Domů     Lupénka se vyléčit nedá, ale…
Lupénka se vyléčit nedá, ale…
24.9.2021

Pokud máte s touto nepříjemnou nemocí zkušenost, pak víte, že je vrtošivá a těžko se dá udržet na uzdě. Nebudeme vám tvrdit, že máme řešení. Nabízíme vám ale pár tipů, které jste možná ještě nezkoušeli.

Jen minimum teorie na začátek pro ty, kdo nemají přesnou představu, co za nemoc lupénka je. Jde o jednu z řady chorob, kdy je tělo napadáno vlastním imunitním systémem. V tomto případě útočí na kůži, někdy také na nehty a klouby.

Kůže se brání a zrychluje svou obnovu. O nic jiného totiž při tvorbě zarudlých ložisek pokrytých šupinkami nejde. Bohužel pro postižené ale rudé skvrny a šupinky nepěkně vypadají, což může vést k nepříjemným reakcím okolí a depresím u nemocných.

Léčení lupénky patří do rukou odborníka, podomácku s ní moc nenaděláte. Můžete ale základní terapii zkusit doplnit některou z rad, které vám teď nabízíme.

Lupénka je nevyzpytatelná, třeba tu najdete něco, co právě ve vašem případě – či případě někoho z vašich blízkých trpícího lupénkou – přinese zlepšení. A to, byť by bylo dočasné, bude ohromnou úlevou a radostí.

Ušlechtilé oleje

Rostlinné – nikoli minerální – oleje jsou při ošetřování lupénky obecně prospěšné, protože postiženou kůži změkčují a hydratují. Některé druhy jsou díky látkám, které přirozeně obsahují, zvláště účinné:

Pupalkový olej

Patří k nejúčinnějším přírodním přípravkům na ošetření lupénky. Pomáhá výrazně zmírnit svědění a tvorbu šupinek. Zarudnutí ustupuje. Jen je třeba mít trpělivost a ošetření provádět denně po dobu několika týdnů.

Použít se dá čistý pupalkový olej i masti s jeho příměsí a je dobré vědět, že pomáhá dokonce i při vnitřním užívání.

Bambucké máslo

Obsahuje nejen vysoké procento tuku, ale také vlhkosti, takže ložiska lupénky znatelně změkčuje. Někdy se můžete dočíst, že bambucké máslo obsahuje vitamin A, který se při ošetření lupénky využívá léčebně.

Ve skutečnosti ale jde o provitamin A čili beta-karoten, neboť vitamin A je vždy jen živočišného původu.

Tip: Do bambuckého másla můžete vitamin A přidat, a tím zvýšit jeho regenerační efekt. Stačí želatinovou kapsli s vitaminem nechat krátce namočenou ve studené vodě a pak obsah vymáčknout do bambuckého másla a dobře rozmíchat.

Mandlový olej

Zklidňuje podráždění nemocné kůže a uvolňuje její napětí. Můžete vyzkoušet změkčující koupel, kdy do šálku teplého mléka přidáte 1 lžíci mandlového oleje. Dobře rozmíchejte a v koupeli máčejte ložiska lupénky. Po 10 minutách nechte kůži volně uschnout, neotírejte ji.

Olej z hroznových jadérek

Podporuje hojení kůže, současně zpomaluje její chorobně rychlou obnovu. Kůži změkčuje a zvětšuje její elastičnost.

Olej z černuchy

Jde o olej ze semen černuchy seté, kterým se také říká římský kmín. Oleji se přičítá protizánětlivý účinek, a protože lupénka je autoimunitním zánětem, pomáhá černucha ke zmírnění akutních projevů.

Má snižovat svědění a tím i potřebu poškrábat se, což jinak vede ke zhoršování stavu ložisek.

Konopný olej

Obsahuje látky, které tlumí autoimunitní zánět a zpomalují chorobně rychlou obměnu kožních buněk. Tím konopný olej při pravidelném používání zmírňuje projevy lupénky, současně kůži změkčuje a uvolňuje napětí zarudlých ložisek.

Obklady

Chladivé obklady dokážou efektivně a bez léčivých látek okamžitě zmírnit svědění. I když je účinek jen dočasný, přináší psychickou úlevu. Stačí k tomu čistý hadřík namočený ve studené vodě nebo gelový obklad, dostupný běžně v lékárně. Ten je možné mít trvale ložený v lednici a v případě potřeby okamžitě použít.

Alternativy:

– Do studené vody pro obklad můžete přidat trochu jablečného octa nebo místo vody použít vychlazený černý čaj.

– Velmi dobře zabírá také pasta ze zeleného jílu rozmíchaného ve studené vodě.

Vodoléčba

Nejen obklady, ale také koupele a sprchování pomáhají zmírňovat svědění zánětlivé kůže. Při sprchování by voda měla být příliš teplá, protože by naopak dráždění zvyšovala.

Kromě toho je třeba omezit dobu, kdy jste ve vodě, na nanejvýš na 10 minut a nekoupat se denně, aby se kůže příliš neodmašťovala. Odmašťující účinek má totiž už jen samotná teplá voda.

Solná koupel

Nejvhodnější je použít koupelovou sůl z Mrtvého moře v dávkování podle doporučení na obale. Sůl podporuje snazší uvolňování šupinek.

Současně kůži zklidňuje, protože minerály z mořské vody vymývají z kůže látky, jimiž imunitní systém podporuje překotné dělení buněk. Po koupeli je samozřejmě nutné kůži důkladně promazat přípravkem, který k tomu účelu používáte, aby rychle neztratila vlhkost.

Olejové koupele

Změkčují nemocnou kůži a přinášejí dočasnou úlevu. Použít se dají jak speciální přípravky pro koupele u lupénky prodávané v lékárně, tak i výše uvedené oleje prospívající při tomto onemocnění.

Doporučuje se nepřidávat je do koupele čisté, ale rozmíchané v menším množství teplého mléka a to pak vlít do vody.

Sirná koupel

Síra má výrazně hojivé účinky na kůži, proto jsou v lékárnách běžně dostupné minerální směsi určené pro domácí sirné koupele.

Relaxace proti stresu

Že potíže zhoršuje stres, to se od lékaře dozvíme u tolika diagnóz, že tuto informaci už příliš nevnímáme. Přitom právě u lupénky je vliv stresu prokazatelný a výrazný.

Pokud chcete projevy nemoci zmírnit, pak nepodceňujte duševní relaxaci, má skutečně blahodárný vliv.

Meditace

To je velmi účinný způsob boje proti stresu, který s trochou trpělivosti zvládne každý. Cílem meditace je zklidnit rychlý tok myšlenek, který se nám běžně honí v hlavě. Když zklidníme myšlenky, ustoupí i tíživost emocí, zejména negativních.

Je to tím, že emoce nepůsobí nezávisle od myšlení, pro jejich projevení se potřebujeme důvodem svých obav a úzkostí v duchu také zaobírat. Proto se také zmírňují, jakmile se začnete soustředěně zabývat něčím jiným.

Jak se naučit meditovat?

Potřebujete hlavně trpělivost. Naše mysl si v ruchu lebedí, takže zklidňování se vlastně brání a vyžaduje to jistý čas, než pocítíte, jak příjemným stavem klid v hlavě vlastně je. Proto snahu o meditaci po několika dnech nevzdávejte, ale pokračujte.

S prvními úspěchy to pak bude čím dál snazší, mozek se meditaci naučí jako další program.

Najděte si klidný kout a pohodlně se posaďte, klidně na židli, pokud vám jógový sed působí nepohodlí.

Přivřete oči, ale nezavírejte je úplně, jinak můžete začít podřimovat.

Přestaňte si všímat svých myšlenek, nepotlačujete je, prostě jim přestaňte věnovat pozornost. Místo to se plně soustřeďte na své dýchání. Pozorujte, jak vdechovaný vzduch klesá do plic a pak zase stoupá odchází nosem ven.

Dýchání se začne zpomalovat, což je přirozený důsledek pozornosti, kterou mu věnujete. Pokud vám mysl zase podsune aktuální myšlenky, nebojujte s nimi. Prostě je opět opusťte a pokračujte v pozorování dechu. Vše by mělo probíhat mírně a bez křečovitosti.

Že se vám meditace začíná dařit, poznáte z toho, že se vám nitrem začne rozlévat tichý pocit spokojenosti a mírné radosti. Užívejte si ho a v meditaci pokračujte. Můžete ji provádět i víckrát denně po několik minut.

Koníček, který vás bude bavit

Každé hobby, kterému se se zanícením věnujete, přirozeně snižuje míru stresu. Je jakýmsi útočištěm pro doby, kdy začne být život nepříjemný. Je jedno, čemu se budete věnovat, jestli to bude sběratelství, fotografování nebo ruční práce. Důležité je, aby to byl koníček, který vás bude skutečně bavit.

Volné večery a víkendy

Naplánujte si je. Doba je neklidná a podněty ze všech stran nás tlačí k hektickému způsobu trávení času. Naplánujte si proto záměrně vodný čas, kdy bude jen odpočívat a věnovat se nenáročným aktivitám.

Promyslete si také trávení dovolené, místo rušných přímořských letovisek se hodí spíše pobyt v klidné přírodě bez náročné fyzické aktivity.

3 mýty v péči o lupénku

Kůže s lupénkou je přecitlivělá

Podle lékařů prý není. Je suchá, zvýšeně se olupuje, ale nereaguje na vnější podněty citlivěji než zdravá kůže.

Mazání se nesmí přehánět…

… jinak prý kůže ztratí schopnost sama produkovat maz. To je skutečně jen mýtus, kůže neztrácí schopnost produkovat maz. Pokud ke zvýšené suchosti dojde, bývá to nejspíš reakce na určité léčivé přípravky.

Pomáhá hodně pít

Kdepak, vody, kterou vypijeme, se nedostává až do kůže, ale jen do cév a pojivových tkání v podkoží. Kůže – a ta s lupénkou zvlášť – potřebuje vnější vlhkost a tu jí dodá jen správná péče.

Foto: PX FUEL

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
epochaplus.cz
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli