Domů     Migréna: Peklo v hlavě
Migréna: Peklo v hlavě
25.1.2022

Že je chronická migréna opravdu nesnesitelně bolestivá může potvrdit každý, kdo se s touto nemocí potýká. A nejhorší na tom je, že víte, že se znovu vrátí…

Opakované záchvaty úporné bolesti jsou ale jen jedním z příznaků, které migrénu doprovázejí. Dalšími pak jsou nevolnost, zvracení, přecitlivělost na světlo či na hluk a také zvýšená citlivost na pachy.

Když se potíže objevují více než 15 dnů v měsíci a jejich délka se prodlužuje, hovoří lékaři již o chronické migréně.

Každá bolest není migrénou

Bolí vás hlava? To ještě nemusí znamenat, že trpíte migrénou. Až deset procent bolestí hlavy je způsobeno jinými vlivy.

Spouštěči mohou být nemoci vnitřních orgánů, například ledvin, jater, srdce nebo cév, ale i potíže s páteří, oční vady, záněty dutin, nemoci mozku… Původ těch ostatních bolestí – k nimž se řadí i migréna – zatím není přesně znám.

Některé mechanismy ale lékaři už vysvětlit umějí. Například když se v hlavě mění průměr tepny a tím i zásobování mozku krví a kyslíkem.

Jak si pomoci

Pokud patříte mezi skupinu lidí, kteří mají k bolestem hlavy dispozici, naučte se zacházet se svým tělem šetrně. Když se vám podaří včas zachytit přicházející záchvat, můžete proti němu podniknout jisté kroky, které ho přinejmenším alespoň zmírní.

Vedle léků pomáhá například meditace, akupunktura, cvičení – zejména jóga, ale také bylinky, zejména řimbaba obecná, známá též jako kopretina řimbaba. Obsahuje látky, které rozšiřují cévy. Připravte si čaj z čerstvých listů. K sehnání je také ve formě kapek.

Jednoduše proti bolesti

Následující tipy mohou také pomoci. Vyzkoušejte je a najděte si způsob, který vám nejvíc vyhovuje:

naučte se autogennímu tréninku a pravidelně ho používejte

někomu pomáhá studená koupel paží, masáž kartáčem zasucha nebo střídavá koupel, to vše podporuje prokrvení

zaměřte se na postel, nešetřete a kupte si takovou, která je zdravotně vyhovující

televizi sledujte z dostatečné vzdálenosti

ke čtení si pořiďte kvalitní osvětlení

Zkuste akupresuru

Pomocí této metody, při níž prsty nebo dlaní tlačíme na určité body na těle, můžete dosáhnout úlevy. Příčiny ale akupresura neodstraní. Jestli jste akupresuru ještě sami nezkoušeli, zjistěte si, jak se správně provádí.

V zásadě tlak prstů nikdy nesmí být tak silný, aby působil bolest. Tlačit prstem na příslušný bod byste měli souvisle, a přitom provádět malé krouživé pohyby ve směru hodinových ručiček. Akupresuru provádějte pravidelně a nespěchejte přitom.

Při migréně si položte dlaň na místo, kde cítíte bolest, a pevným tlakem masírujte. Nepohybujte přitom kůží.

Čtyřmi prsty lehce poklepávejte v místě mezi horním okrajem ucha a vnějším koutkem oka (na obou stranách hlavy). Mějte přitom zavřené oči.

Pak lehce poklepávejte na střední části temene – vždy ve směru bolesti.

Postupně ohmatejte všechna bolavá místa v týlu.

Po dobu maximálně pěti minut masírujte lehkým tlakem a krouživým pohybem bod v „mělkém důlku“ mezi palcem a ukazovákem. Nejprve na té ruce, na které straně cítíte bolest, pak na druhé ruce.

Při pocitu na zvracení masírujte také bod ve středu mezi pupkem a hrudní kostí. Můžete na tomto místě použít k masáži celou dlaň.

Bolest z celkového napětí

U této bolesti se prolíná psychické napětí s fyziologickým napětím svalů. Poznáte to tak, že při vzniku konfliktů nebo při velkém pracovním vytížení máte najednou stažené tělo a vaše svaly jsou napjaté. Tím dochází k jejich nedostatečnému prokrvení.

Rozrušení způsobí špatné držení krční páteře a s ním přijde i bolest hlavy, která svalové napětí ještě zvýší. Jak tomu můžete předejít? Když cítíte, že se toho na vás „valí“ hodně, zvolněte a relaxujte.

Cvičte…

Preventivně můžete zařadit cviky na posílení svalstva krku a šíje. Když už bolest přichází, sáhněte po těch, u kterých se protáhnete a uvolníte. Důležité je cvičit pravidelně, nejméně 10 minut denně.

Vynechte ty cviky, u nichž se hlava napíná dozadu, vyhýbejte se kroužení hlavou a trhavým pohybům. Naučte se alespoň těchto pět cviků:

Uvolnění

Lehněte si na břicho, ruce dejte podél těla, dlaně obraťte vzhůru, nohy vytočte vně. Zavřete oči. Vydržte v této poloze asi 2 minuty. Přitom se uvolněte, dýchejte klidně, prociťte své vlastní tělo.

Protahování

Lehněte si na břicho, čelem se zlehka dotýkejte podložky, ruce vzpažte. Zhluboka dýchejte a přitom střídavě protahujte a povolujte nohy i ruce. Cvičte asi 2 minuty.

Zvedání ramen

V sedu zvedejte ramena – nejdříve levé, pak pravé, to opakujte asi 10x. Pak zvedněte obě najednou a v této pozici vydržte asi 2 sekundy. Pak nechte paže volně klesnout. Celou sestavu opakujte 6x. Hlídejte si při tom dech.

Švihání pažemi

Postavte se rovně a předpažte, dlaně míří k zemi. Ve svižném tempu švihněte pažemi do výše ramen tak, že jedna paže směřuje dopředu a druhá dozadu. Vraťte se do výchozí pozice a švihněte v opačném směru. Opakujte 10x. Hlídejte si při tom dech.

Kroužení rameny

Tento cvik se také provádí ve stoje. Upažte a pak ohněte paže tak, že se špičky prstů dotýkají ramenou. Pak začněte rameny opisovat kruhy. Nejprve 5x levým ramenem dopředu, pak 5x pravým ramenem dopředu.

Následuje 5 kroužků levým ramenem dozadu a 5 kroužků pravým ramenem dozadu. Cvik dokončete pěti kroužky nejprve oběma rameny dopředu a posléze oběma rameny dozadu. Sestavu opakujte 3x se soustředěním na svůj dech.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
16.2.2024
Jóga neznamená jen krkolomné pozice, jichž dosáhnete po letech pilného cvičení. Jóga zná také jednodušší cviky, které pomohou protáhnout tělo a udržet si pružnost. Kočka čili Mardžárí, po našem kočičí hřbet, je cvik, který známe už ze školní tělocvičny. To ale nic nemění na jeho účinnosti, neboť dobře uvolní páteř. V úpravě podle jógy tento cvik začíná v sedu na patách, tzv vadžra ásaně. - S
12.2.2024
Skoro každý se s ní setkal, často v dětství, ale nevyhýbá se ani dospělým. A tak víme, že je hodně nepříjemná. Pálí a svědí stejně, jako když sáhneme do kopřiv. Na kůži se objeví vystupující pupeny, které někdy mohou přicházet ve vodnaté puchýře. Stejně rychle, jak pupeny vznikají, se zase hojí, ale na jejich místě obvykle vznikají nové. Plocha kolem nich je zarudlá a oteklá. Kopřivka se nejčastě
7.2.2024
Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše. Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme. Každá z těchto metod funguje na určitém
6.2.2024
Nikdy snídani nevynechávejte. Je to nejdůležitější jídlo dne. Kvalitní snídaně dodá sílu a energii, dokonale nastartuje váš metabolismus a pomáhá udržet optimální hmotnost. Věděli jste, že snídaně do značné míry rozhodne o tom, jak bude váš den úspěšný? A přesto je mnoho těch, kteří snídani úplně vynechávají. Ať už z nedostatku času, nebo prostě proto, že jíst po ránu nepovažují za důležité. Pr
5.2.2024
S přibývajícími lety nás často trápí různé zdravotní neduhy. Většinou si řekneme, že to už patří k věku. Ale nemusí to být úplně pravda. S některými si lze docela dobře poradit, u jiných můžeme jejich nástup alespoň oddálit. Cukrovka nebolí A právě proto je tak zrádná. Za toto onemocnění ve vyšším věku většinou může nezdravý jídelníček, sedavý způsob života a nadváha. Častou příčinou je i d
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut