Domů     Nechutenství není žádná výhra
Nechutenství není žádná výhra
23.5.2023

Aspoň zhubnu, napadne vás, když ve vás pohled na jídlo nevyvolá ani hlad, ani chuť. Pokud to ale pokračuje už několikátý den, není důvod k radosti, ale spíš ke starostem.

Lidské tělo je cosi jako komplikovaný biologický stroj, v němž neustále probíhá nespočetně nejrůznější pochodů. Ty samozřejmě spotřebovávají energii. Pravidelné volání po jejím doplnění několikrát denně je tedy normální a naprosto nezbytné.

Riziko pro zdraví

Naše tělo si k tomu, aby nás přimělo jíst, vytvořilo rafinovaný kontrolní a řídicí systém, do něhož zapojilo některé hormony a látky přenášející signály mezi nervy. Informace, které se tak nashromáždí, vyhodnocuje středisko v části mozku zvané hypotalamus.

Odtud pak vycházejí příkazy vyvolat hlad, když povážlivě klesne hladina cukru v krvi nebo se začne vyčerpávat zásobní energie. Pak musíme jíst, abychom zásoby doplnili. Tělo ale nepracuje jen s pouhým mechanismem hladu.

Ještě účinnější je vyvolání chuti prostřednictvím smyslů. K tomu stačí pohled na talíř s čerstvě usmaženým řízkem nebo závan jeho vůně. V tu chvíli mozek vyvolá touhu po stejném jídle.

Tyto mechanismy jsou záměrně tak mocné, aby nás uchránily před hladověním a ztrátou sil. Nechutenství tělo nepřipouští, je pro něj příliš nebezpečné. Pokud už ke ztrátě zájmu o jídlo dojde, je to vždy následek určité poruchy, která někde v těle vznikla.

Spouštět ji mohou vedlejší účinky některých léků, psychické potíže i některá fyzická onemocnění.

Může to být psychika

Za náhlým nechutenstvím se nejčastěji skrývá psychické přetížení. Řadu závažných životních situací nebo bolestných ztrát doprovází delší období zvýšené tvorby stresových hormonů, které se postarají o to, abyste na jídlo neměli ani pomyšlení.

Naštěstí bývá takový stav jen dočasný a postupně se zmírňuje, čímž se vrací i chuť k jídlu. Závažnější bývá nechutenství při duševních poruchách:

– Deprese dokáže fyzicky ochromit. K nevýkonnosti a malátnosti se často přidává i zpomalené trávení a nezájem o jídlo. Tělu tím více chybí energie a únava narůstá.

Proto se nechutenství může někdy paradoxně obrátit v náruživé upřednostňování jídel hodně sladkých nebo hodně tučných.

– Demence představuje rovněž závažný problém, ale z jiného důvodu. Úbytek duševních schopností může vést k rychlému tělesnému chátrání, pokud nemá dementní člověk dobrou péči.

Ta má zajistit, aby pravidelně a kvalitně jedl, což už sám není schopen uhlídat. U lidí v počátečním stadiu demence je odmítání jídla mnohdy jen projevem vzdoru, i to je třeba řešit, aby nedošlo k rychlému zhoršování kondice.

Pozor na léky

Ztráta chuti k jídlu se může objevit jako nežádoucí následek při užívání silných léků proti bolesti. Často jde o rakovinu a v takových případech nechutenství často vyvolává i samotné vážné onemocnění či léčba chemoterapií a ozařováním.

Nevolnosti a nezájem o jídlo ovšem mohou způsobit i léky na méně závažná nemocnění, pokud jich nemocný užívá vícero a denní porce pilulek je bohatá. Problém to bývá zejména u starších lidí, kteří se léčí s vícerými neduhy.

S kombinací účinků medikamentů si pak nemusí být jisti ani farmaceutičtí odborníci. V takovém případě se vyplatí probrat seznam léků s ošetřujícím lékařem, zda by nebylo možné některé přípravky vypustit.

Signál nemoci

Asi si vzpomínáte, jak lehce člověk přijde o chuť k jídlu, kdy onemocní běžnou virózou. Tělo je vytížené bojem s infekcí a zaplavené toxiny produkovanými původcem nemoci, což stačí, aby ztratilo na pár dnů zájem o jídlo. Návrat hladu pak signalizuje uzdravování.

Jiným častým případem, kdy dochází k nechutenství, jsou onemocnění žaludku, slinivky nebo žlučníku, i tam je příčina zjevná. Někdy se ovšem nechutenství objeví zdánlivě bez jakýchkoli dalších obtíží.

Choroby, které ztráta chuti k jídlu doprovází, se teprve rozvíjejí a mohou být vážnějšího rázu. Absence hladu je v takových případech signálem, kterému bychom měli věnovat pozornost. Před čím nás může zvláště varovat?

* Srdeční selhávání

Jde o jedno z nejčastějších srdečních onemocnění. Výkonnost srdce je slabá, takže nestačí zajistit dostatečné kolování krve. To se pak projeví nejen špatnou kondicí a únavou, ale také pokašláváním a dušností nebo otoky nohou.

Příznaky mohou být zprvu nenápadné a jen postupně se zvýrazňují. Jedním z nich je i nechutenství, neboť trávení je pro tělo náročné a vyžaduje zvýšené prokrvení cév kolem žaludku. To znamená další zátěž pro srdce.

Proto bychom dlouhodobé únavě spojené s nechutenstvím měli vždy věnovat pozornost, neboť může hlásit toto nebezpečné onemocnění.

