Drobné kostičky mají oproti obkládačkám s větší plochou zřetelné výhody. Že se bez potíží přizpůsobí nepravidelným a zvlněným plochám a oživí zeď atraktivním akcenty, je jen základ. Umí toho ještě víc.
Praktickou, nebo výjimečnou? To bude asi první otázka, která vás při prohlížení ukázek výrobců napadne. Mozaikovými kameny vytvoříte v kuchyni nebo koupelně úhledný obklad přesně na míru a sladěný s další úpravou místnosti.
Ale můžete chtít i něco víc – grafickou nebo obrazovou mozaiku, která prostor vizuálně ovládne. Výrobci, a to zejména z Itálie a Španělska, se totiž stále více vracejí k prastaré funkci mozaiky jako nástěnného obrazu.
Umožňuje to pokročilá digitální technologie, takže se dekorativní motivy neskládají až na stěně. Dostante je v arších na nosné papírové síti, obvykle o straně 33 cm i s nákresem, podle nějž se obklad velmi rychle sestaví.
V arších na nosné síti se samozřejmě dodává i běžná mozaiká jednobarevná nebo s jednoduššími geometrickými a abstraktními vzory, protože je to praktické a navíc se tak omezuje vznik nerovností při spárování.

Větší, nebo menší?
Mozaiku je nutné vybírat v kamenném obchodě, protože při prohlížení na internetu není tak zjevný rozdíl ve vizuálním působení dílků podle velikosti.
Malé mozaikové kostičky o straně zhruba 2 cm až 4 cm vytvářejí kompaktnější a plastický dojem, čímž podtrhují dojem útulnosti. Tento efekt někdy výrobci ještě zesilují a koupelnová mozaika pak může působit třeba jako rohož nebo strukturovaná textilní tapeta.
U kostek větších rozměrů už začíná hrát roli spíš dekor. I ty se dají použít plošně, ale ještě šikovnější jsou při kombinaci s velkoplošnými obklady, kterým dodají hravost odlehčenost.

Nejen kostičky
Na zdobném efektu se kromě dekoru může podílet i tvar, což zdaleka nejsou jen kostičky. Velice dekorativní a malebná je mozaika z kulatých dílků, často mívá metalickou úpravu, která zvyšuje dojem dokonalosti.
Narazit můžete i na tvary nepravidelné nebo speciální, jako jsou momentálně módní rybí šupiny. Hodí se hlavně do koupelny a ve spojení s kapkami vody nevypadají jako obklad sprchového koutu vůbec špatně.
Hypnotizující dojem vytvářejí šestiúhelníky, takže se obejdou i bez dalšího dekorování. Materiály jako kámen nebo dřevo, které mají ukázat svou syrovou krásu, se často upravují do podoby proužků s nepravidelnou výškou, čímž vzniká plastická struktura.

Materiály matou vzhledem
Povrchová úprava je totiž může změnit k nepoznání. Hliníkové dílky mohou připomínat kámen, keramika může mít naopak metalický vzhled. Pro správný výběr jsou ale důležité vlastnosti skutečného, nikoli zdánlivého materiálu, roli samozřejmě hraje i cena.

Keramika je cenově nejpříznivější a jako tradiční materiál má tu výhodu, že ji seženete v obrovské šíři designů a úprav. Proto se nejlépe hodí, když chcete oživit obklady z velkoplošné keramiky zdobnými prvky s mozaikou.
Při šíři nabídky určitě seženete ladící barvu a vzor, výrobci někdy přímo takové sady nabízejí.

Porcelánová kamenina je specifickým typem keramiky, vynikajícím tvrdostí a odolností, proto se hodí i na podlahu. Vzhledově přitom může být velmi rozmanitá, může úpravou napodobovat tradiční keramiku, ale i dřevo.
Skleněné mozaikové kamínky vynikají zářivostí a odrazem světla. Někdy se proto sklo používá jako kontrast v kombinovaných hutných materiálech, především s kamenem. K dostání je ale i skleněná mozaika v matné a méně nápadné úpravě.
Kovová mozaika má ve skutečnosti keramický základ, který se překrývá kovovou fólií, hliníkovou nebo také měděnou. Tím je určena i omezená barevnost, která bývá v různých tónech stříbřité, tmavě šedé až černé a měděné.
Slabinou je choulostivost vůči poškrábání, na druhou strané má jednoznačně luxusní vzhled.
Dřevo je méně obvyklým, aby velmi robustním materiálem pro mozaiku. Povrch je olejovaný, pro použití ve sprše ošetřený pryskyřicí, která zamezí bobtnání. Dá použít nejen na zeď, ale i na podlahu.
Kámen nabízí vynikající odolnost a přírodní vzhled. V nabídce bývá žula, mramor, břidlice, travertin, ale i říční oblázky.
Speciální efekty si mohou se vzhledem mozaikových dílků zajímavě pohrát. Využívají se hlavně pro luxusní variantry. Povrch může být osazené umělými polodrahokamy nebo mít perleťovou či zlacenou úpravu.

Kam s nimi?
Z praktického hlediska je mozaika zvláště vhodná pro nerovné stěny, nedokonalost dokáže lehce zakrýt. Někdy nemusí jít ani o velké plochy.
Jelikož je papírová nosná síť křehká a dá zalomit na hraně zdi nebo nařezat na míru, lze mozaiku použít i k ochraně zatížených okrajů zdí.
Odlamovat se dají i jednotlivé kostičky, takže hodí pro vytvoření zdobných akcentů na malých plochách kdekoli v bytě, ať už je to okraj vany nebo třeba polička na klíče v předsíni.
Naopak se doporučuje opatrnost s velkými mozaikovými plochami, interiér by mohl působit nepříjemně chaoticky.

V koupelně je praktická
Mozaika má na stejnou plochu mmnohem více spár než klasické obklady. To jí dává speciální odolnost mechanickou i vůči vlhkosti. Pro je velmi vhodná do vlhkého prostředí, tedy především do koupelny.
Položit se dá i na podlahu, protože velké množství spár má rovněž určitý protiskluzový efekt. Navíc některé výrobky, mají úpravu snižující kluzkost, u těch se počítá i s využitím na podlahu sprchového kouta.