Domů     Tipy, jak nejlépe zvládnout návštěvu příbuzných
Tipy, jak nejlépe zvládnout návštěvu příbuzných
1.10.2021

Jak to udělat, aby se ze zdvořilostní návštěvy, která má za úkol oprášit rodinné vztahy, nestala noční můra a nerozjelo se další kolo nekonečné řady rodinných sporů?

První krok k tomu, aby se to nestalo, je záměrně zapomenout, jak to probíhalo posledně. Nebo ještě lépe: Udělejte závažné vnitřní rozhodnutí, že se k žádným dohadům a konfliktním tématům z minulosti nebudete vracet, ani když téma někdo nadhodí.

Asi si umíte představit, k čemu by to vedlo, ale proto tam nejedete. Takže vypněte uši a z paměti vytáhněte veselé historky.

14 fíglů, které zabírají!

Chvalte a zase chvalte

Poklony otvírají srdce a krotí ďáblíka hádavosti. Pochvalte paní domu krásně upravený byt, bábovku i nový účes, vše, co se vám bude opravdu líbit, aby uznání znělo přirozeně. Uvidíte, jak se atmosféra uvolní.

Zabavte děti

Ať už vlastní děti, nebo z rodiny, kam přijedete na návštěvu. Můžete s sebou vzít novou deskovou hru, kterou ještě neznají. Děti se zabaví a tím ubyde jeden z hlavních stresových faktorů na návštěvách – dětský křik a nuda. Dospělí tak navíc získají příležitost nerušeně si popovídat.

Nechlubte se

Potomek na vysoké nebo už absolvent s červeným titulem, postup v práci a vyšší plat, to jsou témata, s nimiž je třeba zacházet opatrně. Lehce vyvolají dojem chlubení a tím vzbudí v naslouchajících podráždění.

Když už o tom musíte mluvit, zmiňte se jen krátce a hned se raději ptejte, jak se daří příbuzným.

Nezáviďte

Závist je opak chlubení, ale působí stejně destruktivně na náladu a vztahy. Takže nezkoumejte moc podrobně, že se příbuzným daří líp než vám, neupozorňujte na to větičkami jako:

„No jo, vy si to můžete dovolit, my bychom na to ani za rok nenašetřili!“ Taková konverzace vede ke kyselým obličejům a nepříjemné atmosféře. Ať tedy u příbuzných uvidíte cokoli, neporovnávejte se.

Zapomeňte na staré historky

Každý si je totiž pamatuje trochu jinak. Proto nevytahujte staré příběhy ani školní fotky. I když může jít o historku v zásadě neškodnou, můžete se pohádat o detaily, které každý v paměti nosí trochu jinak uložené.

Připravte si „pohotovostní“ témata

Čili nějakou odbočku, kterou využijete, když začne hovor směřovat k hádce. Pak je vhodné ho úplně přerušit a skočit mluvčímu do řeči. Nebo navázat stylem: „Něco podobného se stalo kamarádovi.

On…“ A už veďte hovor jinam, přidejte veselý příběh se ztracenou peněženkou (peníze vždycky zabírají, spolehlivě připoutají pozornost).

Problémy nechte na jindy

Pokud přijedete na návštěvu před svátky, nevozte s sebou problémy k řešení. Není to vhodná příležitost. Pokud vám něco leží na srdci, pak až před odjezdem navrhněte nové setkání s tím, že potřebujete něco probrat, co se dnes nehodilo vytahovat.

Hledejte na příbuzných dobré vlastnosti

Můžete to vzít jako hru. Každý člověk má nějaké dobré vlastnosti, jen u příbuzných je přehlížíme. Je to tím, že v nás stále doutnají staré spory, a tak máme potlačenou potřebu jim to za prohřešky spočítat. Zkuste své příbuzné vidět očima cizích lidí.

Vážně to funguje – uvědomíte si třeba, že švagrová se kvůli vám skutečně snažila, aby se s obědem předvedla, a nešetřila na něm.

Co se nezmění, ignorujte

Je váš tchán notorický vzdychal a stěžovač? Má švagr pořád ten nesnesitelný zvyk srkat při pití i polévce? Nemůžete očekávat, že se zažité zlozvyky rázem změní a zmizí.

Budou pokračovat dál, ale to neznamená, že se jimi pokaždé znovu musíte nechat vyprovokovat. Nechte to být, řeknete si, že je to věc vašeho rozhodnutí, jestli na ně budete znovu – a zbytečně – reagovat. Vypněte uši a soustřeďte se na něco jiného.

Pozor, kde to jiskří

Asi víte, na co vaši příbuzní reagují podrážděně. Může jít i o obecně nevinná témata. Například když chováte psy, a vaši příbuzní to považují za mrhání penězi a časem. Pokud pak dostanete otázku:

„Prosím tě, kolik už máš těch psů?“, klidně odpovězte, že pět, ale že by vás teď hlavně zajímalo, jak se peče tenhle úžasný závin.

Nevnucujte pomoc

A to ani v případě, že ji míníte upřímně. Nevozte příbuzným výbavu po vašich dětech, způsobí to rozpaky, a někdy i podráždění. Nerozhlížejte se po jejich kuchyni a neříkejte, že jim můžete pomoci s renovací.

Málokdo si nechá tak neomaleně zasahovat do svých soukromých záležitostí. Pokud tedy budete chtít nabídnout pomoc, pak dobře zvažte jakou a podejte to pouze jako návrh a jen jednou.

Promyšlený dárek

Až budete přemýšlet, jakou pozornost s sebou na návštěvu vzít, zavzpomínejte, o čem byla posledně řeč: Nemluvila sestřenice o tom, že sbírá recepty dezertů? Kupte jí dortovou kuchařku.

Bude mít radost dvojnásobně, protože si uvědomí, že si pamatujete, co vám říkala.

Starým lidem se přizpůsobte

Samozřejmě že to intuitivně děláme nebo chceme dělat, jen nám v určitou chvíli dojde trpělivost. Přitom není třeba dělat nic jiného než tiše sedět, poslouchat a usmívat se.

Uvědomte si, jak moc se tito staří lidé na vaši návštěvu těšili a jak si o ní budou ještě dlouho vyprávět. Neodporujte jim, když říkají něco, co už si správně nepamatují. Netvařte se otráveně, že opakují stále ty samé historky. Jste pro ně velkou radostí, víte to?

I na rozloučení záleží

Ať už návštěva proběhla jakkoli, vždy svým příbuzným řekněte, jak jste rádi, že jste se s nimi konečně mohli vidět a že příště to snad bude zase brzy. Tím dokážete uhasit mnohé doutnající neshody, protože jim dáte pocit, že jsou pro vás důležití.

Po vašem odchodu jim v hlavě bude chvíli znít to poslední, co jste jim řekli – že to bylo milé setkání.

reklama
Související články
28.9.2023
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou vyvolat nevolnost a bolest hlavy. Pokud je ovšem usušíte, uvaříte nebo
18.9.2023
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v knize ze str. 16 – 17 a detaily postupu na následující dvo
9.9.2023
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle a jiné drobnosti
1.9.2023
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte sami, o to větší radost vám p
29.8.2023
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale může to být jakýkoliv odolný polyester)
reklama
Šikovné tipy
Pečicí papír je prima pomocník
Jistě ho máte doma i vy a jako spousta jiných hospodyněk ho používáte k pečení, ale umí toho mnohem víc. Papír se dá použít na vyložení jakékoliv nádoby, když nechcete, aby se její obsah přichytil na stěnu a připálil. Například když pečete v troubě povidla, nebo připravujete zeleninu. Právě tak se na papíru dá sušit. […]
Když vás něco štípne
Je to nepříjemné, ale těch pár štípanců tak nějak k létu patří. Prostě jsme více v lese, na lukách i u rybníků a naše odhalená kůže se stává velkým lákadlem pro hmyz. Samotné bodnutí není většinou nijak nebezpečné, někdy ani nevíme, co nás vlastně kouslo. Jindy si to naopak pamatujeme až příliš. Hmyz totiž do ranky vypustí […]
Léto zase jednou skončí: Bylinky si schovejte i na zimu
Jak? Můžete je sušit, mrazit, nakládat… prostě způsobů, jak si trochu té vůně a chuti uchovat na chladné měsíce, je spousta. Sušené Sušení je asi nejznámější způsob uchovávání bylinek. Jen musíte znát pár jednoduchých zásad. Mezi ně patří i to, které bylinky se k sušení hodí, tedy kterým prospěje a získají jím ještě větší vůni. […]
Mop vybírejte podlaze na míru
Když se vydáte na nákup nového mopu, možná vás zaskočí množství typů, které v obchodech vidíte. Tak který vybrat? Existují třásňové, ploché a také rotační s různými mechanismy ždímání. Mechanické i elektrické. My se podíváme na ty první. Ploché – existují v různých šířkách a dají se na ně připevnit různé typy návleků, které lze měnit podle potřeby, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
nasehvezdy.cz
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
Přiznala, že pořád chodí na terapie. Prošla nepříjemnou osobní krizí a zdá, že to ještě neskončilo. „Nevím, kudy kam,“ přiznala okouzlující hvězda seriálu Zlatá labuť, Beáta Kaňoková (34). Z jejíc
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
enigmaplus.cz
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
epochaplus.cz
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!