Domů     Kosmetika z vlastní kuchyně
Kosmetika z vlastní kuchyně
19.2.2023

Od pleťových krémů přes balzámy na rty, šampony a kondicionéry až po deodoranty – podomácku se dá připravit prakticky všechno, co regály s kosmetikou v obchodech nabízejí.

Na rozdíl od kupovaných přípravků však budete mít naprostou kontrolu nad tím, co vaše kosmetika obsahuje.

Můžete také experimentovat a zkoušet, jaké složky vaší kůži nejvíce prospívají. Slabinou je naopak kratší trvanlivost, neboť při domácí výrobě se nepoužívají konzervační látky. Z toho důvodu je také nutné uchovávat tyto výrobky v lednici.

Co budete potřebovat

* Rostlinné oleje a výluhy – dají se sice koupit, ale byliny můžete také natrhat, nakrájet na drobno, vložit do skleničky a zajít olejem. Nechte louhovat týden až měsíc, pak olej sceďte a ještě důkladně vymačkejte ze zbylého rostlinného materiálu. Uložte do temna a chladu.

* Včelí vosk – seženete u včelaře nebo na eshopech s potřebami pro výrobu domácí kosmetiky. Přidává se do krémů nebo balzámů na rty pro hustší konzistenci.

* Karbaubský vosk – má obdobné využití jako včelí vosk, ale na rozdíl od něj je rostlinného původu, získává se z listů jistého druhu brazilské palmy. Hodí se hlavně do balzámů – na rty i na hojení.

* Přírodní másla – vyrábějí se lisováním semen a jader různých plodů, jsou tužší konzistence a bohaté na účinné látky. K sehnání je např. máslo kakaové, bambucké, mangové nebo kokumové.

* Zahušťovadla – používají se nejen k dosažení žádoucí konzistence, ale také pro hydrataci, protože zadržují vodu na pokožce.

Prodávají se opět v eshopech s potřebami pro výrobu domácí kosmetiky pod názvy jako guarová, arabská nebo xanthanová guma a jsou rostlinného původu.

* Emulgátory – slouží k dobrému promíchání a rozpuštění složek, brání jejich oddělování do vrstev. K tomu účelu se dá koupit rostlinný emulgační vosk, lanolín nebo lecitin.

* Cukry a soli – hrubě mleté jsou základem peelingových přípravků.

Pro povadlou pleť

Břečťanový krém

Nejprve je nutné připravit břečťanovou tinkturu, právě ta dává krému schopnost vypínat povadlou a unavenou pleť:

Natrháme a pokrájíme hrst břečťanových listů, dáme do skleničky, upěchujeme a zalijeme 40% alkoholem, například vodkou. Necháme louhovat asi měsíc, pak přecedíme.

Budete potřebovat

100 ml břečťanové tinktury

100 ml mandlového oleje

30 g bambuckého másla

15 g lanolinu

5 g vosku

– Ve vodní lázni rozpustíme vosk s lanolinem a olejem. Sundáme ze sporáku a vmícháme bambucké máslo.

– Necháme ochladit na 40 °C a současně na tuto teplotu zahřejeme břečťanovou tinkturu. Pak ji velmi pomalu po kapkách a za stálého míchání přidáváme do rozpuštěného olejového základu.

– Díky vysokému podílu alkoholu je tento krém poměrně trvanlivý, v lednici vydrží řadu týdnů.

Pro suchou a popraskanou pleť

Pampeliškový krém

Čerstvě natrhané květy pampelišek necháme usušit – například rozložené na plechu s pečicím papírem v troubě při teplotě 40 °C. Hrst sušených květů pak vmícháme do kokosového oleje rozpuštěného ve vodní lázni.

Měla by vzniknout hustá hmota. Necháme v horku louhovat 2 hodiny a pak po vychladnutí a zatuhnutí odstát ještě 4 dny. Poté znovu rozpustíme a přecedíme.

Budete potřebovat

100 ml pampeliškového oleje

20 lanolinu

6 g vosku

Přísady rozpustíme ve vodní lázni a dobře promícháme. Poté uděláme zkoušku hustoty: Kápněte trochu přípravku na studený talíř. Pokud vychladne na tuhou hmotu, přilijte olej. V opačném případě, kdy je krém příliš řídký, přidejte vosk.