* Porucha štítné žlázy

Potíže štítné žlázy i nadřazeného centra v mozku (hypofýzy), které ji řídí, vždy zasahuje do hospodaření s energií v těle a k hospodaření s energií samozřejmě patří i její přísun stravou.

Podobně jako u slabosti srdce doprovází i při poruše štítné žlázy nechutenství také setrvalá únava. Nápadný naopak může být sklon k narůstání tělesné hmotnosti i při malém příjmu stravy.

Neřešené potíže štítné žlázy se mohou projevit řadou různorodých zdravotních problémů, protože tyto hormony mají široký dopad na celý organismus.

Zhoršuje se paměť, duševní výkonnost i nálada, což může dospět až k depresi, zvyšuje se hladina cholesterolu v krvi, stoupá krevní tlak, trávení komplikuje zácpa, sluch neslouží tak dobře jako dřív, kůže hrubne, vlasy řídnou.

* Onemocnění ledvin

Ledviny jsou životně důležitá čistička krve. Když onemocní a jejich fungování začne ochabovat, pocítíme to zprvu nevolností, únavou a nechutí k jídlu. Je to tím, že v krvi koluje zvýšené množství škodlivin, které ledviny nezvládly odfiltrovat.

Proto se cítíme doslova „otráveni“, mozek tak reaguje na zvýšenou koncentraci škodlivin. Selhání ledvin může být akutní, ale záludnější je chronická varianta, kdy se zdánlivě nic zvláštního v těle neděje, jen vám není úplně dobře a nemáte na nic chuť.

Tento stav může trvat i několik let a je zákeřný v tom, že postupně vede k nevratnému poškození ledvin. Časem se k malátnosti a nechutenství přidávají podobně nenápadné potíže jako svědění kůže, bolesti hlavy nebo otoky.

* Jaterní potíže

Při potížích jater doprovází nechutenství také rychlý úbytek na váze. Typická je také neschopnost sníst víc než pár soust, protože, lidově řečeno, rostou na jazyku.

Příčinou je omezená schopnost jater podílet se na zpracování stravy a odbourávání škodlivin, což je jejich úkol. Tímto způsobem se brání dalšímu přísunu jídla, tedy nové zátěže.

Vlastní porucha může být závažná, mohou se tak projevovat rostoucí nádorová ložiska i změny jater při ztukovatění nebo cirhóze.

* Autoimunitní onemocnění

Pod tímto názvem je shrnuto mnoho běžných neduhů, které vyvolává útok imunitního systému na vlastní tkáně těla. Pro představu, mezi nejčastější patří zánětlivá revmatologická onemocnění. V krvi pak kolují zánětlivé sloučeniny, které snižují chuť k jídlu.

Jak podpořit chuť k jídlu?

Co se dá ještě udělat, když je řešení příčiny nechutenství složité nebo dlouhodobé? Vcelku spolehlivě pomáhají léčivé byliny a čerstvé koření, které podporují vylučování trávicích šťáv. Tou nejběžnější a nechutnější je máta, ale vybrat si lze z mnoha dalších:

– Zeměžluč okolíkatá vyniká ostře hořkou chutí, takže je nutné užívat ji v čajových směsích na podporu trávení. Je ale velice účinná, obsahuje látky, které zvyšují chuť k jídlu, současně mírní pocit plnosti v žaludku.

– Pelyněk pravý má velmi podobné vlastnosti jako zeměžluč a rovněž se smí pouze přidávat v malých dávkách do čajových směsí. Hořčiny v pelyňku ale okamžitě aktivují trávení, zvyšují produkci slin i žaludeční šťávy.

– Hořec žlutý se pro svou schopnost podpořit trávení tradičně přidává do žaludečních kapek a likérů. Při polknutí okamžitě stimuluje tvorbu slin, žaludečních šťáv i žluči. To vede k rychlému pocitu hladu. Po najedení zlepšuje také trávení.

– Řebříček obecný má mírnější, přesto spolehlivý účinek, pokud potřebujete vyvolat hlad a chuť k jídlu. Napomáhá trávení a zvyšuje tvorbu žluči.

– Čerstvý zázvor je vhodnou alternativou bylin, pokud vám vadí jejich intenzivně hořká chuť. Podobně jako hořčiny v bylinách stimuluje tvorbu slin, žaludečních šťáv i žluči.

Šálek čaje z čerstvě nakrájeného zázvoru vypijte zhruba půl hodiny před plánovaným jídlem.

Foto: Shutterstock

Další článek
reklama
Související články
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
3.4.2024
Mozek je přirozeně hravý a nejvíce ho ubíjí rutina. Tedy když jeden den probíhá jako druhý a žádné nové výzvy nepřicházejí. Čelit tomu přitom můžete i maličkostmi. Prostě udělejte něco jinak nebo zkuste nacvičit novou dovednost. Začněte cvičit svou méně šikovnou ruku. Jste praváci? Pak si zkuste vyčistit zuby nebo se učesat levou rukou. U leváků samozřejmě naopak pravou. To je ale jen jedna z řa
2.4.2024
Probiotika v našem povědomí zakotvila jako přírodní prostředek pro zlepšení imunity. Tím skutečně jsou. Mnohem méně se ale ví, že je to jen jedna z jejich mimořádných schopností. Střevo obývá kolem 400 různých typů bakterií a ideální je stav, kdy převažují ty prospěšné, což jsou hlavně laktobacily a bifidobakterie. Ty svým metabolismem vytvářejí prostředí, které nesvědčí škodlivým bakteriím, a
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn