Když žlučník potřebuje něco na uklidnění

Pak je každá rada drahá. Často je problémem jídelníček, jindy škodí stres.

Bez rozumného jídelníčku se ovšem neobejdete ani v dobách, kdy se potíže zklidní. Výběr potravin a způsob kuchyňské úpravy významně přispívá k tvorbě žlučových kamenů, jak ukázala zahraniční studie na dvojčatech. I při stejném stupni genetického sklonu přispíval jídelníček k tvorbě žlučových kamenů zhruba 75 %.

Mimochodem: Přitěžující okolností je také vyšší hladina estrogenu. Proto ženy trpí na žlučové kameny asi dvakrát častěji než muži a toto riziko ještě narůstá při používání hormonální antikoncepce.

Aby žlučník nezlobil

– Jezte co možná pravidelně a v menších porcích. Tím podpoříte plynulé odcházení žluči. Dlouhé a nepravidelné přestávky vedou k nevolnostem a záchvatům náhlého hladu, kdy sníte víc, než byste měli. Přejedením zvyšuje riziko vzniku koliky.

– Nepřehánějte to se zdravou stravou. Zejména syrová zelenina, ovoce s drobnými zrníčky a rozličná semena (slunečnicová, dýňová, sezamová apod.) působí při obtížích se žlučníkem dráždivě. Je to kvůli tvrdým a hůře stravitelným částem. Opatrnosti je třeba i v případě celozrnného pečiva. Kupujte jen druhy z jemně mleté celozrnné mouky.

– Velmi špatně bývají snášeny uzené potraviny, čerstvé kynuté pečivo, tukové sušenky, alkohol, luštěniny, natvrdo vařená vejce a samozřejmě těžká smažená a kořeněná jídla.

Babské rady proti žlučovým kamenům

Jablečný mošt a ocet

Jablečná šťáva obsahuje látky, které mají brzdit uvolňování cholesterolu z jater do žluči a bránit další tvorbě pevných usazenin. Kromě toho se jí přisuzuje určitý zmírňující účinek při bolestech způsobených žlučovými kameny. Kromě moštu, který je hodně sladký a kaloricky vydatný, se dá užívat také jablečný ocet.

Připravte si nápoj ze 2 lžic octa rozmíchaných ve sklenici vody a pijte ho dvakrát denně.

Kurkuma s medem

Rozmíchejte lžičku kurkumy s trochou medu a vody a vypijte. Kurkuma stimuluje odtok žluči a v tomto množství by měla podpořit i odcházení drobných usazenin a písku. Při větších kamenech ale pozor, riskujete vyvolání koliky.

Zeleninové šťávy a pyré

Některé druhy zeleniny obsahují látky, které jsou užitečné v boji proti žlučovým kamenům a písku. Doporučuje se rozmixovat 1 červenou řepu, 4 mrkve a 1 okurku, podle potřeby přidat trochu vody, aby vznikla hustá tekutá směs. Té byste si měli dávat 2 sklenice denně po dobu 2 týdnů.

Přirozeně hořké potraviny

Salátová čekanka, grep nebo pomelo obsahují látky, které podporují odtékání žluči, a tím prospívají při chronických potížích se žlučníkem.

Byliny

* Čajové směsi

Jsou velice účinné při akutních i chronických potížích. Obvykle obsahují řepík, zeměžluč, mátu, pampelišku a k nim další byliny podle receptury výrobce, například heřmánek s protizánětlivým účinkem.

* Máta

Při lehčích obtížích může přinést rychlou úlevu, protože podpoří odtékání žluči a tím zmírní tlak v podžebří. Zlepšuje trávení těžších jídel.

* Třezalka

Zlepšuje trávení a současně výrazně zklidňuje psychické podráždění. A právě to může vyvolat koliku stejně tak jako nevhodné jídlo.

Zhubnout? Ano, ale…

Nadváha je značně přitěžující okolností pro žlučníkové potíže, a to z konkrétních důvodů. Drtivá většina žlučových usazenin, písku a kamenů totiž vzniká z cholesterolu. Kila navíc přitom podporují zvýšené uvolňování cholesterolu, který odchází z jater žlučí. Snížení nadváhy je tedy vysoce žádoucí, ale má to své háčky.

– Redukční dieta by neměla příliš radikálně omezovat množství tuku. Ten je totiž důležitý pro plynulý odtok žluči. Jakmile jíte tuku příliš málo, žluč odtéká pomaleji, déle se zdržuje ve žlučníku a tím roste pravděpodobnost vzniku usazenin. Vhodné je pro svou lehkou stravitelnost máslo a kromě něj za studena lisované oleje, zejména olej z vlašských ořechů nebo konopný.

Ty totiž obsahují složky, které snižují hladinu cholesterolu v krvi.

– Opatrnosti je třeba i při sportu, pokud byste jím chtěli podpořit hubnutí. Běh a pohyby spojené s poskakováním, výskoky a doskoky mohou vést k nežádoucímu pohybu žlučového písku a kamenů, což může skončit i bolestivou kolikou. Mnohem vhodnější je plavání nebo pomalá protahovací cvičení.

Kdy na operaci?

Časté koliky představují zdravotní riziko. Narůstá pravděpodobnost vzniku chronického zánětu žlučníku, který trávení dále zkomplikuje. Odcházející kameny se navíc můžou zablokovat ve spoječném ústí žlučovodu a slinivky, což vede k tomu, že trávicí enzymy nemohou odcházet a ničí vlastní tkáň slinivky.

To je stav velice bolestivý, akutně ohrožující zdraví i život.

Štítky: ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
Našla americká armáda na Krétě tajné minojské technologie?
enigmaplus.cz

Našla americká armáda na...

Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a...
Jaké Gottovo tajemství chce Dominika ještě odhalit?
nasehvezdy.cz

Jaké Gottovo tajemství chce...

Tohle se nikdo neměl...
Rigatoni se slaninou
tisicereceptu.cz

Rigatoni se slaninou

Těstoviny se špenátem a slaninou...
Nejúspěšnější české firmy v roce 2022
21stoleti.cz

Nejúspěšnější české firmy v...

Do žebříčku 50 nejrychleji rostoucích...
Neptun a jeho unikátní prostředí
epochaplus.cz

Neptun a jeho unikátní...

Z vyjádření vědců se nitra obřích planet na Zemi...
Oslovil mě cizí muž, budoucí tchán
skutecnepribehy.cz

Oslovil mě cizí muž, budoucí...

Byl pochmurný podzim...
Vědci se pokusili vychýlit trasu asteroidu. Dokáží ochránit Zemi před možnou kolizí?
epochalnisvet.cz

Vědci se pokusili vychýlit trasu...

Ničivá srážka s asteroidem je oblíbeným...
Seychely, malý velký ráj
epochanacestach.cz

Seychely, malý velký ráj

Někdy je dobré se zasnít...
Perrelet opět partnerem Globe Soccer Awards v Dubaji
iluxus.cz

Perrelet opět partnerem...

Švýcarská hodinářská značka Perrelet se stala již...
Anglická jízda smrti: Za britský debakl mohou rozhádaní příbuzní
epochaplus.cz

Anglická jízda smrti: Za britský...

Krymská válka (1853–1856) mezi Ruskem a...
Bude se ještě někdy schopna zamilovat?
nasehvezdy.cz

Bude se ještě někdy schopna...

Když přišla ILONA...
0 shares