Na rozpraskané rty

Pampeliškový balzám

10 g bambuckého másla

4 g vosku

10 g pampeliškového oleje

kousek vanilkového lusku

Přísady rozpustíme ve vodní lázni, přidáme zrníčka z vanilkového lusku. Rozmícháme a nalijeme do malé uzavíratelné dózy.

Anti-aging a antistresový

Levandulový krém

Podobně jako u pampelišky si lze připravit také olejový výtažek z levandule a použít ho k výrobě kosmetiky. Levandule je zvláště prospěšná při ošetření stárnoucí pleti, protože uvolňuje napětí a křečovité stažení. Působí také hojivě a antibakteriálně.

Pro přípravu olejového základu použijte čerstvá květenství, rozdrolte je, nasypte do sklenice, upěchujte a zalijte olejem. Nechte louhovat dva až tři týdny za občasného protřesení. Poté přeceďte.

Budete potřebovat

100 g levandulového oleje

10 g vosku

5 kapek levandulového éterického oleje (lze vynechat)

Ingredience zahřejte ve vodní lázni a dobře promíchejte. Slijte do uzavíratelné dózy.

Na podrážděnou kůži a ekzémy

Sedmikráskový krém

Skromné sedmikrásky patří mezi léčivky, při zevním použití zklidňují podrážděnou kůži a zanícené ranky, hodí se i na štípance od bodavého hmyzu a akné. Nejprve si připravíme olejový výluh:

Do sklenice nasypeme dvě hrsti květů, upěchujeme a přelijeme kvalitním olejem nebo rozpuštěným kokosovým tukem. Necháme louhovat asi tři týdny, pravidelně promícháváme, aby se na květech na hladině netvořila plíseň. Poté přecedíme.

Budete potřebovat

100 ml sedmikráskového oleje

10 g lanolinu

5 g vosku

Všechny složky rozpustíme za stálého míchání ve vodní lázni, až se dokonale propojí. Slijeme do uzavíratelné dózy a necháme vychladnout.

Sedmikráskový krém s tinkturou

Pro výraznější účinek můžete při přípravě krému použít nejen olejový výluh z květů sedmikrásky, ale také tikturu.

Hrst čerstvě natrhaných květů sedmikrásek necháme ve stínu lehce zavadnout a zbavit hmyzu. Poté je ve sklenici zalijeme 100 ml 40% alkoholu, například vodkou. Necháme louhovat při pokojové teplotě tři až čtyři týdny. Poté tinkturu přecedíme.

Budete potřebovat

30 ml sedmikráskového oleje

20 ml čaje z čerstvých sedmikrásek

10 ml sedmikráskové tinktury

15 g lanolinu

5 g vosku

– Ve vodní lázni rozpustíme lanolín, vosk a sedmikráskový olej. Zahříváme co nejméně.

– V další nádobě zahřejeme sedmikráskový čaj a tinkturu na podobnou teplotu, jakou bude mít olejová část krému.

– Za stálého míchání malým vléváme pomalu a malým proudem čaj s tinkurou do mastného základu.

– Mícháme dál, dokud teplota krému neklesne na vlažnou, pak ho nalijeme do uzavíratelné dózy.

Pro suchou a zánětlivou kůži

Kaštanový šampon

V kaštanech jsou látky, které zklidňují suchou a ekzematickou kůži, působí protizánětlivě a antibakteriálně.

Budete potřebovat

asi 20 čerstvých kaštanů

1 nadrobno nakrájené jablko včetně jaderníku

700 ml vody

3 zarovnané lžíce lněných semen (lze nahradit 4 lžícemi škrobu)

– Kaštany nasekáme na co nejmenší kousky a dáme do hrnce spolu s pokrájeným jablkem a vodou. Vaříme na malém plameni asi 25 minut. Poté necháme vychladnout a přecedíme, zbylou masu ještě vymačkáme v plátýnku.

– Do vývaru přidáme lněné semínko, které slouží k zahuštění šamponu a současně přidává účesu na objemu, protože slizovými látkami obalí hlavně konečky vlasů. Znovu vaříme, a to tak dlouho, dokud tekutina nezhutní.

Pak vypneme, necháme vychladnout a znovu přecedíme a vymačkáme přes plátýnko. Pak nalijeme do uzavíratelné láhve.

Případně lze přidat

Rozmarýn – pomáhá při řídnutí vlasů, protože zlepšuje prokrvení kůže. Do směsi na vývar stačí přidat dvě snítky čerstvého rozmarýnu pokrájené nadrobno.

Bio pomeranč – vymačkaná šťáva a pokrájená kůra zvýší odmašťovací schopnosti šamponu.

Pro péči pokožku těla

Růžové tělové mléko

Květy růže dodávají opojnou vůni, která zklidňuje psychiku. Stejný vliv mají obsahové látky v květech na kůži, zklidňují podráždění a podporují hojení. Nejprve si připravíme růžový olej:

Několik květů růží rozcupujeme, dáme do sklenice, upěchujeme a zalijeme kvalitním olejem. Necháme louhovat dva až tři týdny, pak slijeme a vytlačíme přes plátýnko.

Budete potřebovat

100 ml růžového oleje

75 ml čaje z květů růží

12 g vosku

– Ve vodní lázni nejprve rozpustíme vosk, pak pomalu přimícháme růžový olej.

– Mírně teplý čaj z květů růží dáme do mixéru a ten spustíme na nejvyšší otáčky. Současně malým proudem vléváme směs rozpuštěného vosku s olejem. Mixujeme, dokud nejsou ingredience dokonale propojené.

Směs pak nalijeme do uzavíratelné dózy a necháme vychladnout. Ukládáme v lednici.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
19.6.2024
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc rychle, ale ani pomalu, to vám řekne každý malíř. A když není žádný v dosahu, možná dospějete k rozh
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
reklama
reklama
Šikovné tipy
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Chce to novou barvu na vlasy? Řiďte se svým barevným typem
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po […]
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
O problémech ve vztahu herečky Anety Krejčíkové (32) s tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39) se snad šušká od začátku, co jsou spolu. Hvězda seriálu Ulice totiž neměla být jedinou, pro kterou často a 
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
epochaplus.cz
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Jaký muž se k vám hodí?
nejsemsama.cz
Jaký muž se k vám hodí?
Nauka o číslech – numerologie – vám poradí, s kým stvoříte ideální pár. Stačí jen znát, kdy se muž, co vás zajímá, narodil. Pak porovnejte své životní číslo s jeho číslem, a hned budete mít jasno. Omystické povaze čísel psali do hliněných tabulek již staří Sumerové. Spojitost čísel s člověkem a lidským osudem je nabíledni, každý jsme se „někdy“ narodil. To
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
historyplus.cz
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
Sedm cyklistů se v prvním orientačním závodě světa pouští nazdařbůh do terénu jen s mapou a vírou ve své schopnosti. Zvítězí ale opravdu ten, který dokáže najít nejkratší možnou cestu k cíli? Orientační závody, během nichž dostane soutěžící mapu a musí překonat stanovenou trasu, se dnes konají v běhu, na kolech i na lyžích po celém světě. Za kolébku
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
enigmaplus.cz
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
V Libereckém kraji, nedaleko Jablonce nad Nisou, se nachází obec Pěnčín-Krásná. Právě zde pobýval věhlasný doktor Kittel, který je přirovnáván k legendárnímu doktoru Faustovi. Byl to bezesporu člověk,
Rolky s medvědím česnekem
tisicereceptu.cz
Rolky s medvědím česnekem
Můžete využít i jiné čerstvé bylinky. Rolky jsou skvělé třeba s bazalkou nebo špenátem. Suroviny 3 hrnky hladké mouky 1 hrnek vlažné vody 3 lžičky cukru krystal ½ lžičky soli 1 vejce 3 lžíc
Utekla jsem sektě právě včas
skutecnepribehy.cz
Utekla jsem sektě právě včas
S Blankou jsem se seznámila hned první den na vysoké. Dali nás na koleji do jednoho pokoje a sedly jsme si kupodivu okamžitě. Ještě ten večer jsme vyrazily na pivo a náš pokoj jsem pokřtila nocí strávenou na záchodě. Brzy jsem pochopila, že Blanka není úplně šťastný člověk. Než nastoupila na univerzitu, žila s mámou, která hodně pracovala, hodně
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
21stoleti.cz
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí