Domů     Korsika, smaragd v koruně Středomoří
Korsika, smaragd v koruně Středomoří
16.6.2020

Už staří Řekové nazývali tento ostrov „kalliste“ čili nejkrásnější. Ale víc než bělavými plážemi, průzračným mořem a panenskou přírodou je spíš známý jako rodiště francouzského císaře Napoleona Bonaparta. Opatření se uvolňují, tak si se třeba i vy letos zajedete na dovolenou.

Svým tvarem připomíná ostrov ležící v západním Středozemním moři zaťatou pěst se vztyčeným palcem. I když je od Francie vzdálený 180 a od Itálie jen 80 kilometrů, patří pod správu země galského kohouta.

Nedotčená krajina s množstvím ledovcových jezer a nízká zalidněnost dělá z Korsiky atraktivní turistický cíl. Většina turistů připlouvá do přístavu Bastia, druhého největšího města Korsiky.

Odtud se můžete rozjet do vnitrozemí nebo do různých míst členitého pobřeží ostrova. Nejčastějším cílem turistů je východní pobřeží, převážně pak okolí města Porto-Vecchio.

Častým cílem jsou však i kaskády (Cascades du Polischellu), nacházející se v korsických horách.

„Podle vůně poznám Korsiku i se zavřenýma očima,“ tvrdil tamní nejslavnější rodák, císař Napoleon Bonaparte.

„Slunce se tak často milovalo s mořem, až se zrodila Korsika,“ napsal v Malém princi velký milovník ostrova, spisovatel (a letec) Antoine de Saint–Exupéry, který také použil příměr, „Korsika je růžový kámen vržený do Středozemního moře.“

Ráj sportů

Ostrov je rájem turistů všech věkových kategorií a zájmů, a neexistuje snad žádný druh sportu, který by se tu nedal provozovat.

Čekají tu na vás tisíc kilometrů pobřeží, čisté teplé moře, pro milovníky raftingu více i méně divoké řeky, horolezecké terény, přes sedmdesát vrcholů s výškou nad 2000 metrů. Cyklisté si mohou vyšlápnout do hor a vzápětí sjíždět do hlubokých údolí.

Téměř všude jsou k dispozici půjčovny a sportovní agentury, které zájemcům usnadní zrealizovat sportovní potřeby. Mimo přírodní rezervace si je možné i zdarma zarybařit.

Na řeky je sice nutný rybářský lístek, ale snadno si ho pořídíte v prodejnách s rybářskými potřebami v místě, kde se právě nacházíte.

Romantický jih

Pomyslná brána do oblasti jižní Korsiky je městečko Sartene se svou tajemnou a krvavou historií. Místní obyvatelé brali často spravedlnost do svých rukou.

Krevní msta čili vendeta, se objevila právě tady, a to už po roce 1000. Rodina tu vždy byla na prvním místě a vendeta po mnoho století jedinou zárukou spravedlnosti, respektive odvety. Vykonávání msty tu kvetlo především ve 14. až 18. století. Až v roce 1834 byla krevní msta oficiálním dekretem postavena mimo zákon.

Odpočinek ve skalním městě

Vaší pozornosti nesmí ovšem uniknout nedaleká přírodní rezervace Roccapina. Romantické pláže slibují koupání v tyrkysové vodě s nádhernými výhledy na nedaleké skalní útvary. Celý záliv „hlídá“ skalní lev Rocher du Lion.

Zdejší pobřeží tvoří malé mořské zátočiny a skalní ostrohy, pod kterými v mořských hlubinách čile pulzuje život. Najdete tu unikátní floru i faunu a všudypřítomnou macchii, kterou tvoří pichlavé a neprostupné porosty, vysoké od jednoho až do pěti metrů.

Dechberoucí „výšlapy“

Vidět byste určitě měli i rudé skály Calanche na východním pobřeží, které vyhledávají zvláště pěší turisté a horolezci. Zdejší přírodní rezervace je pod ochranou UNESCO. Turisté si tu mohou užívat nepřeberné množství procházek a túr.

Skály se táhnou v mnoha vrstvách od moře až do výšky 1200 metrů nad mořem. Podél cest běžně kvetou orchideje.

Také výstup na Capo d’Orto a následně pohled shora na záliv Porto budou nezapomenutelným zážitkem, zvláště když si návrat z túry naplánujete v podvečerních hodinách.

Ten, kdo nechce stoupat vysoko do příkrých svahů, může využít příjemné skalní lezení v těsné blízkosti oblázkové pláže v zálivu městečka Porto.

Napumpujte kola a típněte cigaretu

Po místních komunikacích je třeba jezdit opatrně, protože jsou úzké a často se na nich můžete potkat se stádem divokých prasat. Zejména pak na jihu ostrova. Dbejte na řádné vybavení a osvětlení kola a respektujte všechny zákazy – místní policie je nesmlouvavá.

Opatrně také s požíváním alkoholu, pravidla jsou tu přísná nejen pro řidiče aut, ale i pro cyklisty a pokuty jsou vysoké. Na Korsice také všude platí zákaz rozdělávat oheň a kouřit v lese.

Přesto rok co rok zničí požáry rozsáhlé lesní plochy a ohrožují obyvatele i dobytek. Kouřit se nesmí ani ve veřejných budovách, v restauracích, kavárnách a na diskotékách.

Co musíte vidět

Pokud nejste na dlouhé ležení u moře, vydejte se na prohlídku ostrova, ať už autem nebo místními autobusy, nejlépe však na zapůjčených kolech. Navštivte Bonifacio, bývalé město pirátů ležící na vysokém bílém útesu, označované za jeden z divů Evropy.

Zde si můžete prohlédnout historickou část středověkého města, nebo se projet lodí pod skalnatými útesy. Dále si nenechte ujít Sartane, o kterém se říká, že je to nejkorsičtější město a Propriano, v jehož okolí jsou překrásné zálivy a bílé pláže.

Samozřejmě nemůžete vynechat metropoli Korsiky a rodiště Napoleona Bonaparta – Ajjacio. Údajně je nejúchvatnější v noci. Další „perlou“ je Corte, romantické starobylé město se středověkou citadelou.

Přibližně 35 kilometrů od města můžete vyrazit na jednu z nejkrásnějších pěších túr průsmykem na kaskády Vizzavona, kde je úžasné koupání.

Dalšími doporučenými zastávkami během pobytu na Korsice jsou Porto, idylické město v malebném zálivu pod vysokými horami, Calvi s bílými plážemi, vyhlášené letovisko St. Florent a také úchvatný mys Cap Corse.

Ráz pobřeží se rychle mění, od Solenzara střídají písečné pláže mořské zátoky plné rozeklaných skal.

Kdy Korsiku navštívit?

V dubnu a v květnu je ideální termín na sjíždění řek, canyoning (sjíždění kaňonů), jachting a surfing, lodní výlety, jízdu na koních po ostrově, závěsné létání a paragliding. Možné je také šnorchlování a potápění – skoro ve všech letoviscích u moře jsou pro ten účel zřízené potápěčské školy.

Nejhezčí dobou na dovolenou pro rodiny s dětmi, které ještě nemusejí chodit do školy, je květen, červen a září. Počasí je celkem teplé, dá se již koupat a ostrov není plný turistů. Ale pozor na vítr, který vane od moře, a na mořské proudy.

Ochutnejte místní speciality

Místní jsou velmi pohostinní a často pozvou „sympatické“ turisty k sobě domů na pohoštění.

Ale i když se vám to nepoštěstí, alespoň v restauraci ochutnejte stufatu – vařené telecí či jehněčí s velkými těstovinami, bastelle – pikantní taštičky plněné mangoldem či brocciu – čerstvý sýr. Jí se přírodní, bez přísad, jen pocukrovaný a přelitý pálenkou.

Jídlo zapíjejí Korsičané lehkým červeným vínem a lahodným kaštanovým pivem. Vařené jedlé kaštany jsou přílohou k mnoha hlavním jídlům. Z kaštanové mouky se dělá zmrzlina a pečou se z ní koláče. Vyrábějí zde i skvělou fíkovou marmeládu, kterou podávají se sýrem. Na závěr jídla servírují myrtovou pálenku nebo kaštanový likér.

Korsika v kostce

Ostrov je rozdělen na dvě správní střediska

• Ajaccio – hlavní město jižní části ostrova, zároveň hlavním město autonomní oblasti

• Bastia – hlavní město severní části ostrova, největší a nejdůležitější přístav Korsiky

Rozloha: Ze severu na jih 183 kilometrů, od východu na západ 83 kilometrů. Žije zde necelých 300 tisíc stálých obyvatel, takže ostrov patří k nejméně zalidněným koutům Evropy.

Úřední jazyk: francouzština. Ostatními jazyky je celkem problém se domluvit.

Měna: Stejně jako ve Francii se zde používá euro. Šeky akceptují neradi a s vysokým poplatkem. Platební kartou lze platit v luxusnějších buticích, některých supermarketech a dražších hotelích, občas i na benzinové stanici.

Doprava na ostrov: Na místo pouze letadlem, autem a autobusem do Francie, nebo do Itálie, pak trajektem do korsického města Bastia (necelé čtyři hodiny).

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
6.5.2025
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Že je Marsaxlokk stále živým rybářským městečkem, o tom se můž
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
enigmaplus.cz
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
Po staletí jsou na mnoha místech planety nacházeny podivné kostry a nástroje, které údajně dokládají existenci lidem podobné rasy velkého vzrůstu, která vládla světu dávno před nástupem člověka. Bohuž
Směs z lesních hub nakyselo
tisicereceptu.cz
Směs z lesních hub nakyselo
Na nakládání se hodí hříbky, babky, lišky i poddubáky. Suroviny na 4 sklenice 1 kg očištěných hub 2 lžíce octa sůl Na nálev 500 ml octa 1,5 l vody 10 kuliček pepře 10 kuliček nového k
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
epochaplus.cz
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
Od chytrých pomůcek pro rodiče přes kuchyňské vychytávky až po designové doplňky – tyto produkty kombinují technologii, praktičnost a styl. Chytrá ponožka pro děti, strojek na těstoviny, USB rozbočovač, potápěčské hodinky a zarážka na dveře zpříjemní každodenní život. Chytrá ponožka hlídá životní funkce děťátka, i když rodiče spí Chytrá ponožka Owlet Smart Sock je chůvičkou
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
epochanacestach.cz
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
Nejvyšší věž na Moravě, největší moravský zvon a rozlehlý historický areál, který se může směle rovnat i Pražskému hradu. Přemyslovský hrad v Olomouci je výjimečný v mnoha ohledech a pokoušet se ho prohlédnout za jediný den je prostě marná snaha. Návrší, které dnes známe pod jménem Václavské, považovali za ideální k budování sídla už obyvatelé za pravěkých časů.
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
historyplus.cz
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
„Kupředu!“ zvolá římský velitel a s četou vojáků se rozeběhne tunelem směrem k nepříteli. Za sebou mají sotva pár metrů, když vtom je přes nos praští ostrý zápach. Křečovitě lapají po vzduchu, padají na kolena a v mučivých bolestech umírají. Římská pevnost toho dne padne. Co stálo za úspěchem perské armády?   Píše se rok
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
nasehvezdy.cz
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
Když začal Jaromír Jágr (53) randit se svou o třiadvacet let mladší partnerkou Dominikou Branišovou (30), bylo jim oběma o pět let míň. Nyní, tři roky po padesátce, musí ale legendární hokejista,
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
21stoleti.cz
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev
Jak se mám nadechnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se mám nadechnout?
Byly jsme jen dvě. Já a moje dcera Klára. Bez jejího otce, bez velké rodiny, bez zázemí. Ale měly jsme sebe. A teď už ji nemám. Nám to stačilo. Byla moje radost, moje světlo, moje všechno. Když jsem večer zavírala oči, děkovala jsem, že ji mám. A ráno jsem vstávala s myšlenkou na ni. Smála se s hlavou zakloněnou,
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
iluxus.cz
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
V roce 2024, kdy byla kolekce uvedena na trh, Montblanc představil nový způsob, jak vyjádřit různé aspekty svého bohatého dědictví, naplněného kreativitou a řemeslnou zručností. Montblanc Collection z
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
epochalnisvet.cz
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje.   Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá
Nádherný svět Sicis
rezidenceonline.cz
Nádherný svět Sicis
Věhlasná značka, která se původně proslavila především luxusními mozaikovými obklady, dnes nabízí vybavení pro celý interiér. Co její návrháři a řemeslníci dovedou, představila ve svém kompletně zrekonstruovaném showroomu v srdci Paříže. Koncept „Casa Sicis“, který se vedle Londýna a Milána nedávno zabydlel také ve francouzské metropoli, v ulici 41 Rue François Premier poblíž Champs Elysées,
Sladký toust
nejsemsama.cz
Sladký toust
Na takových sladkých toustech si pochutnáte ve Francii. Můžete je podávat s různými druhy ovoce a s kopečkem mascarpone. Ingredience na 4 porce: 8 plátků toustového chleba máslo na smažení 3 vejce 100 ml mléka 1 lžíce cukru 1 lžička mleté skořice 1 miska borůvek 1 malý kelímek zakysané smetany 2 lžíce medu Postup: V misce prošlehejte vejce s mlékem, cukrem a skořicí. Do směsi namáčejte tousty