Možná namítnete, že od toho, abychom doma dýchali čistý vzduch, máme moderní techniku. Současné čističky vzduchu jsou přece výkonné a mnohdy pracují neslyšně. Ale není lepší se znečištěnému prostředí raději vyhnout?
Ovzduší totiž obsahuje různé znečišťující látky – od pevných částeček po aerosoly, plyny či páry. A když je vdechneme, náš organismus na ně reaguje různě.
Větší částice (nad 5 µm) se zachytí v nose a horních dýchacích cestách a my je později vykašleme, vysmrkáme nebo se slinami spolkneme. Z žaludku, případně jater pak tyto škodliviny odejdou z těla.
Částice menší (pod 5 µm) však pronikají až do plicních sklípků, které mohou poškodit nebo z nich pronikat do krve a vytvářet prozánětlivý stav v těle.
Proto je například nutné pravidelně vytírat podlahu, zvlhčovat vzduch, větrat a používat antialergické ložní prádlo. Velmi účinná je i „zelená stěna“ z živých rostlin.
1. Proberte zařízení domácnosti
Aby váš byt nebyl lapačem prachu, zkuste všechno, co nepoužíváte, uklidit do skříní, šuplíků, krabiček nebo prostě vyhodit.
I pořádkumilovní lidé sice mají vystavené dekorace jako svíčky, květináče, sošky, lampy a cokoli, co dělá domov útulným, jenže všichni víme, jak špatně se z nich utírá prach. Méně v tomto případě znamená, že se vám bude doma dobře dýchat.
2. Pořiďte si lepší vysavač
Pokud si vyberete sáčkový, rozhodně by jeho systém neměl být takový, abyste při vysypávání sáčku rozvířený prach znovu nadechovali; v tomto směru vám poslouží typy, které dokážou uzavřít sáček už při otevření vysavače.
Hlídejte i účinnost filtrace a konstrukci hubice. Ani u moderních bezsáčkových vysavačů nevzniká velký problém kontaktu s nečistotami, pokud je budete z nádobky vysypávat až u popelnice, abyste doma nevířili prach.
Jaké typy nejvíc vyhovují?
* Hlavně pro alergiky je nepostradatelný antibakteriální speciální vysavač, který dokáže odstraňovat roztoče hloubkově z koberců, čalouněného nábytku i matrací. V tomto směru vám nejlépe jako filtrační médium poslouží voda, ve které se hrubé nečistoty zachytí.
Při nákupu si hlídejte, aby vysavače měly výstupní filtry, které zachytí vodní aerosol, na který se váží i nejjemnější částečky prachu, které jsou nejvíce alergizující a přitom nesmáčivé vodou. Tyto druhy vysavačů vám ušetří energii, ale jejich pořizovací cena bývá vyšší.
* Parní vysavače spojují výhody parního čističe, který dezinfikuje horkou párou, s vysáváním suchých nečistot. Některé vysavače se kombinují s parním mopem, takže pomocí nich můžete vysávat i vytírat.
Rozdíl mezi parním vysavačem a parním mopem spočívá v konstrukci a způsobu odstranění nečistot.
* Z pohledu kontaktu s prachem představuje ideál centrální vysavač. Pracuje na jednoduchém principu: Mimo obytnou část domu, například ve sklepě nebo garáži, je na zdi upevněna výkonná centrální jednotka.
Při vysávání jsou tak veškeré nečistoty včetně alergenů a kolonií roztočů sváděny potrubím do této centrální jednotky, kde jsou ukládány do prachového zásobníku.
Nemusíte tak dýchat zvířený prach, protože veškerý nasátý vzduch se odvádí trubkovým rozvodem mimo obytné prostory. Po přefiltrování se tento vzduch dokonce nevrací zpět do obytných prostor, ale odvádí mimo objekt, což ulehčuje život nejen alergikům.
3. Častěji perte ložní prádlo
Užitečné jsou zejména pračky s parní funkcí, které nejen oděvy dezinfikují, ale díky páře z nich odstraní téměř veškeré alergeny, které se ve vláknech usadí. Tyto pračky jsou na trhu již běžně dostupné, nejde tedy o žádný luxus.
Pára je schopná likvidovat roztoče, plísně, viry i další alergeny. Pokud tedy například strávíte nějaký čas v místnosti s domácím mazlíčkem nebo se budete pohybovat v prostředí plném pylu, není nutné jinak čisté oblečení ihned vyprat.
Když už jsme u klasického praní – mnohé tradiční spotřebiče jsou už dnes vybaveny speciálními programy pro alergiky. Nazvané jsou buď AlergiePlus, či AllergyCare.
Často využívají kromě páry aktivní kyslík či delší praní při vyšší teplotě, které prádlo dezinfikuje, a déle ho i máchá. Odstraní více než 99 % procent alergenů, jako jsou roztoči, plísně a další cizorodé látky.
Tip: Alergici dobře využijí i sušičku prádla. Věšet prádlo venku není dobrý nápad, domů si z venku spolu s ním totiž přinesete zase pyly.
4. Kupte si vhodnou matraci
Pro alergiky je zásadní, aby leželi na matraci z prodyšných materiálů, které dobře odvádějí pot. Vyšší vlhkost totiž vytváří příznivé podmínky pro množení roztočů, což je jedna z hlavních příčin jejich potíží.
Proto jsou pro ně vhodné takové typy matrací, které se doporučují i lidem trpícím výraznějším nočním pocením. Pokud jde o materiály, doporučuje se latex nebo antibakteriální pěna, která nepohlcuje prach a brání šíření mikroorganismů.
Z hlediska konstrukce jsou vhodné matrace lamelové, pružinové nebo taštičkové. Roli hraje také jejich potah. Vyberte takový, který bude slibovat ochranný účinek proti roztočům, ale také bakteriím a plísním.
Nezapomeňte matrace pravidelně vysávat a za dobrého počasí je aspoň jednou za tři měsíce vystavit slunečním paprskům venku nebo alespoň v místnosti u okna. Sluneční záření dokáže likvidovat mikroby.
Roztočům zase nesvědčí průvan a chladný vzduch. Nechte proto matrace za mrazivého suchého počasí větrat celý den venku, večer si ji odnesete do bytu takřka bez roztočů.
5. Zničte roztoče za pomocí čističek
Ovšem záleží na typu, vybavení a funkci čističky vzduchu, protože některé typy jsou všestranné: odstraňují alergeny z prostředí, jako jsou pyly, plísně a roztoče, takže vám pomohou zmírnit alergické a astmatické reakce organismu, ale ničí i bakterie a viry.
Dokáží také odstranit prach, kouř – včetně cigaretového, nebezpečné chemické látky, ale i zápach.
Jakou?
Kvalitní čistička vzduchu pro alergiky by měla zachytit alespoň 80 procent prachu. Dnešní přístroje s šesti až osmi filtry splňují toto kritérium téměř na sto procent. Podíl částic plísní se snižuje o 70 procent a podíl bakterií až o 30 procent.
Navíc raději vybírejte přístroj s větším výkonem; aby za hodinu stačil přefiltrovat veškerý vzduch alespoň jeden a půlkrát.
A co zelené čističky vzduchu?
Máme tím samozřejmě na mysli rostliny v bytě, které kromě dekorativní funkce mají i schopnost zlepšovat kvalitu vzduchu, protože jsou vybaveny důmyslným filtračním systémem.
Na spodních stranách listů mají průduchy, kterými nasávají vzduch i se všemi nečistotami, které obsahuje. Ten pak rozloží, ale uvolňují pouze kyslík, v noční fázi pak oxid uhličitý a čistou vodní páru.
Mezi výkonné rostliny v tomto směru patří zelenec (Chlorophytum) a dracena, které navíc vzduch zbavují i formaldehydu a xylenu (dracena dokáže vzduch vyčistit i od benzenu) anebo palma areka.
Monstera sice významně čistí vzduch, ale u citlivých lidí může způsobovat alergické vyrážky a dráždit sliznici.
Pozor na zahradě! Alergici by měli být opatrní v případě rostlin, které se rozmnožují pomocí větru. Tyto druhy mívají drobné květy, z nichž se uvolňuje velmi lehký pyl a rozprašuje se do okolí.
Mohou to být různé traviny včetně bambusu nebo také šáchor.
Nejvýznamnějším alergenem je fíkus drobnolistý (Ficus benjamina), někdy též označovaný jako „benjamínek“, a jemu příbuzné druhy, jako je například fíkus pryžodárný (Ficus elastica) lidově nazývaný „gumovník“.
K alergikům si ani nekupujte kapradiny, které se rozmnožují pomocí drobných spor, které mohou působit podobně jako pyl. Při kožní alergii vynechte i difenbachii nebo fíkusy či vánoční hvězdu.
Jaké mají výhody:
* Odpařováním vody rostliny optimalizují vlhkost vzduchu v místnosti.
* Uvolňované páry jsou obohaceny o vonné silice, které mají dezinfekční účinky na dýchací cesty.
* „Zelená cesta“ je určitě ekologičtější než další domácí spotřebič.
Nejen čistička vzduchu: Vychytávky pro alergiky