Domů     Oko nikdy nespí
Oko nikdy nespí
8.8.2023

Když se díváte na televizi, nebo máte zapnutý počítač či mobil těsně před spaním, svým očím tím neprospíváte. Naopak si tím zrak poškozujete.

Ani během spánku se naše oči nepřestávají pohybovat. Přesto potřebují odpočinek a kvalita spánku je pro ně velmi důležitá. Pod zavřenými víčky oči neustále vykonávají koordinované pohyby.

Během noci se střídají dva spánkové cykly a oba jsou důležité pro dostatečnou regeneraci očí po celodenní námaze. „V takzvané NREM fázi spánku se jedná jen o pomalé pohyby, v REM fázi spánku jsou typické velmi rychlé pohyby očí.

Čím méně je světla v místnosti, kde spíme, tím je spánek hlubší, a tedy účinnější,“ vysvětlil oční lékař Pavel Stodůlka. Oku obzvlášť škodí pohled do monitorů a displejů digitálních zařízení.

Spánkový hormon a modré záření

Máte zavedený některý z těchto zvyků? Ještě, než usnete, krátce před ulehnutím do postele nebo v posteli:

* vyřizujete e-maily v počítači, notebooku nebo v chytrém mobilu,

* sledujete sociálních sítí v počítači, notebooku nebo v chytrém mobilu,

* díváte se na televizních programy a filmy,

* hrajete počítačové hry?

Jestli jste alespoň na jednu z uvedených otázek odpověděli kladně, pak svému spánku škodíte. Lékaři varují, že se těmito činnostmi odsouvá produkce spánkového hormonu melatoninu.

Modré záření z obrazovky totiž mozku signalizuje, že je den, a mozek pak organismus nepřipraví na spánek, oddálí usnutí a prakticky sníží celkovou kvalitu nočního odpočinku.

Potíží je víc

Když si oči dostatečně v noci neodpočinou, nehrozí vám pouze to, že budete během dne unavení a s nepěknými kruhy pod očima. Nekvalitní nebo nedostatečný spánek může způsobit také

* syndrom suchého oka (pálení a řezání v očích, zhoršené vidění, ale paradoxně i nadměrná tvorba slz),

* bolest očí (pálení a zarudnutí očí, tlak v očích, řezání, problémy s mrkáním)

* rozmazané vidění (nedokážete pořádně zaostřit ani na blízké, ani na vzdálenější objekty)

* otoky víček

* bolesti hlavy

(Ne)mějte oči otevřené

S nekvalitním spánkem mohou souviset i různé spánkové poruchy. Nepříjemným a nebezpečným onemocněním je spánek s otevřenýma očima.

„Pokud je oko ve spánku otevřené, rohovka není dostatečně chráněná a dochází k jejímu vysychání, zánětům, poškození rohovky či následným poruchám vidění. Příčiny mohou být různé,“ popsal Pavel Stodůlka. S návštěvou očního lékaře určitě neotálejte.

Příčin spánku s otevřenýma očima může být víc, proto je konzultace s ním důležitá, aby se našel ten nejlepší způsob léčby.

Změňte svůj večerní rituál

K žádné výše popsané zdravotní komplikaci ale nemusí dojít, když se zaměříte na prevenci. Jestli chcete nejen svým očím, ale celému svému tělu prospět, naučte se pár základních kroků, které vám s tím pomohou:

* Jestli je vaše práce spojená s koukáním do obrazovky monitoru, pak vyzkoušejte oční jógu. Je to soubor nenáročných pohybů očima, které urychlují látkovou výměnu v oku i jeho okolí a pozitivně tím ovlivňují zrak.

* Televizi, počítač a notebook vypínejte minimálně dvě hodiny před usnutím.

* Alespoň hodinu před usnutím odložte svůj mobilní telefon. Optimálně ho úplně vypněte a zapněte jej až ráno.

* Naučte se používat blokátory modrého světla.

* Přes den pobývejte co nejvíce venku, nejlépe v přírodě, kde si oči krásně odpočinou.

Také LED žárovky produkují modré světlo. Přes den tak přispívají ke snížení únavy. Večer je ale raději vyměňte za světlo bílé nebo žluté.
Také LED žárovky produkují modré světlo. Přes den tak přispívají ke snížení únavy. Večer je ale raději vyměňte za světlo bílé nebo žluté.

Co je to modré světlo?

Důležité je vědět, že modré světlo není žádný strašák. Je přirozenou součástí našeho života, a právě díky němu mozek rozlišuje den a noc a tím reguluje spánkový hormon melatonin.

Zjednodušeně řečeno, jedná se o denní světlo, které během dne přirozeně vstřebáváme a které s příchodem večera ubývá. Tak podle své intenzity podporuje nebo naopak tlumí naši bdělost a pozornost.

Když se ale vystavujeme modrému světlu z elektronických zařízení, zejména ve velké míře, může to být pro oči škodlivé a nebezpečné. Pokud ale tato zařízení používáte umírněně a zejména přes den, pak se obávat nemusíte.

Mýty o modrém světle

* Když před spaním snížím jas na obrazovce svého mobilního telefonu, je to ochrana proti modrému světlu. (Není, i přes menší jas je to stále modré světlo, které váš přístroj produkuje.)

* Oči si na toto světlo časem zvyknou. (Nezvyknout. Naše oko neumí modré světlo blokovat a pokud nepoužijete žádnou ochranu, zasáhne vaši sítnici plných sto procent modrého světla)

Pravidlo 20-20-20

Je vaše práce spojená s užíváním počítače? Pak každých 20 minut přerušte svou činnost a udělejte si dvacetisekundovou přestávku. Zahleďte se na nějaký vzdálený předmět.

Optimálně si několikrát vyjděte ven nebo vyhlédněte z okna a dívejte se na oblohu, na stromy, do trávy… Nejen vaše oči, ale i mozek si odpočinou a uvolní se.

Blokátory modrého světla

Jestli si neumíte digitální hračky odepřít, přemýšlejte o ochraně před modrým světlem. Co všechno máte k dispozici?

* Dioptrické brýle s ochranou speciální vrstvou.

* Speciální ochrannou fólii, která se dává na monitor počítače.

* Speciální monitory s technologií, která zamezuje pronikání modrého světla s snižuje tak namáhání očí a únavu (nabízejí je různé počítačové společnosti).

Chraňte oči před sluncem

Přesuňme se od počítačů, mobilů a televizních obrazovek ven. I tady, zejména v létě, je moc důležité chránit si své oči, a to před poškozením od slunečních paprsků. Že je dobré nosit sluneční brýle, je jasné.

Víte, jak se čočky dělí podle propustnosti světla a jaký vliv má na vidění barevnost čočky?

Sluneční filtr…

… označuje se číslicí od 0 do 4, která signalizuje propustnost světla

0 – čirý nebo velmi světlý filtr, propouští 80–100 % světla

1 – světlý filtry, propouští 40–80 % světla

2 – středně tmavý filtr, propouští 18–43 % světla

3 – tmavý filtr, propouští 8–18 % světla

4 – velmi tmavý filtr, propouští jen 3–8 % světla

Barevnost čočky…

… v tomto případě se bavíme o materiálu, protože povrchová úprava skel slouží jen na efekt a žádný vliv na zrak nemá.

* Hnědé nebo kouřové čočky – Hnědá reálné barvy mění velmi málo, a navíc dokáže filtrovat modré světlo, které působí jako šum. Proto jsou brýle s těmito čočkami vhodné pro cestu na dovolenou. Díky nim uvidíte jasněji, což oceníte hlavně při řízení.

Skvělým pomocníkem nejen při řízení je polarizace, díky níž se oči méně unaví. Dovede totiž zachytit světlo odražené od svislých ploch, jako například lesk vlhké vozovky na slunci.

* Čočky růžové a vínové – Nepleťte si je s „růžovými brýlemi“, naopak jsou užitečné, protože pomáhají ostrému vidění detailů na zeleném a modrém pozadí, takže především v přírodě. Opět se ale přesvědčte, že se jedná o barvu čočky, a ne o povrchovou úpravu.

Tip Paní domu: Když si budete sluneční brýle vybírat, zaměřte se také na protiskluzové prvky. Brýle díky nim dobře drží i na pokožce, která je zpocená nebo namazaná opalovacím přípravkem.

Zdroj: MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini; eyerim.cz

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
3.4.2024
Mozek je přirozeně hravý a nejvíce ho ubíjí rutina. Tedy když jeden den probíhá jako druhý a žádné nové výzvy nepřicházejí. Čelit tomu přitom můžete i maličkostmi. Prostě udělejte něco jinak nebo zkuste nacvičit novou dovednost. Začněte cvičit svou méně šikovnou ruku. Jste praváci? Pak si zkuste vyčistit zuby nebo se učesat levou rukou. U leváků samozřejmě naopak pravou. To je ale jen jedna z řa
2.4.2024
Probiotika v našem povědomí zakotvila jako přírodní prostředek pro zlepšení imunity. Tím skutečně jsou. Mnohem méně se ale ví, že je to jen jedna z jejich mimořádných schopností. Střevo obývá kolem 400 různých typů bakterií a ideální je stav, kdy převažují ty prospěšné, což jsou hlavně laktobacily a bifidobakterie. Ty svým metabolismem vytvářejí prostředí, které nesvědčí škodlivým bakteriím, a
29.3.2024
Při náhlých zdravotních potížích saháme do domácí lékárničky. Zatímco u dospělých s tím nebývá problém, dětem by taková domácí léčba mohla uškodit. Dětský organizmus se od dospělého neliší jen váhou, rozdíly mohou nastat i v reakcích na léky, a to i na ty nejběžnější, které obvykle míváme doma. To jsou například tabletky a rozpustné nápoje s kyselinou acetylsalicylovou, užívané proti horečce neb
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mám zuby za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Mám zuby za všechny peníze
Nikdo mě nenutil, mohla jsem si pořídit skleničku a umělé zuby. Já ale toužila po hezkém chrupu. Spořila jsem, jak to šlo, ale ono to moc nešlo. Jako rozvedená s platem nic moc to dalo docela fušku. Když k tomu člověk přičte nájem a občas něco na sebe, zbylo mi sotva na jídlo a nějaké to
Indické karbanátky z červené čočky
tisicereceptu.cz
Indické karbanátky z červené čočky
Pokud se nechcete vzdát masa, můžete polovinu čočky nahradit mletým hovězím masem. Budete mít zdravější verzi klasických masových karbanátků. Suroviny 200 g červené čočky 2 velké mrkve 1 cibul
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
21stoleti.cz
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „do
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
epochanacestach.cz
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
Výběr správné sportovní obuvi může mít zásadní vliv na váš sportovní výkon i komfort během nošení. Ať už jste zapálený sportovec nebo hledáte pohodlnou obuv na běžné nošení, důležité je vybrat si model, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. V následujících řádcích vám nabídneme pět zásadních tipů, jak na to. Zvažte typ vaší aktivity Prvním a
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
iluxus.cz
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
Od svého založení se značka Cartier etablovala v luxusním hodinářství jako synonymum pro inovace a eleganci . V roce 1914 Cartier poprvé představil design inspirovaný panterovou srstí na pouzdře hodin
Patrasovou napadl psychopat!
nasehvezdy.cz
Patrasovou napadl psychopat!
Oblíbená herečka Dagmar Patrasová (67) brzy oslaví své osmašedesáté narozeniny. Nedávno ale přiznala, že se jich vůbec nemusela dožít. Zaútočil na ni totiž psychicky nemocný muž, který ji chtěl dokonc
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
epochaplus.cz
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
historyplus.cz
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
Planina na dohled od řeky připomíná mraveniště. Těmi mravenci jsou bojové vozy, jejichž posádky spolu svádějí krvavý boj na život a na smrt. Největší bitva válečných vozů v historii za sebou zanechá tisíce mrtvých, ale nepozná jednoznačného vítěze. Jen krátká a nejasná hranice na samém východním okraji Středozemního moře nedaleko dnešního syrského Damašku odděluje ve 13.
Horoskop starých Řeků
nejsemsama.cz
Horoskop starých Řeků
Už v dobách starověkého Řecka se i běžní Řekové řídili seskupením hvězd podle dvanácti znamení, které nazvali v souladu s antickými bohy. Víte, který z vládců Olympu nad vámi drží ochrannou ruku? Arés 21. 3. – 19. 4. Arés byl řeckým bohem války. Stejně jako on jste i vy odvážná a bojovná a umíte se srdnatě a s nasazením rvát za svoji pravdu. Žijete okamžikem, toužíte
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
enigmaplus.cz
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
Loď se zmítá v silné bouři. Kormidelník jen stěží udržuje galeonu v bezpečné vzdálenosti od skalisek. Náhle však přichází velká vlna. Ta největší, osudová! Ostrý útes párá trup lodi a ve vodní tříšti
Supermatky zvířecí říše
epochalnisvet.cz
Supermatky zvířecí říše
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.