Domů     Korsika, smaragd v koruně Středomoří
Korsika, smaragd v koruně Středomoří
16.6.2020

Už staří Řekové nazývali tento ostrov „kalliste“ čili nejkrásnější. Ale víc než bělavými plážemi, průzračným mořem a panenskou přírodou je spíš známý jako rodiště francouzského císaře Napoleona Bonaparta. Opatření se uvolňují, tak si se třeba i vy letos zajedete na dovolenou.

Svým tvarem připomíná ostrov ležící v západním Středozemním moři zaťatou pěst se vztyčeným palcem. I když je od Francie vzdálený 180 a od Itálie jen 80 kilometrů, patří pod správu země galského kohouta.

Nedotčená krajina s množstvím ledovcových jezer a nízká zalidněnost dělá z Korsiky atraktivní turistický cíl. Většina turistů připlouvá do přístavu Bastia, druhého největšího města Korsiky.

Odtud se můžete rozjet do vnitrozemí nebo do různých míst členitého pobřeží ostrova. Nejčastějším cílem turistů je východní pobřeží, převážně pak okolí města Porto-Vecchio.

Častým cílem jsou však i kaskády (Cascades du Polischellu), nacházející se v korsických horách.

„Podle vůně poznám Korsiku i se zavřenýma očima,“ tvrdil tamní nejslavnější rodák, císař Napoleon Bonaparte.

„Slunce se tak často milovalo s mořem, až se zrodila Korsika,“ napsal v Malém princi velký milovník ostrova, spisovatel (a letec) Antoine de Saint–Exupéry, který také použil příměr, „Korsika je růžový kámen vržený do Středozemního moře.“

Ráj sportů

Ostrov je rájem turistů všech věkových kategorií a zájmů, a neexistuje snad žádný druh sportu, který by se tu nedal provozovat.

Čekají tu na vás tisíc kilometrů pobřeží, čisté teplé moře, pro milovníky raftingu více i méně divoké řeky, horolezecké terény, přes sedmdesát vrcholů s výškou nad 2000 metrů. Cyklisté si mohou vyšlápnout do hor a vzápětí sjíždět do hlubokých údolí.

Téměř všude jsou k dispozici půjčovny a sportovní agentury, které zájemcům usnadní zrealizovat sportovní potřeby. Mimo přírodní rezervace si je možné i zdarma zarybařit.

Na řeky je sice nutný rybářský lístek, ale snadno si ho pořídíte v prodejnách s rybářskými potřebami v místě, kde se právě nacházíte.

Romantický jih

Pomyslná brána do oblasti jižní Korsiky je městečko Sartene se svou tajemnou a krvavou historií. Místní obyvatelé brali často spravedlnost do svých rukou.

Krevní msta čili vendeta, se objevila právě tady, a to už po roce 1000. Rodina tu vždy byla na prvním místě a vendeta po mnoho století jedinou zárukou spravedlnosti, respektive odvety. Vykonávání msty tu kvetlo především ve 14. až 18. století. Až v roce 1834 byla krevní msta oficiálním dekretem postavena mimo zákon.

Odpočinek ve skalním městě

Vaší pozornosti nesmí ovšem uniknout nedaleká přírodní rezervace Roccapina. Romantické pláže slibují koupání v tyrkysové vodě s nádhernými výhledy na nedaleké skalní útvary. Celý záliv „hlídá“ skalní lev Rocher du Lion.

Zdejší pobřeží tvoří malé mořské zátočiny a skalní ostrohy, pod kterými v mořských hlubinách čile pulzuje život. Najdete tu unikátní floru i faunu a všudypřítomnou macchii, kterou tvoří pichlavé a neprostupné porosty, vysoké od jednoho až do pěti metrů.

Dechberoucí „výšlapy“

Vidět byste určitě měli i rudé skály Calanche na východním pobřeží, které vyhledávají zvláště pěší turisté a horolezci. Zdejší přírodní rezervace je pod ochranou UNESCO. Turisté si tu mohou užívat nepřeberné množství procházek a túr.

Skály se táhnou v mnoha vrstvách od moře až do výšky 1200 metrů nad mořem. Podél cest běžně kvetou orchideje.

Také výstup na Capo d’Orto a následně pohled shora na záliv Porto budou nezapomenutelným zážitkem, zvláště když si návrat z túry naplánujete v podvečerních hodinách.

Ten, kdo nechce stoupat vysoko do příkrých svahů, může využít příjemné skalní lezení v těsné blízkosti oblázkové pláže v zálivu městečka Porto.

