Domů     Otužování, nebo sauna?
Otužování, nebo sauna?
13.6.2023

V obou případech se jedná o zdravý způsob posílení obranyschopnosti organismu. Zatímco u otužování je pomocníkem studená voda, v sauně účinně zasahuje horký vzduch.

Který způsob tedy zvolit? Vlastně můžete propojit a kombinovat oba. Ale na začátku si vyzkoušejte ten, který je vám příjemnější. Někdo se děsí pomyšlení, že se bude sprchovat studenou vodou, a jiný si neumí představit, že by se potil v přetopené sauně.

Dobrou zprávou je, že když budete své tělo zvykat postupně, není to vůbec nepříjemné a nakonec vás to bude i bavit.

OTUŽOVÁNÍ

Víte, že otužilcem se stáváte až po dvou letech pravidelného praktikování? Alespoň to tvrdí odborníci. Ale nebojte se, nemusíte se hned vrhat do ledové řeky. Vlastně se to ani nedoporučuje. Začít s otužováním byste měli doma.

A ani studená sprcha nemusí být na startovní čáře. Kromě toho, že otužování posiluje imunitu, dokáže pomoci také se snížením krevního tlaku a pozitivně působí proti alergiím.

Tak s čím tedy začít?

To záleží na tom, jaký máte vztah k chladu. Pokud se s ním moc nekamarádíte, začněte se otužovat vzduchem.

* Pro začátek vypněte topení v ložnici.

* Pak pootevřete okno.

* Po ránu si dejte sprchu, klidně teplou, ale ne horkou.

* Postupně ubírejte teplotu vody a přejděte na vlažnou.

* Nakonec zkuste lehce studenou… ale nemusíte si hned sprchovat celé tělo. Pro začátek si opláchněte jen chodidla a ruce.

* Později přidejte celé nohy, pak břicho, záda… Až nakonec se osprchujte celí. V zimě by nemělo být sprchování studenou vodou delší než 1–3 minuty. Ale to pro váš cíl úplně stačí.

* A jestli chcete jít ještě dál, pak už pomalu můžete vyjít k řece nebo rybníku. Ale tam nejlépe po poradě s lékařem a za doprovodu někoho zkušeného.

Tip Paní domu: Při sprchování vynechejte hlavu. Ta pod studenou vodu nepatří.

Důležité je vědět, že tělo si odolnost vůči chladu pamatuje jen omezenou dobu. Takže když například 14 dnů studenou sprchu vynecháte, můžete proces začít zase od začátku.

A jak dál?

Jestli se vám podaří pravidelně se ráno sprchovat, byť jen odraženou vodou, máte vyhráno. Sami se přesvědčíte, že po sprše budete mít lepší náladu a dobrý pocit. Tělo totiž vyplaví přirozené opiáty – endorfiny, nosiče radosti a euforie.

Postupně volte stále studenější vodu a přidejte si studenou sprchu i večer. Po sprchování je velmi důležité se pořádně otřít, nejlépe froté ručníkem. Nejen že se osušíte, ale ručník zároveň působí jako masážní nástroj a pokožku vám krásně prokrví.

Připravte se na to, že po studené sprše vaše tělo ožije. Perfektně vás nastartuje do nového dne. Budete mít hodně energie a elánu. A ještě něčeho vám přibude, totiž bílých krvinek.

Leukocyty – bojovníci proti nemocem

Naše těla jsou navržena tak, aby byla co nejodolnější vůči všelijakým vetřelcům, kterým jsme denně vystaveni. V boji proti infekcím v těle pomáhají například leukocyty. Když se nějaká infekce objeví, počet bílých krvinek (leukocytů) se zvýší.

Dokážou rozpoznat, co do těla nepatří a co mu škodí, a takové vetřelce doslova pohltí. A je prokázáno, že šok studené vody leukocyty v krevním řečišti stimuluje. Vybudování účinné obranyschopnosti organismu trvá asi 2 měsíce od první pravidelné studené sprchy.

Pro koho není vhodné

Sprchování studenou vodou je sice zdravé, přesto má i svá omezení. Jestli trpíte oběhovými či srdečními potížemi, určitě se o svém záměru nejdříve poraďte s lékařem.

Také při akutní fázi nachlazení, virózy nebo jiného respiračního onemocnění tělo pod studenou vodu nepatří. Stejně tak se nesprchujte studenou vodou při požití alkoholu.

SAUNA

Pro mnoho z nás je to příjemná relaxace, ale pro někoho je sedět v horké místnosti a potit se velkým utrpením. Dobrou zprávou je, že existují i sauny, ve kterých není teplota tak vysoká. Proto si jejich blahodárný účinek může dopřát opravdu každý.

A jedno pravidlo, které platí po celém světě – do sauny vstupujte nazí. U nás je ale zavedeno pravidlo, že z hygienických důvodů používáme ručník, na který si sedneme. Bude-li dostatečně velký, můžete se jím i zahalit, nechcete-li zůstat úplně nazí.

Účinky sauny

Milovníci saunování dosvědčí, že ohřátí těla nad normální tělesnou teplotu může být velmi příjemné. Ale je i zdravé. Stejně jako otužování má pozitivní vliv na imunitní systém. Při pobytu v sauně se navíc uvolňují unavené svaly a zklidní se mozek.

Sauna funguje na principu termoterapie, kdy se mírné přehřátí organismu příznivě odrazí na zdraví. Chrání tělo před civilizačními chorobami, posiluje jeho odolnost, a dokonce prý saunování zpomaluje stárnutí.

Další pomocníci

V sauně nemusíte jen tak nečinně sedět nebo ležet. Po způsobu Finů se můžete šlehat březovými větvičkami. Jednak si tím prokrvíte tělo a také vdechujete vonné esence z čerstvých březových větví. Nebo místo nich použijte masážní žínky a kartáče.

Studená voda

I při saunování na vás čeká ochlazení v podobě studené vody. Ti méně otužilí mohou použít sprchu, ostatní mají většinou k dispozici ochlazovací bazének.

Střídání tepla a studené vody je vhodné opakovat (počet opakování není stanoven a záleží jen na vás, co je vám příjemné). Vždy ale do sauny vstupujte až poté, co si ručníkem dokonale vysušíte pokožku. I tady ručník působí zároveň jako masážní nástroj.

Příjemná relaxace

Na závěr saunování je dobré si lehnout nebo sednout na lehátko (zahaleni do velkého prostěradla, případně přikryti dekou) a dopřát si chvilku relaxace a zklidnění.

Pro koho není vhodná

Vyhnout sauně (alespoň té klasické) byste se měli, pokud máte vysoký krevní tlak a migrénu. Vhodná není ani pro lidi se závažnými srdečními problémy. Pokud byste ji přece jen i v těchto případech chtěli vyzkoušet, poraďte se s lékařem.

A vybírejte takový typ sauny, který má nižší teplotu a tím také mnohem pomalejší postup pocení. Ohleduplní byste měli být, pokud trpíte kožním onemocněním. Sauna v takovém případě není zapovězena, ale určitě byste neměli vstupovat do té pro veřejnost.

Druhy sauny

Nepsaným pravidlem je, že jakýkoli typ sauny je postaven z dřevěných obkladů, uvnitř jsou dřevěné lavice a kamna.

Finská:Teplota se pohybuje kolem 75 až 90 °C a vlhkost vzduchu je v rozmezí od 20 do 35 %. Kamna jsou opatřena lávovými kameny, která se během saunování polévají vodou, čímž se vlhkost vzduchu zvyšuje.

Pro mnoho lidí polévání kamenů neodmyslitelně patří k saunování a dodá tu pravou atmosféru.

Klasická: Teplota se pohybuje kolem 100 °C. Většinou se ale v této sauně nepolévají kamna vodou. Proto je v ní také vlhkost vzduchu jen 5 až 10 %.

Je třeba připomenout, že tento typ sauny je pro organismus velkou zátěží (mnohde se proto od těchto saun ustupuje). Kvůli nízké vlhkosti se v ní člověk hůř potí a také se tady hůř dýchá.

Určitě není vhodná pro lidi s vysokým krevním tlakem, astmatem a se srdečními nemocemi.

Pára:Teplota není tak vysoká jako u klasické sauny, ale vlhkost je stoprocentní. Je přínosná pro lidi s dýchacími potížemi a usnadňuje vykašlávání. Umí také krásně pročistit pokožku a působení páry odstraní škodlivé látky z těla.

Doporučuje se při léčbě revmatismu. Jako jediná nemá parní sauna obložení ze dřeva, ale většinou z dlaždiček nebo mozaiky.

Biosauna: Teplota se pohybuje kolem 60 °C a vlhkost vzduchu v rozsahu 30–50 %. Jedná se o kombinaci finské a parní sauny. Ideální je pro lidi, kterým vysoké teploty nedělají dobře. Proto se doporučuje kardiakům. Pobyt v této sauně dokáže zmírnit psychické napětí.

Infrasauna: Teplota se zde pohybuje mezi 40 a 60 °C. Tato sauna má ale úplně jiný zdroj tepla, vyhřívaná je speciálními infrazářiči, které jsou umístěné na stěnách. Produkují infračervené záření, které tělo prohřívá hloubkově.

Ovšem tělo se nepotí. Proto není třeba saunovacího cyklu s ochlazováním. Protože v infrasauně se pouze sedí, bývá její kabina menší.

Připravila: Dana Pešková

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
25.7.2024
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle nich chová podobně jako svaly - bez tréninku ochabuje. Z toho tedy vyplývá, že kondici mo
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět