Domů     Tipy, jak nejlépe zvládnout návštěvu příbuzných
Tipy, jak nejlépe zvládnout návštěvu příbuzných
1.10.2021

Jak to udělat, aby se ze zdvořilostní návštěvy, která má za úkol oprášit rodinné vztahy, nestala noční můra a nerozjelo se další kolo nekonečné řady rodinných sporů?

První krok k tomu, aby se to nestalo, je záměrně zapomenout, jak to probíhalo posledně. Nebo ještě lépe: Udělejte závažné vnitřní rozhodnutí, že se k žádným dohadům a konfliktním tématům z minulosti nebudete vracet, ani když téma někdo nadhodí.

Asi si umíte představit, k čemu by to vedlo, ale proto tam nejedete. Takže vypněte uši a z paměti vytáhněte veselé historky.

14 fíglů, které zabírají!

Chvalte a zase chvalte

Poklony otvírají srdce a krotí ďáblíka hádavosti. Pochvalte paní domu krásně upravený byt, bábovku i nový účes, vše, co se vám bude opravdu líbit, aby uznání znělo přirozeně. Uvidíte, jak se atmosféra uvolní.

Zabavte děti

Ať už vlastní děti, nebo z rodiny, kam přijedete na návštěvu. Můžete s sebou vzít novou deskovou hru, kterou ještě neznají. Děti se zabaví a tím ubyde jeden z hlavních stresových faktorů na návštěvách – dětský křik a nuda. Dospělí tak navíc získají příležitost nerušeně si popovídat.

Nechlubte se

Potomek na vysoké nebo už absolvent s červeným titulem, postup v práci a vyšší plat, to jsou témata, s nimiž je třeba zacházet opatrně. Lehce vyvolají dojem chlubení a tím vzbudí v naslouchajících podráždění.

Když už o tom musíte mluvit, zmiňte se jen krátce a hned se raději ptejte, jak se daří příbuzným.

Nezáviďte

Závist je opak chlubení, ale působí stejně destruktivně na náladu a vztahy. Takže nezkoumejte moc podrobně, že se příbuzným daří líp než vám, neupozorňujte na to větičkami jako:

„No jo, vy si to můžete dovolit, my bychom na to ani za rok nenašetřili!“ Taková konverzace vede ke kyselým obličejům a nepříjemné atmosféře. Ať tedy u příbuzných uvidíte cokoli, neporovnávejte se.

Zapomeňte na staré historky

Každý si je totiž pamatuje trochu jinak. Proto nevytahujte staré příběhy ani školní fotky. I když může jít o historku v zásadě neškodnou, můžete se pohádat o detaily, které každý v paměti nosí trochu jinak uložené.

Připravte si „pohotovostní“ témata

Čili nějakou odbočku, kterou využijete, když začne hovor směřovat k hádce. Pak je vhodné ho úplně přerušit a skočit mluvčímu do řeči. Nebo navázat stylem: „Něco podobného se stalo kamarádovi.

On…“ A už veďte hovor jinam, přidejte veselý příběh se ztracenou peněženkou (peníze vždycky zabírají, spolehlivě připoutají pozornost).

Problémy nechte na jindy

Pokud přijedete na návštěvu před svátky, nevozte s sebou problémy k řešení. Není to vhodná příležitost. Pokud vám něco leží na srdci, pak až před odjezdem navrhněte nové setkání s tím, že potřebujete něco probrat, co se dnes nehodilo vytahovat.

Hledejte na příbuzných dobré vlastnosti

Můžete to vzít jako hru. Každý člověk má nějaké dobré vlastnosti, jen u příbuzných je přehlížíme. Je to tím, že v nás stále doutnají staré spory, a tak máme potlačenou potřebu jim to za prohřešky spočítat. Zkuste své příbuzné vidět očima cizích lidí.

Vážně to funguje – uvědomíte si třeba, že švagrová se kvůli vám skutečně snažila, aby se s obědem předvedla, a nešetřila na něm.

Co se nezmění, ignorujte

Je váš tchán notorický vzdychal a stěžovač? Má švagr pořád ten nesnesitelný zvyk srkat při pití i polévce? Nemůžete očekávat, že se zažité zlozvyky rázem změní a zmizí.

Budou pokračovat dál, ale to neznamená, že se jimi pokaždé znovu musíte nechat vyprovokovat. Nechte to být, řeknete si, že je to věc vašeho rozhodnutí, jestli na ně budete znovu – a zbytečně – reagovat. Vypněte uši a soustřeďte se na něco jiného.

Pozor, kde to jiskří

Asi víte, na co vaši příbuzní reagují podrážděně. Může jít i o obecně nevinná témata. Například když chováte psy, a vaši příbuzní to považují za mrhání penězi a časem. Pokud pak dostanete otázku:

„Prosím tě, kolik už máš těch psů?“, klidně odpovězte, že pět, ale že by vás teď hlavně zajímalo, jak se peče tenhle úžasný závin.

Nevnucujte pomoc

A to ani v případě, že ji míníte upřímně. Nevozte příbuzným výbavu po vašich dětech, způsobí to rozpaky, a někdy i podráždění. Nerozhlížejte se po jejich kuchyni a neříkejte, že jim můžete pomoci s renovací.

Málokdo si nechá tak neomaleně zasahovat do svých soukromých záležitostí. Pokud tedy budete chtít nabídnout pomoc, pak dobře zvažte jakou a podejte to pouze jako návrh a jen jednou.

Promyšlený dárek

Až budete přemýšlet, jakou pozornost s sebou na návštěvu vzít, zavzpomínejte, o čem byla posledně řeč: Nemluvila sestřenice o tom, že sbírá recepty dezertů? Kupte jí dortovou kuchařku.

Bude mít radost dvojnásobně, protože si uvědomí, že si pamatujete, co vám říkala.

Starým lidem se přizpůsobte

Samozřejmě že to intuitivně děláme nebo chceme dělat, jen nám v určitou chvíli dojde trpělivost. Přitom není třeba dělat nic jiného než tiše sedět, poslouchat a usmívat se.

Uvědomte si, jak moc se tito staří lidé na vaši návštěvu těšili a jak si o ní budou ještě dlouho vyprávět. Neodporujte jim, když říkají něco, co už si správně nepamatují. Netvařte se otráveně, že opakují stále ty samé historky. Jste pro ně velkou radostí, víte to?

I na rozloučení záleží

Ať už návštěva proběhla jakkoli, vždy svým příbuzným řekněte, jak jste rádi, že jste se s nimi konečně mohli vidět a že příště to snad bude zase brzy. Tím dokážete uhasit mnohé doutnající neshody, protože jim dáte pocit, že jsou pro vás důležití.

Po vašem odchodu jim v hlavě bude chvíli znít to poslední, co jste jim řekli – že to bylo milé setkání.

reklama
Související články
20.5.2024
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě se již někdy na něm objevil zelený povlak
14.5.2024
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak střih obkreslete na běžný p
11.5.2024
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k tomu, aby se vytvořila plíseň. Ta je zdrojem nebezpečných mykotoxinů,
8.5.2024
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), 1 pár náušnicových puzet, 1 pár náušnicových zaráže
29.4.2024
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar lžiček je rozmanitý. Stejně tak nešikovné je toto odměřování, když si h
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,