Napumpujte kola a típněte cigaretu

Po místních komunikacích je třeba jezdit opatrně, protože jsou úzké a často se na nich můžete potkat se stádem divokých prasat. Zejména pak na jihu ostrova. Dbejte na řádné vybavení a osvětlení kola a respektujte všechny zákazy – místní policie je nesmlouvavá.

Opatrně také s požíváním alkoholu, pravidla jsou tu přísná nejen pro řidiče aut, ale i pro cyklisty a pokuty jsou vysoké. Na Korsice také všude platí zákaz rozdělávat oheň a kouřit v lese.

Přesto rok co rok zničí požáry rozsáhlé lesní plochy a ohrožují obyvatele i dobytek. Kouřit se nesmí ani ve veřejných budovách, v restauracích, kavárnách a na diskotékách.

Co musíte vidět

Pokud nejste na dlouhé ležení u moře, vydejte se na prohlídku ostrova, ať už autem nebo místními autobusy, nejlépe však na zapůjčených kolech. Navštivte Bonifacio, bývalé město pirátů ležící na vysokém bílém útesu, označované za jeden z divů Evropy.

Zde si můžete prohlédnout historickou část středověkého města, nebo se projet lodí pod skalnatými útesy. Dále si nenechte ujít Sartane, o kterém se říká, že je to nejkorsičtější město a Propriano, v jehož okolí jsou překrásné zálivy a bílé pláže.

Samozřejmě nemůžete vynechat metropoli Korsiky a rodiště Napoleona Bonaparta – Ajjacio. Údajně je nejúchvatnější v noci. Další „perlou“ je Corte, romantické starobylé město se středověkou citadelou.

Přibližně 35 kilometrů od města můžete vyrazit na jednu z nejkrásnějších pěších túr průsmykem na kaskády Vizzavona, kde je úžasné koupání.

Dalšími doporučenými zastávkami během pobytu na Korsice jsou Porto, idylické město v malebném zálivu pod vysokými horami, Calvi s bílými plážemi, vyhlášené letovisko St. Florent a také úchvatný mys Cap Corse.

Ráz pobřeží se rychle mění, od Solenzara střídají písečné pláže mořské zátoky plné rozeklaných skal.

Kdy Korsiku navštívit?

V dubnu a v květnu je ideální termín na sjíždění řek, canyoning (sjíždění kaňonů), jachting a surfing, lodní výlety, jízdu na koních po ostrově, závěsné létání a paragliding. Možné je také šnorchlování a potápění – skoro ve všech letoviscích u moře jsou pro ten účel zřízené potápěčské školy.

Nejhezčí dobou na dovolenou pro rodiny s dětmi, které ještě nemusejí chodit do školy, je květen, červen a září. Počasí je celkem teplé, dá se již koupat a ostrov není plný turistů. Ale pozor na vítr, který vane od moře, a na mořské proudy.

Ochutnejte místní speciality

Místní jsou velmi pohostinní a často pozvou „sympatické“ turisty k sobě domů na pohoštění.

Ale i když se vám to nepoštěstí, alespoň v restauraci ochutnejte stufatu – vařené telecí či jehněčí s velkými těstovinami, bastelle – pikantní taštičky plněné mangoldem či brocciu – čerstvý sýr. Jí se přírodní, bez přísad, jen pocukrovaný a přelitý pálenkou.

Jídlo zapíjejí Korsičané lehkým červeným vínem a lahodným kaštanovým pivem. Vařené jedlé kaštany jsou přílohou k mnoha hlavním jídlům. Z kaštanové mouky se dělá zmrzlina a pečou se z ní koláče. Vyrábějí zde i skvělou fíkovou marmeládu, kterou podávají se sýrem. Na závěr jídla servírují myrtovou pálenku nebo kaštanový likér.

Korsika v kostce

Ostrov je rozdělen na dvě správní střediska

• Ajaccio – hlavní město jižní části ostrova, zároveň hlavním město autonomní oblasti

• Bastia – hlavní město severní části ostrova, největší a nejdůležitější přístav Korsiky

Rozloha: Ze severu na jih 183 kilometrů, od východu na západ 83 kilometrů. Žije zde necelých 300 tisíc stálých obyvatel, takže ostrov patří k nejméně zalidněným koutům Evropy.

Úřední jazyk: francouzština. Ostatními jazyky je celkem problém se domluvit.

Měna: Stejně jako ve Francii se zde používá euro. Šeky akceptují neradi a s vysokým poplatkem. Platební kartou lze platit v luxusnějších buticích, některých supermarketech a dražších hotelích, občas i na benzinové stanici.

Doprava na ostrov: Na místo pouze letadlem, autem a autobusem do Francie, nebo do Itálie, pak trajektem do korsického města Bastia (necelé čtyři hodiny).

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale