Domů     Lupénka se vyléčit nedá, ale…
Lupénka se vyléčit nedá, ale…
24.9.2021

Pokud máte s touto nepříjemnou nemocí zkušenost, pak víte, že je vrtošivá a těžko se dá udržet na uzdě. Nebudeme vám tvrdit, že máme řešení. Nabízíme vám ale pár tipů, které jste možná ještě nezkoušeli.

Jen minimum teorie na začátek pro ty, kdo nemají přesnou představu, co za nemoc lupénka je. Jde o jednu z řady chorob, kdy je tělo napadáno vlastním imunitním systémem. V tomto případě útočí na kůži, někdy také na nehty a klouby.

Kůže se brání a zrychluje svou obnovu. O nic jiného totiž při tvorbě zarudlých ložisek pokrytých šupinkami nejde. Bohužel pro postižené ale rudé skvrny a šupinky nepěkně vypadají, což může vést k nepříjemným reakcím okolí a depresím u nemocných.

Léčení lupénky patří do rukou odborníka, podomácku s ní moc nenaděláte. Můžete ale základní terapii zkusit doplnit některou z rad, které vám teď nabízíme.

Lupénka je nevyzpytatelná, třeba tu najdete něco, co právě ve vašem případě – či případě někoho z vašich blízkých trpícího lupénkou – přinese zlepšení. A to, byť by bylo dočasné, bude ohromnou úlevou a radostí.

Ušlechtilé oleje

Rostlinné – nikoli minerální – oleje jsou při ošetřování lupénky obecně prospěšné, protože postiženou kůži změkčují a hydratují. Některé druhy jsou díky látkám, které přirozeně obsahují, zvláště účinné:

Pupalkový olej

Patří k nejúčinnějším přírodním přípravkům na ošetření lupénky. Pomáhá výrazně zmírnit svědění a tvorbu šupinek. Zarudnutí ustupuje. Jen je třeba mít trpělivost a ošetření provádět denně po dobu několika týdnů.

Použít se dá čistý pupalkový olej i masti s jeho příměsí a je dobré vědět, že pomáhá dokonce i při vnitřním užívání.

Bambucké máslo

Obsahuje nejen vysoké procento tuku, ale také vlhkosti, takže ložiska lupénky znatelně změkčuje. Někdy se můžete dočíst, že bambucké máslo obsahuje vitamin A, který se při ošetření lupénky využívá léčebně.

Ve skutečnosti ale jde o provitamin A čili beta-karoten, neboť vitamin A je vždy jen živočišného původu.

Tip: Do bambuckého másla můžete vitamin A přidat, a tím zvýšit jeho regenerační efekt. Stačí želatinovou kapsli s vitaminem nechat krátce namočenou ve studené vodě a pak obsah vymáčknout do bambuckého másla a dobře rozmíchat.

Mandlový olej

Zklidňuje podráždění nemocné kůže a uvolňuje její napětí. Můžete vyzkoušet změkčující koupel, kdy do šálku teplého mléka přidáte 1 lžíci mandlového oleje. Dobře rozmíchejte a v koupeli máčejte ložiska lupénky. Po 10 minutách nechte kůži volně uschnout, neotírejte ji.

Olej z hroznových jadérek

Podporuje hojení kůže, současně zpomaluje její chorobně rychlou obnovu. Kůži změkčuje a zvětšuje její elastičnost.

Olej z černuchy

Jde o olej ze semen černuchy seté, kterým se také říká římský kmín. Oleji se přičítá protizánětlivý účinek, a protože lupénka je autoimunitním zánětem, pomáhá černucha ke zmírnění akutních projevů.

Má snižovat svědění a tím i potřebu poškrábat se, což jinak vede ke zhoršování stavu ložisek.

Konopný olej

Obsahuje látky, které tlumí autoimunitní zánět a zpomalují chorobně rychlou obměnu kožních buněk. Tím konopný olej při pravidelném používání zmírňuje projevy lupénky, současně kůži změkčuje a uvolňuje napětí zarudlých ložisek.

Obklady

Chladivé obklady dokážou efektivně a bez léčivých látek okamžitě zmírnit svědění. I když je účinek jen dočasný, přináší psychickou úlevu. Stačí k tomu čistý hadřík namočený ve studené vodě nebo gelový obklad, dostupný běžně v lékárně. Ten je možné mít trvale ložený v lednici a v případě potřeby okamžitě použít.

Alternativy:

– Do studené vody pro obklad můžete přidat trochu jablečného octa nebo místo vody použít vychlazený černý čaj.

– Velmi dobře zabírá také pasta ze zeleného jílu rozmíchaného ve studené vodě.

Vodoléčba

Nejen obklady, ale také koupele a sprchování pomáhají zmírňovat svědění zánětlivé kůže. Při sprchování by voda měla být příliš teplá, protože by naopak dráždění zvyšovala.

Kromě toho je třeba omezit dobu, kdy jste ve vodě, na nanejvýš na 10 minut a nekoupat se denně, aby se kůže příliš neodmašťovala. Odmašťující účinek má totiž už jen samotná teplá voda.

Solná koupel

Nejvhodnější je použít koupelovou sůl z Mrtvého moře v dávkování podle doporučení na obale. Sůl podporuje snazší uvolňování šupinek.

Současně kůži zklidňuje, protože minerály z mořské vody vymývají z kůže látky, jimiž imunitní systém podporuje překotné dělení buněk. Po koupeli je samozřejmě nutné kůži důkladně promazat přípravkem, který k tomu účelu používáte, aby rychle neztratila vlhkost.

Olejové koupele

Změkčují nemocnou kůži a přinášejí dočasnou úlevu. Použít se dají jak speciální přípravky pro koupele u lupénky prodávané v lékárně, tak i výše uvedené oleje prospívající při tomto onemocnění.

Doporučuje se nepřidávat je do koupele čisté, ale rozmíchané v menším množství teplého mléka a to pak vlít do vody.

Sirná koupel

Síra má výrazně hojivé účinky na kůži, proto jsou v lékárnách běžně dostupné minerální směsi určené pro domácí sirné koupele.

Relaxace proti stresu

Že potíže zhoršuje stres, to se od lékaře dozvíme u tolika diagnóz, že tuto informaci už příliš nevnímáme. Přitom právě u lupénky je vliv stresu prokazatelný a výrazný.

Pokud chcete projevy nemoci zmírnit, pak nepodceňujte duševní relaxaci, má skutečně blahodárný vliv.

Meditace

To je velmi účinný způsob boje proti stresu, který s trochou trpělivosti zvládne každý. Cílem meditace je zklidnit rychlý tok myšlenek, který se nám běžně honí v hlavě. Když zklidníme myšlenky, ustoupí i tíživost emocí, zejména negativních.

Je to tím, že emoce nepůsobí nezávisle od myšlení, pro jejich projevení se potřebujeme důvodem svých obav a úzkostí v duchu také zaobírat. Proto se také zmírňují, jakmile se začnete soustředěně zabývat něčím jiným.

Jak se naučit meditovat?

Potřebujete hlavně trpělivost. Naše mysl si v ruchu lebedí, takže zklidňování se vlastně brání a vyžaduje to jistý čas, než pocítíte, jak příjemným stavem klid v hlavě vlastně je. Proto snahu o meditaci po několika dnech nevzdávejte, ale pokračujte.

S prvními úspěchy to pak bude čím dál snazší, mozek se meditaci naučí jako další program.

Najděte si klidný kout a pohodlně se posaďte, klidně na židli, pokud vám jógový sed působí nepohodlí.

Přivřete oči, ale nezavírejte je úplně, jinak můžete začít podřimovat.

Přestaňte si všímat svých myšlenek, nepotlačujete je, prostě jim přestaňte věnovat pozornost. Místo to se plně soustřeďte na své dýchání. Pozorujte, jak vdechovaný vzduch klesá do plic a pak zase stoupá odchází nosem ven.

Dýchání se začne zpomalovat, což je přirozený důsledek pozornosti, kterou mu věnujete. Pokud vám mysl zase podsune aktuální myšlenky, nebojujte s nimi. Prostě je opět opusťte a pokračujte v pozorování dechu. Vše by mělo probíhat mírně a bez křečovitosti.

Že se vám meditace začíná dařit, poznáte z toho, že se vám nitrem začne rozlévat tichý pocit spokojenosti a mírné radosti. Užívejte si ho a v meditaci pokračujte. Můžete ji provádět i víckrát denně po několik minut.

Koníček, který vás bude bavit

Každé hobby, kterému se se zanícením věnujete, přirozeně snižuje míru stresu. Je jakýmsi útočištěm pro doby, kdy začne být život nepříjemný. Je jedno, čemu se budete věnovat, jestli to bude sběratelství, fotografování nebo ruční práce. Důležité je, aby to byl koníček, který vás bude skutečně bavit.

Volné večery a víkendy

Naplánujte si je. Doba je neklidná a podněty ze všech stran nás tlačí k hektickému způsobu trávení času. Naplánujte si proto záměrně vodný čas, kdy bude jen odpočívat a věnovat se nenáročným aktivitám.

Promyslete si také trávení dovolené, místo rušných přímořských letovisek se hodí spíše pobyt v klidné přírodě bez náročné fyzické aktivity.

3 mýty v péči o lupénku

Kůže s lupénkou je přecitlivělá

Podle lékařů prý není. Je suchá, zvýšeně se olupuje, ale nereaguje na vnější podněty citlivěji než zdravá kůže.

Mazání se nesmí přehánět…

… jinak prý kůže ztratí schopnost sama produkovat maz. To je skutečně jen mýtus, kůže neztrácí schopnost produkovat maz. Pokud ke zvýšené suchosti dojde, bývá to nejspíš reakce na určité léčivé přípravky.

Pomáhá hodně pít

Kdepak, vody, kterou vypijeme, se nedostává až do kůže, ale jen do cév a pojivových tkání v podkoží. Kůže – a ta s lupénkou zvlášť – potřebuje vnější vlhkost a tu jí dodá jen správná péče.

Foto: PX FUEL

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
nasehvezdy.cz
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
Přiznala, že pořád chodí na terapie. Prošla nepříjemnou osobní krizí a zdá, že to ještě neskončilo. „Nevím, kudy kam,“ přiznala okouzlující hvězda seriálu Zlatá labuť, Beáta Kaňoková (34). Z jejíc
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
enigmaplus.cz
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
epochaplus.cz
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!