Pokud se počasí vydaří a bude pod nulou, můžete si parapety, balkon nebo zahradu vyzdobit unikátními ledovými dekoracemi.
Aby se to povedlo:
– Pro vytvoření ledových svícnů se nejlépe hodí silikonové formy, nejsnáze z nich led vyndáte.
Pokud musíte použít formy skleněné, kovové nebo keramické, před uvolněním ledu je měkce podložte a pak mírně zahřejte, například hadříkem namočeným v teplé vodě, který přes ně položíte.
– Jako dekorativní náplň do ledu úplně postačí barevné plody šípků, hlohu nebo arónie doplněné snítkami jehličnanů. Použít ale můžete i drobné šišky, na plátky nakrájené limetky nebo stříbrný lišejník.
– U menších forem se dají přírodniny vložit do vody rovnou, u větších, jako je bábovka, je nutné zamrazování po vrstvách, aby přírodniny neklesly ke dnu. To se týká hlavně plodů, které se jinak okamžitě ponoří.
– Nezapomeňte, že led zvětší objem, nelijte tedy vodu až po okraj.
Jak vytvořit čirý led?
Upřímně řečeno, to jde těžko. Na internetu najdete na toto téma řadu debat a návodů, dobrý výsledek vám ale nezaručí. Příčina zakalení ledu je totiž přirozená. Vedou k tomu především vzduchové bubliny, v závěsu pak rozpuštěné minerální látky.
Jakmile led začne od krajů tuhnout, bude tlačit bubliny do středu, kde se projeví jako zakalení. Bubliny se také nehromadí kolem ponořených přírodnin. Co se dá proti tomu udělat?
– Převařit vodu, třeba i dvakrát. Převařením se sníží podíl vzduchu ve vodě.
– Pomoci má prý i pomalé mrazení o teplotě kolem – 1°C. Pak mají mít bubliny dostatek času, aby vystoupaly k hladině.
Foto: Shutterstock