Domů     Když žlučník potřebuje něco na uklidnění
Když žlučník potřebuje něco na uklidnění
7.7.2022

Pak je každá rada drahá. Často je problémem jídelníček, jindy škodí stres.

Bez rozumného jídelníčku se ovšem neobejdete ani v dobách, kdy se potíže zklidní. Výběr potravin a způsob kuchyňské úpravy významně přispívá k tvorbě žlučových kamenů, jak ukázala zahraniční studie na dvojčatech.

I při stejném stupni genetického sklonu přispíval jídelníček k tvorbě žlučových kamenů zhruba 75 %.

Mimochodem: Přitěžující okolností je také vyšší hladina estrogenu. Proto ženy trpí na žlučové kameny asi dvakrát častěji než muži a toto riziko ještě narůstá při používání hormonální antikoncepce.

Aby žlučník nezlobil

– Jezte co možná pravidelně a v menších porcích. Tím podpoříte plynulé odcházení žluči. Dlouhé a nepravidelné přestávky vedou k nevolnostem a záchvatům náhlého hladu, kdy sníte víc, než byste měli. Přejedením zvyšuje riziko vzniku koliky.

– Nepřehánějte to se zdravou stravou. Zejména syrová zelenina, ovoce s drobnými zrníčky a rozličná semena (slunečnicová, dýňová, sezamová apod.) působí při obtížích se žlučníkem dráždivě. Je to kvůli tvrdým a hůře stravitelným částem.

Opatrnosti je třeba i v případě celozrnného pečiva. Kupujte jen druhy z jemně mleté celozrnné mouky.

– Velmi špatně bývají snášeny uzené potraviny, čerstvé kynuté pečivo, tukové sušenky, alkohol, luštěniny, natvrdo vařená vejce a samozřejmě těžká smažená a kořeněná jídla.

Babské rady proti žlučovým kamenům

Jablečný mošt a ocet

Jablečná šťáva obsahuje látky, které mají brzdit uvolňování cholesterolu z jater do žluči a bránit další tvorbě pevných usazenin. Kromě toho se jí přisuzuje určitý zmírňující účinek při bolestech způsobených žlučovými kameny.

Kromě moštu, který je hodně sladký a kaloricky vydatný, se dá užívat také jablečný ocet. Připravte si nápoj ze 2 lžic octa rozmíchaných ve sklenici vody a pijte ho dvakrát denně.

Kurkuma s medem

Rozmíchejte lžičku kurkumy s trochou medu a vody a vypijte. Kurkuma stimuluje odtok žluči a v tomto množství by měla podpořit i odcházení drobných usazenin a písku. Při větších kamenech ale pozor, riskujete vyvolání koliky.

Zeleninové šťávy a pyré

Některé druhy zeleniny obsahují látky, které jsou užitečné v boji proti žlučovým kamenům a písku. Doporučuje se rozmixovat 1 červenou řepu, 4 mrkve a 1 okurku, podle potřeby přidat trochu vody, aby vznikla hustá tekutá směs. Té byste si měli dávat 2 sklenice denně po dobu 2 týdnů.

Přirozeně hořké potraviny

Salátová čekanka, grep nebo pomelo obsahují látky, které podporují odtékání žluči, a tím prospívají při chronických potížích se žlučníkem.

Byliny

* Čajové směsi

Jsou velice účinné při akutních i chronických potížích. Obvykle obsahují řepík, zeměžluč, mátu, pampelišku a k nim další byliny podle receptury výrobce, například heřmánek s protizánětlivým účinkem.

* Máta

Při lehčích obtížích může přinést rychlou úlevu, protože podpoří odtékání žluči a tím zmírní tlak v podžebří. Zlepšuje trávení těžších jídel.

* Třezalka

Zlepšuje trávení a současně výrazně zklidňuje psychické podráždění. A právě to může vyvolat koliku stejně tak jako nevhodné jídlo.

Zhubnout? Ano, ale…

Nadváha je značně přitěžující okolností pro žlučníkové potíže, a to z konkrétních důvodů. Drtivá většina žlučových usazenin, písku a kamenů totiž vzniká z cholesterolu. Kila navíc přitom podporují zvýšené uvolňování cholesterolu, který odchází z jater žlučí. Snížení nadváhy je tedy vysoce žádoucí, ale má to své háčky.

– Redukční dieta by neměla příliš radikálně omezovat množství tuku. Ten je totiž důležitý pro plynulý odtok žluči. Jakmile jíte tuku příliš málo, žluč odtéká pomaleji, déle se zdržuje ve žlučníku a tím roste pravděpodobnost vzniku usazenin.

Vhodné je pro svou lehkou stravitelnost máslo a kromě něj za studena lisované oleje, zejména olej z vlašských ořechů nebo konopný. Ty totiž obsahují složky, které snižují hladinu cholesterolu v krvi.

– Opatrnosti je třeba i při sportu, pokud byste jím chtěli podpořit hubnutí. Běh a pohyby spojené s poskakováním, výskoky a doskoky mohou vést k nežádoucímu pohybu žlučového písku a kamenů, což může skončit i bolestivou kolikou. Mnohem vhodnější je plavání nebo pomalá protahovací cvičení.

Kdy na operaci?

Časté koliky představují zdravotní riziko. Narůstá pravděpodobnost vzniku chronického zánětu žlučníku, který trávení dále zkomplikuje.

Odcházející kameny se navíc můžou zablokovat ve spoječném ústí žlučovodu a slinivky, což vede k tomu, že trávicí enzymy nemohou odcházet a ničí vlastní tkáň slinivky. To je stav velice bolestivý, akutně ohrožující zdraví i život.

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,