Výraz vlastní tváře máme pod kontrolou mnohem méně než svá slova. A tyto němé signály jsou univerzálně platné, takže když se je naučíte číst, bude se vám snáze jednat s lidmi, blízkými i neznámými, v mimice není rozdílu.
Řeč těla, která zahrnuje i mimiku, je sice němá, nikoli však nepodstatná. Naopak, více než 50 % toho, co chceme říct nebo naopak zatajit, dáváme najevo beze slov. Obličej vždy prozradí mnohem více, než zamýšlíte.
Ženy mají pro čtení těchto signálů větší talent než muži, takže mnohé patrně i bez vysvětlování poznáte. Upřímná radost zvedá tváře a vytváří vějířky kolem očí, naopak při hněvu obočí poklesne a oči získají upřený výraz.
Pocit smutku svalstvo obličeje uvolní, takže se obočí maličko zvedne, ale tváře a koutky rtů současně poklesnou. Při znechucení a odporu krčíme nos, při překvapení se maličko uvolní čelisti a pootevřou rty. Další konkrétní signály najdete v následujícím obrazovém přehledu.
Podepřená brada může signalizovat nezájem nebo nedůvěru. Záleží na tom, jaký pohled ji doprovází. Pokud těká po okolí, pak dotyčného vaše řeč nudí.
V případě, že podepřenou bradu jako na tomto snímku doprovází upřený pohled, pak vám váš protějšek zřetelně dává najevo, že ví, že mu neříkáte pravdu.
Provokace a vědomí vlastní převahy: Tvář je natočená do strany, pohled šikmý, dlaň připravená k obraně. Může jít ale jen o hru a flirtování.
Zlomyslné poznámky často pronášíme s tímto výrazem. Oči uhýbají dozadu a jaksi nakřivo jsou i rty. Výraz prozrazuje, že poznámka je nefér a útočná.
Oproti výrazu zlomyslnosti, kterou vlastně schováváme, je výsměch přímý. Pohled je upřený a rty zkřivené.
Pohled vzhůru a stranou naznačuje tápání. Dotyčný se mohl zamotat v tom, co říká, a potřebuje najít vysvětlení. Nemusí to být přímo lež, ale i zapomnětlivost nebo nejistota, jak se svým stanoviskem uspěje u posluchače.
Útočnost: Tvář je v pozici, kdy se kryje natočením do strany, naopak oči se upřeně dívají. Zorničky bývají zúžené, což je známka stresu i agrese.
Pohled svrchu, zde ještě posílený posunem brýlí, je jednoznačným projevem nadřazenosti a despektu. Není však vysloveně útočný. Jde jen o potvrzení si dominantní pozice.
Bariéra vystavená nepřístupným pohledem působí jako štít. Důvodem může být nesouhlas, nevyřčená kritika i snaha nic neprozradit.
Pobavenost s prvkem poťouchlosti: Oči se smějí, ale není to jednoznačně upřímný smích, rty jsou roztažené více k jedné straně. A dlaň na tváři jako by chtěla výsměch zakrýt.
Neupřímný úsměv doprovází chladný pohled, okolí očí zůstává bez pohybu.
Pro skutečný úsměv jako projev radosti a sympatií je typický pohyb svalů v okolí očí. Vytvoří se vějířky a oči se „smějí“. Pohyb rtů přitom může být jen mírný, podstatná je reakce očí.
Agrese se ztrátou sebeovládání: Přimhouřené oči signalizují hrozící útok, pohled vzhůru naznačuje ztrátu pevné půdy pod nohama.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock