Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere.
V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na
7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí.
1. Odpadkový koš
Používání igelitových sáčků do odpadkového koše šetří práci, protože se koš neušpiní. Občas se ale může stát, že se sáček protrhne a na dno vyteče třeba krev z odřezků syrového masa, zbytek mléka, šťáva ze zbytků ovoce nebo slupky z očištěné zeleniny. Začnou se množit bakterie a šířit zápach.
Řešení: Alespoň 1x týdně po vynesení odpadků nádobu vymyjte a do sucha utřete. Teprve pak do ní vložte čistý sáček. Občas se podívejte i pod víko, kam se mohly zbytky jídla přilepit.
Nějaký kousek může také zapadnout mimo nádobu, kde si dál „žije svým životem“. Proto i místo, v němž máte koš postavený, alespoň jednou za 14 dnů vymyjte a neváhejte k tomu použít desinfekční přípravek.
2. Trouba a mikrovlnka
Zapomnětlivost stojí za spoustou nepříjemností. Mezi nimi je i zápach z masa, které jsme vložili do mikrovlnky k rozmrazení, nebo pečínka, která po obědě zůstala v troubě a na které jsme prostě zapomněli. Po nějaké době se začne jídlo rozkládat a nelibě vonět. Navíc je plné bakterií a plísní.
Řešení: Když nemůžete najít zdroj zápachu, zkontrolujte, zda nemáte jídlo v troubě nebo v mikrovlnce. Oběma spotřebičům také dopřejte 1x do měsíce pořádnou údržbu.
3. Lednička
V ledničce nemusí být cítit jen zkažené potraviny, ale také ty, které jsou silně aromatické. Pak stačí jen otevřít dveře ledničky a nelibá vůně se rozšíří po celém bytě. Zápach může způsobit také výpadek proudu nebo zanesený odtokový kanálek.
Řešení: Nepříjemné odéry z nejrůznějších potravin do sebe vtáhne rozkrojená cibule, volně položená v regálu. Regály častěji omývejte vlažnou vodou s octem. Zkontrolujte odtokový kanálek a vyčistěte jej.
Do malé skleničky vložte čerstvě umletou kávu, která pachy zaručeně pohltí. Čas od času ji vyměňte. Pohlcovačem pachu je i nevařená rýže nebo sypaný čaj. Stejný účinek dosáhnete s jedlou sodou nebo kypřicím práškem, který nasypte do malé mističky.
4. Myčka nádobí
Slouží jako divá, ale někdy ji za to zapomeneme odměnit pořádnou údržbou. Zbytky jídla se v ní mohou rozkládat a zapáchat. Když ji necháme delší dobu zavřenou, vytvoříme také zatuchlý, nepříjemný odér.
Řešení: Nedávejte do myčky nádobí se zbytky jídel, nejprve ho opláchněte pod tekoucí vodou. Pravidelně čistěte filtr. Alespoň 1x za měsíc pusťte nejdelší mycí program a vložte do myčky speciální čistič, který spotřebič zbaví mastnoty a usazenin. Myčku při plnění nádobím a po mycím programu nechte pootevřenou.
5. Odpad v koupelně, kuchyni či na toaletě
Ucpané vodovodní a odpadní roury zápach provází velmi často.
Řešení: Alespoň 1x za měsíc použijte klasické přípravky na čištění odpadu (v drogériích je jich celá řada). Z domácích návodů vyzkoušejte tento: nasypte do výlevky 3 lžíce sody a pak postupně a pomalu přidávejte ocet.
Nechte půl hodiny působit a propláchněte čistou vodou. Bakterie se mohou šířit i v kuchyňském dřezu. Používejte proto určitě sítko, které většinu nečistot zachytí, a udržujte ho čisté. Občas dřez prolijte lihem nebo vařicí vodou s trochou sody.
6. Pračka
Nelibá vůně se nemusí linout pouze z pračky, smrdět nám může i oblečení z ní. Proč? Často je na vině nedostatečný servis, který pračce dáváme.
Zvlášť když jste zvyklí prát na nižší teploty, mohou se v bubnu a v trubkách usazovat zbytky pracích prostředků a nečistoty z prádla. V kombinaci s vlhkým a teplým prostředím představují ideální podmínky pro plísně a bakterie.
Odpuzující nečistoty bývají také pod gumovým těsněním a v nádobkách na prášek a aviváž (i pod nimi). A když v tomhle vypereme prádlo, nedivme se pak, že nevoní.
Řešení: Stejně jako u myčky 1x do měsíce pusťte program na 90 stupňů a „perte“ jenom pračku samotnou (bez prádla). Používejte k tomu speciální přípravky na čištění pračky. Zkuste místo nich dát jen sáček kyseliny citronové.
Jestli nevěšíte prádlo hned po vyprání, přemýšlejte o pračce s programem, který bude až 6 hodin vaše prádlo provzdušňovat a tím osvěžovat. Nechávejte po vyprání zásobník na prací prostředek i dveře pračky otevřené. Pravidelně čistěte filtr.
7. Plíseň
Už jsme se o ní zmínili výše. Plíseň sama o sobě není cítit. Ovšem dvěma signály, že jí doma máte, je zatuchlina a vlhko. Plíseň je velmi urputná a boj s ní vyžaduje trpělivost.
Příčiny většinou vycházejí právě z vlhkosti – přelité květiny, akvária, časté sušení prádla v nevětrané místnosti, ale také špatná hydroizolace domu…
Řešení: Nejlepším řešením je prevence. Pravidelně větrejte a také místnosti vytápějte. Vyzkoušejte pohlcovače vzdušné vlhkosti.
Další tipy, kde může vznikat nepříjemný puch:
* nečištěná myčka na nádobí
* zahnívající přelité květiny
* zaschlé vylité mléko (třeba pod linkou nebo za ledničkou)
* nečistoty v odtokovém sítku
* pejsek, který na procházce zmokl a vy jste ho nedokonale utřeli
* syrečky pod skleněným poklopem
* nohy nebo ponožky vašeho partnera
Foto: Shutterstock