Domů     Nepodceňujte své sny
Nepodceňujte své sny
7.10.2022

Pro mnoho lidí je sen zajímavý a tajemný, ale také důležitý. Také saháte po snáři? Raději se naučte svůj vlastní „snový“ jazyk a trénujte, abyste svým snům porozuměli bez taháků.

Lidé, kteří vykládají sny, je považují za nosiče informací. Věří, že sen se nás pokouší upozornit na něco v našem životě, co bychom neměli přehlížet, nad čím bychom se měli zamyslet a co bychom měli řešit.

Známý psychoanalytik Sigmund Freud byl přesvědčený, že k odhalení snové symboliky si vystačíme sami. Naše prožitky přebírá nevědomí a upravuje je ve snu do různých podob.

A naším úkolem pak je znovu snové příběhy přetransformovat a zakódované informace dešifrovat. Ale jak na to?

Sny nám mohou v životě pomoci i jinak. Mnoho vynálezů se jejich tvůrcům zrodilo právě ve snu.
Sny nám mohou v životě pomoci i jinak. Mnoho vynálezů se jejich tvůrcům zrodilo právě ve snu.

4 kroky k snění

Věříte-li, že sen je poslem našich nejhlubších prožitků, emocí, ale také varováním, zprávou nebo informací, uchopte ho pevněji a prozkoumejte podrobně.

1. Jestli můžete, co nejdříve po probuzení si sen zapište. I když si z celého snu zapamatujete jen jedinou scénu, popište ji. Co nejpodrobněji. Zaměřte se na vše, co je jinak než v současné realitě.

2. Při nejbližší příležitosti sen někomu převyprávějte. Přidejte k tomu svůj komentář – jaký jste ze snu měli pocit, zda příjemný, nebo nepříjemný, a jaký pocit jste měli jako účastníci snu. Dobrý, nebo špatný? Jak na vás sen působil?

Které momenty nebo postavy či předměty jste si nejvíce zapamatovali? Některé věci mohou znázorňovat něco úplně jiného, než je jejich základní význam.

3. Dovolte přitom posluchači, aby se vyptával a na jeho otázky odpovídejte spontánně, bez přemýšlení. Možná i vás samotné napadnou nějaké otázky. Zamyslete se nad nimi a zkuste si odpovědět. Díky tomu si sami nakonec sen vysvětlíte.

4. Zkuste si uvědomit, jestli se vám už někdy nezdál stejný nebo podobný sen, a pokud ano, kolikrát se opakoval? Nebo zda vás sen nevzbudil. Takové sny pro vás mají větší význam, jsou pro vás důležitější.

Rychlé probuzení spojené s leknutím ukazuje, že je třeba v dané věci (na kterou sen upozorňuje) podniknout něco OKAMŽITĚ. A zase zde hraje roli děj snu. Je-li hezký, příjemný, nabádá, abyste si hlídali své štěstí – aby vám neuteklo. Ten nepříjemný naopak pobízí k nutnosti něco ve svém životě změnit.

A teď výklad

Až absolvujete všechny čtyři kroky, možná se vám otevřou dveře poznání. Najednou vám to „doklapne“ a vy porozumíte symbolickému sdělení. Nebo se vám bude skládat, jako puzzle, ale nakonec výsledný obraz dešifrujete, odhalíte.

Někdy zjistíte, že vám vznikly dvě dějové linie, které vám dávají možnost volby. Konečnou verzi si zvolte intuitivně, pocitově. A hlavně pamatujte, že sen by se sice neměl podceňovat, ale také ne přeceňovat.

Symboly

Ve snářích jsou uvedená jednotlivá hesla, ke kterým je přiřazený význam. Například bolest zubů značí nemoc. Jejich vypadávání a ztráta chrupu smrt, skon. Dítě představuje starosti a žena je archetypem lásky.

Hory jsou starosti a stromy jsou pradávným znakem života a růstu. Přesto byste neměli symboly zobecňovat. Pro vás mohou znamenat něco úplně jiného. Bude-li se například pěti lidem zdát o vlaku, u každého bude mít sen jiný výklad.

Každý má totiž k vlaku jiný vztah. Pro někoho je symbolem cestování, pro jiného koníčkem, zábavou, další ho nemá rád a rozčiluje ho a pro dalšího je vlak místem, kde se seznámil se svou osudovou láskou. Proto pouze každý sám v sobě může nejlépe porozumět svému snu.

Víte, že existuje vědecká disciplína zabývající se sny? Nazývá se oneirologie.
Víte, že existuje vědecká disciplína zabývající se sny? Nazývá se oneirologie.

Jak si sen zapamatovat?

Myslíte si, že nemáte vůbec žádné sny? Možná si je jen nepamatujete. Někdy stačí více se na sen zaměřit a po probuzení si ho ještě v polospánku zopakovat. Jenže my po probuzení zapneme okamžitě mysl, a tím sen zabijeme. Existují možnosti, jak se to naučit.

Jednou z nich je plánované probouzení v průběhu spánku. Nastavíte si budík, který vás probudí. Po ruce byste měli mít připravený papír a tužku a hned si zapsat případný sen. Říká se, že je nutné nechat oči zavřené. Pohledem z okna se prý sen z hlavy vytratí.

Tato metoda ale není moc příjemná. Vyzkoušejte raději jinou. Před usnutím si nahlas řekněte, že si chcete a budete pamatovat, co se vám zdálo. S tím vědomě usínejte. Po probuzení postupujte stejně.

Než otevřete oči, mějte připravené pero a sešit, kam si zapište vše, co máte v hlavě. Takto se dá vycvičit, abyste si pamatovali stále víc, až nakonec obsáhnete celý sen.

Lucidní sny

Jako lucidní sny se označuje zvláštní typ snění, při němž si spící uvědomuje, že sní. Tyto sny lze ovládat. Někdy v 80. letech minulého století byly dokonce vědecky potvrzené. Lucidní snění se můžete naučit. Slouží k tomu ověřené speciální mentální techniky.

Noční můry

Znáte je i pod názvem běsy a nikdo je nechce zažívat. Sužují nás a budíme se ustrašeni, vyděšeni. Už samotné slovo můra vysvětluje svou podstatu. Je odvozeno od germánského „mar“, což lze přeložit jako příznak.

V angličtině dokonce toto slovo původně znamenalo noční skřet nebo démon. Přízrak, který své oběti mučí děsivými sny. Proti nočním můrám má pomáhat speciální předmět – lapač snů.

Máte svůj lapač snů?

Je to magický symbol kvalitního spánku, který se zavěšuje nad hlavou spící osoby. Původně ho používali severoameričtí indiáni. Podle staré legendy zlé sny zachytí lapač v síti a ty dobré sklouznou zpět do duše spícího, aby s nimi mohl dále pracovat.

Foto: PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
19.6.2024
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc rychle, ale ani pomalu, to vám řekne každý malíř. A když není žádný v dosahu, možná dospějete k rozh
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
reklama
reklama
Šikovné tipy
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Chce to novou barvu na vlasy? Řiďte se svým barevným typem
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po […]
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
epochaplus.cz
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli