokým krevním tlakem, astmatem a se srdečními nemocemi.

Pára:Teplota není tak vysoká jako u klasické sauny, ale vlhkost je stoprocentní. Je přínosná pro lidi s dýchacími potížemi a usnadňuje vykašlávání. Umí také krásně pročistit pokožku a působení páry odstraní škodlivé látky z těla.

Doporučuje se při léčbě revmatismu. Jako jediná nemá parní sauna obložení ze dřeva, ale většinou z dlaždiček nebo mozaiky.

Biosauna: Teplota se pohybuje kolem 60 °C a vlhkost vzduchu v rozsahu 30–50 %. Jedná se o kombinaci finské a parní sauny. Ideální je pro lidi, kterým vysoké teploty nedělají dobře. Proto se doporučuje kardiakům. Pobyt v této sauně dokáže zmírnit psychické napětí.

Infrasauna: Teplota se zde pohybuje mezi 40 a 60 °C. Tato sauna má ale úplně jiný zdroj tepla, vyhřívaná je speciálními infrazářiči, které jsou umístěné na stěnách. Produkují infračervené záření, které tělo prohřívá hloubkově.

Ovšem tělo se nepotí. Proto není třeba saunovacího cyklu s ochlazováním. Protože v infrasauně se pouze sedí, bývá její kabina menší.

Připravila: Dana Pešková

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
6.12.2023
Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité. Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás na to, co se děje vně nás. Už neumíme jen tak být… N
28.11.2023
Mlčení mezi partnery může úplně rozvrátit vztah. Jak se tomu bránit? Pokud není mlčení následek hádky, pak se do vztahu obvykle vkrádá nenápadně a pomalu. Když si všimnete, že spolu takřka nepromluvíte, je už pozdě. Výzvy „Tak se mnou trochu mluv.“ mají stejný efekt jako „Přestaň už konečně kašlat.“ Prostě to nejde zastavit. Stejně jako kašel, tak i mlčení jsou jen příznakem problému. A ten je t
27.11.2023
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá také napravit špatné držení těla. Budete potřebov
17.11.2023
Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální. Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace. Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná. Co
13.11.2023
Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody. Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí. Jenže oproti produktům kosmetické chemie
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte