Takových lidí je spousta, takže zoufat nemusíte. Z malého prostoru sice velký nevykouzlíte, ale je spousta věcí, které můžete udělat, aby tak působil. A na to existuje nespočet ověřených triků.
Vymalujte světlými barvami
V malých místnostech používejte světlé, chladné tóny, jako je bílá nebo tlumená béžová. Díky nim bude místnost vypadat větší. Můžete také namalovat strop o něco světlejší než stěnu, a tím bude pokoj působit vyšší.
Máte-li rádi pastelové barvy, sáhněte po světlejších odstínech meruňkové, starorůžové či žluté. Naopak pozor dejte, pokud se rozhodnete použít tapety. Zvláště pokud polepíte všechny stěny, prostor bude působit daleko menší. Vyberte spíš jen jednu stěnu nebo její část.

I s podlahou lze kouzlit
Ať už budete dělat novou, nebo jenom proměníte stávající, pamatujte si pár pravidel. Tmavá pokoj zmenší a ztemní, naopak se světlou budete mít pocit prostoru. Ideální je prý lesklá, ale to je málokde možné, a navíc se hůře udržuje.
Malému bytu také neprospívá, když máte v každé místnosti jinou, třeba dlaždice, parkety, lino. Zkuste je alespoň někde sjednotit vhodnou krytinou, která nebude náročná na údržbu.
Nejjednodušším a nejlevnějším řešením bývá pokládka plovoucí podlahy nebo marmolea. Pokud chcete nebo musíte položit koberce, vyhněte se těm, příliš vzorovaným a opět vsaďte spíš na světlejší jednobarevný.

Vestavěné skříně neuberou místo
Rozhodně zdaleka ne tolik jako skříně stojící kdekoliv u zdi či v prostoru. A nejsou žádnou novinkou. Už ve 20. letech minulého století se začaly objevovat v návrzích bytových architektů a slavily velký úspěch.
A šlo jak o celé stěny, tak o místa, kam byste normální skříň dostali jen těžko. Dávaly se do různých výklenků a výstupků, pod skosený strop, schody nebo do předsíně.
A právě v malém bytě jsou vestavěné skříně to, co potřebujete, protože nabízejí maximum úložného prostoru. Ideální je, když jimi pokryjete celou jednu stěnu až ke stropu, nebo vyplníte nevyužitá místa. A je už na vás kolik zvolíte zásuvek, věšáků či polic.
Nahoru můžete dávat věci, které nepotřebujete často nebo ty sezónní. A vestavěné skříně nemusí sloužit jen k uložení oblečení, v obývacím pokoji do nich můžete ukrýt třeba DVD přehrávač, reproduktory, i televizi.

Rozšiřte prostor zrcadly
Nejen zrcadlo na předsíni a v koupelně, ale vlastně všude se stává vaším pomocníkem. Můžete zvolit velkoformátové na stěně či na dveřích skříně, nebo rozmístit chytře menší nástěnná zrcadla v rámu či bez něj.
Vhodně umístěné zrcadlo dokáže místnost nejen rozšířit, ale i prodloužit. U velkoformátových zrcadel je potřeba dát pozor, aby spáry mezi jednotlivými částmi byly co nejméně viditelné.

Nábytek volte subtilnější
Místo obrovské pohovky je lepší kombinovat malou s křesly nebo židlemi, nebo, pokud to jde, zůstat jen u židlí a křesílek. Pokud pohovku mít potřebujete, protože k vám občas přijede návštěva a chcete ji nechat přespat, zvolte rozkládací.
Ani další nábytek by neměl být robustní, do malého pokoje nepatří složité tvary starožitného nábytku, i kdybyste ho milovali sebevíc. Pořiďte si lehký, moderní a určitě na nožičkách ideálně ve světlých odstínech.

Pořádek pomáhá
V malém bytě je nanejvýš důležitý. Mnohdy jsme nuceni dělat více věcí v jedné místnosti a tak si ani neuvědomujeme, že tu necháme hrníček, na psacím stole knihy, papíry a papírky s poznámkami a na poličkách shromažďujeme různé milé dárky či suvenýry z cest.
Jenže v malém bytě právě tohle zavání katastrofou a vyvolá pocit úplného chaosu. Čím více drobností, tím menším dojmem místnost působí. Pokud je to tak i u vás, obětujte své oltáříčky vzpomínek lepšímu nadechnutí ve vzdušném prostoru.
