Říká se, že kdekoliv v Maďarsku píchnete do země, vytryskne voda. A je málo pravděpodobné, že nebude léčivá. V současnosti v zemi evidují přes tisíc termálních léčivých pramenů! A zdá se, že i letos v létě bude vycestování do Maďarska nakonec možné!
Do maďarských lázní můžete vyrazit po celý rok. Mezi českými turisty patří k nejoblíbenějším.
Relativně krátká vzdálenost, kterou ujedete autem za pár hodin, kvalitní služby, příjemné prostředí a stovky léčebných pramenů přitahují hosty se zdravotními obtížemi, i turisty, kteří si chtějí odpočinout a dopřát si blahodárné koupele a procedury.
V posledních letech tu vyrostlo množství aquaparků a termálních areálů, které lákají k pobytu i rodiny s dětmi. Hotely a penziony nabízejí wellness pobyty a víkendy s balíčky plnými procedur a odpočinku.
A ke všemu úžasné speciality maďarské kuchyně, hojně zalévané kvalitním místním vínem…
Je z čeho vybírat
Největším termálním areálem ve střední Evropě je Hajduszoboszló na východě nedaleko Debrecenu. Pro všechny věkové kategorie se hodí i termální lázně Sárvár, Bük, Györ, Eger, Kehidakustány, Zalakaros, Harkány, hradní lázně v Gyule… Je jich zkrátka moc.
Lázně Hévíz Jezero dobré naděje – tak nazývají revmatici největší (téměř 5 ha) přírodní termální jezero Evropy v Hévízu, s teplotou vody 33–34 °C v létě a 26–28 °C v zimě. Rozlévá se v jihozápadním cípu Balatonu, v rozsáhlém parku poblíž Keszthely.
Jeho mírně radioaktivní, horká voda obsahuje síru, alkalické látky, uhličitany, a zejména soli vápníku. Zaplavat si můžete kolem domů postavených na kůlech. Oblak páry nad jezerem nabízí unikátní scenérii a originální koupel pod širým nebem.
Vynikající léčebné účinky vody byly doporučovány už ve středověku a v roce 1795 bylo na břehu jezera vybudováno koupaliště.
Tip Paní domu: Zdejší lázeňská koupací kúra je vhodná pro léčení kloubových onemocnění, revmatických potíží, nemocí pohybového ústrojí a páteře, i při gynekologických obtížích.
Jako pitná kúra pomáhá například při léčení poruch zažívacího systému. Hévíz je město s rekreačním zázemím, které mu umožňuje přijímat hosty po celý rok. V areálu najdete dětský bazén a speciální bazén pro batolata do tří let.
Zalakaros, ležící přibližně 30 km na jihozápad od Balatonu, při cestě k chorvatským hranicím, je jedním z novějších lázeňských středisek. Tamní 85–99 °C horké prameny byly pro léčebné účely objeveny před několika desítkami let při hledání ropných ložisek.
Zřídla poskytují léčivou vodu s obsahem jódu a brómu a mají ze všech maďarských lázeňských vod nejvyšší obsah fluóru. Jsou tu tři bazény pod širým nebem a vanové koupele pro veřejnost. Nachází se tu i půl hektarové, z části kryté jezero.
Tip Paní domu: Ve formě koupelí se zalakarošská voda hodí pro léčení pooperačních stavů, pro léčení nemocí pohybového ústrojí, pro rehabilitace a je účinná i při léčení chronických gynekologických potíží.
Oblíbené severomaďarské letovisko Eger, to jsou radonové koupele, pikantní kuchyně a výtečné místní víno. Snad na každém kroku tu narazíte na rodinný vinný sklípek.
Dominantou kouzelného města s historickou atmosférou je středověký hrad, prohlédnout si můžete i řadu tureckých památek a baziliku. Zdejší hydrogenuhličitanová voda je bohatá zejména na vápník a hořčík a řadí se mezi radioaktivní termální vody.
Tip Paní domu: Do Egeru se jezdí léčit hlavně lidé trpící poruchami pohybového ústrojí a revmatismem, ale i ti, které trápí chronické pocení.
Na hranici s Rumunskem
Jedno z vyhlášených lázeňských míst je Gyoparosfurdö u Orosházy. Další zajímavostí nížinného kraje u rumunských hranic, kam český turista často nezavítá, jsou lázně v Gyule, městečku proslulém jedním z největších cihlových hradů v zemi.
Raritou je i Mezöhegyes. K jeho návštěvě máte hned několik dobrých důvodů. Buď si připomenete zašlou slávu c. k. rakousko-uherské monarchie, nebo máte rádi koně.
Zdejší hřebčín založili už v roce 1785. Dnes tu chovají necelé čtyři stovky lipicánů a historický areál usiluje o zápis na seznam UNESCO. K historickým exponátům patří i kočáry, saně, oděvy i další výstroj starých husarů.
Sláva starých lázní Gyopárosfürdö Město Orosháza proslulo husími játry, ale ještě slavnější však jsou zdejší termální lázně u nedalekého jezera Gyopáros. Od roku 1870 tu začaly růst lázeňské budovy a dnešní lázně jsou druhé největší v oblasti.
Tip Paní domu: Léčí si tu můžete revmatické obtíže, stavy po komplikovaných zlomeninách a další problémy kloubů a kostí.
Gyula, město pod hradem je prý nejhezčím v okolí řeky Körös. Nad vodní hladinou ční majestátní pevnost ze 14. století, ve své době téměř nedobytná a dnes jediná dochovaná vodní tvrz v Maďarsku. V létě se tu hraje divadlo.
Lázně se nacházejí v původním zámeckém parku a patří k největším krytým v zemi. Nečekejte jeden bazén, je jich tady spousta a třetina má léčivou vodu. Vyvěrá zde nejteplejší lázeňský pramen v zemi.
Tip Paní domu: Do lázní by se od nás měli vypravit na zotavenou zejména sportovci a ženy po gynekologických obtížích.
Ve stínu letovisek…
Tapolca – je známá svými krasovými jeskyněmi. Kromě podívané pro oči vykazuje mikroklima v jeskyních i léčivé účinky při alergiích a astmatu. Relaxovat a zároveň se léčit lze i v Jeskyni jezer – největší turistické atrakci Tapolcy.
V tříposchoďovém jeskynním systému si lze půjčit lodičku a obdivovat originální krápníkové útvary.
Bukfordo – je to méně známé, za to nejnovější lázeňské centrum v Maďarsku. Má unikátní termální pramen o teplotě téměř 60 °C s mimořádně vysokým obsahem železa, vápníku a hořčíku.
Bük – zrekonstruované lázně leží v místě, kde se setkává podhůří Alp a Malá uherská nížina. Na ploše 14 ha poskytují vynikající podmínky pro odpočinek, sport i léčbu.
Celkem 27 léčivých, plaveckých i speciálních bazénů pro nejmenší využívá pramenů teplých až 38 °C.
Sravár – je jedním z nejbližších lázeňských měst od našich hranic, uprostřed zeleně, vedle soustavy rekreačních jezer. Lázně mají rodinnou atmosféru a velmi dobrou a účinnou léčivou vodu.
Korunou je Budapešť Královna mezi maďarskými termálními lázněmi je metropole Maďarska. Nabízí spojení památek, atmosféry hlavního města a zároveň relaxaci v termální vodě.
Ať si vyberete léčebné lázně Lukács (v provozu od 1937), Královské lázně z 16 století, lázně Rácz nebo snad nejznámější lázně Budapešti Géllert z roku 1918 nebudete litovat.
Odpočinek v termálech zkombinujte s prohlídkou Budapešti. Vezměte si průvodce, který se vám bude osobně věnovat.
Dopřejte si čas strávit v Maďarsku alespoň jeden relaxační víkend (nejlépe zimní, jarní či podzimní) s wellness procedurami a návštěvou termálních lázních. Do Maďarska můžete cestovat autem nebo autobusem z mnoha míst v Čechách a na Moravě. Prohřejete si tělo a budete rádi vzpomínat!
Nevšední kulinářský požitek
Maďarská kuchyně se vyznačuje rozmanitostí chutí i vzhledu pokrmů. Světovou gastronomii obohatila například o guláš, Maďaři však rozlišují čtyři druhy tohoto pokrmu:
klasický guláš se podává v hlubokém talíři a jí se lžící,
perkelt je hustší a připravuje se výhradně z kližky,
v paprikáši je víc šťávy a před jídlem se do něj přidává smetana,
v tokáni nikdy není paprika a maso bývá nakrájené na krátké a tenké nudličky.
Do Maďarska můžete vycestovat nejen autem po vlastní ose, ale i vlaky Českých drah. Prahu, Brno a Budapešť spojuje denně šest párů přímých vlaků EuroCity. Zpáteční jízdenku lze zakoupit v eShopu ČD.
Blahodárné účinky termálních pramenů na území dnešního Maďarska objevili už římské legie. Nedaleko dnešní Budapešti vybudovali lázeňské město Aquincum. Teplé prameny využívali především k léčení a rehabilitaci legionářů znavených bojem.
Římané důmyslně využívali výhřevnost pramenů také k vytápění svých příbytků. Archeologové zde objevili pozůstatky domů s dvojí podlahou, v nichž protékala teplá voda. Podobně objevili výhody zdejších termálních pramenů o několik století později také Turci.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock