Domů     Kosmetika z vlastní kuchyně
Kosmetika z vlastní kuchyně
od 19.2.2023

Od pleťových krémů přes balzámy na rty, šampony a kondicionéry až po deodoranty – podomácku se dá připravit prakticky všechno, co regály s kosmetikou v obchodech nabízejí.

Na rozdíl od kupovaných přípravků však budete mít naprostou kontrolu nad tím, co vaše kosmetika obsahuje.

Můžete také experimentovat a zkoušet, jaké složky vaší kůži nejvíce prospívají. Slabinou je naopak kratší trvanlivost, neboť při domácí výrobě se nepoužívají konzervační látky. Z toho důvodu je také nutné uchovávat tyto výrobky v lednici.

Co budete potřebovat

* Rostlinné oleje a výluhy – dají se sice koupit, ale byliny můžete také natrhat, nakrájet na drobno, vložit do skleničky a zajít olejem. Nechte louhovat týden až měsíc, pak olej sceďte a ještě důkladně vymačkejte ze zbylého rostlinného materiálu. Uložte do temna a chladu.

reklama

* Včelí vosk – seženete u včelaře nebo na eshopech s potřebami pro výrobu domácí kosmetiky. Přidává se do krémů nebo balzámů na rty pro hustší konzistenci.

* Karbaubský vosk – má obdobné využití jako včelí vosk, ale na rozdíl od něj je rostlinného původu, získává se z listů jistého druhu brazilské palmy. Hodí se hlavně do balzámů – na rty i na hojení.

* Přírodní másla – vyrábějí se lisováním semen a jader různých plodů, jsou tužší konzistence a bohaté na účinné látky. K sehnání je např. máslo kakaové, bambucké, mangové nebo kokumové.

* Zahušťovadla – používají se nejen k dosažení žádoucí konzistence, ale také pro hydrataci, protože zadržují vodu na pokožce.

reklama

Prodávají se opět v eshopech s potřebami pro výrobu domácí kosmetiky pod názvy jako guarová, arabská nebo xanthanová guma a jsou rostlinného původu.

* Emulgátory – slouží k dobrému promíchání a rozpuštění složek, brání jejich oddělování do vrstev. K tomu účelu se dá koupit rostlinný emulgační vosk, lanolín nebo lecitin.

* Cukry a soli – hrubě mleté jsou základem peelingových přípravků.

Pro povadlou pleť

Břečťanový krém

Nejprve je nutné připravit břečťanovou tinkturu, právě ta dává krému schopnost vypínat povadlou a unavenou pleť:

Natrháme a pokrájíme hrst břečťanových listů, dáme do skleničky, upěchujeme a zalijeme 40% alkoholem, například vodkou. Necháme louhovat asi měsíc, pak přecedíme.

Budete potřebovat

100 ml břečťanové tinktury

100 ml mandlového oleje

30 g bambuckého másla

15 g lanolinu

5 g vosku

– Ve vodní lázni rozpustíme vosk s lanolinem a olejem. Sundáme ze sporáku a vmícháme bambucké máslo.

– Necháme ochladit na 40 °C a současně na tuto teplotu zahřejeme břečťanovou tinkturu. Pak ji velmi pomalu po kapkách a za stálého míchání přidáváme do rozpuštěného olejového základu.

– Díky vysokému podílu alkoholu je tento krém poměrně trvanlivý, v lednici vydrží řadu týdnů.

Pro suchou a popraskanou pleť

Pampeliškový krém

Čerstvě natrhané květy pampelišek necháme usušit – například rozložené na plechu s pečicím papírem v troubě při teplotě 40 °C. Hrst sušených květů pak vmícháme do kokosového oleje rozpuštěného ve vodní lázni.

reklama

Měla by vzniknout hustá hmota. Necháme v horku louhovat 2 hodiny a pak po vychladnutí a zatuhnutí odstát ještě 4 dny. Poté znovu rozpustíme a přecedíme.

Budete potřebovat

100 ml pampeliškového oleje

20 lanolinu

6 g vosku

Přísady rozpustíme ve vodní lázni a dobře promícháme. Poté uděláme zkoušku hustoty: Kápněte trochu přípravku na studený talíř. Pokud vychladne na tuhou hmotu, přilijte olej. V opačném případě, kdy je krém příliš řídký, přidejte vosk.

Na rozpraskané rty

Pampeliškový balzám

10 g bambuckého másla

4 g vosku

10 g pampeliškového oleje

kousek vanilkového lusku

Přísady rozpustíme ve vodní lázni, přidáme zrníčka z vanilkového lusku. Rozmícháme a nalijeme do malé uzavíratelné dózy.

Anti-aging a antistresový

Levandulový krém

Podobně jako u pampelišky si lze připravit také olejový výtažek z levandule a použít ho k výrobě kosmetiky. Levandule je zvláště prospěšná při ošetření stárnoucí pleti, protože uvolňuje napětí a křečovité stažení. Působí také hojivě a antibakteriálně.

Pro přípravu olejového základu použijte čerstvá květenství, rozdrolte je, nasypte do sklenice, upěchujte a zalijte olejem. Nechte louhovat dva až tři týdny za občasného protřesení. Poté přeceďte.

Budete potřebovat

100 g levandulového oleje

10 g vosku

5 kapek levandulového éterického oleje (lze vynechat)

Ingredience zahřejte ve vodní lázni a dobře promíchejte. Slijte do uzavíratelné dózy.

Na podrážděnou kůži a ekzémy

Sedmikráskový krém

Skromné sedmikrásky patří mezi léčivky, při zevním použití zklidňují podrážděnou kůži a zanícené ranky, hodí se i na štípance od bodavého hmyzu a akné. Nejprve si připravíme olejový výluh:

Do sklenice nasypeme dvě hrsti květů, upěchujeme a přelijeme kvalitním olejem nebo rozpuštěným kokosovým tukem. Necháme louhovat asi tři týdny, pravidelně promícháváme, aby se na květech na hladině netvořila plíseň. Poté přecedíme.

Budete potřebovat

100 ml sedmikráskového oleje

10 g lanolinu

5 g vosku

Všechny složky rozpustíme za stálého míchání ve vodní lázni, až se dokonale propojí. Slijeme do uzavíratelné dózy a necháme vychladnout.

Sedmikráskový krém s tinkturou

Pro výraznější účinek můžete při přípravě krému použít nejen olejový výluh z květů sedmikrásky, ale také tikturu.

Hrst čerstvě natrhaných květů sedmikrásek necháme ve stínu lehce zavadnout a zbavit hmyzu. Poté je ve sklenici zalijeme 100 ml 40% alkoholu, například vodkou. Necháme louhovat při pokojové teplotě tři až čtyři týdny. Poté tinkturu přecedíme.

Budete potřebovat

30 ml sedmikráskového oleje

20 ml čaje z čerstvých sedmikrásek

10 ml sedmikráskové tinktury

15 g lanolinu

5 g vosku

– Ve vodní lázni rozpustíme lanolín, vosk a sedmikráskový olej. Zahříváme co nejméně.

– V další nádobě zahřejeme sedmikráskový čaj a tinkturu na podobnou teplotu, jakou bude mít olejová část krému.

– Za stálého míchání malým vléváme pomalu a malým proudem čaj s tinkurou do mastného základu.

– Mícháme dál, dokud teplota krému neklesne na vlažnou, pak ho nalijeme do uzavíratelné dózy.

Pro suchou a zánětlivou kůži

Kaštanový šampon

V kaštanech jsou látky, které zklidňují suchou a ekzematickou kůži, působí protizánětlivě a antibakteriálně.

Budete potřebovat

asi 20 čerstvých kaštanů

1 nadrobno nakrájené jablko včetně jaderníku

700 ml vody

3 zarovnané lžíce lněných semen (lze nahradit 4 lžícemi škrobu)

– Kaštany nasekáme na co nejmenší kousky a dáme do hrnce spolu s pokrájeným jablkem a vodou. Vaříme na malém plameni asi 25 minut. Poté necháme vychladnout a přecedíme, zbylou masu ještě vymačkáme v plátýnku.

– Do vývaru přidáme lněné semínko, které slouží k zahuštění šamponu a současně přidává účesu na objemu, protože slizovými látkami obalí hlavně konečky vlasů. Znovu vaříme, a to tak dlouho, dokud tekutina nezhutní.

Pak vypneme, necháme vychladnout a znovu přecedíme a vymačkáme přes plátýnko. Pak nalijeme do uzavíratelné láhve.

Případně lze přidat

Rozmarýn – pomáhá při řídnutí vlasů, protože zlepšuje prokrvení kůže. Do směsi na vývar stačí přidat dvě snítky čerstvého rozmarýnu pokrájené nadrobno.

Bio pomeranč – vymačkaná šťáva a pokrájená kůra zvýší odmašťovací schopnosti šamponu.

Pro péči pokožku těla

Růžové tělové mléko

Květy růže dodávají opojnou vůni, která zklidňuje psychiku. Stejný vliv mají obsahové látky v květech na kůži, zklidňují podráždění a podporují hojení. Nejprve si připravíme růžový olej:

Několik květů růží rozcupujeme, dáme do sklenice, upěchujeme a zalijeme kvalitním olejem. Necháme louhovat dva až tři týdny, pak slijeme a vytlačíme přes plátýnko.

Budete potřebovat

100 ml růžového oleje

75 ml čaje z květů růží

12 g vosku

– Ve vodní lázni nejprve rozpustíme vosk, pak pomalu přimícháme růžový olej.

– Mírně teplý čaj z květů růží dáme do mixéru a ten spustíme na nejvyšší otáčky. Současně malým proudem vléváme směs rozpuštěného vosku s olejem. Mixujeme, dokud nejsou ingredience dokonale propojené.

Směs pak nalijeme do uzavíratelné dózy a necháme vychladnout. Ukládáme v lednici.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
22.3.2023
Staré bytelné kousky nábytku vydrží mnoho let. Jen je potřeba dát jim po čase nový kabát. A když už budete renovovat, přidejte i umělecký prvek. Nevadí, když neumíte malovat. Opotřebovanou stoličku určitě nevyhazujte. Můžete si z ní udělat praktický kousek do předsíně. Připravte si: smirkový papír * tmel * barvu na dřevo ve dvou odstínech + základní bílou * vhodný štětec * ochrannou pásku * ubr
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
13.3.2023
Říká se, že jsou s námi od počátku věků. Dodnes s plísněmi bojujeme a stále ohrožují naše zdraví. Jací jsou ti nejúčinnější pomocníci proti nim? Jsou vysoce odolné a toxické. Víte, jak je odhalíte u sebe doma a co jejich výskyt způsobuje? Proč vznikají Plísně potřebují k životu (ostatně jako každý jiný živý organismus na zemi) dostatek potravy a vody. Jinak řečeno, výskyt plísní přímo souvisí s
1.3.2023
Zvlášť při výrobě sladkých zákusků není jedno, jaký použijete. Například krystal se hodí na sirup a džemy. Prostě tam, kde máte větší množství tekutin, které se budou vařit. Nejvšestrannější využití má cukr krupicový. Ušleháte s ním dobře bílkové a žloutkové krémy nebo smetanové náplně. A moučkový, ten se zase hodí na křehká těsta, fondán či marcipán. A co jiná sladidla? Možná chcete péci zd
24.2.2023
Krásnou zimní dekoraci, která vám rozhodně neroztaje, sice budete vyrábět celý den a pokud jste začínající pletařky, klidně i dva dny, těšit se z ní ale můžete až do konce zimy. A to stojí za to! Postavičku sněhuláka si udělejte z polystyrenových koulí. Aby byl kompletní, uháčkujte mu kulicha šálu a vyrobte koště. Materiál ° 3 polystyrenové koule různých velikostí + 2 menší na „ruce“ ° p
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel