Domů     Oheň na zahradu patří
Oheň na zahradu patří
2.10.2023

Milujete šlehající plameny, vůni buřtů nebo se chcete jen ohřát? Oheň na zahradě může mít spoustu podob.

Můžete si vybudovat třeba ohniště sami, nebo si opatřit přenosné. Záleží i na tom, jestli bude jen na opékání nebo na něm budete chtít i vařit. A taky mu vybrat místo… Je toho víc, co si budete muset rozmyslet.

Toho, kdo má rád přírodní materiály určitě potěší ohniště ze speciálního jílu, inspirované výrobky jihoamerických indiánů.
Toho, kdo má rád přírodní materiály určitě potěší ohniště ze speciálního jílu, inspirované výrobky jihoamerických indiánů.

Položte si pár otázek

Máte na zahradě místo, kde bude ohniště umístěné trvale, nebo je chcete přemisťovat či používat jen občas?

Bude jen venku, nebo počítáte, že jej umístíte třeba na terasu?

Jaký materiál se vám líbí? Kov, kámen, cihla či beton?

Kolik lidí je bude používat?

Čím budete převážně topit? Jen dřevem nebo chcete i grilovat a použít dřevěné uhlí?

Kolik chcete zaplatit? Výběr je široký a některé designové kousky nejsou nejlevnější. Vyplatí se vám vůbec?

Také si je ale můžete udělat z cihel a přidat k němu sezení a stvořit tak příjemné zákoutí.
Také si je ale můžete udělat z cihel a přidat k němu sezení a stvořit tak příjemné zákoutí.

Když budujete sami

Nejjednodušší ohniště známe z dětství. Prostě se kus místa v trávě obložil kameny a bylo hotovo. Možností, jak takové ohniště udělat, je ale víc. Můžete je mít zapuštěné do země, nebo naopak vyvýšené.

Obložení pak může být z cihel, kamenů, ale i z betonových tvárnic. Protože je budete jistě užívat delší čas, raději si promyslete, kde bude.

Jednak kvůli bezpečnosti, neměly by být v blízkosti stromy, keře a jiné hořlavé materiály, ale také potřebujete vědět, jak velký prostor budete potřebovat.

Je totiž rozdíl, jestli plánujete častá posezení s kamarády při kytaře nebo jen domácí rodinné opékání buřtíků. Budete nad ohněm vařit v kotlíku, péci maso, nebo tu chcete také spálit zahradní odpad? Každé využití si žádá své.

V každém případě si dejte na výběru místa záležet. Mělo by být nejen rovné kvůli umístění sezení, ale také pokud možno dál od sousedů, aby je neobtěžoval kouř ani vaše hlasy.

Jiná varianta evokuje klasické ohniště. Je to vlastně mísa a límcem.
Jiná varianta evokuje klasické ohniště. Je to vlastně mísa a límcem.

Raději přenosné

Nechce se vám nic stavět? Navíc byste rádi měli oheň jak na zahradě, tak třeba na pergole nebo i na cestách? Pořiďte si ohniště přenosné.

Většinou mají tvar mísy a jsou vyrobené ze silného plechu, oceli nebo litiny, ale najdou se i kousky zvláštní, třeba hliněné nebo z páleného kamene. U kovových ohnišť je potřeba si pohlídat tloušťku plechu. Měla by být alespoň 2 milimetry.

A pokud v něm budete topit v blízkosti obydlí, hledejte ohniště s tepelným štítem. Nezapomeňte na poklici. Může být plná nebo drátěná. Ta první oheň uhasí a také chrání vnitřek ohniště před deštěm, druhá brání tomu, aby vítr rozfoukal uhlíky.

Přenosné ohniště má většinou tvar větší či menší mísy a často bývá kovové.
Přenosné ohniště má většinou tvar větší či menší mísy a často bývá kovové.

A co velikost?

Opět záleží na vašich zvyklostech. Obecně platí, že malá ohniště, tedy průměru od 30 do 60 centimetrů stačí pro menší rodinu. Díky rozměru jsou i lehčí, takže se hodí pro ty, kteří je chtějí převážet třeba někam do kempu. Často je používají také rybáři.

Pro více osob už se raději poohlédněte po průměru od 60 do 80 centimetrů. Ta váží okolo 15 kg, takže se stále ještě dají přemístit. Největší mají průměr i 100 cm. Ta už ale mají okolo 22 kg, takže přemísťování je náročnější.

Koš má sice kovovou základnu, ale přesto z něj dřevo může vypadávat.
Koš má sice kovovou základnu, ale přesto z něj dřevo může vypadávat.

Můžete i grilovat

Výrobci s tím počítají. Většina ohnišť je vybavena grilovací mřížkou, ať už kulatou nebo hranatou. Ta hranatá má tu výhodu, že po stranách zůstává volné místo, kterým můžete doplnit palivo.

Šikovné je, když se dá vysouvat nahoru, což je příjemnější pro manipulaci nebo grilování.

Můžete zvolit i něco mezi mísou a košem a nezapomeňte na víko.
Můžete zvolit i něco mezi mísou a košem a nezapomeňte na víko.

Myslete na bezpečnost

Některé mísy mají vlastní kovový podklad, ale většina stojí jen na nožičkách. Proto dobře zvolte místo. Postavte je na pevnější podloží, kterému nebude vadit žár.

I tady je třeba dát pozor na to, aby bylo ohniště v bezpečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, jako jsou keře nebo uskladněné dřevo. Nemělo by být ani blízko dřevěných staveb.

Možná to nevíte, ale existuje i skládací na občasné opékání.
Možná to nevíte, ale existuje i skládací na občasné opékání.

Je libo koš?

Možná jste se s ním potkali někde u stánku na zimních trzích, když jste si ohřívali zmrzlé ruce. Koš dobře poslouží i u vás na zahradě. Jeho výhodou je to, že má spodní mísu, do které padá popel, proto ho můžete použít téměř kdekoliv.

Nebývá těžký, takže ho snadno přenesete. Na pečení buřtů je ideální, i grilování zvládnete. Ale má i stinnou stránku. Jednotlivé příčky bývají dál od sebe, takže z něj mohou padat žhavé uhlíky. O to větší pozornost budete muset ohni věnovat.

Romantické duše potěší takzvaná aztécká kamínka. Ohřejí a buřty si v nich také opečete.
Romantické duše potěší takzvaná aztécká kamínka. Ohřejí a buřty si v nich také opečete.

Pár malých rad

Na topení používejte vždy vyschlé dřevo. Zahradní odpad, jako jsou větve stromů a keřů, nechte tedy nejdřív proschnout.

Popel můžete po vyhasnutí nechat v ohništi, jen je musíte zabezpečit. Vychladlý je skvělý do kompostu nebo s ním můžete hnojit přímo. Obsahuje totiž draslík, vápník a hořčík, který svědčí drobnému ovoci, zelenině, ale i okrasným rostlinám.

Údržba ohniště není složitá, jen pokud grilujete, musíte vždycky po akci vyčistit rošt.

Foto: Shutterstock, zahradnigrily.cz, moutfield.cz, ohniste-kov.cz, biano.cz, beliani.cz, venkovni-ohniste.cz, dekorhome.cz

Štítky:
reklama
Související články
21.6.2024
A přitom dokáže přinášet radost po převážnou část roku. Existuje spousta druhů, takže si vybere každý. A nebo si můžete na okně vytvořit celou sbírku. Když se o ni budete jen trochu starat, budou vás její květy těšit celá léta. Kde se vzala? Květina pochází z Tanzánie, kde ji v roce 1892 objevil baron Walter von Saint Paul-Illaire. Po něm také rostlina dostala své jméno Saintpaulia, což se v Če
10.6.2024
Petúnie jsou hned po muškátech nejoblíbenějším druhem truhlíkových rostlin. Osázet se jimi dají i mísy na terase, květináče na balkóně a dokonce i záhony. Každoročně se rozsáhlá nabídka petúnií a jejich nejbližších příbuzných surfinií rozrůstá o nové a nové druhy a kultivary. Ty se vzhledem buď prolínají a zdánlivě splývají, nebo se naopak výrazně liší od svých předchůdkyň. Jaké si vybrat? U p
30.5.2024
Milujete houby, ale do lesa už se nedostanete nebo chcete mít na talíři vždycky čerstvé, ať už je houbová sezona jakákoliv? Zkuste si je vypěstovat sami. Samozřejmě to nebudou hřiby, i když pokusy se v tomto směru dělají, jenže s nevalnými výsledky. Hřibovité houby totiž potřebují symbiózu s různými dřevinami a travinami a té v domácích podmínkách nedosáhnete. Vy potřebujete houby, které se živí
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
epochalnisvet.cz
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
Na hřbitově v městečku Deep River v americkém Connecticutu stojí náhrobek s podivným nápisem XYZ. Podle místních patří neznámému muži, který se v roce 1899 pokusil vyloupit místní banku. Hrob 40 let navštěvuje záhadná žena zahalená v černé róbě, přesto dodnes nikdo netuší, kým onen kriminálník byl. Co se pokazilo při loupeži? A proč o muži nic nevíme?   Je
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
21stoleti.cz
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se P
Citronová bábovka
tisicereceptu.cz
Citronová bábovka
Ozdobit ji můžete kandovanou kůrou z pomeranče. Suroviny šťáva a kůra z 1 citronu 4 vejce 100 ml oleje 160 g hladké mouky 1 balení vanilkového pudinkového prášku ½ prášku do pečiva 100 g k
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
epochaplus.cz
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
epochanacestach.cz
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
Majestátně se tyčí uprostřed ostrých skal u Orlické přehrady. Jeho krása i strategické postavení udivují návštěvníky dodnes. Pro badatele a záhadology je hrad Zvíkov něčím naprosto výjimečným. S každým novým poznatkem o gotickém hradě jsou paradoxně blíž světu tajemna. Zvíkov totiž skrývá několikerá tajemství a jejich vysvětlení rozhodně nehodlá dát snadno! První hodnověrné zmínky o
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
nasehvezdy.cz
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
Hodně zajímavou historku z minulosti odhalila exmodelka Agáta Hanychová (39). Ve svém internetovém pořadu prozradila, že měla pletky s legendárním hokejistou Jaromírem Jágrem (52)! Když jí bylo pou
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
historyplus.cz
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
Půvabný obličej vyniká alabastrovou pletí a lemuje ho hříva dlouhých a pečlivě česaných vlasů. Ve 2. polovině 19. století není v Evropě krásnější ženy, než je rakousko-uherská císařovna Sisi. Všechno ale má jeden háček. Svoje ústa nikdy nepromění v zářivý úsměv.   Svojí postavou a pletí je posedlá. Od svých 35 let nevystavuje obličej slunci. Zakrývá ho
Domácí kečup
nejsemsama.cz
Domácí kečup
Můžete ho dochutit podle potřeby. Pokud dáváte přednost pikantnějším chutím, přidejte chilli papričku, pokud raději chcete kečup aromatičtější, přidejte oblíbené bylinky. Ingredience 2 skleničky: ● 1 kg rajčat ● 2 jablka ● 1 cibule ● 1 lžíce lístků bazalky ● 70 g cukru ● 60 ml octa ● 60 ml vody ● 1 lžička soli ● 3 bobkové listy ● 5 kuliček pepře ● 5 kuliček
Rozdělila nás jeho žena
skutecnepribehy.cz
Rozdělila nás jeho žena
Iva jsem potkala až po čtyřicítce. Do té doby jsem myslela, že každý chlap musí být jen prevít. On byl však jiný. Byla to náhoda. Ivo tenkrát dojel do hospody ve vsi, kde jsem byla na chalupě. Nečekané setkání Normálně jsem do těchto zařízení nechodila, pozvali mne však sousedé. S Ivem jsme do sebe vrazili na
Svítidla povznesou interiér
rezidenceonline.cz
Svítidla povznesou interiér
Designové osvětlení je nejen základním prvkem interiéru, ale také klíčovým elementem, který ovlivňuje atmosféru a celkový dojem z prostoru. S rozvojem moderních technologií přicházejí nové možnosti, jak vytvářet jedinečné inovativní světelné scénáře. Svítidla přinášejí do bydlení estetiku, mohou sloužit jako umělecké dílo a stát se dominantou místnosti, zdůraznit architektonické prvky, vytvořit kontrast, nebo dodat prostoru
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
iluxus.cz
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
Švýcarská značka MIDO oslavuje 80. výročí populární kolekce Ocean Star, spjaté s podmořským světem. Do portfolia voděodolných hodinek nově přibyly přitažlivé modely s tenčím pouzdrem o velikosti 39 mm
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
enigmaplus.cz
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
Jeden z největších umělců evropské renesance, Albrecht Dürer, zanechal rozsáhlé dílo, z něhož nejzáhadnější je rytina Melencolia I. Kromě melancholické ženské postavy obsahuje řadu objektů, jejichž vý