Domů     Kosmetika z vlastní kuchyně
Kosmetika z vlastní kuchyně
19.2.2023

Od pleťových krémů přes balzámy na rty, šampony a kondicionéry až po deodoranty – podomácku se dá připravit prakticky všechno, co regály s kosmetikou v obchodech nabízejí.

Na rozdíl od kupovaných přípravků však budete mít naprostou kontrolu nad tím, co vaše kosmetika obsahuje.

Můžete také experimentovat a zkoušet, jaké složky vaší kůži nejvíce prospívají. Slabinou je naopak kratší trvanlivost, neboť při domácí výrobě se nepoužívají konzervační látky. Z toho důvodu je také nutné uchovávat tyto výrobky v lednici.

Co budete potřebovat

* Rostlinné oleje a výluhy – dají se sice koupit, ale byliny můžete také natrhat, nakrájet na drobno, vložit do skleničky a zajít olejem. Nechte louhovat týden až měsíc, pak olej sceďte a ještě důkladně vymačkejte ze zbylého rostlinného materiálu. Uložte do temna a chladu.

* Včelí vosk – seženete u včelaře nebo na eshopech s potřebami pro výrobu domácí kosmetiky. Přidává se do krémů nebo balzámů na rty pro hustší konzistenci.

* Karbaubský vosk – má obdobné využití jako včelí vosk, ale na rozdíl od něj je rostlinného původu, získává se z listů jistého druhu brazilské palmy. Hodí se hlavně do balzámů – na rty i na hojení.

* Přírodní másla – vyrábějí se lisováním semen a jader různých plodů, jsou tužší konzistence a bohaté na účinné látky. K sehnání je např. máslo kakaové, bambucké, mangové nebo kokumové.

* Zahušťovadla – používají se nejen k dosažení žádoucí konzistence, ale také pro hydrataci, protože zadržují vodu na pokožce.

Prodávají se opět v eshopech s potřebami pro výrobu domácí kosmetiky pod názvy jako guarová, arabská nebo xanthanová guma a jsou rostlinného původu.

* Emulgátory – slouží k dobrému promíchání a rozpuštění složek, brání jejich oddělování do vrstev. K tomu účelu se dá koupit rostlinný emulgační vosk, lanolín nebo lecitin.

* Cukry a soli – hrubě mleté jsou základem peelingových přípravků.

Pro povadlou pleť

Břečťanový krém

Nejprve je nutné připravit břečťanovou tinkturu, právě ta dává krému schopnost vypínat povadlou a unavenou pleť:

Natrháme a pokrájíme hrst břečťanových listů, dáme do skleničky, upěchujeme a zalijeme 40% alkoholem, například vodkou. Necháme louhovat asi měsíc, pak přecedíme.

Budete potřebovat

100 ml břečťanové tinktury

100 ml mandlového oleje

30 g bambuckého másla

15 g lanolinu

5 g vosku

– Ve vodní lázni rozpustíme vosk s lanolinem a olejem. Sundáme ze sporáku a vmícháme bambucké máslo.

– Necháme ochladit na 40 °C a současně na tuto teplotu zahřejeme břečťanovou tinkturu. Pak ji velmi pomalu po kapkách a za stálého míchání přidáváme do rozpuštěného olejového základu.

– Díky vysokému podílu alkoholu je tento krém poměrně trvanlivý, v lednici vydrží řadu týdnů.

Pro suchou a popraskanou pleť

Pampeliškový krém

Čerstvě natrhané květy pampelišek necháme usušit – například rozložené na plechu s pečicím papírem v troubě při teplotě 40 °C. Hrst sušených květů pak vmícháme do kokosového oleje rozpuštěného ve vodní lázni.

Měla by vzniknout hustá hmota. Necháme v horku louhovat 2 hodiny a pak po vychladnutí a zatuhnutí odstát ještě 4 dny. Poté znovu rozpustíme a přecedíme.

Budete potřebovat

100 ml pampeliškového oleje

20 lanolinu

6 g vosku

Přísady rozpustíme ve vodní lázni a dobře promícháme. Poté uděláme zkoušku hustoty: Kápněte trochu přípravku na studený talíř. Pokud vychladne na tuhou hmotu, přilijte olej. V opačném případě, kdy je krém příliš řídký, přidejte vosk.

Na rozpraskané rty

Pampeliškový balzám

10 g bambuckého másla

4 g vosku

10 g pampeliškového oleje

kousek vanilkového lusku

Přísady rozpustíme ve vodní lázni, přidáme zrníčka z vanilkového lusku. Rozmícháme a nalijeme do malé uzavíratelné dózy.

Anti-aging a antistresový

Levandulový krém

Podobně jako u pampelišky si lze připravit také olejový výtažek z levandule a použít ho k výrobě kosmetiky. Levandule je zvláště prospěšná při ošetření stárnoucí pleti, protože uvolňuje napětí a křečovité stažení. Působí také hojivě a antibakteriálně.

Pro přípravu olejového základu použijte čerstvá květenství, rozdrolte je, nasypte do sklenice, upěchujte a zalijte olejem. Nechte louhovat dva až tři týdny za občasného protřesení. Poté přeceďte.

Budete potřebovat

100 g levandulového oleje

10 g vosku

5 kapek levandulového éterického oleje (lze vynechat)

Ingredience zahřejte ve vodní lázni a dobře promíchejte. Slijte do uzavíratelné dózy.

Na podrážděnou kůži a ekzémy

Sedmikráskový krém

Skromné sedmikrásky patří mezi léčivky, při zevním použití zklidňují podrážděnou kůži a zanícené ranky, hodí se i na štípance od bodavého hmyzu a akné. Nejprve si připravíme olejový výluh:

Do sklenice nasypeme dvě hrsti květů, upěchujeme a přelijeme kvalitním olejem nebo rozpuštěným kokosovým tukem. Necháme louhovat asi tři týdny, pravidelně promícháváme, aby se na květech na hladině netvořila plíseň. Poté přecedíme.

Budete potřebovat

100 ml sedmikráskového oleje

10 g lanolinu

5 g vosku

Všechny složky rozpustíme za stálého míchání ve vodní lázni, až se dokonale propojí. Slijeme do uzavíratelné dózy a necháme vychladnout.

Sedmikráskový krém s tinkturou

Pro výraznější účinek můžete při přípravě krému použít nejen olejový výluh z květů sedmikrásky, ale také tikturu.

Hrst čerstvě natrhaných květů sedmikrásek necháme ve stínu lehce zavadnout a zbavit hmyzu. Poté je ve sklenici zalijeme 100 ml 40% alkoholu, například vodkou. Necháme louhovat při pokojové teplotě tři až čtyři týdny. Poté tinkturu přecedíme.

Budete potřebovat

30 ml sedmikráskového oleje

20 ml čaje z čerstvých sedmikrásek

10 ml sedmikráskové tinktury

15 g lanolinu

5 g vosku

– Ve vodní lázni rozpustíme lanolín, vosk a sedmikráskový olej. Zahříváme co nejméně.

– V další nádobě zahřejeme sedmikráskový čaj a tinkturu na podobnou teplotu, jakou bude mít olejová část krému.

– Za stálého míchání malým vléváme pomalu a malým proudem čaj s tinkurou do mastného základu.

– Mícháme dál, dokud teplota krému neklesne na vlažnou, pak ho nalijeme do uzavíratelné dózy.

Pro suchou a zánětlivou kůži

Kaštanový šampon

V kaštanech jsou látky, které zklidňují suchou a ekzematickou kůži, působí protizánětlivě a antibakteriálně.

Budete potřebovat

asi 20 čerstvých kaštanů

1 nadrobno nakrájené jablko včetně jaderníku

700 ml vody

3 zarovnané lžíce lněných semen (lze nahradit 4 lžícemi škrobu)

– Kaštany nasekáme na co nejmenší kousky a dáme do hrnce spolu s pokrájeným jablkem a vodou. Vaříme na malém plameni asi 25 minut. Poté necháme vychladnout a přecedíme, zbylou masu ještě vymačkáme v plátýnku.

– Do vývaru přidáme lněné semínko, které slouží k zahuštění šamponu a současně přidává účesu na objemu, protože slizovými látkami obalí hlavně konečky vlasů. Znovu vaříme, a to tak dlouho, dokud tekutina nezhutní.

Pak vypneme, necháme vychladnout a znovu přecedíme a vymačkáme přes plátýnko. Pak nalijeme do uzavíratelné láhve.

Případně lze přidat

Rozmarýn – pomáhá při řídnutí vlasů, protože zlepšuje prokrvení kůže. Do směsi na vývar stačí přidat dvě snítky čerstvého rozmarýnu pokrájené nadrobno.

Bio pomeranč – vymačkaná šťáva a pokrájená kůra zvýší odmašťovací schopnosti šamponu.

Pro péči pokožku těla

Růžové tělové mléko

Květy růže dodávají opojnou vůni, která zklidňuje psychiku. Stejný vliv mají obsahové látky v květech na kůži, zklidňují podráždění a podporují hojení. Nejprve si připravíme růžový olej:

Několik květů růží rozcupujeme, dáme do sklenice, upěchujeme a zalijeme kvalitním olejem. Necháme louhovat dva až tři týdny, pak slijeme a vytlačíme přes plátýnko.

Budete potřebovat

100 ml růžového oleje

75 ml čaje z květů růží

12 g vosku

– Ve vodní lázni nejprve rozpustíme vosk, pak pomalu přimícháme růžový olej.

– Mírně teplý čaj z květů růží dáme do mixéru a ten spustíme na nejvyšší otáčky. Současně malým proudem vléváme směs rozpuštěného vosku s olejem. Mixujeme, dokud nejsou ingredience dokonale propojené.

Směs pak nalijeme do uzavíratelné dózy a necháme vychladnout. Ukládáme v lednici.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
16.10.2024
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte šikmo přes první. 3) Postupujte od největších po nejm
14.10.2024
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo z nás. Ale po sezoně se to prostě udělat musí, a když už, tak pořádně. A je celkem
11.10.2024
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby prosperovaly v našich podmínkách, je třeba tilland
2.10.2024
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v 16. století. Dokonce se mu měli věnovat samurajov
27.9.2024
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná hodilo pár rad cukrářky Olgy Ceralové. Nakonec zjistíte,
reklama
Šikovné tipy
Domácí kosmetika s vůní medu
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při […]
Vybrat správné ponožky není jen tak
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde […]
Krabička na kapesníky může být hezká
A vyrobit ji vůbec není těžké. Jestli rádi tvoříte, ale netroufáte si zatím na větší věci, tohle je nápad právě pro vás. Budete potřebovat: Krabičku (polotovar koupíte na internetu, v hobby marketech nebo ve výtvarných potřebách), větší a menší štětec, univerzální vodou ředitelné barvy Povrch krabičky před natíráním důkladně zbavte prachu a jiných nečistot. Bílou […]
Milujete pizzu? Kupte si na ni pec
Tajemství skvělé pizzy nespočívá jen v ingrediencích či tloušťce těsta. Pokud si ji chcete připravit ve vlastní kuchyni, musíte mít také kvalitní pec určenou právě na pizzu. Dnešní pizzy mají mnoho podob, chutí, při jejich přípravě střídáte různé ingredience, ale přece jen ta pravá italská je jen jedna. I ta může mít mnoho podob – […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neřestná Baia: Ztratilo se římské Las Vegas pod vodou?
historyplus.cz
Neřestná Baia: Ztratilo se římské Las Vegas pod vodou?
„Dívky sem přicházejí jako panny a odcházejí jako prostitutky!“ neberou si servítky antičtí mravokárci. Město Baia, kde si římská smetánka vyhazuje z kopýtka, považují za doupě neřesti. A když tento symbol nemravnosti později pohltí moře, spousta lidí si to vykládá jako boží trest za všechny hříchy, které v něm byly kdy spáchány.   Saint Tropez či
Elegantní exkluzivní župany
rezidenceonline.cz
Elegantní exkluzivní župany
Vyrobené z prvotřídních materiálů, jako jsou hebká bavlna nebo měkké froté, představují symbol pohodlí a elegance. Stylové modely, jež jsou vrcholem sofistikovanosti, nabízejí dokonalý zážitek relaxace nejen po koupeli. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem  
Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací: Nový a ještě lepší!
epochanacestach.cz
Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací: Nový a ještě lepší!
Více pohádkových příběhů i atrakcí, více zábavy, již od 18. října v Praze, Letňanech. Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací do pražských Letňan. Přináší více než 200 nových světelných instalací inspirovaných pohádkovými a fantasy příběhy, přidá také další, ještě větší zábavné a adrenalinové atrakce. Všechny venkovní atrakce a světelné instalace jsou v ceně základní vstupenky.
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
epochaplus.cz
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
Kalendáře ukazují rok 1965, v Československu se dá konečně zakoupit první ženská antikoncepce a televize začíná vysílat Večerníčka. A daleko za oceánem, v delawarském Wilmingtonu, představí americká chemička polského původu Stephanie Kwoleková (1923–2014) para-aramidové vlákno, které dostane název kevlar.   Oproti jiným polyamidům čtyřnásobně absorbuje rázovou energii. Bezpečnostní složky si mnou ruce. Neprůstřelné vesty a
Šifra mistra malíře: Zobrazuje malba hrob Ježíše Krista?
enigmaplus.cz
Šifra mistra malíře: Zobrazuje malba hrob Ježíše Krista?
Jeden z obrazů francouzského malíře Nicolase Poussina (1594-1664) je více než pouhým působivým umělecký dílem. Kolem této malby se vyrojily teorie, které poukazují na záhadné poselství tohoto obrazu.
Srazila jsem sousedce hřebínek svými květy
skutecnepribehy.cz
Srazila jsem sousedce hřebínek svými květy
Do domu se nám nastěhovala paní Dokonalá. Byli jsme z ní všichni tak znechucení, že se muselo něco stát. Nikdy jsem neměla problém se sousedy, v tom činžovním domě bydlím od svého dětství, byt jsem podědila po rodičích, a lidé, co tu s námi žili, byli vždycky skvělí. Jako sousedé jsme drželi pospolu, občas jsme se scházeli na dvorku
Pečený pikantní květák
tisicereceptu.cz
Pečený pikantní květák
Podávejte se zeleninovými hranolky a jogurtovým dipem, případně se zakysanou smetanou smíchanou s nivou nebo jiným modrým sýrem. Suroviny 1 květák 120 g hladké mouky 100 ml vody sůl Na omá
Victorinox zachytil v nožíku kouzlo zimy
iluxus.cz
Victorinox zachytil v nožíku kouzlo zimy
Victorinox hrdě představuje šestou limitovanou edici kapesního nože z kolekce Winter Magic. Spartan Winter Magic Limited Edition 2024, inspirovaný okouzlující švýcarskou zimou, je nejnovějším přírůstk
Velká léčivá síla
nejsemsama.cz
Velká léčivá síla
Sezamová semínka patří mezi zdravé potraviny, které nám dokážou pomoci s mnoha neduhy. Jejich kladný vliv na lidské tělo je nepopiratelný. O sezamu se říká, že žádná skála před ním nezůstane celá. Dvoumilimetrové semínko je prý nejstarší koření na světě a ukrývá se v něm velká léčivá síla. Obsahuje důležité minerální látky a kvalitní bílkoviny, takže je jasné, že jsou
Slováčková od základu mění život!
nasehvezdy.cz
Slováčková od základu mění život!
S rakovinou bojuje jako lvice. Anna Slováčková (29) přehodnotila priority a rozhodla se zásadně změnit život. Roli v tom hraje i její partner Matěj Růžička. Rakovina se jí vrátila po třech letech.
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
epochalnisvet.cz
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
Své dětství strávil Jan Lucemburský zřejmě u francouzského královského dvora, snad tu byl vychováván, možná tu jen často pobýval. Informace o této etapě králova života jsou velmi skromné. Dosud vřelé vztahy mezi francouzskou korunou a lucemburskými hrabaty však načas ochladnou po usednutí Jindřicha VII. na říšský trůn. Ani Jan jako český král nemá zpočátku
Kabely pro jaderné elektrárny budou bezpečnější a vydrží déle
21stoleti.cz
Kabely pro jaderné elektrárny budou bezpečnější a vydrží déle
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních