Domů     Domluvit se dá s každým
Domluvit se dá s každým
4.7.2022

Nevěříte? Určitě to jde, ale abychom to dokázali i my, musíme něco změnit především v přístupu k ostatním.

Všimli jste si, že někteří lidé mají téměř nadpřirozenou schopnost přesvědčit druhé, když chtějí uskutečnit své plány, cíle i touhy? Myslíte si, že mají nějaký zvláštní talent nebo osobní kouzlo. Není tomu tak. Umění domluvit se je snazší, než si myslíte.

Když domluva nefunguje

Určitě je ve vašem životě někdo, s kým se potřebujete domluvit, třeba partner, dítě, nadřízený. A ono to prostě nejde, což vás vyvádí z míry. Zkusili jste už všechno: logiku, přesvědčování, naléhání, doprošování. Pokaždé jako byste házeli hrách na zeď. Jste naštvaní, nebo dokonce vyděšení a nevíte, co s tím.

Přeřaďte

Teď si představte, že vyjíždíte autem strmý kopec. Vaše kola smýkají, podkluzují, stěží auto ovládáte. Ale když přeřadíte na nižší rychlost, už je vše v pořádku. A jak se to týká vás?

Většina lidí přeřadí na vyšší rychlost, když se potřebují domluvit s ostatními. Přesvědčují je, povzbuzují, hádají se s nimi. Vlastně se je snaží k něčemu donutit. A tak v nich vlastně vytvářejí odpor. Měli byste jednat přesně opačně.

Naslouchat, ptát se, přijímat a zvažovat, co říkají. Když to uděláte, budou mít pocit, že jim rozumíte.

Odhalte tajemství

Možná jste o tom nikdy nepřemýšleli, ale každý člověk má své potřeby, přání a cíle, které před námi skrývá. Třeba proto, aby zakryl svůj strach z neúspěchu. Je ve stresu, zaneprázdněný, třeba si myslí, že nezvládá věci tak, jak by měl.

Aby to zakryl, staví před vás pomyslné bariéry, které komunikaci ztěžují. Už proto musíte změnit svůj přístup.

Kolik toho víte?

O lidech, s nimiž se chcete domluvit, toho pravděpodobně víte daleko méně, než si myslíte. Ať už jsou ve vašem životě noví, nebo je znáte odjakživa. I to, co si myslíte, že o nich víte, může být mylné.

Předpokladem k tomu, abyste se s nimi domluvili, není jenom to, že vám otevřou svou mysl. I vy musíte přebudovat své stereotypy, abyste je viděli takové, jací jsou ve skutečnosti. Třeba když potkáte někoho problémového, zamyslete se nad tím, proč se tak chová.

Může mít problém, který se právě objevil: zdravotní nebo finanční, tlak v práci, strach, že nestačí na své úkoly, zlost, že není respektován, obava, že ho neshledáváte přitažlivým a inteligentním.

Pocit, že jsem vnímán, druhé mění

Aby ten druhý pocítil, že jej vnímáte, musíte se vcítit do jeho kůže. Pokud se vám to podaří, změní se i vztah. V tu chvíli totiž nebudete nad druhým vítězit, ale pochopíte se, takže vaše komunikace se rázem zlepší.

Když totiž zrcadlíte, co druhý cítí, je nastaven k tomu, aby on vnímal vás. Pokud řeknete, chápu, co cítíš, druhá osoba pocítí vděk, který spontánně vyjádří tím, že bude toužit na oplátku porozumět vám.

Je to účinný krok, ale lidé ho nedělají, protože se nechtějí hrabat v soukromých pocitech druhých. Zejména na pracovišti. Ale pamatujte si. Pokud se komunikace s druhým člověkem nikam neposouvá, dopřejte tomu druhému, aby cítil, že je vnímán. Bude to nejlepší a zásadní krok vašeho vztahu.

Nebuďte zajímaví, zajímejte se

Říkáte, že se chcete domluvit, ale přitom svou veškerou pozornost zaměřujte na to, co říct, aby si ten druhý myslel, že jste in, chytří nebo zábavní. A to je chyba.

Čím více se snažíte druhé přesvědčit o tom, že jste geniální, okouzlující či talentovaní, tím více vás budou považovat za nudné a sebestředné. A platí to především tehdy, když se snažíte jejich vyprávění urychlit, abyste sami mohli vyprávět svůj příběh.

A jaké z toho plyne poučení?

Měřítkem sebejistoty je to, jak hluboce a upřímně se zajímáte o druhé, měřítkem nejistoty pak to, jak moc se snažíte druhé ohromit.

Malé domácí cvičení

Předpokládejme, že žijete v manželství nebo s někým sdílíte domácnost. Pokud ano, příště, až budete spolu večer doma, se zeptejte: Jak se (pracovní projekt, experiment s vařením…) vydařil?

Tím nejen ukážete, že se o druhého zajímáte, ale že chcete navíc i vědět, co se děje v jeho životě, a že vás to zajímá. Jakmile položíte tuto otázku, zkuste svého partnera ohromit tím, že budete skutečně dávat pozor, co vám odpoví.

Umíte se ptát?

Jistěže ano, ale ptáte se tak, abyste začali plodný rozhovor? Představte si, že jste na večírku, na prvním rande nebo se prostě setkáte s neznámými lidmi, a zkuste třeba některé z těchto otázek:

Co je ta nejlepší/nejhorší věc na tom (trénovat fotbalový tým, učit děti malovat, pracovat daleko od domova apod.)?

Kdo nejvíce ovlivnil tvůj život?

Měl jsi šanci mu poděkovat?

Když si představíte svůj ideální život, řekněte, co vidíte.

Uvidíte, že jedna z těch otázek padne na úrodnou půdu a ta osoba se k vám dychtivě nakloní, aby vám něco nadšeně povyprávěla. Až tento okamžik pomine, musíte udělat jedinou správnou věc. Nic neříkejte, poslouchejte, poslouchejte dál.

Až se ten člověk dostane do bodu, kdy přestane mluvit, položte další otázku, která ukáže, jak dobře jste poslouchali a zajímali se o to, co vám ten druhý řekl.

Příklad

Pokud vám druhý odpoví, že velký vliv na jeho život měl jeho profesor matematiky a vysvětlí vám důvody, nereagujte tím, že spustíte o svých učitelích. Namísto toho pokračujte s otázkami typu: To je zajímavé. A proč sis vlastně vybral tuhle školu?

A co pan profesor, ještě žije? Jste ve styku? Budete-li se ptát a naslouchat upřímně, nastane v dnešní době ta vzácná chvíle, kdy se ten druhý obrátí na vás a zeptá se: A co ty?

Něco pro rodiče náctiletých

Pokud jste někdy vychovávali dospívající děti, víte, že se často chovají jako mimozemšťané. V porovnání s dospělými, pokud jsou rozrušení, uvolňují mnohem více stresových hormonů. Jsou více impulzivní.

Rychle se dostanou do stavu úzkosti, nemají dobrý úsudek, neumějí sdělovat své pocity vyzrálým způsobem a snadno vybuchnou. Jsou náladoví nebo odseknou nehezkými slovy.

Co s tím?

Jako rodiče děláme chyby. Někdy jsme až příliš starostliví a ochranářští, moc tolerantní nebo naopak kritičtí, vzteklí… Tyto chyby mohou způsobit, že děti, které jsou beztak nastaveny na větší impulzivitu, rychle propadají tísni a reagují přehnaně vzdorem.

Schválně dělají opak toho, co se jim řekne, nebo se chovají prostě hloupě. Pokud se takové scény odehrávají i u vás, dejte svému dítěti šanci vám to říct, a tím i vydechnout.

Počkejte, až spolu někam pojedete autem a vaše dítě nebude moct utéct (protože děti nesnášejí nevyžádané rozhovory, které vnímají jako poučování). A pak se zeptejte.

Kdy ses cítil mnou (otcem, matkou) nejvíce frustrovaný?

Jak moc zlé to bylo?

Co jsi chtěl kvůli tomu udělat?

Co jsi udělal?

Jestliže se vám povede přimět své dítě, aby vám na tyto otázky upřímně odpovědělo, řekněte a musíte to myslet vážně: To je mi líto, nevěděl jsem, že to bylo tak zlé. Nebuďte překvapeni, pokud uvidíte slzy úlevy, až necháte své dítě tímto způsobem vydechnout.

Buďte ale připraveni i na emotivní odpovědi, nepřerušujte, nesnažte se obhajovat. Možná pak po dlouhé době proběhne první nekonfrontační rozhovor vás dvou.

Léčba empatií

Empatie je vcítění neboli pocitová zkušenost. Je jasné, že zlost a empatie nemohou fungovat vedle sebe v tu samou chvíli. Když vpustíte jednu dovnitř, druhou musíte nechat odejít. To lze použít při léčbě empatií, kterou můžete vyzkoušet samo na sobě.

1) Vzpomeňte si na někoho, kdo vás svým chováním frustruje, rozčiluje nebo zraňuje. Může to být někdo v rodině, v práci, přítel.

2) Představte si toho člověka, jak dělá některou z těch věcí, která vás frustruje. Vyberte i takové chování, které získá na škále podrážděnosti aspoň 8 z 10 bodů. Představte si pocity, které ve vás vzbuzuje.

3) Teď si představte, že jste v kůži toho druhého a co by řekl na to, kdyby se ho někdo zeptal, co ho nejvíce štve na vás. Co by asi odpověděl?

Například, že jste hyperkritičtí, máte tendenci lidi odsuzovat, libujete si v roli trpitele, chcete mít věci za každou cenou pod kontrolou.

4) Nyní si představte, že by měl popsat, co bolestného jste mu provedli, a vzpomeňte si, na cokoliv zraňujícího, co jste mu udělali. Pak zkuste přemýšlet o tom, jak se asi cítil. Odpovězte si na to, jako byste byli v jeho kůži.

5) A teď znovu na té škále od 1 do 10 bodujte úroveň podrážděnosti vůči této osobě. Co se stane? Obvykle body skočí značně dolů. Není totiž možné, abyste prožili, co druhý cítí, a zároveň vůči němu pociťovali zlost.

Dobrá rada: Příště, až se budete chtít pustit do někoho, kdo vás rozčílí, zhluboka se nadýchněte, najděte si klidný koutek a zkuste si udělat toto cvičení. Je velká šance, že sebe i druhého ušetříte spousty trápení.

Nebojte se ukázat slabost

Mnoho lidí si myslí, že získat si respekt, znamená neukázat slabost, nepřiznat chybu. Když máte strach nebo se cítíte ublíženě a poníženě, navenek své pocity většinou tutláte, protože se bojíte, že ztratíte úctu toho druhého. Jenže se stane tohle:

Cítíte neporozumění, ale to je tím, že vám nelze porozumět. Nikdo netuší, co se ve vás děje. Jste v tom úplně sami a sami si tím ubližujete.

Ten, na jehož respektu vám záleží, se nemůže vyznat ve vašich pocitech. Namísto toho bude zrcadlit postoj, kterým svou úzkost maskujete. Když navenek ukazujete zlost, abyste zamaskovali strach, dostanete zlostnou reakci.

Pokud lze z vašeho postoje vyčíst něco jako „trhni si nohou“, čímž skrýváte bezmoc, vrátí se vám okamžitě „sám si trhni“.

Když však odhalíte svá zranitelná místa a naleznete odvahu říci: bojím se, jsem osamělý nebo nevím, jak se z tohohle dostanu, druhá strana bude okamžitě chápat vaše pocity. Samozřejmě nejvíc vaši blízcí.

Ale je zajímavé, že dokonce když ukážete svou zranitelnost lidem, kteří vás nemají rádi, funguje to stejně.

Malé cvičení

Příště, až budete trpět obavami nebo budete ve stresu, nepředstírejte, že jste v pohodě. Namísto toho rychle vyhledejte lidi, před nimiž se snažíte tyto emoce skrýt, a řekněte jim pravdu.

A až budete mít podezření, že je ve stresu někdo jiný, povzbuďte ho, aby se přiznal. A nezapomeňte mu říci, že ho obdivujete za to, že našel odvahu říci: Jsem vyděšený nebo udělal jsem chybu.

Pokud vás zajímají techniky úspěšné komunikace, mnoho dobrých rad najdete v knize Marka Goulstona Domluvit se dá s každým, kterou vydalo nakladatelství Portál.

Související články
17.4.2025
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální sádrové rychloobvazy (mají vysoký nános sádry
15.4.2025
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem 55 mm Navlékneme korálky podle vzo
11.4.2025
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: - háček 2,5 mm - bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), spojte do kroužku 2. ř.: rozháčkujte každý KS na 2 na celkově 12 K
9.4.2025
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se obvykle prodává v sadách s nařezanými díly v různých barv
8.4.2025
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat – nedají mi například antibiotika, ale jen morfin. Paliativní péče ale opravdu smrt neu
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
historyplus.cz
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
Kdo nemusí vytáhnout paty z domu, ten nevychází. V kalendáři jsou první dny roku 1709 a napříč Evropou mrzne, až praští. A to doslova. Ve Francii dokonce padají z oblohy ptáci, kteří za letu umrzli. Na jiných místech se při zvonění rozpadnou mrazem kostelní zvony. Ničivá zima potrvá čtyři měsíce a nabídne scény, které se zatím neopakovaly…  
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
nasehvezdy.cz
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
Hvězda filmu Modrá laguna, i po letech stále krásná Brooke Shields (59), prochází manželskou krizí! S filmovým scenáristou a producentem Chrisem Henchym (60), kterého si brala už před čtyřiadvaceti
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
enigmaplus.cz
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
nejsemsama.cz
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
Stává se vám, že po sprchování cítíte na těle nepříjemné pnutí, loupe se vám kůže, nebo vám dokonce naskáčou pupínky? Víme, jak si s tím poradit. Zdroje pitné vody jsou dnes bohužel natolik kontaminované, že přidávat chlor do vody je prakticky nezbytností. Takto upravená voda potom kůži nejen dráždí a vysušuje, ale u citlivějších jedinců může vést
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Vím, že je stále se mnou
skutecnepribehy.cz
Vím, že je stále se mnou
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
21stoleti.cz
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tent
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.