Domů     Nechutenství není žádná výhra
Nechutenství není žádná výhra
23.5.2023

Aspoň zhubnu, napadne vás, když ve vás pohled na jídlo nevyvolá ani hlad, ani chuť. Pokud to ale pokračuje už několikátý den, není důvod k radosti, ale spíš ke starostem.

Lidské tělo je cosi jako komplikovaný biologický stroj, v němž neustále probíhá nespočetně nejrůznější pochodů. Ty samozřejmě spotřebovávají energii. Pravidelné volání po jejím doplnění několikrát denně je tedy normální a naprosto nezbytné.

Riziko pro zdraví

Naše tělo si k tomu, aby nás přimělo jíst, vytvořilo rafinovaný kontrolní a řídicí systém, do něhož zapojilo některé hormony a látky přenášející signály mezi nervy. Informace, které se tak nashromáždí, vyhodnocuje středisko v části mozku zvané hypotalamus.

Odtud pak vycházejí příkazy vyvolat hlad, když povážlivě klesne hladina cukru v krvi nebo se začne vyčerpávat zásobní energie. Pak musíme jíst, abychom zásoby doplnili. Tělo ale nepracuje jen s pouhým mechanismem hladu.

Ještě účinnější je vyvolání chuti prostřednictvím smyslů. K tomu stačí pohled na talíř s čerstvě usmaženým řízkem nebo závan jeho vůně. V tu chvíli mozek vyvolá touhu po stejném jídle.

Tyto mechanismy jsou záměrně tak mocné, aby nás uchránily před hladověním a ztrátou sil. Nechutenství tělo nepřipouští, je pro něj příliš nebezpečné. Pokud už ke ztrátě zájmu o jídlo dojde, je to vždy následek určité poruchy, která někde v těle vznikla.

Spouštět ji mohou vedlejší účinky některých léků, psychické potíže i některá fyzická onemocnění.

Může to být psychika

Za náhlým nechutenstvím se nejčastěji skrývá psychické přetížení. Řadu závažných životních situací nebo bolestných ztrát doprovází delší období zvýšené tvorby stresových hormonů, které se postarají o to, abyste na jídlo neměli ani pomyšlení.

Naštěstí bývá takový stav jen dočasný a postupně se zmírňuje, čímž se vrací i chuť k jídlu. Závažnější bývá nechutenství při duševních poruchách:

– Deprese dokáže fyzicky ochromit. K nevýkonnosti a malátnosti se často přidává i zpomalené trávení a nezájem o jídlo. Tělu tím více chybí energie a únava narůstá.

Proto se nechutenství může někdy paradoxně obrátit v náruživé upřednostňování jídel hodně sladkých nebo hodně tučných.

– Demence představuje rovněž závažný problém, ale z jiného důvodu. Úbytek duševních schopností může vést k rychlému tělesnému chátrání, pokud nemá dementní člověk dobrou péči.

Ta má zajistit, aby pravidelně a kvalitně jedl, což už sám není schopen uhlídat. U lidí v počátečním stadiu demence je odmítání jídla mnohdy jen projevem vzdoru, i to je třeba řešit, aby nedošlo k rychlému zhoršování kondice.

Pozor na léky

Ztráta chuti k jídlu se může objevit jako nežádoucí následek při užívání silných léků proti bolesti. Často jde o rakovinu a v takových případech nechutenství často vyvolává i samotné vážné onemocnění či léčba chemoterapií a ozařováním.

Nevolnosti a nezájem o jídlo ovšem mohou způsobit i léky na méně závažná nemocnění, pokud jich nemocný užívá vícero a denní porce pilulek je bohatá. Problém to bývá zejména u starších lidí, kteří se léčí s vícerými neduhy.

S kombinací účinků medikamentů si pak nemusí být jisti ani farmaceutičtí odborníci. V takovém případě se vyplatí probrat seznam léků s ošetřujícím lékařem, zda by nebylo možné některé přípravky vypustit.

Signál nemoci

Asi si vzpomínáte, jak lehce člověk přijde o chuť k jídlu, kdy onemocní běžnou virózou. Tělo je vytížené bojem s infekcí a zaplavené toxiny produkovanými původcem nemoci, což stačí, aby ztratilo na pár dnů zájem o jídlo. Návrat hladu pak signalizuje uzdravování.

Jiným častým případem, kdy dochází k nechutenství, jsou onemocnění žaludku, slinivky nebo žlučníku, i tam je příčina zjevná. Někdy se ovšem nechutenství objeví zdánlivě bez jakýchkoli dalších obtíží.

Choroby, které ztráta chuti k jídlu doprovází, se teprve rozvíjejí a mohou být vážnějšího rázu. Absence hladu je v takových případech signálem, kterému bychom měli věnovat pozornost. Před čím nás může zvláště varovat?

* Srdeční selhávání

Jde o jedno z nejčastějších srdečních onemocnění. Výkonnost srdce je slabá, takže nestačí zajistit dostatečné kolování krve. To se pak projeví nejen špatnou kondicí a únavou, ale také pokašláváním a dušností nebo otoky nohou.

Příznaky mohou být zprvu nenápadné a jen postupně se zvýrazňují. Jedním z nich je i nechutenství, neboť trávení je pro tělo náročné a vyžaduje zvýšené prokrvení cév kolem žaludku. To znamená další zátěž pro srdce.

Proto bychom dlouhodobé únavě spojené s nechutenstvím měli vždy věnovat pozornost, neboť může hlásit toto nebezpečné onemocnění.

* Porucha štítné žlázy

Potíže štítné žlázy i nadřazeného centra v mozku (hypofýzy), které ji řídí, vždy zasahuje do hospodaření s energií v těle a k hospodaření s energií samozřejmě patří i její přísun stravou.

Podobně jako u slabosti srdce doprovází i při poruše štítné žlázy nechutenství také setrvalá únava. Nápadný naopak může být sklon k narůstání tělesné hmotnosti i při malém příjmu stravy.

Neřešené potíže štítné žlázy se mohou projevit řadou různorodých zdravotních problémů, protože tyto hormony mají široký dopad na celý organismus.

Zhoršuje se paměť, duševní výkonnost i nálada, což může dospět až k depresi, zvyšuje se hladina cholesterolu v krvi, stoupá krevní tlak, trávení komplikuje zácpa, sluch neslouží tak dobře jako dřív, kůže hrubne, vlasy řídnou.

* Onemocnění ledvin

Ledviny jsou životně důležitá čistička krve. Když onemocní a jejich fungování začne ochabovat, pocítíme to zprvu nevolností, únavou a nechutí k jídlu. Je to tím, že v krvi koluje zvýšené množství škodlivin, které ledviny nezvládly odfiltrovat.

Proto se cítíme doslova „otráveni“, mozek tak reaguje na zvýšenou koncentraci škodlivin. Selhání ledvin může být akutní, ale záludnější je chronická varianta, kdy se zdánlivě nic zvláštního v těle neděje, jen vám není úplně dobře a nemáte na nic chuť.

Tento stav může trvat i několik let a je zákeřný v tom, že postupně vede k nevratnému poškození ledvin. Časem se k malátnosti a nechutenství přidávají podobně nenápadné potíže jako svědění kůže, bolesti hlavy nebo otoky.

* Jaterní potíže

Při potížích jater doprovází nechutenství také rychlý úbytek na váze. Typická je také neschopnost sníst víc než pár soust, protože, lidově řečeno, rostou na jazyku.

Příčinou je omezená schopnost jater podílet se na zpracování stravy a odbourávání škodlivin, což je jejich úkol. Tímto způsobem se brání dalšímu přísunu jídla, tedy nové zátěže.

Vlastní porucha může být závažná, mohou se tak projevovat rostoucí nádorová ložiska i změny jater při ztukovatění nebo cirhóze.

* Autoimunitní onemocnění

Pod tímto názvem je shrnuto mnoho běžných neduhů, které vyvolává útok imunitního systému na vlastní tkáně těla. Pro představu, mezi nejčastější patří zánětlivá revmatologická onemocnění. V krvi pak kolují zánětlivé sloučeniny, které snižují chuť k jídlu.

Jak podpořit chuť k jídlu?

Co se dá ještě udělat, když je řešení příčiny nechutenství složité nebo dlouhodobé? Vcelku spolehlivě pomáhají léčivé byliny a čerstvé koření, které podporují vylučování trávicích šťáv. Tou nejběžnější a nechutnější je máta, ale vybrat si lze z mnoha dalších:

– Zeměžluč okolíkatá vyniká ostře hořkou chutí, takže je nutné užívat ji v čajových směsích na podporu trávení. Je ale velice účinná, obsahuje látky, které zvyšují chuť k jídlu, současně mírní pocit plnosti v žaludku.

– Pelyněk pravý má velmi podobné vlastnosti jako zeměžluč a rovněž se smí pouze přidávat v malých dávkách do čajových směsí. Hořčiny v pelyňku ale okamžitě aktivují trávení, zvyšují produkci slin i žaludeční šťávy.

– Hořec žlutý se pro svou schopnost podpořit trávení tradičně přidává do žaludečních kapek a likérů. Při polknutí okamžitě stimuluje tvorbu slin, žaludečních šťáv i žluči. To vede k rychlému pocitu hladu. Po najedení zlepšuje také trávení.

– Řebříček obecný má mírnější, přesto spolehlivý účinek, pokud potřebujete vyvolat hlad a chuť k jídlu. Napomáhá trávení a zvyšuje tvorbu žluči.

– Čerstvý zázvor je vhodnou alternativou bylin, pokud vám vadí jejich intenzivně hořká chuť. Podobně jako hořčiny v bylinách stimuluje tvorbu slin, žaludečních šťáv i žluči.

Šálek čaje z čerstvě nakrájeného zázvoru vypijte zhruba půl hodiny před plánovaným jídlem.

Foto: Shutterstock

Další článek
Související články
2.1.2025
Být asertivní je synonymum pro zdravou míru otevřenosti ve vztahu k okolí a ohledy na něj, nikoli prosazování svých názorů nebo sebe sama za každou cenu. Malý příklad: Chcete-li řešit nepříjemnou záležitost asertivně, zeptejte se své pletichářské kamarádky přímo, co svým chováním sleduje a co si konkrétně přeje, či nepřeje. A pokud asertivitu zabudujete do svého vzorníku běžného chování, jasněj
31.12.2024
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, aby vás nepřeválcovaly? 7 rad „před“ i „po“: * Alkohol prokládejte
27.12.2024
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze najít ve spíži. Pálení žáhy Příčinou je většinou překyselení žaludku, které jsme
26.12.2024
Jak se ozve odvrácená strana kofeinu? Nervózně šmátráte po oušku šálku s vaší čtvrtou kávou, a když ho nedostanete, klepou se vám prsty. Patříte mezi kávové milovníky, anebo „závisláky“? Kofein oddaluje spánek, umí potlačit fyzickou únavu, zvyšuje tlak, zlepší prokrvení mozku. Mimo kávu ho skrývá pravý černý a zelený čaj, pod starým názvem tein (který je někdy mylně považován za odlišnou látku
2.12.2024
A je tu zas advent a měli bychom se těšit na svátky. Jenže zařídit, aby bylo napečeno, uklizeno, mít nakoupené dárky... A tak se ocitáme ve stresu. Tak to ale vůbec být nemusí. Braňte se. Třeba tím, že si uděláte čas na sebe a drobné rituály, které vám pomohou. Jděte ven do přírody Myslíte, že nemáte na procházku čas, ale když ho najdete, zjistíte, jak vám udělala dobře. Ať už je venku sníh
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Varhánky: Překvapivě potřebná vlastnost
epochaplus.cz
Varhánky: Překvapivě potřebná vlastnost
I další podivuhodnou vlastnost našich těl zná dozajista každý. Varhánky – tedy podivně zkrabatěné konečky prstů – se totiž dělají více či méně každému, kdo stráví nějaký čas ve vodě. Co za tím je? Po dlouhou dobu lidé věřili, že varhánky jsou ve skutečnosti projevem průniku vody do svrchní vrstvy kůže – že jde zjednodušeně
Zlato jako symbol opulence
rezidenceonline.cz
Zlato jako symbol opulence
Jsou ztělesněním luxusu, elegance a hřejivosti. Správně zvolené akcenty s odlesky zlaté barvy jsou schopny během okamžiku povýšit vzhled místnosti a dodat jí nádech sofistikované elegance. Doplňky v podobě kování, rámů obrazů, svítidel, dekorací nebo textilií mají schopnost vytvořit estetiku bohatství a přepychu, aniž by působily přehnaně. Vhodně zvolené detaily navíc mohou přidat obytnému prostoru
Nejlepší zima je v Peci
epochanacestach.cz
Nejlepší zima je v Peci
Horské městečko Pec pod Sněžkou, které je součástí SkiResortu Černá hora – Pec, je ideálním výchozím bodem jak pro začínající, tak i zkušenější lyžaře. Místní subjekty v čele se SkiResortem totiž pravidelně investují do infrastruktury a snaží se spolupracovat mezi sebou tak, aby byli hosté Pece pod Sněžkou spokojení a rádi se sem vraceli. Důkazem
Zapomenutá armáda porazila Japonce i malárii
historyplus.cz
Zapomenutá armáda porazila Japonce i malárii
Malárie je ještě zákeřnější než Japonci! William Slim, nový velitel britské 14. armády, ji však dokáže zkrotit. Porazí ji díky léku Atabrin a tuhé disciplíně, kterou naordinuje svým mužům. „Dobří lékaři jsou bez disciplíny k ničemu. Víc jak polovinu boje proti chorobám nemohou vybojovat doktoři, ale vojenští velitelé. Právě oni dohlížejí na to, jestli vojáci
Strom lásky: Unikátní relikviář ukradli lupiči
epochalnisvet.cz
Strom lásky: Unikátní relikviář ukradli lupiči
Městské muzeum v toskánském Lucignanu ukrývá mimořádný skvost. Jde o relikviář známý jako Strom lásky. Podle legendy totiž sliby pronesené před ním trvají věčně. Před sienským zlatníkem Gabriellem d‚Antoniem leží plátky zlata, drahé kameny a perly. Slovutný umělec je plně zaujatý prací na bezmála tři metry vysokém relikviáři. Ten má podobu stromu se šesti větvemi
Vyhřívaná průhledná iglú s 360° výhledem do okolní přírody
iluxus.cz
Vyhřívaná průhledná iglú s 360° výhledem do okolní přírody
Nedávno zrekonstruovaná a rozšířená restaurace Končina v oblíbeném horském středisku Harrachov v Krkonoších a restaurace Rendlík, nacházející se uprostřed lesů vedle kouzelné zříceniny hradu Hasištejn
Raketa Falcon-9 vynesla na oběžnou dráhu největší českou družici
21stoleti.cz
Raketa Falcon-9 vynesla na oběžnou dráhu největší českou družici
Saturnin není jen jméno poněkud extravagantního sluhy ze stejnojmenné knihy Zděňka Jirotky. Stejné jméno, konkrétně SATurnin-1, nese i dosud největší česká družice, která se kdy dostala na zemskou orb
Skutečně je třetí rozvod Švandové na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Skutečně je třetí rozvod Švandové na spadnutí?
Nestárnoucí herečka Jana Švandová (77) opakovaně prohlásila, že si svého třetího manžela Pavla Satorie (74) už nechá. Život s ním je pro ni jako splněný sen, protože ji úspěšný podnikatel rozmazluje
Jak přitáhnout hojnost a peníze
nejsemsama.cz
Jak přitáhnout hojnost a peníze
Peníze nejsou jen kousky papíru nebo čísla na účtu, ale také energie. A tu můžete správně nasměrovat tak, aby proudila k vám. Pokud máte pocit, že peníze přicházejí příliš pomalu a odcházejí příliš rychle, mohou vám pomoci tyto rituály. Jaké myšlenky se vám honí hlavou, když se řekne slovo „peníze“? Napadá vás: „Nikdy jich nemám dost.“ „Peníze jsou
Kynuté buchty jako od babičky
tisicereceptu.cz
Kynuté buchty jako od babičky
Nadýchané a voňavé buchty jsou jedním ze symbolů české kuchyně. Upečte si je spolu s námi k nedělní kávě. Ingredience Na těsto 500 g hladké mouky 75 g cukru krupice 250 g mléka 4 žloutky
Posedlá rodina: Chlapec chodí po stropě a jeho sestra se vznáší nad postelí!
enigmaplus.cz
Posedlá rodina: Chlapec chodí po stropě a jeho sestra se vznáší nad postelí!
Když se Američanka Latoya Ammons v roce 2011 přestěhuje se svou rodinou do starého domku v Indianě, začnou se dít podivné věci. Údajně na ně útočí démoni, kterých je v domku víc jak 200! Zpočátku Ammo
Přiletěl mi tehdy na pomoc černý anděl?
skutecnepribehy.cz
Přiletěl mi tehdy na pomoc černý anděl?
Myslela jsem si, že přišla moje poslední hodinka. V tom momentě jsem prosila, ať mi kdokoli pomůže. Najednou jsem uviděla siluetu ženy s černými křídly. Do svých třinácti let jsem byla dívka nepolíbená a bytost naprosto čistá, bez vědomostí, co by po mně, jako ženě, mohl muž požadovat. Byla jsem poloviční sirotek, otec mi zemřel, když mi bylo