Domů     Migréna: Peklo v hlavě
Migréna: Peklo v hlavě
25.1.2022

Že je chronická migréna opravdu nesnesitelně bolestivá může potvrdit každý, kdo se s touto nemocí potýká. A nejhorší na tom je, že víte, že se znovu vrátí…

Opakované záchvaty úporné bolesti jsou ale jen jedním z příznaků, které migrénu doprovázejí. Dalšími pak jsou nevolnost, zvracení, přecitlivělost na světlo či na hluk a také zvýšená citlivost na pachy.

Když se potíže objevují více než 15 dnů v měsíci a jejich délka se prodlužuje, hovoří lékaři již o chronické migréně.

Každá bolest není migrénou

Bolí vás hlava? To ještě nemusí znamenat, že trpíte migrénou. Až deset procent bolestí hlavy je způsobeno jinými vlivy.

Spouštěči mohou být nemoci vnitřních orgánů, například ledvin, jater, srdce nebo cév, ale i potíže s páteří, oční vady, záněty dutin, nemoci mozku… Původ těch ostatních bolestí – k nimž se řadí i migréna – zatím není přesně znám.

Některé mechanismy ale lékaři už vysvětlit umějí. Například když se v hlavě mění průměr tepny a tím i zásobování mozku krví a kyslíkem.

Jak si pomoci

Pokud patříte mezi skupinu lidí, kteří mají k bolestem hlavy dispozici, naučte se zacházet se svým tělem šetrně. Když se vám podaří včas zachytit přicházející záchvat, můžete proti němu podniknout jisté kroky, které ho přinejmenším alespoň zmírní.

Vedle léků pomáhá například meditace, akupunktura, cvičení – zejména jóga, ale také bylinky, zejména řimbaba obecná, známá též jako kopretina řimbaba. Obsahuje látky, které rozšiřují cévy. Připravte si čaj z čerstvých listů. K sehnání je také ve formě kapek.

Jednoduše proti bolesti

Následující tipy mohou také pomoci. Vyzkoušejte je a najděte si způsob, který vám nejvíc vyhovuje:

naučte se autogennímu tréninku a pravidelně ho používejte

někomu pomáhá studená koupel paží, masáž kartáčem zasucha nebo střídavá koupel, to vše podporuje prokrvení

zaměřte se na postel, nešetřete a kupte si takovou, která je zdravotně vyhovující

televizi sledujte z dostatečné vzdálenosti

ke čtení si pořiďte kvalitní osvětlení

Zkuste akupresuru

Pomocí této metody, při níž prsty nebo dlaní tlačíme na určité body na těle, můžete dosáhnout úlevy. Příčiny ale akupresura neodstraní. Jestli jste akupresuru ještě sami nezkoušeli, zjistěte si, jak se správně provádí.

V zásadě tlak prstů nikdy nesmí být tak silný, aby působil bolest. Tlačit prstem na příslušný bod byste měli souvisle, a přitom provádět malé krouživé pohyby ve směru hodinových ručiček. Akupresuru provádějte pravidelně a nespěchejte přitom.

Při migréně si položte dlaň na místo, kde cítíte bolest, a pevným tlakem masírujte. Nepohybujte přitom kůží.

Čtyřmi prsty lehce poklepávejte v místě mezi horním okrajem ucha a vnějším koutkem oka (na obou stranách hlavy). Mějte přitom zavřené oči.

Pak lehce poklepávejte na střední části temene – vždy ve směru bolesti.

Postupně ohmatejte všechna bolavá místa v týlu.

Po dobu maximálně pěti minut masírujte lehkým tlakem a krouživým pohybem bod v „mělkém důlku“ mezi palcem a ukazovákem. Nejprve na té ruce, na které straně cítíte bolest, pak na druhé ruce.

Při pocitu na zvracení masírujte také bod ve středu mezi pupkem a hrudní kostí. Můžete na tomto místě použít k masáži celou dlaň.

Bolest z celkového napětí

U této bolesti se prolíná psychické napětí s fyziologickým napětím svalů. Poznáte to tak, že při vzniku konfliktů nebo při velkém pracovním vytížení máte najednou stažené tělo a vaše svaly jsou napjaté. Tím dochází k jejich nedostatečnému prokrvení.

Rozrušení způsobí špatné držení krční páteře a s ním přijde i bolest hlavy, která svalové napětí ještě zvýší. Jak tomu můžete předejít? Když cítíte, že se toho na vás „valí“ hodně, zvolněte a relaxujte.

Cvičte…

Preventivně můžete zařadit cviky na posílení svalstva krku a šíje. Když už bolest přichází, sáhněte po těch, u kterých se protáhnete a uvolníte. Důležité je cvičit pravidelně, nejméně 10 minut denně.

Vynechte ty cviky, u nichž se hlava napíná dozadu, vyhýbejte se kroužení hlavou a trhavým pohybům. Naučte se alespoň těchto pět cviků:

Uvolnění

Lehněte si na břicho, ruce dejte podél těla, dlaně obraťte vzhůru, nohy vytočte vně. Zavřete oči. Vydržte v této poloze asi 2 minuty. Přitom se uvolněte, dýchejte klidně, prociťte své vlastní tělo.

Protahování

Lehněte si na břicho, čelem se zlehka dotýkejte podložky, ruce vzpažte. Zhluboka dýchejte a přitom střídavě protahujte a povolujte nohy i ruce. Cvičte asi 2 minuty.

Zvedání ramen

V sedu zvedejte ramena – nejdříve levé, pak pravé, to opakujte asi 10x. Pak zvedněte obě najednou a v této pozici vydržte asi 2 sekundy. Pak nechte paže volně klesnout. Celou sestavu opakujte 6x. Hlídejte si při tom dech.

Švihání pažemi

Postavte se rovně a předpažte, dlaně míří k zemi. Ve svižném tempu švihněte pažemi do výše ramen tak, že jedna paže směřuje dopředu a druhá dozadu. Vraťte se do výchozí pozice a švihněte v opačném směru. Opakujte 10x. Hlídejte si při tom dech.

Kroužení rameny

Tento cvik se také provádí ve stoje. Upažte a pak ohněte paže tak, že se špičky prstů dotýkají ramenou. Pak začněte rameny opisovat kruhy. Nejprve 5x levým ramenem dopředu, pak 5x pravým ramenem dopředu.

Následuje 5 kroužků levým ramenem dozadu a 5 kroužků pravým ramenem dozadu. Cvik dokončete pěti kroužky nejprve oběma rameny dopředu a posléze oběma rameny dozadu. Sestavu opakujte 3x se soustředěním na svůj dech.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
nasehvezdy.cz
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
Splnila si dívčí sen. ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) se stala princeznou. Je ovšem otázka, za jakou cenu. Nahlas se hovoří o jejím konci v Ulici, protože dala přednost konkurenci. Většinou hraje zhrzené utrápe
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo