Víte, co je to homing? Nový trend v trávení volného času, který se zrodil s příchodem finanční krize a který všichni, kdo mají hlouběji do kapsy, už dávno znají a provozují.
Místo chození do kina, posedávání v restauracích či ježdění na exotické dovolené se můžete vzájemně navštěvovat s přáteli a rodinou doma. Pokud jste jen trošku vynalézaví, je to stejně zábavné i bez toho, aby utrpěla vaše peněženka. Tak to je homing (angl. home = domov).
Proč zůstat doma?
Když je člověk hodně mladý, tráví volný čas spíše někde venku se spolužáky a kamarády než doma. Souvisí to s jinou představou o zábavě. Doma jsou rodiče a televize, tedy nuda. A pozvat si tam kamarády?
Šlo by to, pokud táta s mámou někam odjedou, ale diskotéka je v tomhle věku přece jen zábavnější. Samozřejmě pokud na to stačí rodičovské kapesné nebo příjem z brigád.
Postupem let si však každý budujeme pevné základy svého života, a k nim patří i komfort domova. Pohodlí, které nám nabízí, s sebou přináší neformálnost, víc možností, jak zajímavě trávit čas a nerušenou zábavu.
Když se s přáteli setkáváme v restauraci nebo baru, musíme se na výběru místa shodnout s ostatními, i kdyby se nám to zrovna moc nelíbilo a pro naše finanční možnosti to nebylo nijak příznivé. Z obou hledisek je tedy zábava v pohodlí domova výhodnější.
Jen čas od času
Navzdory všem výhodám, které setkávání u vás doma mohou přinášet, je nutné, aby si vaši přátelé nenavykli na fakt, že k vám mohou přijít kdykoliv. Uchovejte si právo na vlastní soukromí a „homing“ absolvujte jen příležitostně jako milou osvěžující změnu.
Zejména máte-li malé děti, nebo malý byt, ve kterém se bude větší skupina lidi vzájemně omezovat. A nezapomeňte si nastavit pravidla. Určete dny v týdnu, které jsou pro velké návštěvy přijatelné. Dohodněte si čas příchodu, ale zároveň i čas odchodu.
Jak na hosty?
Na první pohled by se mohlo zdát, že doma je nuda. Ale opak je pravdou. V restauračních zařízeních můžete jen sedět za stolem a povídat si. Domov, ať už interiér či zahrada, nabízí mnohem víc možností. Každý host si může přinést své oblíbené jídlo či nápoj.
Bez omezení si můžete užívat hraní karet a vědomostních her, dívání se na filmy a mnohem víc. Je pravděpodobné, že všechno, co sníte, vám bude chutnat, protože pozorný hostitel vám dovolí podílet se na přípravě večeře a nejrůznějších pochutin.
Nejdůležitější je přijít i odcházet s dobrou náladou a těšit se na příští setkání. Večer strávený s přáteli nebo rodinou, doprovázený pohodou, hudbou, dobrým jídlem a zábavným programem, nemusí být vůbec nákladný.
Stačí zapojit trošku kreativity a vymyslet program pro své hosty v domácím prostředí.
3 tipy, jak zůstat doma a nenudit se
Kostky ve velkém
Kdo by neznal tuhle klasickou hru? Stačí vzít šest kostek do ruky, zamíchat, hodit a nakonec spočítat body. Nejšťastnější je ten, kdo hodí postupku a vybojuje si vedení s velmi slušným počtem bodů.
Hra s jednoduchými pravidly, při které se jen málokdo nudí, může být ještě zábavnější v rozměrově větší verzi.
Dřevěné kostky v neklasickém provedení (mají rozměr 5,4 x 5,4 x 5,4 cm) jsou ideální zejména pro zahradní párty s přáteli, ale je možné hrát s nimi i v interiéru.
https://www.zahradnizabava.cz/kostky.html
Hrací karty nebo společenská hra
Pro vyznavače tzv. homingu jsou jako stvořené hrací karty nebo společenské hry. Partička žolíků, kanasty nebo bridže zaručí velkou zábavu za minimální výdaje. V současnosti je také možné si vybrat z množství strategických, vědomostních nebo zábavných her.
Známá a oblíbená je například Activity. Obsahuje 440 karet s různými úlohami a je určená pro 4 až 16 lidí. Určitě nezklame na žádné párty, ale ani v rámci rodinné pohody. (společnost Piatnik Praha).
Zahradní i stolní dáma
Kdo nehraje šachy, hraje dámu. Můžete si zahrát tu klasickou, nebo žravou, pravidla zvládne každý. Pro posezení s přáteli se hodí ta, kterou můžete hrát na celém stole, na koberci v obýváku nebo na zahradě.
Hrací deskou je ubrus nebo betonový podklad s obrovskými kostkami. Tak s chutí do toho.
Videohry
Večery strávené s přáteli určitě nebudou fádní s herními konzolemi, které nabízejí buď sedět před obrazovkou a hrát si s pomocí joysticku, nebo zapojit do hry celé tělo.
Jestli vyhrajete tenisový turnaj, nebo sjedete divokou řeku, závisí jen na vaší šikovnosti a pohybech rukou, nohou, ramen či chodidel.
Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock