reklama

Lupénka se vyléčit nedá, ale…

Pokud máte s touto nepříjemnou nemocí zkušenost, pak víte, že je vrtošivá a těžko se dá udržet na uzdě. Nebudeme vám tvrdit, že máme řešení. Nabízíme vám ale pár tipů, které jste možná ještě nezkoušeli.

Jen minimum teorie na začátek pro ty, kdo nemají přesnou představu, co za nemoc lupénka je. Jde o jednu z řady chorob, kdy je tělo napadáno vlastním imunitním systémem. V tomto případě útočí na kůži, někdy také na nehty a klouby. Kůže se brání a zrychluje svou obnovu. O nic jiného totiž při tvorbě zarudlých ložisek pokrytých šupinkami nejde.

Bohužel pro postižené ale rudé skvrny a šupinky nepěkně vypadají, což může vést k nepříjemným reakcím okolí a depresím u nemocných. Léčení lupénky patří do rukou odborníka, podomácku s ní moc nenaděláte. Můžete ale základní terapii zkusit doplnit některou z rad, které vám teď nabízíme.

Lupénka je nevyzpytatelná, třeba tu najdete něco, co právě ve vašem případě – či případě někoho z vašich blízkých trpícího lupénkou – přinese zlepšení.

A to, byť by bylo dočasné, bude ohromnou úlevou a radostí.

Ušlechtilé oleje

Rostlinné – nikoli minerální – oleje jsou při ošetřování lupénky obecně prospěšné, protože postiženou kůži změkčují a hydratují. Některé druhy jsou díky látkám, které přirozeně obsahují, zvláště účinné:

Pupalkový olej

Patří k nejúčinnějším přírodním přípravkům na ošetření lupénky. Pomáhá výrazně zmírnit svědění a tvorbu šupinek. Zarudnutí ustupuje. Jen je třeba mít trpělivost a ošetření provádět denně po dobu několika týdnů. Použít se dá čistý pupalkový olej i masti s jeho příměsí a je dobré vědět, že pomáhá dokonce i při vnitřním užívání.

Bambucké máslo

Obsahuje nejen vysoké procento tuku, ale také vlhkosti, takže ložiska lupénky znatelně změkčuje. Někdy se můžete dočíst, že bambucké máslo obsahuje vitamin A, který se při ošetření lupénky využívá léčebně. Ve skutečnosti ale jde o provitamin A čili beta-karoten, neboť vitamin A je vždy jen živočišného původu.

Tip: Do bambuckého másla můžete vitamin A přidat, a tím zvýšit jeho regenerační efekt. Stačí želatinovou kapsli s vitaminem nechat krátce namočenou ve studené vodě a pak obsah vymáčknout do bambuckého másla a dobře rozmíchat.

Mandlový olej

Zklidňuje podráždění nemocné kůže a uvolňuje její napětí. Můžete vyzkoušet změkčující koupel, kdy do šálku teplého mléka přidáte 1 lžíci mandlového oleje. Dobře rozmíchejte a v koupeli máčejte ložiska lupénky. Po 10 minutách nechte kůži volně uschnout, neotírejte ji.

Olej z hroznových jadérek

Podporuje hojení kůže, současně zpomaluje její chorobně rychlou obnovu. Kůži změkčuje a zvětšuje její elastičnost.

Olej z černuchy

Jde o olej ze semen černuchy seté, kterým se také říká římský kmín. Oleji se přičítá protizánětlivý účinek, a protože lupénka je autoimunitním zánětem, pomáhá černucha ke zmírnění akutních projevů. Má snižovat svědění a tím i potřebu poškrábat se, což jinak vede ke zhoršování stavu ložisek.

Konopný olej

Obsahuje látky, které tlumí autoimunitní zánět a zpomalují chorobně rychlou obměnu kožních buněk. Tím konopný olej při pravidelném používání zmírňuje projevy lupénky, současně kůži změkčuje a uvolňuje napětí zarudlých ložisek.

Obklady

Chladivé obklady dokážou efektivně a bez léčivých látek okamžitě zmírnit svědění. I když je účinek jen dočasný, přináší psychickou úlevu. Stačí k tomu čistý hadřík namočený ve studené vodě nebo gelový obklad, dostupný běžně v lékárně. Ten je možné mít trvale ložený v lednici a v případě potřeby okamžitě použít.

Alternativy:

– Do studené vody pro obklad můžete přidat trochu jablečného octa nebo místo vody použít vychlazený černý čaj.

– Velmi dobře zabírá také pasta ze zeleného jílu rozmíchaného ve studené vodě.

Vodoléčba

Nejen obklady, ale také koupele a sprchování pomáhají zmírňovat svědění zánětlivé kůže. Při sprchování by voda měla být příliš teplá, protože by naopak dráždění zvyšovala. Kromě toho je třeba omezit dobu, kdy jste ve vodě, na nanejvýš na 10 minut a nekoupat se denně, aby se kůže příliš neodmašťovala. Odmašťující účinek má totiž už jen samotná teplá voda.

Solná koupel

Nejvhodnější je použít koupelovou sůl z Mrtvého moře v dávkování podle doporučení na obale. Sůl podporuje snazší uvolňování šupinek. Současně kůži zklidňuje, protože minerály z mořské vody vymývají z kůže látky, jimiž imunitní systém podporuje překotné dělení buněk. Po koupeli je samozřejmě nutné kůži důkladně promazat přípravkem, který k tomu účelu používáte, aby rychle neztratila vlhkost.

Olejové koupele

Změkčují nemocnou kůži a přinášejí dočasnou úlevu. Použít se dají jak speciální přípravky pro koupele u lupénky prodávané v lékárně, tak i výše uvedené oleje prospívající při tomto onemocnění. Doporučuje se nepřidávat je do koupele čisté, ale rozmíchané v menším množství teplého mléka a to pak vlít do vody.

Sirná koupel

Síra má výrazně hojivé účinky na kůži, proto jsou v lékárnách běžně dostupné minerální směsi určené pro domácí sirné koupele.

Relaxace proti stresu

Že potíže zhoršuje stres, to se od lékaře dozvíme u tolika diagnóz, že tuto informaci už příliš nevnímáme. Přitom právě u lupénky je vliv stresu prokazatelný a výrazný. Pokud chcete projevy nemoci zmírnit, pak nepodceňujte duševní relaxaci, má skutečně blahodárný vliv.

Meditace

To je velmi účinný způsob boje proti stresu, který s trochou trpělivosti zvládne každý. Cílem meditace je zklidnit rychlý tok myšlenek, který se nám běžně honí v hlavě. Když zklidníme myšlenky, ustoupí i tíživost emocí, zejména negativních. Je to tím, že emoce nepůsobí nezávisle od myšlení, pro jejich projevení se potřebujeme důvodem svých obav a úzkostí v duchu také zaobírat.

Proto se také zmírňují, jakmile se začnete soustředěně zabývat něčím jiným.

Jak se naučit meditovat?

Potřebujete hlavně trpělivost. Naše mysl si v ruchu lebedí, takže zklidňování se vlastně brání a vyžaduje to jistý čas, než pocítíte, jak příjemným stavem klid v hlavě vlastně je. Proto snahu o meditaci po několika dnech nevzdávejte, ale pokračujte. S prvními úspěchy to pak bude čím dál snazší, mozek se meditaci naučí jako další program.

  • Najděte si klidný kout a pohodlně se posaďte, klidně na židli, pokud vám jógový sed působí nepohodlí.

  • Přivřete oči, ale nezavírejte je úplně, jinak můžete začít podřimovat.

  • Přestaňte si všímat svých myšlenek, nepotlačujete je, prostě jim přestaňte věnovat pozornost. Místo to se plně soustřeďte na své dýchání. Pozorujte, jak vdechovaný vzduch klesá do plic a pak zase stoupá odchází nosem ven.

  • Dýchání se začne zpomalovat, což je přirozený důsledek pozornosti, kterou mu věnujete. Pokud vám mysl zase podsune aktuální myšlenky, nebojujte s nimi. Prostě je opět opusťte a pokračujte v pozorování dechu. Vše by mělo probíhat mírně a bez křečovitosti.

  • Že se vám meditace začíná dařit, poznáte z toho, že se vám nitrem začne rozlévat tichý pocit spokojenosti a mírné radosti. Užívejte si ho a v meditaci pokračujte. Můžete ji provádět i víckrát denně po několik minut.

Koníček, který vás bude bavit

Každé hobby, kterému se se zanícením věnujete, přirozeně snižuje míru stresu. Je jakýmsi útočištěm pro doby, kdy začne být život nepříjemný. Je jedno, čemu se budete věnovat, jestli to bude sběratelství, fotografování nebo ruční práce. Důležité je, aby to byl koníček, který vás bude skutečně bavit.

Volné večery a víkendy

Naplánujte si je. Doba je neklidná a podněty ze všech stran nás tlačí k hektickému způsobu trávení času. Naplánujte si proto záměrně vodný čas, kdy bude jen odpočívat a věnovat se nenáročným aktivitám. Promyslete si také trávení dovolené, místo rušných přímořských letovisek se hodí spíše pobyt v klidné přírodě bez náročné fyzické aktivity.

3 mýty v péči o lupénku

Kůže s lupénkou je přecitlivělá

  • Podle lékařů prý není. Je suchá, zvýšeně se olupuje, ale nereaguje na vnější podněty citlivěji než zdravá kůže.
  • Mazání se nesmí přehánět…
  • jinak prý kůže ztratí schopnost sama produkovat maz. To je skutečně jen mýtus, kůže neztrácí schopnost produkovat maz. Pokud ke zvýšené suchosti dojde, bývá to nejspíš reakce na určité léčivé přípravky.
  • Pomáhá hodně pít
  • Kdepak, vody, kterou vypijeme, se nedostává až do kůže, ale jen do cév a pojivových tkání v podkoží. Kůže – a ta s lupénkou zvlášť – potřebuje vnější vlhkost a tu jí dodá jen správná péče.

Foto: PX FUEL

Štítky: , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Barokní malíř Petr Brandl neplatil dluhy
epochaplus.cz

Barokní malíř Petr Brandl...

Bohém Petr Brandl má obrovský talent a stává se v době...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Být poslušná se mi v životě vymstilo
skutecnepribehy.cz

Být poslušná se mi v životě...

Pro své nejbližší bych...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Česká příjmení zavedla Marie Terezie
epochaplus.cz

Česká příjmení zavedla...

Příjmení vznikají od 14. do 18. století...
BMW INVELT se připojil k oslavám sportovní divize M
iluxus.cz

BMW INVELT se připojil k...

Před 50 lety dala značka BMW zelenou...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Krátkozrakost: Nová epidemie na obzoru?
21stoleti.cz

Krátkozrakost: Nová...

Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
Dračí ochránce jezera Brosno: Stráží ho už dlouhá staletí?
enigmaplus.cz

Dračí ochránce jezera Brosno:...

Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od...
0 shares