Domů     Když žlučník potřebuje něco na uklidnění
Když žlučník potřebuje něco na uklidnění
7.7.2022

Pak je každá rada drahá. Často je problémem jídelníček, jindy škodí stres.

Bez rozumného jídelníčku se ovšem neobejdete ani v dobách, kdy se potíže zklidní. Výběr potravin a způsob kuchyňské úpravy významně přispívá k tvorbě žlučových kamenů, jak ukázala zahraniční studie na dvojčatech.

I při stejném stupni genetického sklonu přispíval jídelníček k tvorbě žlučových kamenů zhruba 75 %.

Mimochodem: Přitěžující okolností je také vyšší hladina estrogenu. Proto ženy trpí na žlučové kameny asi dvakrát častěji než muži a toto riziko ještě narůstá při používání hormonální antikoncepce.

Aby žlučník nezlobil

– Jezte co možná pravidelně a v menších porcích. Tím podpoříte plynulé odcházení žluči. Dlouhé a nepravidelné přestávky vedou k nevolnostem a záchvatům náhlého hladu, kdy sníte víc, než byste měli. Přejedením zvyšuje riziko vzniku koliky.

– Nepřehánějte to se zdravou stravou. Zejména syrová zelenina, ovoce s drobnými zrníčky a rozličná semena (slunečnicová, dýňová, sezamová apod.) působí při obtížích se žlučníkem dráždivě. Je to kvůli tvrdým a hůře stravitelným částem.

Opatrnosti je třeba i v případě celozrnného pečiva. Kupujte jen druhy z jemně mleté celozrnné mouky.

– Velmi špatně bývají snášeny uzené potraviny, čerstvé kynuté pečivo, tukové sušenky, alkohol, luštěniny, natvrdo vařená vejce a samozřejmě těžká smažená a kořeněná jídla.

Babské rady proti žlučovým kamenům

Jablečný mošt a ocet

Jablečná šťáva obsahuje látky, které mají brzdit uvolňování cholesterolu z jater do žluči a bránit další tvorbě pevných usazenin. Kromě toho se jí přisuzuje určitý zmírňující účinek při bolestech způsobených žlučovými kameny.

Kromě moštu, který je hodně sladký a kaloricky vydatný, se dá užívat také jablečný ocet. Připravte si nápoj ze 2 lžic octa rozmíchaných ve sklenici vody a pijte ho dvakrát denně.

Kurkuma s medem

Rozmíchejte lžičku kurkumy s trochou medu a vody a vypijte. Kurkuma stimuluje odtok žluči a v tomto množství by měla podpořit i odcházení drobných usazenin a písku. Při větších kamenech ale pozor, riskujete vyvolání koliky.

Zeleninové šťávy a pyré

Některé druhy zeleniny obsahují látky, které jsou užitečné v boji proti žlučovým kamenům a písku. Doporučuje se rozmixovat 1 červenou řepu, 4 mrkve a 1 okurku, podle potřeby přidat trochu vody, aby vznikla hustá tekutá směs. Té byste si měli dávat 2 sklenice denně po dobu 2 týdnů.

Přirozeně hořké potraviny

Salátová čekanka, grep nebo pomelo obsahují látky, které podporují odtékání žluči, a tím prospívají při chronických potížích se žlučníkem.

Byliny

* Čajové směsi

Jsou velice účinné při akutních i chronických potížích. Obvykle obsahují řepík, zeměžluč, mátu, pampelišku a k nim další byliny podle receptury výrobce, například heřmánek s protizánětlivým účinkem.

* Máta

Při lehčích obtížích může přinést rychlou úlevu, protože podpoří odtékání žluči a tím zmírní tlak v podžebří. Zlepšuje trávení těžších jídel.

* Třezalka

Zlepšuje trávení a současně výrazně zklidňuje psychické podráždění. A právě to může vyvolat koliku stejně tak jako nevhodné jídlo.

Zhubnout? Ano, ale…

Nadváha je značně přitěžující okolností pro žlučníkové potíže, a to z konkrétních důvodů. Drtivá většina žlučových usazenin, písku a kamenů totiž vzniká z cholesterolu. Kila navíc přitom podporují zvýšené uvolňování cholesterolu, který odchází z jater žlučí. Snížení nadváhy je tedy vysoce žádoucí, ale má to své háčky.

– Redukční dieta by neměla příliš radikálně omezovat množství tuku. Ten je totiž důležitý pro plynulý odtok žluči. Jakmile jíte tuku příliš málo, žluč odtéká pomaleji, déle se zdržuje ve žlučníku a tím roste pravděpodobnost vzniku usazenin.

Vhodné je pro svou lehkou stravitelnost máslo a kromě něj za studena lisované oleje, zejména olej z vlašských ořechů nebo konopný. Ty totiž obsahují složky, které snižují hladinu cholesterolu v krvi.

– Opatrnosti je třeba i při sportu, pokud byste jím chtěli podpořit hubnutí. Běh a pohyby spojené s poskakováním, výskoky a doskoky mohou vést k nežádoucímu pohybu žlučového písku a kamenů, což může skončit i bolestivou kolikou. Mnohem vhodnější je plavání nebo pomalá protahovací cvičení.

Kdy na operaci?

Časté koliky představují zdravotní riziko. Narůstá pravděpodobnost vzniku chronického zánětu žlučníku, který trávení dále zkomplikuje.

Odcházející kameny se navíc můžou zablokovat ve spoječném ústí žlučovodu a slinivky, což vede k tomu, že trávicí enzymy nemohou odcházet a ničí vlastní tkáň slinivky. To je stav velice bolestivý, akutně ohrožující zdraví i život.

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
16.2.2024
Jóga neznamená jen krkolomné pozice, jichž dosáhnete po letech pilného cvičení. Jóga zná také jednodušší cviky, které pomohou protáhnout tělo a udržet si pružnost. Kočka čili Mardžárí, po našem kočičí hřbet, je cvik, který známe už ze školní tělocvičny. To ale nic nemění na jeho účinnosti, neboť dobře uvolní páteř. V úpravě podle jógy tento cvik začíná v sedu na patách, tzv vadžra ásaně. - S
12.2.2024
Skoro každý se s ní setkal, často v dětství, ale nevyhýbá se ani dospělým. A tak víme, že je hodně nepříjemná. Pálí a svědí stejně, jako když sáhneme do kopřiv. Na kůži se objeví vystupující pupeny, které někdy mohou přicházet ve vodnaté puchýře. Stejně rychle, jak pupeny vznikají, se zase hojí, ale na jejich místě obvykle vznikají nové. Plocha kolem nich je zarudlá a oteklá. Kopřivka se nejčastě
7.2.2024
Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše. Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme. Každá z těchto metod funguje na určitém
6.2.2024
Nikdy snídani nevynechávejte. Je to nejdůležitější jídlo dne. Kvalitní snídaně dodá sílu a energii, dokonale nastartuje váš metabolismus a pomáhá udržet optimální hmotnost. Věděli jste, že snídaně do značné míry rozhodne o tom, jak bude váš den úspěšný? A přesto je mnoho těch, kteří snídani úplně vynechávají. Ať už z nedostatku času, nebo prostě proto, že jíst po ránu nepovažují za důležité. Pr
5.2.2024
S přibývajícími lety nás často trápí různé zdravotní neduhy. Většinou si řekneme, že to už patří k věku. Ale nemusí to být úplně pravda. S některými si lze docela dobře poradit, u jiných můžeme jejich nástup alespoň oddálit. Cukrovka nebolí A právě proto je tak zrádná. Za toto onemocnění ve vyšším věku většinou může nezdravý jídelníček, sedavý způsob života a nadváha. Častou příčinou je i d
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
nasehvezdy.cz
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
Dramatický osobní život a marné čekání na lásku, to je problém hvězdy seriálu Na vlnách Jadranu Anny Šiškové (63). Blondýnka ze Slovenska to nemá jednoduché. Vdala se za režiséra Juraje Nvotu (69)
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
iluxus.cz
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
Rok 2024 se ponese v duchu hodinářských legend. Po vyprodané exkluzivní zlaté edici SPARTAK RESPEKT LE, přichází novoměstský výrobce hodinek s další novinkou. Ikonický PRIM ORLÍK se každé dva roky pře
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
epochalnisvet.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
enigmaplus.cz
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
Německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach prý nebyl až takový génius, jak se dodnes věří. Jeho proslulá díla za něj totiž údajně napsala jeho druhá žena Anna Magdalena! Přijdou vám podobná prohl
Ztráta velkého přátelství
skutecnepribehy.cz
Ztráta velkého přátelství
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
epochaplus.cz
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
21stoleti.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
epochanacestach.cz
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
Zvlněné kopce Českomoravské vrchoviny okouzlují v každém ročním období malebnou přírodou, čistými studánkami a množstvím historicky významných míst. Města Třebíč, Telč a Žďár nad Sázavou se dokonce pyšní zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO. Není divu, že kopcovitá Vysočina už po staletí inspiruje skladatele, malíře i spisovatele k vytvoření jejich nejznámějších děl. Ať už to byla poetická
Kdo se chce na ní přiživit?
nasehvezdy.cz
Kdo se chce na ní přiživit?
Má to těžké, problémy s manželem a teď ještě zprávy, že ji chce nahradit mladší blondýna. Dáda Patrasová (67) však tvrdí, že o ničem neví. Nová Dáda! Tak zněla tisková zpráva, kterou nedávno rozesíla