Domů     Migréna: Peklo v hlavě
Migréna: Peklo v hlavě
25.1.2022

Že je chronická migréna opravdu nesnesitelně bolestivá může potvrdit každý, kdo se s touto nemocí potýká. A nejhorší na tom je, že víte, že se znovu vrátí…

Opakované záchvaty úporné bolesti jsou ale jen jedním z příznaků, které migrénu doprovázejí. Dalšími pak jsou nevolnost, zvracení, přecitlivělost na světlo či na hluk a také zvýšená citlivost na pachy.

Když se potíže objevují více než 15 dnů v měsíci a jejich délka se prodlužuje, hovoří lékaři již o chronické migréně.

Každá bolest není migrénou

Bolí vás hlava? To ještě nemusí znamenat, že trpíte migrénou. Až deset procent bolestí hlavy je způsobeno jinými vlivy.

Spouštěči mohou být nemoci vnitřních orgánů, například ledvin, jater, srdce nebo cév, ale i potíže s páteří, oční vady, záněty dutin, nemoci mozku… Původ těch ostatních bolestí – k nimž se řadí i migréna – zatím není přesně znám.

Některé mechanismy ale lékaři už vysvětlit umějí. Například když se v hlavě mění průměr tepny a tím i zásobování mozku krví a kyslíkem.

Jak si pomoci

Pokud patříte mezi skupinu lidí, kteří mají k bolestem hlavy dispozici, naučte se zacházet se svým tělem šetrně. Když se vám podaří včas zachytit přicházející záchvat, můžete proti němu podniknout jisté kroky, které ho přinejmenším alespoň zmírní.

Vedle léků pomáhá například meditace, akupunktura, cvičení – zejména jóga, ale také bylinky, zejména řimbaba obecná, známá též jako kopretina řimbaba. Obsahuje látky, které rozšiřují cévy. Připravte si čaj z čerstvých listů. K sehnání je také ve formě kapek.

Jednoduše proti bolesti

Následující tipy mohou také pomoci. Vyzkoušejte je a najděte si způsob, který vám nejvíc vyhovuje:

naučte se autogennímu tréninku a pravidelně ho používejte

někomu pomáhá studená koupel paží, masáž kartáčem zasucha nebo střídavá koupel, to vše podporuje prokrvení

zaměřte se na postel, nešetřete a kupte si takovou, která je zdravotně vyhovující

televizi sledujte z dostatečné vzdálenosti

ke čtení si pořiďte kvalitní osvětlení

Zkuste akupresuru

Pomocí této metody, při níž prsty nebo dlaní tlačíme na určité body na těle, můžete dosáhnout úlevy. Příčiny ale akupresura neodstraní. Jestli jste akupresuru ještě sami nezkoušeli, zjistěte si, jak se správně provádí.

V zásadě tlak prstů nikdy nesmí být tak silný, aby působil bolest. Tlačit prstem na příslušný bod byste měli souvisle, a přitom provádět malé krouživé pohyby ve směru hodinových ručiček. Akupresuru provádějte pravidelně a nespěchejte přitom.

Při migréně si položte dlaň na místo, kde cítíte bolest, a pevným tlakem masírujte. Nepohybujte přitom kůží.

Čtyřmi prsty lehce poklepávejte v místě mezi horním okrajem ucha a vnějším koutkem oka (na obou stranách hlavy). Mějte přitom zavřené oči.

Pak lehce poklepávejte na střední části temene – vždy ve směru bolesti.

Postupně ohmatejte všechna bolavá místa v týlu.

Po dobu maximálně pěti minut masírujte lehkým tlakem a krouživým pohybem bod v „mělkém důlku“ mezi palcem a ukazovákem. Nejprve na té ruce, na které straně cítíte bolest, pak na druhé ruce.

Při pocitu na zvracení masírujte také bod ve středu mezi pupkem a hrudní kostí. Můžete na tomto místě použít k masáži celou dlaň.

Bolest z celkového napětí

U této bolesti se prolíná psychické napětí s fyziologickým napětím svalů. Poznáte to tak, že při vzniku konfliktů nebo při velkém pracovním vytížení máte najednou stažené tělo a vaše svaly jsou napjaté. Tím dochází k jejich nedostatečnému prokrvení.

Rozrušení způsobí špatné držení krční páteře a s ním přijde i bolest hlavy, která svalové napětí ještě zvýší. Jak tomu můžete předejít? Když cítíte, že se toho na vás „valí“ hodně, zvolněte a relaxujte.

Cvičte…

Preventivně můžete zařadit cviky na posílení svalstva krku a šíje. Když už bolest přichází, sáhněte po těch, u kterých se protáhnete a uvolníte. Důležité je cvičit pravidelně, nejméně 10 minut denně.

Vynechte ty cviky, u nichž se hlava napíná dozadu, vyhýbejte se kroužení hlavou a trhavým pohybům. Naučte se alespoň těchto pět cviků:

Uvolnění

Lehněte si na břicho, ruce dejte podél těla, dlaně obraťte vzhůru, nohy vytočte vně. Zavřete oči. Vydržte v této poloze asi 2 minuty. Přitom se uvolněte, dýchejte klidně, prociťte své vlastní tělo.

Protahování

Lehněte si na břicho, čelem se zlehka dotýkejte podložky, ruce vzpažte. Zhluboka dýchejte a přitom střídavě protahujte a povolujte nohy i ruce. Cvičte asi 2 minuty.

Zvedání ramen

V sedu zvedejte ramena – nejdříve levé, pak pravé, to opakujte asi 10x. Pak zvedněte obě najednou a v této pozici vydržte asi 2 sekundy. Pak nechte paže volně klesnout. Celou sestavu opakujte 6x. Hlídejte si při tom dech.

Švihání pažemi

Postavte se rovně a předpažte, dlaně míří k zemi. Ve svižném tempu švihněte pažemi do výše ramen tak, že jedna paže směřuje dopředu a druhá dozadu. Vraťte se do výchozí pozice a švihněte v opačném směru. Opakujte 10x. Hlídejte si při tom dech.

Kroužení rameny

Tento cvik se také provádí ve stoje. Upažte a pak ohněte paže tak, že se špičky prstů dotýkají ramenou. Pak začněte rameny opisovat kruhy. Nejprve 5x levým ramenem dopředu, pak 5x pravým ramenem dopředu.

Následuje 5 kroužků levým ramenem dozadu a 5 kroužků pravým ramenem dozadu. Cvik dokončete pěti kroužky nejprve oběma rameny dopředu a posléze oběma rameny dozadu. Sestavu opakujte 3x se soustředěním na svůj dech.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
iluxus.cz
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
Rezidence Arden Road, nejnovější počin holešovického studia archicraft, přináší unikátní pohled do světa prominentního bydlení. Projekt zasazený do vyhlášené rezidenční čtvrti Pasadena představuje dům
Smažená zmrzlina
nejsemsama.cz
Smažená zmrzlina
Příprava je trochu složitá, ale tato delikatesa ohromí každou návštěvu. Ingredience na 4 porce: Piškotový plát: ● 6 vajec „M“ ● 160 g krupicového cukru ● 80 ml rostlinného oleje ● 160 g hladké mouky ● zmrzlina (vanilková) Vanilková omáčka: ● 1 l smetany ● 100 g cukru ● 8 žloutků ● 2 vanilkové lusky Na ozdobu: ● vejce na obalení ● plátky mandlí na obalení ● rostlinný olej ke
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
epochanacestach.cz
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
historyplus.cz
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
Muž se zakrváceným nožem prchá od místa, kde byl právě ubodán král Václav III. Stráže mají jasno, a dotyčného na místě zabijí. Zahodili tak ale příležitost dozvědět se, proč se domnělý pachatel vlastně činu dopustil…   Celé město již spí, jen krčma se otřásá v základech. „Na zdraví krále!“ zvolá pijan, a než si obsah
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik
Kuskus s avokádem
tisicereceptu.cz
Kuskus s avokádem
Voňavé dobroty z Maroka, Tuniska, Turecka i z Bulharska. Mezi oblíbené pokrmy patří i kuskus na různé způsoby. Ingredience na 4 porce 300 g kuskusu 350 ml vroucího kuřecího vývaru 2 avokáda 1
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
skutecnepribehy.cz
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
nasehvezdy.cz
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
Konec manželství herce Václava Upíra Krejčí (68) a jeho manželky Kateřiny nebyl vůbec poklidný. Dodnes se táhnou spory o majetkové vyrovnání. Nemohou se dohodnout zejména na luxusním domě v pražských
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
enigmaplus.cz
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
Zajímavým objektem, o kterém si mnozí mysleli, že pochází z doby, kdy na Zemi ještě žili dinosauři, je takzvané Londýnské kladivo. Tento artefakt byl nalezen ve 30. letech 20. století v USA, konkrétně
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
21stoleti.cz
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
epochalnisvet.cz
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém