Domů     Oheň na zahradu patří
Oheň na zahradu patří
2.10.2023

Milujete šlehající plameny, vůni buřtů nebo se chcete jen ohřát? Oheň na zahradě může mít spoustu podob.

Můžete si vybudovat třeba ohniště sami, nebo si opatřit přenosné. Záleží i na tom, jestli bude jen na opékání nebo na něm budete chtít i vařit. A taky mu vybrat místo… Je toho víc, co si budete muset rozmyslet.

Toho, kdo má rád přírodní materiály určitě potěší ohniště ze speciálního jílu, inspirované výrobky jihoamerických indiánů.
Toho, kdo má rád přírodní materiály určitě potěší ohniště ze speciálního jílu, inspirované výrobky jihoamerických indiánů.

Položte si pár otázek

Máte na zahradě místo, kde bude ohniště umístěné trvale, nebo je chcete přemisťovat či používat jen občas?

Bude jen venku, nebo počítáte, že jej umístíte třeba na terasu?

Jaký materiál se vám líbí? Kov, kámen, cihla či beton?

Kolik lidí je bude používat?

Čím budete převážně topit? Jen dřevem nebo chcete i grilovat a použít dřevěné uhlí?

Kolik chcete zaplatit? Výběr je široký a některé designové kousky nejsou nejlevnější. Vyplatí se vám vůbec?

Také si je ale můžete udělat z cihel a přidat k němu sezení a stvořit tak příjemné zákoutí.
Také si je ale můžete udělat z cihel a přidat k němu sezení a stvořit tak příjemné zákoutí.

Když budujete sami

Nejjednodušší ohniště známe z dětství. Prostě se kus místa v trávě obložil kameny a bylo hotovo. Možností, jak takové ohniště udělat, je ale víc. Můžete je mít zapuštěné do země, nebo naopak vyvýšené.

Obložení pak může být z cihel, kamenů, ale i z betonových tvárnic. Protože je budete jistě užívat delší čas, raději si promyslete, kde bude.

Jednak kvůli bezpečnosti, neměly by být v blízkosti stromy, keře a jiné hořlavé materiály, ale také potřebujete vědět, jak velký prostor budete potřebovat.

Je totiž rozdíl, jestli plánujete častá posezení s kamarády při kytaře nebo jen domácí rodinné opékání buřtíků. Budete nad ohněm vařit v kotlíku, péci maso, nebo tu chcete také spálit zahradní odpad? Každé využití si žádá své.

V každém případě si dejte na výběru místa záležet. Mělo by být nejen rovné kvůli umístění sezení, ale také pokud možno dál od sousedů, aby je neobtěžoval kouř ani vaše hlasy.

Jiná varianta evokuje klasické ohniště. Je to vlastně mísa a límcem.
Jiná varianta evokuje klasické ohniště. Je to vlastně mísa a límcem.

Raději přenosné

Nechce se vám nic stavět? Navíc byste rádi měli oheň jak na zahradě, tak třeba na pergole nebo i na cestách? Pořiďte si ohniště přenosné.

Většinou mají tvar mísy a jsou vyrobené ze silného plechu, oceli nebo litiny, ale najdou se i kousky zvláštní, třeba hliněné nebo z páleného kamene. U kovových ohnišť je potřeba si pohlídat tloušťku plechu. Měla by být alespoň 2 milimetry.

A pokud v něm budete topit v blízkosti obydlí, hledejte ohniště s tepelným štítem. Nezapomeňte na poklici. Může být plná nebo drátěná. Ta první oheň uhasí a také chrání vnitřek ohniště před deštěm, druhá brání tomu, aby vítr rozfoukal uhlíky.

Přenosné ohniště má většinou tvar větší či menší mísy a často bývá kovové.
Přenosné ohniště má většinou tvar větší či menší mísy a často bývá kovové.

A co velikost?

Opět záleží na vašich zvyklostech. Obecně platí, že malá ohniště, tedy průměru od 30 do 60 centimetrů stačí pro menší rodinu. Díky rozměru jsou i lehčí, takže se hodí pro ty, kteří je chtějí převážet třeba někam do kempu. Často je používají také rybáři.

Pro více osob už se raději poohlédněte po průměru od 60 do 80 centimetrů. Ta váží okolo 15 kg, takže se stále ještě dají přemístit. Největší mají průměr i 100 cm. Ta už ale mají okolo 22 kg, takže přemísťování je náročnější.

Koš má sice kovovou základnu, ale přesto z něj dřevo může vypadávat.
Koš má sice kovovou základnu, ale přesto z něj dřevo může vypadávat.

Můžete i grilovat

Výrobci s tím počítají. Většina ohnišť je vybavena grilovací mřížkou, ať už kulatou nebo hranatou. Ta hranatá má tu výhodu, že po stranách zůstává volné místo, kterým můžete doplnit palivo.

Šikovné je, když se dá vysouvat nahoru, což je příjemnější pro manipulaci nebo grilování.

Můžete zvolit i něco mezi mísou a košem a nezapomeňte na víko.
Můžete zvolit i něco mezi mísou a košem a nezapomeňte na víko.

Myslete na bezpečnost

Některé mísy mají vlastní kovový podklad, ale většina stojí jen na nožičkách. Proto dobře zvolte místo. Postavte je na pevnější podloží, kterému nebude vadit žár.

I tady je třeba dát pozor na to, aby bylo ohniště v bezpečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, jako jsou keře nebo uskladněné dřevo. Nemělo by být ani blízko dřevěných staveb.

Možná to nevíte, ale existuje i skládací na občasné opékání.
Možná to nevíte, ale existuje i skládací na občasné opékání.

Je libo koš?

Možná jste se s ním potkali někde u stánku na zimních trzích, když jste si ohřívali zmrzlé ruce. Koš dobře poslouží i u vás na zahradě. Jeho výhodou je to, že má spodní mísu, do které padá popel, proto ho můžete použít téměř kdekoliv.

Nebývá těžký, takže ho snadno přenesete. Na pečení buřtů je ideální, i grilování zvládnete. Ale má i stinnou stránku. Jednotlivé příčky bývají dál od sebe, takže z něj mohou padat žhavé uhlíky. O to větší pozornost budete muset ohni věnovat.

Romantické duše potěší takzvaná aztécká kamínka. Ohřejí a buřty si v nich také opečete.
Romantické duše potěší takzvaná aztécká kamínka. Ohřejí a buřty si v nich také opečete.

Pár malých rad

Na topení používejte vždy vyschlé dřevo. Zahradní odpad, jako jsou větve stromů a keřů, nechte tedy nejdřív proschnout.

Popel můžete po vyhasnutí nechat v ohništi, jen je musíte zabezpečit. Vychladlý je skvělý do kompostu nebo s ním můžete hnojit přímo. Obsahuje totiž draslík, vápník a hořčík, který svědčí drobnému ovoci, zelenině, ale i okrasným rostlinám.

Údržba ohniště není složitá, jen pokud grilujete, musíte vždycky po akci vyčistit rošt.

Foto: Shutterstock, zahradnigrily.cz, moutfield.cz, ohniste-kov.cz, biano.cz, beliani.cz, venkovni-ohniste.cz, dekorhome.cz

Štítky:
reklama
Související články
15.11.2023
Nejen pánové, i dámy můžou pracovat se sekerou. Někdy dokonce nic jiného nezbývá. Třeba proto, že žádný muž není po ruce, nebo proto, že ten váš je prostě spíš intelektuál, který si raději čte nebo se věnuje svým koníčkům, a kdyby vzal sekeru do ruky, mohl by si ublížit. Samozřejmě nepředpokládáme, že budete chodit do lesa kácet stromy, ale třeba na chalupě si určitě potřebujete nasekat pár polín
9.11.2023
Některé se stříhají brzy na jaře, jiné za odkvětu, další, když se sebere úroda, a další zase na podzim. Proč dřeviny vůbec řezat? Vždyť ani po lese nechodí žádný „zahradník“ s nůžkami a neusměrňuje jejich růst… V zahradě prostě platí jiná pravidla než v přírodě. Chcete se těšit vzrůstem, květy a plody, a to pokud možno každý rok znovu. A právě v tom spočívá úloha správného řezu dřevin: udržuje
6.11.2023
Na podzim se z javoru snášejí k zemi křídlaté dvounažky, které si děti s oblibou dávají na nosy. Tato křidélka můžete využít ke tvoření. Proměňte je na romantické, něžné vážky… Při podzimní procházce si najděte javor a chvilku jej pozorujte. Možná spatříte, jak se jeho okřídlené plody jako andílci snášejí z koruny dolů, a přitom tančí, točí se a poletují. Proto naši předkové javor někdy nazýva
5.10.2023
Ti velcí se na podzim objevovali na polích, kde měli chránit úrodu. Dnes už jsou ale vidět málokde a slouží spíše jako dekorace. Ty malé se vytvořte sami. Jen tak, pro radost a potěšení… Milou podzimní dekoraci vyrobíte snadno. A nezůstávejte pouze u jedné. Jednomu strašáku totiž může být na záhonku smutno. Proto mu pořiďte sličnou společnici. Materiál * polystyrenová koule o průměru 4-5 cm * j
20.9.2023
O jedlých květinách už jste jistě slyšeli, ale možná nevíte, že jednu z nich máte na zahrádce. Je to ta, jejíž květy kvetou jen jeden den, a odtud také pochází její jméno. Je krásná, a nevyžaduje téměř žádnou péči. Existuje spoustu druhů všech možných barev a vůní, i proto ji máme tak rádi. Vlastně si roste tak nějak sama, plevele ji neohrožují, protože je zadusí, a stanoviště si také moc nevyb
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte