Domů     Nebezpečné plísně jsou všude kolem nás
Nebezpečné plísně jsou všude kolem nás
13.3.2023

Říká se, že jsou s námi od počátku věků. Dodnes s plísněmi bojujeme a stále ohrožují naše zdraví. Jací jsou ti nejúčinnější pomocníci proti nim?

Jsou vysoce odolné a toxické. Víte, jak je odhalíte u sebe doma a co jejich výskyt způsobuje?

Proč vznikají

Plísně potřebují k životu (ostatně jako každý jiný živý organismus na zemi) dostatek potravy a vody. Jinak řečeno, výskyt plísní přímo souvisí se vzdušnou vlhkostí. Přitom například při výstavbě rodinného domu se použije až 10 tisíc litrů vody.

Když je pak dům špatně tepelně izolován nebo má poškozenou střechu či fasádu nebo nekvalitně provedenou montáž oken, problém je na světě.

Teplý vzduch z interiéru narazí na chladnější vnitřní povrch obvodového zdiva a způsobí kondenzaci vodních par na stěnách a oknech. V tu chvíli vzniká živná půda pro bujení plísní. Proto je nutné nadměrnou vlhkost z pokoje dostatečně odvětrávat.

Kdy škodí?

Zatuchlý vzduch je prvním signálem, že se u nás v bytě plísně zabydlují. Přidat se mohou další indicie – pálení očí, orosená okna a mokré stopy na omítce.

Vlhké zdi pak plísním umožní šíření po celém domě, a to jak na tapetách, tak i na dřevě, omítce, ale i na plastech. A naše každodenní činnost – vaření, sprchování, nebo i jen „obyčejné“ dýchání koncentraci vodních par ještě zvyšuje.

V chladném období, kdy stoupá rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou, je riziko ještě vyšší.

Jaké je řešení

Plíseň je druh houby, jejíž tělo se skládá z podhoubí a výtrusnic. Výtrusnice tvoří výtrusy, jež se šíří vzduchem a každý z nás je vdechuje. To, co vidíme, jsou právě výtrusnice.

Podhoubí se skrývá pod povrchem a vytváří rozsáhlou síť, podobně jako u lesních hub. To znamená, že když použijete přípravek proti plísním, odstraníte jen to, co je vidět, tedy plodnice. Ovšem ten problém, který vznik plísní zapříčinil, zůstává.

Zbavit se jich natrvalo dá obrovskou práci a mnohdy nezbývá, než přistoupit k rekonstrukci domu. Nejúčinnější zbraní je tedy prevence. Pomůže hlavně dostatečná síla stěn, správné stavební a montážní postupy, vhodné zdící materiály a dostatečné větrání.

Pohled na okna

I když to vypadá, že namontovat okna zvládne každý schopný kutil či řemeslník, není to pravda. Přitom neodborná práce je doslova časovanou bombou plnou plísní.

Přemýšlíte-li o výměně oken, vybírejte firmu, která vám zajistí kompletní dodávku na klíč a ukáže vám na celý proces certifikát kvality.

A co omítky

Víte, že nejen omítka, ale dokonce i malba může být zdrojem zdravějšího bydlení? Ta správně zvolená umí pracovat s vlhkostí. Zajímejte se o omítky, které mají mikroporézní strukturu. A které umí pracovat se vzdušnou vlhkostí a přizpůsobí se jejímu kolísání.

I kvalitní omítky a interiérové barvy se mohou pyšnit certifikátem nebo ekologickou značkou.

Co je na trhu

Přípravky, které vás zbaví plodnice, působí jen krátkodobě a problém je nutné řešit do hloubky. Vyzkoušet můžete například:

*Chemický dezinfekční prostředek, kterých je na trhu celá řada. Likvidují nejen plísně, ale také bakterie, houby a řasy. Zvolte si ho tehdy, když máte jen několik čtverečních centimetrů plísně v podobě mapy nebo teček černého zbarvení.

* Alternativou je ekologické řešení pomocí mykoparazitické řasovky, která je známá pod názvem chytrá houba (Pythium oligandrum). Sama je houba, ale likviduje houby jiné a v boji proti plísním v domácnosti je velmi účinná.

* Při větším zasažení prostoru bude nejspíš zapotřebí provést chemickou injektáž, mechanickou izolaci, vysoušení vlhkých stěn, izolaci zdiva pomocí sanační omítky nebo speciální elektroosmózu. V takovém případě se obraťte na speciální deratizační firmu.

Druhy plísní

Odborníci odhadují, že na světě existuje asi 250 tisíc druhů plísní. Identifikovali jich „zatím“ 100 tisíc. Prvním ukazatelem, podle kterého lze plísně rozpoznat, je jejich barva. Sice úplně nestačí na určení konkrétního druhu, ale rámcově nám prozradí mnoho:

Černá – tyto plísně jsou nejběžnější a také nejobávanější. Nejčastěji je najdete na vlhkých zdech, ale také na tapetách nebo spárách mezi dlaždicemi. Jsou velmi odolné, daří se jim i při teplotách mezi 6 – 45 stupni Celsia.

Podle druhu může být jejich povrch suchý a práškový nebo slizký a šedý. Jsou to vysoce toxické druhy, mohou vyvolat různá onemocnění, od alergií přes onemocnění ledvin až po závažné infekce.

Bílé – na první pohled nenápadné a hlavně na světlých površích dlouho nerozpoznané, je obtížné je identifikovat. Prozradí je proto až mírně plesnivý zápach nebo přítomnost roztočů a rybenek.

Běžné jsou v rozích místností, ve výklencích, za nábytkem a v suterénu. Dráždí sliznice a mohou vyvolat infekci dutin, nachlazení, kožní onemocnění, bolest v krku, kašel, chronickou bronchitidu nebo bolest kloubů.

Protože tyto problémy často nesprávně připisujeme suchému vzduchu, začneme pokoj zvlhčovat a bílé plísni tím poskytneme lepší podmínky k růstu.

Zelené – se nejčastěji vyskytují na potravinách, ale můžete je vidět i na vlhkých stěnách, ve spárách, nebo pod podlahovou krytinou a za obklady stěn. Mohou být původci alergií, astmatu, bolesti hlavy, ale hlavně plicní infekce.

Červené – ke svému životu potřebují celulózu, proto se objevují na tapetách ve vlhkých místnostech, ale také v obilovinách, v mouce… Způsobují hlavně onemocnění dýchacích cest, jako je astma a další.

Víte, že plísně…

… podle výzkumů přežijí ozáření 200x silnější, než jaké by zabilo člověka?

… pronikly až na mezinárodní vesmírnou stanici ISS?

… milují sladké?

Zdroj a konzultace: Tomáš Sysel (Institut zdravého bydlení)

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Související články
15.5.2025
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh může časem ustoupit, jenže ne každému se taková pa
13.5.2025
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až 15 podle toho, jak ho budete chtít hustý. Z lesklé lícové strany každ
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
17.4.2025
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální sádrové rychloobvazy (mají vysoký nános sádry
15.4.2025
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem 55 mm Navlékneme korálky podle vzo
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
enigmaplus.cz
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
Má pověst postrachu moří. Ale teď by se měl o kořist podělit. Něco takového nehodlá však nikdy připustit! [gallery ids="153766,153767,153768"] „Dobře jste činili, když jste blokovali jiho-karoli
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
nejsemsama.cz
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
V posledních letech je cukrovka neboli diabetes velmi rozšířenou chorobou. Naštěstí existuje mnoho potravin, které dokážou snižovat zvýšenou hladinu cukru v krvi. Cukrovka je porucha metabolismu, při které organismus není schopen využívat cukry a další sacharidy. Vážné zdravotní problémy jsou toho nepříjemným důsledkem. Regulujte cukr stravou Proti cukrovce pomáhá černý bez. Upravit jej lze na mnoho způsobů –
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
Milostné začátky mezi herečkou Nelou Boudovou (57) a moderátorem Janem Tunou (52) byly vášnivé a romantické. Tohle krátké období už ale dávno odnesl čas. Po čtyřech letech se bohužel ukazuje, že nep
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
epochaplus.cz
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
Včely fascinovaly lidi od starověku, kdy byly považovány za posly bohů. Jejich složitá komunikace a nenahraditelná role v přírodě z nich činí zázrak přírody. Jak včely komunikují a co můžeme udělat pro jejich záchranu? Božské včely Ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě, v šamanských kulturách v Africe a Jižní Americe byly včely považovány za posly
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
historyplus.cz
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
Skupinka vojáků vzrušeně diskutuje o novince, kterou jeden z nich zaslechl. Nechtějí věřit vlastním uším. „Víte, kdo se má stát generálním inspektorem armády? Ten básník!“ Když v roce 1887 vychází sbírka básní nazvaná Confiteor, kritika si ji nemůže vynachválit. Kdo je ten autor, který tak dokonale využívá možnosti běžného českého jazyka, a přitom vůbec nepotřebuje berličky patosu,
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
21stoleti.cz
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
Byl to záblesk zeleného světla, který nad rudými horami Marsu rozzářil nebe a s ním i oči vědců. Poprvé v historii se totiž podařilo spatřit viditelnou polární záři na rudé planetě. Nečekaný výsledek
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
To je přece úplně normální
skutecnepribehy.cz
To je přece úplně normální
Někdy mi přijde, že jsme se narodili s úkolem stát se rodiči svých rodičů. Vždyť život je takový smutný, nevyhnutelný cyklus. Když jsem byla mladší, nikdy jsem si neuměla představit, že se jednou budeme muset postarat o rodiče, kteří nám celý život dávali vše. Teď se situace obrátila a je na nás, postarat se o ně. Spolehlivá rodina Moje sestra
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století