Malou lékárničku potřebujeme nejen doma, ale i na chatě a chalupě. Pokud ji tam máte, víte, čím vlastně je vybavená? Nebo ještě lépe: Co v ní potřebujete mít?
Než začnete letní lékárničku doplňovat, tak ji nejprve zkontrolujte. Především si u každého přípravku i u zdravotních pomůcek najděte datum expirace, které vám řekne, jestli nejsou už prošlé.
Toto označení musí mít všechny léky, ať už se jedná o tablety, dražé, kapky, masti nebo injekce. Na krabičce je obvykle uvedeno Spotřebujte do, nebo EXP. Zvláštní skupinu tvoří léky vyrobené přímo v lékárně podle předpisu. Jejich trvanlivost bývá krátká, obvykle týden až 14 dní.
Mohou nám ublížit?
Po uplynutí uvedené doby použitelnosti mohou mít léky naopak nežádoucí účinky, u některých navíc dochází k podstatným chemickým změnám, které je zcela znehodnotí. Proto prošlé léky vždy zlikvidujte!
Jako nebezpečný chemický odpad však nepatří do popelnice, ale odevzdávají se v lékárnách.
Jak dlouho obvykle vydrží…
Tablety, masti a již hotové kapky mají životnost nejčastěji dva až tři roky
Obvazový materiál až pět let
Rada v nouzi
V lékárničce bychom měli mít také návody, jak postupovat při první pomoci. Není to banalita, v kritické situaci lehce propadneme panice a najednou nevíme, co dělat.
Velmi praktické také je vypsat si na vnitřní stranu dvířek seznam potřebných telefonních čísel (záchranná služba, ošetřující dětský lékař, praktický lékař pro dospělé, pohotovost).
Stejně tak bychom měli mít v lékárničce uložené příbalové letáky všech léčiv.
Co nesmí v lékárničce chybět?
Nezbytné léky
Zažívání – určitě by nemělo chybět živočišné uhlí nebo přípravky na bázi léčivého jílu.
K obnovení střevní mikroflóry po střevních příhodách a po léčení antibiotiky jsou vhodné preparáty s obsahem živých laktobacilů a bifidobakterií (ale spíš si dáme bílý jogurt).
Neztratí se ani něco na překyselený žaludek a pálení žáhy, laxativa na zácpu a antidiarhoika proti průjmu.
Respirační nemoci – bylinné čaje, sirupy proti kašli, nosní kapky, léky na bolení v krku, bylinné „cucavé“ tablety…
Teplota, bolesti – analgetika a antipyretika – přípravky, které obsahují paracetamol, ibuprofen, kyselinu acetylsalicylovou jsou vhodné pouze pro dospělé, pro děti do 15 let se nehodí.
Dětem můžeme výjimečně – přesně podle uvedeného návodu na obalu – naordinovat léky s obsahem paracetamolu ve formě čípku.
Alergie – v lékárně seženeme antihistaminika, hodící se i pro nealergiky. Nezapomínejme ani na gel k utišení svědění štípanců všeho druhu.
Pro případ úrazu
Balíček první pomoci – sterilní vata, 2 sterilní obvazy, sterilní gázové čtverečky, polštářkové náplasti různých velikostí, spínací špendlíky, pinzeta, nůžky, gumové škrtidlo, trojcípý šátek
A kromě toho
Teploměr – vhodný je digitální teploměr, který se může použít k měření teploty v podpaží i v konečníku (ocení v rodině s dětmi).
Na zasažené oči – borová voda, oční kapky, umělé slzy.
Léky podle individuální potřeby – nejčastěji to bývají potíže s afty, nadýmáním, žlučníkem, opary, kuřími oky, vysušenou pokožkou, záněty močového měchýře.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock