Nepodceňujte své sny

Pro mnoho lidí je sen zajímavý a tajemný, ale také důležitý. Také saháte po snáři? Raději se naučte svůj vlastní „snový“ jazyk a trénujte, abyste svým snům porozuměli bez taháků.

Lidé, kteří vykládají sny, je považují za nosiče informací. Věří, že sen se nás pokouší upozornit na něco v našem životě, co bychom neměli přehlížet, nad čím bychom se měli zamyslet a co bychom měli řešit. Známý psychoanalytik Sigmund Freud byl přesvědčený, že k odhalení snové symboliky si vystačíme sami. Naše prožitky přebírá nevědomí a upravuje je ve snu do různých podob.

A naším úkolem pak je znovu snové příběhy přetransformovat a zakódované informace dešifrovat.

Ale jak na to?

Sny nám mohou v životě pomoci i jinak. Mnoho vynálezů se jejich tvůrcům zrodilo právě ve snu.

4 kroky k snění

Věříte-li, že sen je poslem našich nejhlubších prožitků, emocí, ale také varováním, zprávou nebo informací, uchopte ho pevněji a prozkoumejte podrobně.

1. Jestli můžete, co nejdříve po probuzení si sen zapište. I když si z celého snu zapamatujete jen jedinou scénu, popište ji. Co nejpodrobněji. Zaměřte se na vše, co je jinak než v současné realitě.

2. Při nejbližší příležitosti sen někomu převyprávějte. Přidejte k tomu svůj komentář – jaký jste ze snu měli pocit, zda příjemný, nebo nepříjemný, a jaký pocit jste měli jako účastníci snu. Dobrý, nebo špatný? Jak na vás sen působil? Které momenty nebo postavy či předměty jste si nejvíce zapamatovali?

Některé věci mohou znázorňovat něco úplně jiného, než je jejich základní význam.

3. Dovolte přitom posluchači, aby se vyptával a na jeho otázky odpovídejte spontánně, bez přemýšlení. Možná i vás samotné napadnou nějaké otázky. Zamyslete se nad nimi a zkuste si odpovědět. Díky tomu si sami nakonec sen vysvětlíte.

4. Zkuste si uvědomit, jestli se vám už někdy nezdál stejný nebo podobný sen, a pokud ano, kolikrát se opakoval? Nebo zda vás sen nevzbudil. Takové sny pro vás mají větší význam, jsou pro vás důležitější. Rychlé probuzení spojené s leknutím ukazuje, že je třeba v dané věci (na kterou sen upozorňuje) podniknout něco OKAMŽITĚ. A zase zde hraje roli děj snu.

Je-li hezký, příjemný, nabádá, abyste si hlídali své štěstí – aby vám neuteklo.

Ten nepříjemný naopak pobízí k nutnosti něco ve svém životě změnit.

A teď výklad

Až absolvujete všechny čtyři kroky, možná se vám otevřou dveře poznání. Najednou vám to „doklapne“ a vy porozumíte symbolickému sdělení. Nebo se vám bude skládat, jako puzzle, ale nakonec výsledný obraz dešifrujete, odhalíte. Někdy zjistíte, že vám vznikly dvě dějové linie, které vám dávají možnost volby. Konečnou verzi si zvolte intuitivně, pocitově.

A hlavně pamatujte, že sen by se sice neměl podceňovat, ale také ne přeceňovat.

Symboly

Ve snářích jsou uvedená jednotlivá hesla, ke kterým je přiřazený význam. Například bolest zubů značí nemoc. Jejich vypadávání a ztráta chrupu smrt, skon. Dítě představuje starosti a žena je archetypem lásky. Hory jsou starosti a stromy jsou pradávným znakem života a růstu. Přesto byste neměli symboly zobecňovat. Pro vás mohou znamenat něco úplně jiného.

Bude-li se například pěti lidem zdát o vlaku, u každého bude mít sen jiný výklad. Každý má totiž k vlaku jiný vztah. Pro někoho je symbolem cestování, pro jiného koníčkem, zábavou, další ho nemá rád a rozčiluje ho a pro dalšího je vlak místem, kde se seznámil se svou osudovou láskou.

Proto pouze každý sám v sobě může nejlépe porozumět svému snu.

Víte, že existuje vědecká disciplína zabývající se sny? Nazývá se oneirologie.

Jak si sen zapamatovat?

Myslíte si, že nemáte vůbec žádné sny? Možná si je jen nepamatujete. Někdy stačí více se na sen zaměřit a po probuzení si ho ještě v polospánku zopakovat. Jenže my po probuzení zapneme okamžitě mysl, a tím sen zabijeme. Existují možnosti, jak se to naučit. Jednou z nich je plánované probouzení v průběhu spánku. Nastavíte si budík, který vás probudí.

Po ruce byste měli mít připravený papír a tužku a hned si zapsat případný sen. Říká se, že je nutné nechat oči zavřené. Pohledem z okna se prý sen z hlavy vytratí. Tato metoda ale není moc příjemná. Vyzkoušejte raději jinou. Před usnutím si nahlas řekněte, že si chcete a budete pamatovat, co se vám zdálo. S tím vědomě usínejte. Po probuzení postupujte stejně.

Než otevřete oči, mějte připravené pero a sešit, kam si zapište vše, co máte v hlavě.

Takto se dá vycvičit, abyste si pamatovali stále víc, až nakonec obsáhnete celý sen.

Lucidní sny

Jako lucidní sny se označuje zvláštní typ snění, při němž si spící uvědomuje, že sní. Tyto sny lze ovládat. Někdy v 80. letech minulého století byly dokonce vědecky potvrzené. Lucidní snění se můžete naučit. Slouží k tomu ověřené speciální mentální techniky.

Noční můry

Znáte je i pod názvem běsy a nikdo je nechce zažívat. Sužují nás a budíme se ustrašeni, vyděšeni. Už samotné slovo můra vysvětluje svou podstatu. Je odvozeno od germánského „mar“, což lze přeložit jako příznak. V angličtině dokonce toto slovo původně znamenalo noční skřet nebo démon. Přízrak, který své oběti mučí děsivými sny.

Proti nočním můrám má pomáhat speciální předmět – lapač snů.

Máte svůj lapač snů?

Je to magický symbol kvalitního spánku, který se zavěšuje nad hlavou spící osoby. Původně ho používali severoameričtí indiáni. Podle staré legendy zlé sny zachytí lapač v síti a ty dobré sklouznou zpět do duše spícího, aby s nimi mohl dále pracovat.

Foto: PX FUEL

Štítky: ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Barevné záhady: Kde se vzalo „stříbrné“ plátno?
epochaplus.cz

Barevné záhady: Kde se vzalo...

Když se řekne „hvězdy stříbrného plátna“, všichni...
Přijde na řadu dítě, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz

Přijde na řadu dítě, nebo...

Zdá se, že vztah...
Kosmetika s duší rostlin
iluxus.cz

Kosmetika s duší rostlin

Petra Švábíková, zakladatelka české přírodní...
Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
Chřipka letos bude silnější: Očkování je vhodné už teď
epochalnisvet.cz

Chřipka letos bude silnější:...

Vlna chřipkové epidemie se letos očekává...
Významná centra Krkonoš
epochanacestach.cz

Významná centra Krkonoš

V Krkonoších si můžete...
Přestává ji Kolečko bavit a touží po Polívkovi?
nasehvezdy.cz

Přestává ji Kolečko bavit a...

Vztah s PETREM KOLEČKEM...
Mrtvý kamarád přišel dohrát partii šachu
skutecnepribehy.cz

Mrtvý kamarád přišel dohrát...

Hráli jsme spolu rádi a dlouho...
21. ročník České hlavy: Neprestižnější ocenění české vědy míří i na jih
21stoleti.cz

21. ročník České hlavy:...

Před 20 lety vznikl z iniciativy intelektuálů...
Devět křížů: Je masakr svatebního průvodu poblíž dálnice jen báchorka?
epochaplus.cz

Devět křížů: Je masakr...

Novomanželé kráčí po lesní cestě zpět do vesnice, v...
Borůvkový koláč s mandlovou drobenkou
tisicereceptu.cz

Borůvkový koláč s mandlovou...

Recept babiček, ale i babiček našich...
Sestřelil ruské stíhačky nad Kyjevem jediný neznámý hrdina?
enigmaplus.cz

Sestřelil ruské stíhačky nad...

24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou...
0 shares