reklama

Nechutenství není žádná výhra

Když řeknete kamarádkám, že poslední dobou nemáte vůbec chuť k jídlu, odpověď bude nejspíš znít: „Jé, to bych taky potřebovala…!“

Jenže závist tu není na místě. Nechutenství není cesta ke štíhlosti, někdy právě naopak, můžete i přibírat. Příčin nechutenství je řada a většina nevěstí nic dobrého. Pokud se nemůžete na jídlo ani podívat a už to trvá víc než pár dní, pak se určitě vydejte k lékaři. Tady malá orientace, jak můžete odhadnout, co se za touto potíží může skrývat.

Co signalizuje nezájem o jídlo

Když si představíte své tělo jako stroj, který čile vydává energii, bude jasné, proč musíte do kotle stále přihazovat. Bažit po jídle je tedy normální. Ovšem jakmile hlad utichne, měli bychom zpozornět. Něco se děje, v těle se rozběhly nějaké nežádoucí procesy. Energii pořád vydáváme, to děláme, dokonce i když spíme, přesto najednou tělo nevolá, abychom jedli a doplňovali energii.

Proč?

Nejčastěji se to stane, když chytneme pořádnou chřipku nebo podobné onemocnění. Pak se na jídlo nemůžeme ani podívat. Je to tím, že tělo věnuje veškeré síly na likvidaci infekce. Na nic dalšího, dokonce ani na trávení, už moc sil nezbývá.

Naštěstí trvá nechutenství při chřipce nebo angíně a podobných infekcích jen pár dní a pak se vše zase vrátí k normálu, což znamená, že vaše tělo funguje správně.

Vyčerpaná imunita

Horší je, když se chuť k jídlu po nemoci nevrátí nebo se sice objeví, ale slabší než dříve. Pak to vypadá, že se organismus s infekcí zcela nevypořádal. V těle se může udržovat další boj proti původcům nemoci, byť jen bublá pod pokličkou. Během nemoci se také mohly aktivovat mikroby, které v těle „spaly“, čili do té doby nezpůsobovaly potíže.

Typickým případem je mononukleóza, ale mohou to být také nenápadná kvasinková a plísňová onemocnění

Zjevným projevem je jen únava a nechutenství, někdy i noční pocení a neschopnost ráno vstát. V takovém případě se vydejte na imunologické vyšetření, než se porucha v těle usadí, čím dříve se začne řešit, tím je větší naděje na uzdravení.

Ven z únavy podomácku

  • Komu se k lékaři nechce nebo to má daleko, může to zkusit s ozdravnou kúrou. Především zaveďte na svůj denní režim opět odpočinek – choďte včas spát, a pokud možno, denně si udělejte procházku do zeleně, byť by to bylo deset minut. Pohyb v přírodě působí na imunitu léčivě.

  • Neměňte jídelníček, pro tělo to znamená stres, jen uberte jídel s převahou sacharidů a naopak přidejte potraviny s větší kvalitou živin. Místo bílého pečiva celozrnné, místo sušenek koláč s mákem (zdroj důležitých tuků a vápníku) a švestkami (železo, vápník, vitaminy B, vláknina) a tak podobně.

  • Vynikající vzpruhou jsou večerní koupele s esenciálními oleji. Pro imunitu a dýchací cesty se používá příjemně vonící olej eukalyptový, na posílení jater, vyčerpaných tvorbou protilátek, jsou výtečné oleje citrusové.

Mohou to být i hormony

Ačkoli je běžně podezříváme z podpory tloustnutí, někdy mohou způsobit i nechutenství. Každý z nás to asi už zažil při velkém psychickém vypětí, že si po celý den na jídlo ani nevzpomněl. Přitom současně tělo spotřebovává obrovské množství energie na zvládnutí krizové situace. Že nemáme chuť na jídlo, je dílem stresových hormonů.

Jakmile se problém vyřeší a jejich hladina v krvi klesne, pak přijde ohromný hlad a energetický propad vyrovnáme. Všechno se vrátí do správných kolejí. Horší ale je, pokud je stres dlouhodobý a řešení v nedohlednu. Stresové hormony nám vezmou tolik energie a současně zatíží imunitu, že se dostaneme do stejného stavu jako po těžké infekci. Náprava je pak dlouhodobá.

Pokud se vám to stalo, pak si nejspíš pamatujete, že ačkoli jste skoro nejedli, tak jste v tu dobu nehubli, možná spíš naopak přibírali.

Tělo začalo šetřit energií jako při dietách.

A další časté příčiny

  • Jaterní a žlučníkové potíže

Obvykle mají svérázný průběh, střídá se „vlčí hlad“ s odporem k jídlu, kdy se na něj nemůžete ani podívat, jako by bylo nepoživatelné.

  • Onemocnění žaludku

Choulostivý žaludek a s tím související potíže si obvykle přineseme s sebou na svět a většinou jsou spojené s citlivější nervovou soustavou. Nechutenství pro žaludeční problémy je proto nutné řešit spíše jemnými prostředky na zklidnění napětí, jako jsou bylinné čaje.

  • Psychické potíže

Spouštěčem může být jak opět stres, tak i vrozené předpoklady psychiky. Nezájem o jídlo doprovází pesimistické a melancholické nálady, stejně jako pravé deprese, které by měl v každém případě řešit lékař kvůli riziku sebevraždy.

  • Léky

Pokud berete nějaký přípravek dlouhodobě, zejména proti bolesti nebo proti zánětům, určitě se podívejte, zda nechutenství nestojí na seznamu nežádoucích vedlejších účinků. Nevěřte, že díky tomu zhubnete, naopak i bez chuti k jídlu váha může stagnovat, nebo dokonce narůstat.

Doporučujeme: Nechutenství může ukazovat vedle těchto běžných příčin i na závažné choroby, takže ho nepodceňujte a rozhodně se nechte vyšetřit, aby se vyloučily rakovinné onemocnění a vysoký krevní tlak. Příčinou může být i hromadění toxických látek v těel, jak z léků, tak ze škodlivin v okolí.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky: ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Le Chaton: Podzimní péče o pleť s leknínem a malinami
iluxus.cz

Le Chaton: Podzimní péče o...

Aby pleť po letním slunění vypadala dobře i...
Plánuje se Soukupem brzy založit rodinu?
nasehvezdy.cz

Plánuje se Soukupem brzy...

Vztah AGÁTY...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Mám dítě, ale ne muže
skutecnepribehy.cz

Mám dítě, ale ne muže

Už jako malá jsem si přála mít...
Pozoruhodný svět vyder
21stoleti.cz

Pozoruhodný svět vyder

Je známo, že polovodní savci jsou velmi...
Whistlerova matka: Skandální obraz spořádané ženy
epochaplus.cz

Whistlerova matka: Skandální...

Kdyby byla modelka Maggie spolehlivá,...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
V mexických pralesích údajně obchází nebezpeční démoni
enigmaplus.cz

V mexických pralesích údajně...

Ve folkloru středního Mexika se vyskytují nebezpečné...
Skládačka jménem Bond: Kdo byl předlohou nejslavnějšího agenta?
epochaplus.cz

Skládačka jménem Bond: Kdo byl...

Tak jako jeho herecký představitel nemá jen jednu...
0 shares