Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá.
Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní stavy. Výjimkou není ani zimnice, návaly horka, průjem a mžitky před očima.
Přestože je migréna třetím nejčastějším onemocněním na světě, ti, které postihuje, o ní s lékaři neradi mluví. Většina z nich raději sáhne po léku proti bolesti. Užívání analgetik pomocí samoléčby je ale špatné a není to řešení.
Po čase přestávají účinkovat a navíc jsou pro organismus obrovskou zátěží. Paradoxně může jejich nadužívání dokonce vést k silné bolesti hlavy. Přitom i u nás už mohou migrenici navštívit speciální centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. Tam se o ně postará zkušený neurolog.
Tip Paní domu: Certifikovaných center pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy je u nás v tuto chvíli celkem 19, najdete je v Praze, Pardubicích, Jihlavě, Strakonicích, Zlíně, Mostu, Ostravě, Hradci Králové, Brně, Olomouci a Plzni.
Co to jsou triptany
Významným objevem v 90. letech minulého století, který posunul léčbu migrény hodně kupředu, byla antimigrenika. Především tzv. triptany jsou určené k léčbě akutních záchvatů a významnou roli hrají i v současnosti.
Triptanů je k dispozici celá řada, s nejrůznějšími vlastnostmi. Při léčbě se nejprve sahá po těch užívaných ústně ve formě tablet. Dalšími formami jsou sprej nebo injekce. Lidem po infarktu, s vysokým krevním tlakem a těhotným ženám jsou však zapovězeny.
Biologická léčba
Při nejnovějších výzkumech vědci zjistili, že pro rozvoj migrény je klíčová malá bílkovinová molekula (tzv. neuropeptid CGRP), která určitým způsobem ovlivňuje činnost mozku a těla.
Právě tato specifická molekula se ve vyšším množství uvolňuje v průběhu migrenózního záchvatu. Protilátky proti ní byly nalezeny a na farmaceutickém trhu se objevily první biologické léky, které dokážou situaci pacientů výrazně zlepšit.
A studie potvrzují, že u těžkých pacientů dokáže snížit četnost i intenzitu záchvatů o 50 procent.
Zajímavost: Intenzitu bolesti při typickém záchvatu označily při průzkumu ženy za téměř shodnou jako při porodu (typický záchvat migrény: 7,1 bodu na desetibodové stupnici, porod: 7,3 bodu).
Jenže zatímco po právě rodící ženě by sotva někdo požadoval plnění pracovních úkolů, u nemocných s migrénou jsou někdy zaměstnavatelé méně shovívaví.
Připravila: Dana Pešková, Zdroj: czech-hs.cz
Foto: Shutterstock a archiv MUDr. Jolany Markové (deník migrenika)