Domů     Oko nikdy nespí
Oko nikdy nespí
8.8.2023

Když se díváte na televizi, nebo máte zapnutý počítač či mobil těsně před spaním, svým očím tím neprospíváte. Naopak si tím zrak poškozujete.

Ani během spánku se naše oči nepřestávají pohybovat. Přesto potřebují odpočinek a kvalita spánku je pro ně velmi důležitá. Pod zavřenými víčky oči neustále vykonávají koordinované pohyby.

Během noci se střídají dva spánkové cykly a oba jsou důležité pro dostatečnou regeneraci očí po celodenní námaze. „V takzvané NREM fázi spánku se jedná jen o pomalé pohyby, v REM fázi spánku jsou typické velmi rychlé pohyby očí.

Čím méně je světla v místnosti, kde spíme, tím je spánek hlubší, a tedy účinnější,“ vysvětlil oční lékař Pavel Stodůlka. Oku obzvlášť škodí pohled do monitorů a displejů digitálních zařízení.

Spánkový hormon a modré záření

Máte zavedený některý z těchto zvyků? Ještě, než usnete, krátce před ulehnutím do postele nebo v posteli:

* vyřizujete e-maily v počítači, notebooku nebo v chytrém mobilu,

* sledujete sociálních sítí v počítači, notebooku nebo v chytrém mobilu,

* díváte se na televizních programy a filmy,

* hrajete počítačové hry?

Jestli jste alespoň na jednu z uvedených otázek odpověděli kladně, pak svému spánku škodíte. Lékaři varují, že se těmito činnostmi odsouvá produkce spánkového hormonu melatoninu.

Modré záření z obrazovky totiž mozku signalizuje, že je den, a mozek pak organismus nepřipraví na spánek, oddálí usnutí a prakticky sníží celkovou kvalitu nočního odpočinku.

Potíží je víc

Když si oči dostatečně v noci neodpočinou, nehrozí vám pouze to, že budete během dne unavení a s nepěknými kruhy pod očima. Nekvalitní nebo nedostatečný spánek může způsobit také

* syndrom suchého oka (pálení a řezání v očích, zhoršené vidění, ale paradoxně i nadměrná tvorba slz),

* bolest očí (pálení a zarudnutí očí, tlak v očích, řezání, problémy s mrkáním)

* rozmazané vidění (nedokážete pořádně zaostřit ani na blízké, ani na vzdálenější objekty)

* otoky víček

* bolesti hlavy

(Ne)mějte oči otevřené

S nekvalitním spánkem mohou souviset i různé spánkové poruchy. Nepříjemným a nebezpečným onemocněním je spánek s otevřenýma očima.

„Pokud je oko ve spánku otevřené, rohovka není dostatečně chráněná a dochází k jejímu vysychání, zánětům, poškození rohovky či následným poruchám vidění. Příčiny mohou být různé,“ popsal Pavel Stodůlka. S návštěvou očního lékaře určitě neotálejte.

Příčin spánku s otevřenýma očima může být víc, proto je konzultace s ním důležitá, aby se našel ten nejlepší způsob léčby.

Změňte svůj večerní rituál

K žádné výše popsané zdravotní komplikaci ale nemusí dojít, když se zaměříte na prevenci. Jestli chcete nejen svým očím, ale celému svému tělu prospět, naučte se pár základních kroků, které vám s tím pomohou:

* Jestli je vaše práce spojená s koukáním do obrazovky monitoru, pak vyzkoušejte oční jógu. Je to soubor nenáročných pohybů očima, které urychlují látkovou výměnu v oku i jeho okolí a pozitivně tím ovlivňují zrak.

* Televizi, počítač a notebook vypínejte minimálně dvě hodiny před usnutím.

* Alespoň hodinu před usnutím odložte svůj mobilní telefon. Optimálně ho úplně vypněte a zapněte jej až ráno.

* Naučte se používat blokátory modrého světla.

* Přes den pobývejte co nejvíce venku, nejlépe v přírodě, kde si oči krásně odpočinou.

Také LED žárovky produkují modré světlo. Přes den tak přispívají ke snížení únavy. Večer je ale raději vyměňte za světlo bílé nebo žluté.
Také LED žárovky produkují modré světlo. Přes den tak přispívají ke snížení únavy. Večer je ale raději vyměňte za světlo bílé nebo žluté.

Co je to modré světlo?

Důležité je vědět, že modré světlo není žádný strašák. Je přirozenou součástí našeho života, a právě díky němu mozek rozlišuje den a noc a tím reguluje spánkový hormon melatonin.

Zjednodušeně řečeno, jedná se o denní světlo, které během dne přirozeně vstřebáváme a které s příchodem večera ubývá. Tak podle své intenzity podporuje nebo naopak tlumí naši bdělost a pozornost.

Když se ale vystavujeme modrému světlu z elektronických zařízení, zejména ve velké míře, může to být pro oči škodlivé a nebezpečné. Pokud ale tato zařízení používáte umírněně a zejména přes den, pak se obávat nemusíte.

Mýty o modrém světle

* Když před spaním snížím jas na obrazovce svého mobilního telefonu, je to ochrana proti modrému světlu. (Není, i přes menší jas je to stále modré světlo, které váš přístroj produkuje.)

* Oči si na toto světlo časem zvyknou. (Nezvyknout. Naše oko neumí modré světlo blokovat a pokud nepoužijete žádnou ochranu, zasáhne vaši sítnici plných sto procent modrého světla)

Pravidlo 20-20-20

Je vaše práce spojená s užíváním počítače? Pak každých 20 minut přerušte svou činnost a udělejte si dvacetisekundovou přestávku. Zahleďte se na nějaký vzdálený předmět.

Optimálně si několikrát vyjděte ven nebo vyhlédněte z okna a dívejte se na oblohu, na stromy, do trávy… Nejen vaše oči, ale i mozek si odpočinou a uvolní se.

Blokátory modrého světla

Jestli si neumíte digitální hračky odepřít, přemýšlejte o ochraně před modrým světlem. Co všechno máte k dispozici?

* Dioptrické brýle s ochranou speciální vrstvou.

* Speciální ochrannou fólii, která se dává na monitor počítače.

* Speciální monitory s technologií, která zamezuje pronikání modrého světla s snižuje tak namáhání očí a únavu (nabízejí je různé počítačové společnosti).

Chraňte oči před sluncem

Přesuňme se od počítačů, mobilů a televizních obrazovek ven. I tady, zejména v létě, je moc důležité chránit si své oči, a to před poškozením od slunečních paprsků. Že je dobré nosit sluneční brýle, je jasné.

Víte, jak se čočky dělí podle propustnosti světla a jaký vliv má na vidění barevnost čočky?

Sluneční filtr…

… označuje se číslicí od 0 do 4, která signalizuje propustnost světla

0 – čirý nebo velmi světlý filtr, propouští 80–100 % světla

1 – světlý filtry, propouští 40–80 % světla

2 – středně tmavý filtr, propouští 18–43 % světla

3 – tmavý filtr, propouští 8–18 % světla

4 – velmi tmavý filtr, propouští jen 3–8 % světla

Barevnost čočky…

… v tomto případě se bavíme o materiálu, protože povrchová úprava skel slouží jen na efekt a žádný vliv na zrak nemá.

* Hnědé nebo kouřové čočky – Hnědá reálné barvy mění velmi málo, a navíc dokáže filtrovat modré světlo, které působí jako šum. Proto jsou brýle s těmito čočkami vhodné pro cestu na dovolenou. Díky nim uvidíte jasněji, což oceníte hlavně při řízení.

Skvělým pomocníkem nejen při řízení je polarizace, díky níž se oči méně unaví. Dovede totiž zachytit světlo odražené od svislých ploch, jako například lesk vlhké vozovky na slunci.

* Čočky růžové a vínové – Nepleťte si je s „růžovými brýlemi“, naopak jsou užitečné, protože pomáhají ostrému vidění detailů na zeleném a modrém pozadí, takže především v přírodě. Opět se ale přesvědčte, že se jedná o barvu čočky, a ne o povrchovou úpravu.

Tip Paní domu: Když si budete sluneční brýle vybírat, zaměřte se také na protiskluzové prvky. Brýle díky nim dobře drží i na pokožce, která je zpocená nebo namazaná opalovacím přípravkem.

Zdroj: MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini; eyerim.cz

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
2.10.2023
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho vložili do úst a nechali rozplynout na jazyku. Co ná
30.9.2023
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou všudypřítomné, jsou uvnitř těla stejn
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
reklama
Šikovné tipy
Zažloutlé nehty a zplihlé vlasy? Zkuste tyhle kosmetické tipy
Fígl na zažloutlé nehty! Pokud si lakujete nehty, pak už víte, že jednu barvu musí vzápětí nahradit nová. Jinak po odlakování zůstane na nehtech nepěkná zažloutlá stopa, někdy až do oranžova. Je to kvůli vpíjení zejména červených pigmentů do vrchní keratinové vrstvy nehtů. A teď ten fígl: Pokud nechcete pro zakrytí zažloutlého nádechu hned nanášet […]
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
epochaplus.cz
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
21stoleti.cz
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
Přežeňme tu metaforu V seriálu The last of us napadne lidstvo cizopasná houba, která mění myšlení i chování a přinutí člověka, aby jednal v souladu s cíli vetřelce, které nutno říci nejsou zrovna m
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
iluxus.cz
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
V Praze se nachází hodně vytříbených restaurací, které poskytují vhodné zázemí pro obchodní jednání. Jedna z nich je ale v lecčems unikátní. W Restaurant & Whiskey Bar v Maiselově ulici je podnik
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
skutecnepribehy.cz
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
Našla jsem ji zraněnou v parku a vzala domů. Kavka se rychle uzdravila, přivolala ale celou svou rodinu. Věděla, jak moc mě trápí, že jsem osamělá. Od chvíle, kdy jsem nastoupila do důchodu, jsem začala žít samotářský život. Plánovala jsem si toho hodně, co budu dělat a na co budu mít čas, najednou bylo ale toho času až
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
enigmaplus.cz
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
Jsou místa, která nás nechávají naprosto chladnými. A pak jsou taková, která jsou skrz naskrz prodchnutá tajemnou energií. ENIGMA PLUS vás provede destinacemi, které vyhledávají okultisté z celého svě
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Lásce je konec!
nasehvezdy.cz
Lásce je konec!
Herečka Simona Lewandowská (24) ze Zlaté labutě prožívala donedávna romanci jako z pohádky. S partnerem, hercem Goranem Maiellem (24), začali brzy společně bydlet, klapalo jim to a malovali si pohádko
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
epochalnisvet.cz
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
Náboženské relikvie jsou již od středověku žádaným zbožím mezi obyčejnými věřícími i církví, ty nějak spojované s Kristem obzvlášť. Těch je ale zároveň jen velmi málo. Často se jedná o fragment kříže,
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Kvůli milenci dostal ihned padáka
nasehvezdy.cz
Kvůli milenci dostal ihned padáka
Když Filip Rajmont (45) začal po škole učit na DAMU, náramně si to užíval; jenže jen chvíli. Praskl na něj totiž poměr se studentem, a dostal okamžitě padáka. Tím nebyl nikdo jiný než herec Ivan Lu