Domů     Nepodceňujte své sny
Nepodceňujte své sny
od 7.10.2022

Pro mnoho lidí je sen zajímavý a tajemný, ale také důležitý. Také saháte po snáři? Raději se naučte svůj vlastní „snový“ jazyk a trénujte, abyste svým snům porozuměli bez taháků.

Lidé, kteří vykládají sny, je považují za nosiče informací. Věří, že sen se nás pokouší upozornit na něco v našem životě, co bychom neměli přehlížet, nad čím bychom se měli zamyslet a co bychom měli řešit.

Známý psychoanalytik Sigmund Freud byl přesvědčený, že k odhalení snové symboliky si vystačíme sami. Naše prožitky přebírá nevědomí a upravuje je ve snu do různých podob.

A naším úkolem pak je znovu snové příběhy přetransformovat a zakódované informace dešifrovat. Ale jak na to?

Sny nám mohou v životě pomoci i jinak. Mnoho vynálezů se jejich tvůrcům zrodilo právě ve snu.
Sny nám mohou v životě pomoci i jinak. Mnoho vynálezů se jejich tvůrcům zrodilo právě ve snu.

4 kroky k snění

Věříte-li, že sen je poslem našich nejhlubších prožitků, emocí, ale také varováním, zprávou nebo informací, uchopte ho pevněji a prozkoumejte podrobně.

reklama

1. Jestli můžete, co nejdříve po probuzení si sen zapište. I když si z celého snu zapamatujete jen jedinou scénu, popište ji. Co nejpodrobněji. Zaměřte se na vše, co je jinak než v současné realitě.

2. Při nejbližší příležitosti sen někomu převyprávějte. Přidejte k tomu svůj komentář – jaký jste ze snu měli pocit, zda příjemný, nebo nepříjemný, a jaký pocit jste měli jako účastníci snu. Dobrý, nebo špatný? Jak na vás sen působil?

Které momenty nebo postavy či předměty jste si nejvíce zapamatovali? Některé věci mohou znázorňovat něco úplně jiného, než je jejich základní význam.

3. Dovolte přitom posluchači, aby se vyptával a na jeho otázky odpovídejte spontánně, bez přemýšlení. Možná i vás samotné napadnou nějaké otázky. Zamyslete se nad nimi a zkuste si odpovědět. Díky tomu si sami nakonec sen vysvětlíte.

reklama

4. Zkuste si uvědomit, jestli se vám už někdy nezdál stejný nebo podobný sen, a pokud ano, kolikrát se opakoval? Nebo zda vás sen nevzbudil. Takové sny pro vás mají větší význam, jsou pro vás důležitější.

Rychlé probuzení spojené s leknutím ukazuje, že je třeba v dané věci (na kterou sen upozorňuje) podniknout něco OKAMŽITĚ. A zase zde hraje roli děj snu. Je-li hezký, příjemný, nabádá, abyste si hlídali své štěstí – aby vám neuteklo. Ten nepříjemný naopak pobízí k nutnosti něco ve svém životě změnit.

A teď výklad

Až absolvujete všechny čtyři kroky, možná se vám otevřou dveře poznání. Najednou vám to „doklapne“ a vy porozumíte symbolickému sdělení. Nebo se vám bude skládat, jako puzzle, ale nakonec výsledný obraz dešifrujete, odhalíte.

reklama

Někdy zjistíte, že vám vznikly dvě dějové linie, které vám dávají možnost volby. Konečnou verzi si zvolte intuitivně, pocitově. A hlavně pamatujte, že sen by se sice neměl podceňovat, ale také ne přeceňovat.

Symboly

Ve snářích jsou uvedená jednotlivá hesla, ke kterým je přiřazený význam. Například bolest zubů značí nemoc. Jejich vypadávání a ztráta chrupu smrt, skon. Dítě představuje starosti a žena je archetypem lásky.

Hory jsou starosti a stromy jsou pradávným znakem života a růstu. Přesto byste neměli symboly zobecňovat. Pro vás mohou znamenat něco úplně jiného. Bude-li se například pěti lidem zdát o vlaku, u každého bude mít sen jiný výklad.

Každý má totiž k vlaku jiný vztah. Pro někoho je symbolem cestování, pro jiného koníčkem, zábavou, další ho nemá rád a rozčiluje ho a pro dalšího je vlak místem, kde se seznámil se svou osudovou láskou. Proto pouze každý sám v sobě může nejlépe porozumět svému snu.

Víte, že existuje vědecká disciplína zabývající se sny? Nazývá se oneirologie.
Víte, že existuje vědecká disciplína zabývající se sny? Nazývá se oneirologie.

Jak si sen zapamatovat?

Myslíte si, že nemáte vůbec žádné sny? Možná si je jen nepamatujete. Někdy stačí více se na sen zaměřit a po probuzení si ho ještě v polospánku zopakovat. Jenže my po probuzení zapneme okamžitě mysl, a tím sen zabijeme. Existují možnosti, jak se to naučit.

Jednou z nich je plánované probouzení v průběhu spánku. Nastavíte si budík, který vás probudí. Po ruce byste měli mít připravený papír a tužku a hned si zapsat případný sen. Říká se, že je nutné nechat oči zavřené. Pohledem z okna se prý sen z hlavy vytratí.

Tato metoda ale není moc příjemná. Vyzkoušejte raději jinou. Před usnutím si nahlas řekněte, že si chcete a budete pamatovat, co se vám zdálo. S tím vědomě usínejte. Po probuzení postupujte stejně.

Než otevřete oči, mějte připravené pero a sešit, kam si zapište vše, co máte v hlavě. Takto se dá vycvičit, abyste si pamatovali stále víc, až nakonec obsáhnete celý sen.

Lucidní sny

Jako lucidní sny se označuje zvláštní typ snění, při němž si spící uvědomuje, že sní. Tyto sny lze ovládat. Někdy v 80. letech minulého století byly dokonce vědecky potvrzené. Lucidní snění se můžete naučit. Slouží k tomu ověřené speciální mentální techniky.

Noční můry

Znáte je i pod názvem běsy a nikdo je nechce zažívat. Sužují nás a budíme se ustrašeni, vyděšeni. Už samotné slovo můra vysvětluje svou podstatu. Je odvozeno od germánského „mar“, což lze přeložit jako příznak.

V angličtině dokonce toto slovo původně znamenalo noční skřet nebo démon. Přízrak, který své oběti mučí děsivými sny. Proti nočním můrám má pomáhat speciální předmět – lapač snů.

Máte svůj lapač snů?

Je to magický symbol kvalitního spánku, který se zavěšuje nad hlavou spící osoby. Původně ho používali severoameričtí indiáni. Podle staré legendy zlé sny zachytí lapač v síti a ty dobré sklouznou zpět do duše spícího, aby s nimi mohl dále pracovat.

Foto: PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
22.3.2023
Staré bytelné kousky nábytku vydrží mnoho let. Jen je potřeba dát jim po čase nový kabát. A když už budete renovovat, přidejte i umělecký prvek. Nevadí, když neumíte malovat. Opotřebovanou stoličku určitě nevyhazujte. Můžete si z ní udělat praktický kousek do předsíně. Připravte si: smirkový papír * tmel * barvu na dřevo ve dvou odstínech + základní bílou * vhodný štětec * ochrannou pásku * ubr
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
13.3.2023
Říká se, že jsou s námi od počátku věků. Dodnes s plísněmi bojujeme a stále ohrožují naše zdraví. Jací jsou ti nejúčinnější pomocníci proti nim? Jsou vysoce odolné a toxické. Víte, jak je odhalíte u sebe doma a co jejich výskyt způsobuje? Proč vznikají Plísně potřebují k životu (ostatně jako každý jiný živý organismus na zemi) dostatek potravy a vody. Jinak řečeno, výskyt plísní přímo souvisí s
1.3.2023
Zvlášť při výrobě sladkých zákusků není jedno, jaký použijete. Například krystal se hodí na sirup a džemy. Prostě tam, kde máte větší množství tekutin, které se budou vařit. Nejvšestrannější využití má cukr krupicový. Ušleháte s ním dobře bílkové a žloutkové krémy nebo smetanové náplně. A moučkový, ten se zase hodí na křehká těsta, fondán či marcipán. A co jiná sladidla? Možná chcete péci zd
24.2.2023
Krásnou zimní dekoraci, která vám rozhodně neroztaje, sice budete vyrábět celý den a pokud jste začínající pletařky, klidně i dva dny, těšit se z ní ale můžete až do konce zimy. A to stojí za to! Postavičku sněhuláka si udělejte z polystyrenových koulí. Aby byl kompletní, uháčkujte mu kulicha šálu a vyrobte koště. Materiál ° 3 polystyrenové koule různých velikostí + 2 menší na „ruce“ ° p
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel