Víte, co to vůbec je, když se řekne stand-by? A proč má cenu domácí spotřebiče vypínat ze zásuvky?
Pohotovostní režim je u spotřebičů takový stav, kdy „nepracují“, ale přesto spotřebovávají elektřinu. Týká se to přístrojů, které vypínáme pomocí dálkového ovladače jako třeba TV, video, DVD, hi-fi, audio, ale také počítačů, domácích tiskáren, kávovarů.
Když máte doma pračku, sušičku nebo myčku, u které si můžete naprogramovat provoz na pozdější dobu, mějte se také na pozoru. Zvláště ty starší deseti let mohou mít někdy také pohotovostní režim.
Co s tím?
Řešením je především tyto spotřebiče úplně odpojit od zásuvky. Ještě lépe uděláte, když si koupíte speciální vypínací zásuvky. Novější spotřebiče jsou často již kompletním vypínáním od sítě vybaveny.
Jenže, jak poznat, které tohle automatické vypínání mají a které ne?! U větších spotřebičů by se „pohotovostní spotřeba“ měla uvádět v návodu (myčky, pračky, sušičky). U těch ostatních nezbývá, než stand-by zkusit zjistit pomocí měřičů spotřeby.
Proč to řešit?
Vyplatí se to. V některých případech je tato spotřeba i docela významná. Např. u starších praček (stáří 10-15 let) může být příkon v pohotovostním režimu až 5-10 W. Takový spotřebič pak odebírá energii ze sítě pořád.
Takže při ceně 4 Kč/kWh můžete za rok na tomto spotřebiči utratit až několik stokorun, aniž by pracoval. U starších spotřebičů při jejich výrobě nebyl pohotovostní režim omezován. Těm raději přívodní kabel, když je nepoužíváte, vytáhněte ze zásuvky vždycky.
Kolik se tím ušetří?
Kdybyste doma používali pouze jediný spotřebič a byl by poměrně nový, asi byste stand-by neřešili. Stál by vás jen pár haléřů. Jenže to tak nejspíš nemáte. Kolik tedy opravdu zaplatíte? To záleží na tom, kolik spotřebičů doma máte, ale také na jejich stáří.
Orientačně se uvádí, že při průměrně vybavené domácnosti nás může roční spotřeba v pohotovostním režimu stát řádově 500-1000 Kč.
Proč záleží na stáří?
Jak je to možné, že starší výrobky jsou „většími žrouty“? Když začaly být spotřebiče doma „normální“ a kupovali jsme si jich čím dál víc, začala se tato jejich pohotovostní spotřeba řešit, a to plošně v celé Evropě.
Postupně se u nových výrobků nastavovaly limity. Dnes je maximální pohotovostní příkon u nového výrobku povolený do 0,5 W, případně do 1 W, pokud má spotřebič displej.
Z toho je jasné, že největší rozdíly v pohotovostní spotřebě jsou mezi spotřebiči novými a těmi staršími, které nesplňují nové předpisy.
„Krade“, i když je vypnutý?
Pojďme si to ještě jednou vysvětlit. Pohotovostní režim či režim „vypnuto“ je režim, při kterém spotřebič neplní svou hlavní funkci, pro kterou byl sestrojen. Pouze „čeká na povel (např. od dálkového ovladače nebo od časovače) ke spuštění.
Některé přístroje ale mají ještě další funkce (například displeje) navíc a požadují elektřinu, i když jsou vypnuté. Elektřinu spotřebovávají i již zmíněné pračky, sušičky nebo myčky, které naprogramujeme „na později“.
Jak (u)šetřit?
* Vyměňte starší spotřebiče (zejména je-li jim více než 10–15 let) za nové.
* Při nákupu domácí elektroniky (televize, DVD, počítačů, monitorů) věnujte pozornost spotřebě v pohotovostním režimu. I u nejnovějších modelů se spotřeba v pohotovostním režimu může několikanásobně lišit.
* Pokud odjíždíte na delší dobu pryč, vypojte spotřebiče úplně ze zásuvky. Případně ty menší zapojte do speciální vypínací prodlužovačky a před odjezdem ji vypněte.
* U některých spotřebičů lze použít tzv. časovací zásuvku a jejich vypínání a zapínání zautomatizovat.
* Pohotovostní režim nastavte i tam, kde nastaven být nemusí. Jedná se především o počítače a notebooky. Když s počítačem nějakou dobu nepracujete, můžete použít režim „hibernace“ jako alternativu vypnutí.
* Na počítači aktivujte zapnutí „černého spořiče“ už po pěti minutách, kdy na něm nepracujete (tj. skutečné vypnutí monitoru, namísto jeho přepnutí na zobrazování různých hýbajících se tvarů, které nic nešetří).
* Po skončení práce počítač a veškeré jeho příslušenství včetně tiskáren vypněte.
Jen stand-by nestačí
Zkuste se zaměřovat nejen na pohotovostní režim, ale obecně na účinnost spotřebičů. Vhodné spotřebiče, které jsou na českém trhu a splňují přísné a přehledné požadavky úspornosti, můžete najít na nekomerční stránce www.uspornespotrebice.cz.
Stand-by spotřeba přístrojů, které máme v domácnostech, leží mezi 0 – 10 W. Úsporné programy ji mohou snížit až na 1 -5 W.
Zpracovala: Dana Pešková, Zdroj a konzultace: Michal Staša, www.uspornespotrebice.cz, Foto: PX FUEL