Domů     Nechutenství není žádná výhra
Nechutenství není žádná výhra
23.5.2023

Aspoň zhubnu, napadne vás, když ve vás pohled na jídlo nevyvolá ani hlad, ani chuť. Pokud to ale pokračuje už několikátý den, není důvod k radosti, ale spíš ke starostem.

Lidské tělo je cosi jako komplikovaný biologický stroj, v němž neustále probíhá nespočetně nejrůznější pochodů. Ty samozřejmě spotřebovávají energii. Pravidelné volání po jejím doplnění několikrát denně je tedy normální a naprosto nezbytné.

Riziko pro zdraví

Naše tělo si k tomu, aby nás přimělo jíst, vytvořilo rafinovaný kontrolní a řídicí systém, do něhož zapojilo některé hormony a látky přenášející signály mezi nervy. Informace, které se tak nashromáždí, vyhodnocuje středisko v části mozku zvané hypotalamus.

Odtud pak vycházejí příkazy vyvolat hlad, když povážlivě klesne hladina cukru v krvi nebo se začne vyčerpávat zásobní energie. Pak musíme jíst, abychom zásoby doplnili. Tělo ale nepracuje jen s pouhým mechanismem hladu.

Ještě účinnější je vyvolání chuti prostřednictvím smyslů. K tomu stačí pohled na talíř s čerstvě usmaženým řízkem nebo závan jeho vůně. V tu chvíli mozek vyvolá touhu po stejném jídle.

Tyto mechanismy jsou záměrně tak mocné, aby nás uchránily před hladověním a ztrátou sil. Nechutenství tělo nepřipouští, je pro něj příliš nebezpečné. Pokud už ke ztrátě zájmu o jídlo dojde, je to vždy následek určité poruchy, která někde v těle vznikla.

Spouštět ji mohou vedlejší účinky některých léků, psychické potíže i některá fyzická onemocnění.

Může to být psychika

Za náhlým nechutenstvím se nejčastěji skrývá psychické přetížení. Řadu závažných životních situací nebo bolestných ztrát doprovází delší období zvýšené tvorby stresových hormonů, které se postarají o to, abyste na jídlo neměli ani pomyšlení.

Naštěstí bývá takový stav jen dočasný a postupně se zmírňuje, čímž se vrací i chuť k jídlu. Závažnější bývá nechutenství při duševních poruchách:

– Deprese dokáže fyzicky ochromit. K nevýkonnosti a malátnosti se často přidává i zpomalené trávení a nezájem o jídlo. Tělu tím více chybí energie a únava narůstá.

Proto se nechutenství může někdy paradoxně obrátit v náruživé upřednostňování jídel hodně sladkých nebo hodně tučných.

– Demence představuje rovněž závažný problém, ale z jiného důvodu. Úbytek duševních schopností může vést k rychlému tělesnému chátrání, pokud nemá dementní člověk dobrou péči.

Ta má zajistit, aby pravidelně a kvalitně jedl, což už sám není schopen uhlídat. U lidí v počátečním stadiu demence je odmítání jídla mnohdy jen projevem vzdoru, i to je třeba řešit, aby nedošlo k rychlému zhoršování kondice.

Pozor na léky

Ztráta chuti k jídlu se může objevit jako nežádoucí následek při užívání silných léků proti bolesti. Často jde o rakovinu a v takových případech nechutenství často vyvolává i samotné vážné onemocnění či léčba chemoterapií a ozařováním.

Nevolnosti a nezájem o jídlo ovšem mohou způsobit i léky na méně závažná nemocnění, pokud jich nemocný užívá vícero a denní porce pilulek je bohatá. Problém to bývá zejména u starších lidí, kteří se léčí s vícerými neduhy.

S kombinací účinků medikamentů si pak nemusí být jisti ani farmaceutičtí odborníci. V takovém případě se vyplatí probrat seznam léků s ošetřujícím lékařem, zda by nebylo možné některé přípravky vypustit.

Signál nemoci

Asi si vzpomínáte, jak lehce člověk přijde o chuť k jídlu, kdy onemocní běžnou virózou. Tělo je vytížené bojem s infekcí a zaplavené toxiny produkovanými původcem nemoci, což stačí, aby ztratilo na pár dnů zájem o jídlo. Návrat hladu pak signalizuje uzdravování.

Jiným častým případem, kdy dochází k nechutenství, jsou onemocnění žaludku, slinivky nebo žlučníku, i tam je příčina zjevná. Někdy se ovšem nechutenství objeví zdánlivě bez jakýchkoli dalších obtíží.

Choroby, které ztráta chuti k jídlu doprovází, se teprve rozvíjejí a mohou být vážnějšího rázu. Absence hladu je v takových případech signálem, kterému bychom měli věnovat pozornost. Před čím nás může zvláště varovat?

* Srdeční selhávání

Jde o jedno z nejčastějších srdečních onemocnění. Výkonnost srdce je slabá, takže nestačí zajistit dostatečné kolování krve. To se pak projeví nejen špatnou kondicí a únavou, ale také pokašláváním a dušností nebo otoky nohou.

Příznaky mohou být zprvu nenápadné a jen postupně se zvýrazňují. Jedním z nich je i nechutenství, neboť trávení je pro tělo náročné a vyžaduje zvýšené prokrvení cév kolem žaludku. To znamená další zátěž pro srdce.

Proto bychom dlouhodobé únavě spojené s nechutenstvím měli vždy věnovat pozornost, neboť může hlásit toto nebezpečné onemocnění.

* Porucha štítné žlázy

Potíže štítné žlázy i nadřazeného centra v mozku (hypofýzy), které ji řídí, vždy zasahuje do hospodaření s energií v těle a k hospodaření s energií samozřejmě patří i její přísun stravou.

Podobně jako u slabosti srdce doprovází i při poruše štítné žlázy nechutenství také setrvalá únava. Nápadný naopak může být sklon k narůstání tělesné hmotnosti i při malém příjmu stravy.

Neřešené potíže štítné žlázy se mohou projevit řadou různorodých zdravotních problémů, protože tyto hormony mají široký dopad na celý organismus.

Zhoršuje se paměť, duševní výkonnost i nálada, což může dospět až k depresi, zvyšuje se hladina cholesterolu v krvi, stoupá krevní tlak, trávení komplikuje zácpa, sluch neslouží tak dobře jako dřív, kůže hrubne, vlasy řídnou.

* Onemocnění ledvin

Ledviny jsou životně důležitá čistička krve. Když onemocní a jejich fungování začne ochabovat, pocítíme to zprvu nevolností, únavou a nechutí k jídlu. Je to tím, že v krvi koluje zvýšené množství škodlivin, které ledviny nezvládly odfiltrovat.

Proto se cítíme doslova „otráveni“, mozek tak reaguje na zvýšenou koncentraci škodlivin. Selhání ledvin může být akutní, ale záludnější je chronická varianta, kdy se zdánlivě nic zvláštního v těle neděje, jen vám není úplně dobře a nemáte na nic chuť.

Tento stav může trvat i několik let a je zákeřný v tom, že postupně vede k nevratnému poškození ledvin. Časem se k malátnosti a nechutenství přidávají podobně nenápadné potíže jako svědění kůže, bolesti hlavy nebo otoky.

* Jaterní potíže

Při potížích jater doprovází nechutenství také rychlý úbytek na váze. Typická je také neschopnost sníst víc než pár soust, protože, lidově řečeno, rostou na jazyku.

Příčinou je omezená schopnost jater podílet se na zpracování stravy a odbourávání škodlivin, což je jejich úkol. Tímto způsobem se brání dalšímu přísunu jídla, tedy nové zátěže.

Vlastní porucha může být závažná, mohou se tak projevovat rostoucí nádorová ložiska i změny jater při ztukovatění nebo cirhóze.

* Autoimunitní onemocnění

Pod tímto názvem je shrnuto mnoho běžných neduhů, které vyvolává útok imunitního systému na vlastní tkáně těla. Pro představu, mezi nejčastější patří zánětlivá revmatologická onemocnění. V krvi pak kolují zánětlivé sloučeniny, které snižují chuť k jídlu.

Jak podpořit chuť k jídlu?

Co se dá ještě udělat, když je řešení příčiny nechutenství složité nebo dlouhodobé? Vcelku spolehlivě pomáhají léčivé byliny a čerstvé koření, které podporují vylučování trávicích šťáv. Tou nejběžnější a nechutnější je máta, ale vybrat si lze z mnoha dalších:

– Zeměžluč okolíkatá vyniká ostře hořkou chutí, takže je nutné užívat ji v čajových směsích na podporu trávení. Je ale velice účinná, obsahuje látky, které zvyšují chuť k jídlu, současně mírní pocit plnosti v žaludku.

– Pelyněk pravý má velmi podobné vlastnosti jako zeměžluč a rovněž se smí pouze přidávat v malých dávkách do čajových směsí. Hořčiny v pelyňku ale okamžitě aktivují trávení, zvyšují produkci slin i žaludeční šťávy.

– Hořec žlutý se pro svou schopnost podpořit trávení tradičně přidává do žaludečních kapek a likérů. Při polknutí okamžitě stimuluje tvorbu slin, žaludečních šťáv i žluči. To vede k rychlému pocitu hladu. Po najedení zlepšuje také trávení.

– Řebříček obecný má mírnější, přesto spolehlivý účinek, pokud potřebujete vyvolat hlad a chuť k jídlu. Napomáhá trávení a zvyšuje tvorbu žluči.

– Čerstvý zázvor je vhodnou alternativou bylin, pokud vám vadí jejich intenzivně hořká chuť. Podobně jako hořčiny v bylinách stimuluje tvorbu slin, žaludečních šťáv i žluči.

Šálek čaje z čerstvě nakrájeného zázvoru vypijte zhruba půl hodiny před plánovaným jídlem.

Foto: Shutterstock

Další článek
reklama
Související články
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
30.5.2023
Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato dokáže pěkně znepříjemnit život. Samo od sebe navíc přestane jen málokdy. Běžně si to sotva uvědomíme, ale během jediné minuty desetkrát, a někdy i častěji mrkneme. Tento drobný automatický pohyb je vysoce důležitý. Udržuje totiž povrch oka vlhký tím, že po něm roztírá tekutinu ze slzných váčků. Jak moc oči tuto vlhkost potřebují, zjistíme ve chvíli, k
28.5.2023
Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát v životě ohnete chodidlo či našlápnete? Asi to nejde, ale jasné je, že naše nohy to nemají lehké. Proto bychom se o ně měli starat. A i když své nohy nezanedbáváte, věnujete jim péči doma nebo chodíte i na pedikúru, přesto se může stát, že zaznamenáte, že něco není v pořádku. Může jít o různé deformace prstů či vbočený palec, ale také zarůstající nehty, prask
21.5.2023
Znají to všichni. Partner každou noc vydává zvuky, jako když řeže dříví. A nemylte se. Nemusí jít vždy o muže. Chrápat může i něžné pohlaví. V každém případě je to pro soužití pořádná potíž. Probdělé noci na náladě nepřidají. Věčné stěhování se do jiného pokoje také není ideální. A tak si často klademe otázku, proč právě ten náš nebo naše chrápe a jestli se s tím dá něco dělat. Příčin může být v
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla