Jak často chodíte se svou kočičkou na preventivní prohlídky k veterináři? Že to kočky nepotřebují? Mýlíte se…
Kočka není pes. To je pravda, je daleko samostatnější a na svém páníčkovi není tak závislá. Leccos si vyřeší sama, aniž by se to její majitel vůbec kdy dozvěděl.
Možná proto vznikl mýtus, že číčy netrpí nemocemi tolik, jako psi, a že nepotřebují žádné pravidelné kontroly u zvířecího lékaře.
Jestli však preventivní péči zanedbáte, hrozí vaší chlupaté krasavici závažné zdravotní problémy, často chronické, kterým by se dalo předejít.
Proč to nepoznáte?
Kočka je šelma, predátor, a proto má ve svých genech zakódováno, že nemoci se maskují. Nepřiznávají. Jinak by se ve volné přírodě stala snadnou kořistí. Kdepak 9 životů!
To se jen umí přetvařovat, a když jí není dobře a něco jí trápí, schová se před vámi, zaleze, aby to nebylo vidět, nebo to úspěšně zamaskuje.
Signály
Budete-li však pozorní, to, že něco není s vaší kočičkou v pořádku, snadno vypozorujete. I nenápadná znamení mohou stát za vážným zdravotním problémem. Nepodceňujte je. Čeho si všímat? Co se stane? Kočka:
změní své chování a sníží svůj zájem o okolí
méně jí, trpí nechutenstvím
začne být agresivní
častěji se drbe nebo olizuje
Zvykejte ji na kontakt
Proto je tak důležité chodit na preventivní prohlídky. Moc vás to časově nezatíží. Dospělá kočka potřebuje prevenci pouze jednou za rok. Seniorky nad 15 let pak každého půl roku.
Koťátka by měl veterinář vyšetřit častěji (nejlépe podle dohody), ale i to se dá zvládnout. Zvlášť když je to pro dobrou věc. Možná teď ale namítáte, že ta vaše kočka se od cizí osoby nenechá vyšetřit.
Už přece víme, že není pes, který poslušně uposlechne příkazy. Kočka je dominantní a osobitá. Proto ji na vyšetření nenásilně připravujte. Jak? Berte to jako hru a laskavým, příjemným způsobem ji učte, aby si nechala:
prohmatat bříško
sáhnout na tlapky
otevřít tlamičku a vyšetřit zuby
Můžete ještě víc
Kočky vůbec nechtějí změnu, nerady cestují, odmítají měnit prostředí. Proto byste té své kontroly u veterináře měli co nejvíce ulehčit. Některé ordinace a kliniky už na to pamatují a jsou upraveny tak, aby kočka měla co nejvíce klidu.
Poptejte se, jestli takovou ve své blízkosti nemáte. A když ne? Pak si domlouvejte přesný termín návštěvy, abyste číču nestresovali pobytem v čekárně. Po dohodě s veterinářem můžete použít i různé přípravky, které zvíře zklidní. Mohou to být nejen léčiva, ale také různé feromony.
Které nemoci nejvíc ohrožují kočku
obezita – nemusí vzniknout pouze z nadmíry jídla, ale i po některých lécích. Když ji nebudete řešit, hrozí kočce onemocnění kloubů, zácpy a onemocnění srdce.
vysoký krevní tlak – trpí jím každá šestá kočka starší 7 let! Může se k němu přidat i chronické ledvinové selhání. Přezdívá se mu „tichý zabiják“, což napovídá, že kočička může náhle, bez viditelných příznaků umřít.
zvýšená funkce štítné žlázy (tzv. hypertróza) – vzniknout může z prachu a chemikálií vyskytujících se ve vzduchu, ale také z nekvalitní stravy, ve které jsou tzv. sojové izoflaviny. Nepoužívejte ani misky z nekvalitního plastu. Příznaky: hubnutí, únava, skleslost, nechutenství.
záněty v dutině ústní – příčinou vzniku jsou hlavně virové a bakteriální infekce. Možné důsledky: kočka nechce jíst, protože jí to bolí, krvácí jí dásně, často při jídle zívá.
Tady je prevence na místě a spočívá v každodenním čištění zubů speciálním kartáčkem a pastou pro kočky, užíváním granulí a pamlsků, které zoubky čistí enzymaticky i mechanicky. Při rozvinutém zánětu pomohou desinfekční a hojivé gely. Lékař by měl pravidelně odstraňovat zubní plak a kámen ultrazvukem.
chřipka – ano! I kočky mohou onemocnět chřipkou. Příznaky: horečka, apatie, výtok z očí a nosu, dýchací potíže. Podobně se mohou projevovat i další respirační infekce koček.
cukrovka – na 800 koček připadá jeden diabetik. Postihuje nejčastěji kastrované kocoury zpravidla ve středním věku. Nastupuje náhle. Příznaky: nepřiměřená žízeň, hubnutí (i při velkém příjmu potravy), občasné zvracení, ovocný pach dechu, únava, chřadnutí. Bez léčby kočička brzy umře vyčerpáním.
Základem je kvalitní strava
Stejně jako u lidí, i u zvířat je první a nejdůležitější prevencí proti nemocem kvalitní stravování. Krmivo je nejjednodušší a základní cesta ke zdravému vývoji i pro kočku. Oproti psovi potřebuje několik menších porcí krmiva denně.
Kupujte krmivo jen od kvalitních výrobců. Na co ještě při krmení dbát?
Zajistěte kočce, aby měla na jídlo klid a bylo dostupné v kteroukoli denní dobu, tedy i v noci.
Servírujte jídlo do keramických nebo skleněných misek mělčího tvaru.
Nedávejte misku s krmivem do blízkosti toalety.
Kombinujte granule s kapsičkami nebo vařeným masem.
Vždy kontrolujte, aby měla dostatek čisté vody.
Zdroj: MVDr. Markéta Bosáková a labvet.cz
Foto: Shutterstock