Jak vyčistit různé druhy kovových prvků v domácnosti, od příborů až po úchyty šuplíků? Pojďme se na ně podívat jeden po druhém.
Než se pustíte do pulírování svých hrnců, příborů, armatur nebo úchytů, nejprve si pozorně prohlédněte, jestli jsou pouze z jednoho materiálu. Pokud ne, musíte při čištění dávat pozor, abyste ten odlišný nepoškodili.
Příkladem jsou třeba stříbrné příbory, které mají kostěnou rukojeť. Porušit by se mohlo i lepidlo, které více materiálů spojuje.
Stříbro
Aby se stříbrné příbory stále blýskaly, umývejte je hned po jídle a vždy ručně. Jemnou utěrku je vytřete dosucha a uchovávejte je v těsně uzavřené krabici s měkkým polstrováním. I přesto mohou po letech začít černat. Vyčistit je můžete mnoha způsoby:
* Plastovou nádobu vyloženou alobalem posypejte sodou a polijte horkou vodou. Do roztoku vložte příbory a za pár minut jsou zase krásně lesklé.
* Vyčistěte je měkkým hadříkem, na který naneste neabrasivní zubní pastu .
* Vložte je na 15 minut do octové vody (na 1 litr vody dejte lžíci octa).
* Krásně se budou lesknout, když použijete vodu z vařených brambor.
* Ponořte je asi na 30 minut do vlažného kyselého mléka, pak opláchněte pod tekoucí vodou.
* Na trhu jsou speciální rukavice s antioxidačními účinky určené přímo na čištění stříbrných předmětů. Jsou vyrobeny z bavlněné tkaniny impregnované čisticím a lešticím prostředkem. Stojí kolem 400 – 500 Kč.
Ušlechtilá ocel
Nádobí z ušlechtilé oceli (tzv. nerezové nádobí) je vyrobeno ze slitiny železa, hliníku a několika dalších prvků, hlavně chromu a niklu.
* Připáleniny odstraníte tak, že do hrnce dáte vodu s kypřicím práškem a přivedete ji pomalu k varu. Připáleniny se uvolní a vy pak nádobí umyjete jako obvykle.
* Nikdy nedávejte sůl do rozpáleného nádobí, ale vždy až do horké vody. Poškozuje povrch a vytváří v něm malé dírky.
* Barevných duhových skvrn i vápencových usazenin z tvrdé vody se zbavíte pomocí octa nebo citronové šťávy.
Měď
Je-li vyčištěná, má krásnou červenohnědou barvu. Modrozelená patina, tzv. měděnka, vzniká, když měď neudržujete. Jak ji odstranit?
* Pomocí octu a kuchyňské soli. Nejprve měděnku pokapejte octem, na to nasypte sůl a pak předmt propláchněte mýdlovou vodou. Podle potřeby můžete postup zopakovat. Nakonec vždy předmět vytřete měkkým hadříkem dosucha.
* Ocet můžete nahradit čpavkem.
* Vždy se přesvědčte, že je předmět z čisté mědi. Je-li jen opatřený vrstvou mědi, pak se čistí pouze teplou vodou, jemným mýdlem a měkkým hadříkem. Jinak byste ho mohli poškodit.
Tip Paní domu: Je-li předmět z čisté mědi poznáte tak, že k němu přiložíte magnet. Měl by odpadnout. Bude-li na něm držet, je z jiného kovu a mědí pouze natřený.
Mosaz
Je slitinou mědi a zinku. Barvu mosazného nádobí ovlivňuje hlavně zinek. Při podílu do dvaceti procent je mosaz nahnědlá až načervenalá, při podílu přes 36 procent je spíše světle žlutá až bělavá. Pokud není jejich povrch chráněn lakem, tak tmavne.
* Nenalakovaný předmět vyčistíte tak, že ho vložíte do roztoku připraveného ze ¼ litru vody, lžíce soli a lžíce octa. Pak umyjete v mýdlové vodě, opláchnete a vysušíte.
* Výborným prostředkem je kečup. Stačí nanést stejnoměrně tenkou vrstvu kečupu, nechat pár minut působit, opláchnout a osušit. Mosazné věci nedrhněte, poškrábali byste si je,
* Podobně působí rozkrojený citron nebo kyselé zelí. Všechno ale nanášejte rovnoměrně, aby se na povrchu nevytvořily mapy nebo skvrny.
* Ocet můžete smíchat se sodou. Vytvořenou šumivou pastou potřete předmět, počkejte, až přestane šumět a pak měkkým kartáčkem jemně odstraňte uvolněnou špínu. Nakonec opět opláchněte čistou vodou a jemnou utěrkou vyleštěte dosucha.
Chrom
Vedle jablečného octa vyčistí chrom také dětský olejíček, který je zejména vhodný na odstranění skvrn z vodovodní baterie nebo z kuchyňských spotřebičů. Použít můžete i coca-colu, mouku nebo vazelinu.
Vždy je nutné následně předmět nebo armaturu opláchnout a vyleštit dosucha. Nepoužívejte drátěnku.
Bronz
Špínu a mastnotu odstraníte mýdlovou vodou a měkkým kartáčkem. Nakonec vždy předmět osušte a vyleštěte měkkým hadříkem.
Cín
Základní čištění zvládnete teplou vodou, mýdlem a měkkým hadříkem. Následně předmět opláchněte, vysušte a vyleštěte. Jestli to nepomůže, zkuste zubní pastu a měkký kartáček. Jestli ani to nepomůže, může být předmět napaden tzv. cínovým morem.
V tom případě pomůže jen odborník se speciální metodou elektrolytického čištění pomocí hydroxidu sodného.
Tip Paní domu: Cín nedávejte do blízkosti dubového dřeva, kyseliny v něm obsažené napadají kov.
Zdroj: e-pribory.cz, panvicky.cz, ceskestavby.cz, dagmar.estranky.cz
Foto: Shutterstock