Domů     Otužování, nebo sauna?
Otužování, nebo sauna?
13.6.2023

V obou případech se jedná o zdravý způsob posílení obranyschopnosti organismu. Zatímco u otužování je pomocníkem studená voda, v sauně účinně zasahuje horký vzduch.

Který způsob tedy zvolit? Vlastně můžete propojit a kombinovat oba. Ale na začátku si vyzkoušejte ten, který je vám příjemnější. Někdo se děsí pomyšlení, že se bude sprchovat studenou vodou, a jiný si neumí představit, že by se potil v přetopené sauně.

Dobrou zprávou je, že když budete své tělo zvykat postupně, není to vůbec nepříjemné a nakonec vás to bude i bavit.

OTUŽOVÁNÍ

Víte, že otužilcem se stáváte až po dvou letech pravidelného praktikování? Alespoň to tvrdí odborníci. Ale nebojte se, nemusíte se hned vrhat do ledové řeky. Vlastně se to ani nedoporučuje. Začít s otužováním byste měli doma.

A ani studená sprcha nemusí být na startovní čáře. Kromě toho, že otužování posiluje imunitu, dokáže pomoci také se snížením krevního tlaku a pozitivně působí proti alergiím.

Tak s čím tedy začít?

To záleží na tom, jaký máte vztah k chladu. Pokud se s ním moc nekamarádíte, začněte se otužovat vzduchem.

* Pro začátek vypněte topení v ložnici.

* Pak pootevřete okno.

* Po ránu si dejte sprchu, klidně teplou, ale ne horkou.

* Postupně ubírejte teplotu vody a přejděte na vlažnou.

* Nakonec zkuste lehce studenou… ale nemusíte si hned sprchovat celé tělo. Pro začátek si opláchněte jen chodidla a ruce.

* Později přidejte celé nohy, pak břicho, záda… Až nakonec se osprchujte celí. V zimě by nemělo být sprchování studenou vodou delší než 1–3 minuty. Ale to pro váš cíl úplně stačí.

* A jestli chcete jít ještě dál, pak už pomalu můžete vyjít k řece nebo rybníku. Ale tam nejlépe po poradě s lékařem a za doprovodu někoho zkušeného.

Tip Paní domu: Při sprchování vynechejte hlavu. Ta pod studenou vodu nepatří.

Důležité je vědět, že tělo si odolnost vůči chladu pamatuje jen omezenou dobu. Takže když například 14 dnů studenou sprchu vynecháte, můžete proces začít zase od začátku.

A jak dál?

Jestli se vám podaří pravidelně se ráno sprchovat, byť jen odraženou vodou, máte vyhráno. Sami se přesvědčíte, že po sprše budete mít lepší náladu a dobrý pocit. Tělo totiž vyplaví přirozené opiáty – endorfiny, nosiče radosti a euforie.

Postupně volte stále studenější vodu a přidejte si studenou sprchu i večer. Po sprchování je velmi důležité se pořádně otřít, nejlépe froté ručníkem. Nejen že se osušíte, ale ručník zároveň působí jako masážní nástroj a pokožku vám krásně prokrví.

Připravte se na to, že po studené sprše vaše tělo ožije. Perfektně vás nastartuje do nového dne. Budete mít hodně energie a elánu. A ještě něčeho vám přibude, totiž bílých krvinek.

Leukocyty – bojovníci proti nemocem

Naše těla jsou navržena tak, aby byla co nejodolnější vůči všelijakým vetřelcům, kterým jsme denně vystaveni. V boji proti infekcím v těle pomáhají například leukocyty. Když se nějaká infekce objeví, počet bílých krvinek (leukocytů) se zvýší.

Dokážou rozpoznat, co do těla nepatří a co mu škodí, a takové vetřelce doslova pohltí. A je prokázáno, že šok studené vody leukocyty v krevním řečišti stimuluje. Vybudování účinné obranyschopnosti organismu trvá asi 2 měsíce od první pravidelné studené sprchy.

Pro koho není vhodné

Sprchování studenou vodou je sice zdravé, přesto má i svá omezení. Jestli trpíte oběhovými či srdečními potížemi, určitě se o svém záměru nejdříve poraďte s lékařem.

Také při akutní fázi nachlazení, virózy nebo jiného respiračního onemocnění tělo pod studenou vodu nepatří. Stejně tak se nesprchujte studenou vodou při požití alkoholu.

SAUNA

Pro mnoho z nás je to příjemná relaxace, ale pro někoho je sedět v horké místnosti a potit se velkým utrpením. Dobrou zprávou je, že existují i sauny, ve kterých není teplota tak vysoká. Proto si jejich blahodárný účinek může dopřát opravdu každý.

A jedno pravidlo, které platí po celém světě – do sauny vstupujte nazí. U nás je ale zavedeno pravidlo, že z hygienických důvodů používáme ručník, na který si sedneme. Bude-li dostatečně velký, můžete se jím i zahalit, nechcete-li zůstat úplně nazí.

Účinky sauny

Milovníci saunování dosvědčí, že ohřátí těla nad normální tělesnou teplotu může být velmi příjemné. Ale je i zdravé. Stejně jako otužování má pozitivní vliv na imunitní systém. Při pobytu v sauně se navíc uvolňují unavené svaly a zklidní se mozek.

Sauna funguje na principu termoterapie, kdy se mírné přehřátí organismu příznivě odrazí na zdraví. Chrání tělo před civilizačními chorobami, posiluje jeho odolnost, a dokonce prý saunování zpomaluje stárnutí.

Další pomocníci

V sauně nemusíte jen tak nečinně sedět nebo ležet. Po způsobu Finů se můžete šlehat březovými větvičkami. Jednak si tím prokrvíte tělo a také vdechujete vonné esence z čerstvých březových větví. Nebo místo nich použijte masážní žínky a kartáče.

Studená voda

I při saunování na vás čeká ochlazení v podobě studené vody. Ti méně otužilí mohou použít sprchu, ostatní mají většinou k dispozici ochlazovací bazének.

Střídání tepla a studené vody je vhodné opakovat (počet opakování není stanoven a záleží jen na vás, co je vám příjemné). Vždy ale do sauny vstupujte až poté, co si ručníkem dokonale vysušíte pokožku. I tady ručník působí zároveň jako masážní nástroj.

Příjemná relaxace

Na závěr saunování je dobré si lehnout nebo sednout na lehátko (zahaleni do velkého prostěradla, případně přikryti dekou) a dopřát si chvilku relaxace a zklidnění.

Pro koho není vhodná

Vyhnout sauně (alespoň té klasické) byste se měli, pokud máte vysoký krevní tlak a migrénu. Vhodná není ani pro lidi se závažnými srdečními problémy. Pokud byste ji přece jen i v těchto případech chtěli vyzkoušet, poraďte se s lékařem.

A vybírejte takový typ sauny, který má nižší teplotu a tím také mnohem pomalejší postup pocení. Ohleduplní byste měli být, pokud trpíte kožním onemocněním. Sauna v takovém případě není zapovězena, ale určitě byste neměli vstupovat do té pro veřejnost.

Druhy sauny

Nepsaným pravidlem je, že jakýkoli typ sauny je postaven z dřevěných obkladů, uvnitř jsou dřevěné lavice a kamna.

Finská:Teplota se pohybuje kolem 75 až 90 °C a vlhkost vzduchu je v rozmezí od 20 do 35 %. Kamna jsou opatřena lávovými kameny, která se během saunování polévají vodou, čímž se vlhkost vzduchu zvyšuje.

Pro mnoho lidí polévání kamenů neodmyslitelně patří k saunování a dodá tu pravou atmosféru.

Klasická: Teplota se pohybuje kolem 100 °C. Většinou se ale v této sauně nepolévají kamna vodou. Proto je v ní také vlhkost vzduchu jen 5 až 10 %.

Je třeba připomenout, že tento typ sauny je pro organismus velkou zátěží (mnohde se proto od těchto saun ustupuje). Kvůli nízké vlhkosti se v ní člověk hůř potí a také se tady hůř dýchá.

Určitě není vhodná pro lidi s vysokým krevním tlakem, astmatem a se srdečními nemocemi.

Pára:Teplota není tak vysoká jako u klasické sauny, ale vlhkost je stoprocentní. Je přínosná pro lidi s dýchacími potížemi a usnadňuje vykašlávání. Umí také krásně pročistit pokožku a působení páry odstraní škodlivé látky z těla.

Doporučuje se při léčbě revmatismu. Jako jediná nemá parní sauna obložení ze dřeva, ale většinou z dlaždiček nebo mozaiky.

Biosauna: Teplota se pohybuje kolem 60 °C a vlhkost vzduchu v rozsahu 30–50 %. Jedná se o kombinaci finské a parní sauny. Ideální je pro lidi, kterým vysoké teploty nedělají dobře. Proto se doporučuje kardiakům. Pobyt v této sauně dokáže zmírnit psychické napětí.

Infrasauna: Teplota se zde pohybuje mezi 40 a 60 °C. Tato sauna má ale úplně jiný zdroj tepla, vyhřívaná je speciálními infrazářiči, které jsou umístěné na stěnách. Produkují infračervené záření, které tělo prohřívá hloubkově.

Ovšem tělo se nepotí. Proto není třeba saunovacího cyklu s ochlazováním. Protože v infrasauně se pouze sedí, bývá její kabina menší.

Připravila: Dana Pešková

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
22.5.2024
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což má vše prokazatelnou souvislost se zálib
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
reklama
reklama
Šikovné tipy
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
epochaplus.cz
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?