reklama

Když žlučník potřebuje něco na uklidnění

Pak je každá rada drahá. Často je problémem jídelníček, jindy škodí stres.

Bez rozumného jídelníčku se ovšem neobejdete ani v dobách, kdy se potíže zklidní. Výběr potravin a způsob kuchyňské úpravy významně přispívá k tvorbě žlučových kamenů, jak ukázala zahraniční studie na dvojčatech. I při stejném stupni genetického sklonu přispíval jídelníček k tvorbě žlučových kamenů zhruba 75 %.

Mimochodem: Přitěžující okolností je také vyšší hladina estrogenu. Proto ženy trpí na žlučové kameny asi dvakrát častěji než muži a toto riziko ještě narůstá při používání hormonální antikoncepce.

Aby žlučník nezlobil

– Jezte co možná pravidelně a v menších porcích. Tím podpoříte plynulé odcházení žluči. Dlouhé a nepravidelné přestávky vedou k nevolnostem a záchvatům náhlého hladu, kdy sníte víc, než byste měli. Přejedením zvyšuje riziko vzniku koliky.

– Nepřehánějte to se zdravou stravou. Zejména syrová zelenina, ovoce s drobnými zrníčky a rozličná semena (slunečnicová, dýňová, sezamová apod.) působí při obtížích se žlučníkem dráždivě. Je to kvůli tvrdým a hůře stravitelným částem. Opatrnosti je třeba i v případě celozrnného pečiva. Kupujte jen druhy z jemně mleté celozrnné mouky.

– Velmi špatně bývají snášeny uzené potraviny, čerstvé kynuté pečivo, tukové sušenky, alkohol, luštěniny, natvrdo vařená vejce a samozřejmě těžká smažená a kořeněná jídla.

Babské rady proti žlučovým kamenům

Jablečný mošt a ocet

Jablečná šťáva obsahuje látky, které mají brzdit uvolňování cholesterolu z jater do žluči a bránit další tvorbě pevných usazenin. Kromě toho se jí přisuzuje určitý zmírňující účinek při bolestech způsobených žlučovými kameny. Kromě moštu, který je hodně sladký a kaloricky vydatný, se dá užívat také jablečný ocet.

Připravte si nápoj ze 2 lžic octa rozmíchaných ve sklenici vody a pijte ho dvakrát denně.

Kurkuma s medem

Rozmíchejte lžičku kurkumy s trochou medu a vody a vypijte. Kurkuma stimuluje odtok žluči a v tomto množství by měla podpořit i odcházení drobných usazenin a písku. Při větších kamenech ale pozor, riskujete vyvolání koliky.

Zeleninové šťávy a pyré

Některé druhy zeleniny obsahují látky, které jsou užitečné v boji proti žlučovým kamenům a písku. Doporučuje se rozmixovat 1 červenou řepu, 4 mrkve a 1 okurku, podle potřeby přidat trochu vody, aby vznikla hustá tekutá směs. Té byste si měli dávat 2 sklenice denně po dobu 2 týdnů.

Přirozeně hořké potraviny

Salátová čekanka, grep nebo pomelo obsahují látky, které podporují odtékání žluči, a tím prospívají při chronických potížích se žlučníkem.

Byliny

* Čajové směsi

Jsou velice účinné při akutních i chronických potížích. Obvykle obsahují řepík, zeměžluč, mátu, pampelišku a k nim další byliny podle receptury výrobce, například heřmánek s protizánětlivým účinkem.

* Máta

Při lehčích obtížích může přinést rychlou úlevu, protože podpoří odtékání žluči a tím zmírní tlak v podžebří. Zlepšuje trávení těžších jídel.

* Třezalka

Zlepšuje trávení a současně výrazně zklidňuje psychické podráždění. A právě to může vyvolat koliku stejně tak jako nevhodné jídlo.

Zhubnout? Ano, ale…

Nadváha je značně přitěžující okolností pro žlučníkové potíže, a to z konkrétních důvodů. Drtivá většina žlučových usazenin, písku a kamenů totiž vzniká z cholesterolu. Kila navíc přitom podporují zvýšené uvolňování cholesterolu, který odchází z jater žlučí. Snížení nadváhy je tedy vysoce žádoucí, ale má to své háčky.

– Redukční dieta by neměla příliš radikálně omezovat množství tuku. Ten je totiž důležitý pro plynulý odtok žluči. Jakmile jíte tuku příliš málo, žluč odtéká pomaleji, déle se zdržuje ve žlučníku a tím roste pravděpodobnost vzniku usazenin. Vhodné je pro svou lehkou stravitelnost máslo a kromě něj za studena lisované oleje, zejména olej z vlašských ořechů nebo konopný.

Ty totiž obsahují složky, které snižují hladinu cholesterolu v krvi.

– Opatrnosti je třeba i při sportu, pokud byste jím chtěli podpořit hubnutí. Běh a pohyby spojené s poskakováním, výskoky a doskoky mohou vést k nežádoucímu pohybu žlučového písku a kamenů, což může skončit i bolestivou kolikou. Mnohem vhodnější je plavání nebo pomalá protahovací cvičení.

Kdy na operaci?

Časté koliky představují zdravotní riziko. Narůstá pravděpodobnost vzniku chronického zánětu žlučníku, který trávení dále zkomplikuje. Odcházející kameny se navíc můžou zablokovat ve spoječném ústí žlučovodu a slinivky, což vede k tomu, že trávicí enzymy nemohou odcházet a ničí vlastní tkáň slinivky.

To je stav velice bolestivý, akutně ohrožující zdraví i život.

Štítky: ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Na Marsu rostou houby! Tvrdí to vědecká studie z roku 2021
epochalnisvet.cz

Na Marsu rostou houby! Tvrdí...

Existuje na Marsu život? Nové poznatky do této...
Výzkum pohřebiště habánů v Přibicích boří mýty o jejich velkém vzrůstu
21stoleti.cz

Výzkum pohřebiště habánů v...

Unikátní vhled do života příslušníků reformní křesťanské...
5 tipů, jak se dostat do dobré fyzické i psychické kondice
epochaplus.cz

5 tipů, jak se dostat do...

Říká se, že ve zdravém těle je zdravý...
Cheesecake z Blízkého východu
tisicereceptu.cz

Cheesecake z Blízkého východu

Tento stále oblíbenější dort (čtěte čískejk) je sice...
Vesnice Kisiljevo: Pozor na upíry
enigmaplus.cz

Vesnice Kisiljevo: Pozor na...

Odlehlá vesnice Kisiljevo je domovem pro...
Hrad Radyně: Za dominantou Plzeňského kraje
epochanacestach.cz

Hrad Radyně: Za dominantou...

Asi devět kilometrů od Plzně se...
Nikdy bych nevěřila, že dokážu ztratit hlavu
skutecnepribehy.cz

Nikdy bych nevěřila, že...

Až v pozdním věku jsem se...
Sesypala se kvůli partnerovi?
nasehvezdy.cz

Sesypala se kvůli partnerovi?

Za úsměvem od ucha k uchu se...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Zhrzená Žilková se s odchodem Stropnického nesrovná!
nasehvezdy.cz

Zhrzená Žilková se s odchodem...

Herečce Veronice...
Jméno Robot na číselnících Bohematic
iluxus.cz

Jméno Robot na číselnících...

Hodinky od české značky Bohematic nově nesou jméno ROBOT....
Dravec versus šelma: Kdo zvítězil v souboji orlice se lvem?
epochaplus.cz

Dravec versus šelma: Kdo...

Prvním symbolem českého státu se stává...
0 shares