Domů     Když vás něco štípne
Když vás něco štípne
24.8.2023

Je to nepříjemné, ale těch pár štípanců tak nějak k létu patří. Prostě jsme více v lese, na lukách i u rybníků a naše odhalená kůže se stává velkým lákadlem pro hmyz.

Samotné bodnutí není většinou nijak nebezpečné, někdy ani nevíme, co nás vlastně kouslo. Jindy si to naopak pamatujeme až příliš. Hmyz totiž do ranky vypustí jed a právě ten způsobuje alergické reakce.

Ohrožení jsou nejen alergici, ale také lidé trpící jinými chorobami, jako například astmatem, onemocněním srdce nebo vysokým tlakem.

Braňte se

Ono se to řekne, ale jak? Na některý hmyz platí repelenty, ale neúčinkují stoprocentně a musíte je používat opakovaně.

Snad každý ví, že včely, vosy a sršně lákají sladké potraviny a nápoje a pestré barvy, ale možná už netušíte, že jim voní i parfémovaná kosmetika.

Pisklavý nepřítel

Věděli jste, že, že komára láká oxid uhličitý, který vydechujeme, a také pach našeho potu? Ten se složením individuálně liší, což je důvod, proč komáři někoho nechají být a na dalším si smlsnou.

Jak se bránit?

Na komáry platí repelenty. Ty většinou maskují právě pach potu, který je láká. Na stejném principu fungují i různé svíčky proti hmyzu nebo lampy na éterický olej. Tyto pomůcky můžeme používat uvnitř, ale i při posezení venku, na balkoně nebo na terase.

V místnosti, kde potřebujeme větrat, se nejvíce osvědčují sítě do oken a do dveří. Můžete si je nechat odborně nainstalovat, ale vyrábějí se i sítě do oken, které zvládnete připevnit sami.

Mají suchý zip, který se nalepí na rám okna a na něj se připevní síťka, kterou si předem upravíte na patřičný rozměr. Tak můžete okno otvírat a zavírat podle libosti a na zimu síťku sundat.

Lidové tipy:

– Pomáhat mají i muškáty nebo afrikány v truhlících na oknech.

– Komáry prý také odpuzuje pach česneku a vitaminu B, který po konzumaci vylučujete potem.

Domácí repelent

Možností, jak si doma udělat účinný repelent, je spousta. Dělá se například z hřebíčku, ale i z citrusů a různých bylinek.

Levandulový repelent

Budete potřebovat: 20 ml mandlového oleje, 25 kapek levandulového esenciálního oleje, 200 ml vody

– Do lahve s rozprašovačem nalijte olej, přidejte 25 kapek esenciálního oleje a převařenou vodu.

– Důkladně protřepejte a nechte 24 hodin v chladu rozležet.

Citrus s hřebíčkem

Pomeranč nebo citron rozkrojte (můžeme použít také silnější kolečko) a do dužiny zapíchejte několik hřebíčků. Položte je na parapet. Vůně citrusu a hřebíčku komáry odpuzuje.

Co pomáhá?

• Od svědění uleví jedlá soda. Smíchejte ji s malým množstvím teplé vody, aby vznikla bílá kašička. Tu naneste přímo na postižené místo a nechte působit.

• Použít můžete i petrželku. Listy nasekejte nadrobno, podrťte a vzniklou kašičku naneste na postižené místo. Stejné účinky má jitrocel.

• Můžete zkusit štípance potřít citronem nebo rozkrojeným rajčetem.

Včely

Obvykle samy neútočí, i když včelaři říkají, že v létě jsou o hodně aktivnější. Včela bodne, pokud se cítí ohrožena, což se stává, když se jí nechtěně dotkneme, třeba při trhání ovoce nebo při práci na zahradě, případně na ni šlápneme.

Když musíte projít kolem včelích úlů, obejděte je zezadu z větší vzdálenosti, a pokud se za vámi nějaká včelka rozletí, není to útok. Možná ji jen přilákalo vaše barevné oblečení nebo světlé vlasy. Většinou sama odletí.

Když dostanete žihadlo

Včelí bodnutí dost bolí, pálí a rychle oteče. Naštěstí včela většinou dokáže bodnout jen jednou a potom umírá. Ale pozor, není to úplně pravidlo. Někdy dokáže zabodnuté žihadlo znovu vysunout.

Velmi nebezpečné je bodnutí včely pro alergiky, kterým hrozí i anafylaktický šok. Ti, kteří o své alergii vědí, bývají na takovou situaci připraveni, horší je to, když tak tělo zareaguje poprvé.

– Snažte se okamžitě žihadlo, pokud zůstalo v ráně, vyndat. Udělejte to ale opatrně, abyste je nezmáčkli, protože pak do rány vnikne jed z jedového váčku.

– Pokud se nebudete cítit dobře, bude se vám špatně dýchat, nebo vám bude na omdlení, neváhejte a volejte záchranku.

– Okamžitá lékařská pomoc je třeba také v případě, že žihadlo dostanete do krku nebo do úst. Otok se může rozšířit nejen na povrchu těchto partií, ale i dovnitř a mohlo by hrozit udušení.

Proto do příjezdu lékaře místo nejen chlaďte, ale do úst si zároveň dejte kostku ledu.

Co pomáhá?

• Ránu okamžitě ochlaďte ledovým obkladem. Ten přikládejte opakovaně.

• Svědění a otok pomohou snížit volně prodejné přípravky proti alergiím – antihistaminika.

• Pomáhá zásaditý roztok z jedlé sody.

• Radí se potřít místo vpichu rozkrojenou cibulí, která také zabrání většímu otékání.

Vosy

Jsou daleko agresivnější než včely a mohou vás napadnout zdánlivě bez důvodu. Dokážou bodat opakovaně a útočit v hejnu, zvlášť když brání hnízdo. Navíc vosa je opravdu rychlá a těžko jí uniknete.

Jak se bránit?

Nesnažte se sami likvidovat hnízdo. A pokud už se k tomu rozhodnete, vhodně se oblečte a zvolte chladné počasí. Vosy se rády slétávají na sladké, ale nepohrdnou ani grilovaným masem či zeleninovým salátem. Při konzumaci jídla buďte vždycky ostražití.

Pozor na otevřené tmavé láhve nebo plechovky s nápoji. V nich totiž vosu neuvidíte.

Co pomáhá?

• Místo vpichu chlaďte. Použít můžete jak studenou vodu, tak třeba jogurt nebo tvaroh z ledničky. Obklad vyměňujte.

• Potřete syrovou cibulí nebo octem.

• Svědění zmírní obklady nebo koupel postiženého místa ve slané vodě.

• Pomůže i nastrouhaný brambor přiložený jako obklad.

• Totéž zvládne i čerstvá banánová slupka, jejíž vnitřní stranou potřete štípance.

Sršni

Budí respekt už svou velikostí a temným bzučením, které vydávají. O to složitější je zachovat klid a sršně nedráždit. Za normálních okolností totiž nemají v úmyslu útočit.

Problémem se stávají, když se usadí u vašeho domu, protože si postupně postaví obrovské hnízdo. Nikdy se je nesnažte sami likvidovat. Stačí, když budete udržovat uctivou vzdálenost, a nebudou si vás všímat.

S koncem sezony sršni hnízdo opouštějí a na stejné místo se většinou už nevracejí.

Když už žihadlo sršně dostanete, je hodně bolestivé. Přitom neobsahuje zdaleka tolik jedu jako včelí nebo vosí. Samozřejmě je nebezpečné, když dostanete žihadel víc. Pak volejte záchranku.

Co pomáhá?

• Zásadní je chladit ránu ledem nebo přikládat studené obklady.

• Hodí se gel z aloe nebo masti s obsahem antihistaminik.

Čmeláci

O bodnutí včelím medvídkem, jak se mu podle jednoho večerníčku říká, se moc nemluví. Je to proto, že k němu dojde zřídkakdy. Jeho jed navíc není silný. Ale prý zase dokáže kousnout, protože má poměrně silná kusadla. A dost to bolí.

Bránit se můžete tak, že na čmeláka nebudete sahat. A pokud byste ho chtěli zachraňovat třeba z vody, prostě ho neberte do ruky, ale použijte větvičku.

Co pomáhá?

• První pomoc je stejná jako u žihadla včelího.

Když jdete do lesa

Použijte repelent. Ať už kupovaný nebo doma vyrobený. Ten druhý je obvykle potřeba aplikovat častěji, proto můžete vzít malou lahvičku s sebou.

Pokud by se objevilo po jeho použití zarudnutí či vyrážka, můžete být na daný přípravek alergičtí. V tom případě už ho nepoužívejte a omyjte se vodou a mýdlem.

Neměli byste ho stříkat na odřenou, spálenou či jakkoliv poraněnou pokožku ani na obličej.

Pokud se rozhodnete obličej a krk také chránit, naneste repelent opatrně rukama.

Po příchodu domů byste se měli osprchovat. Jednak proto, abyste smyli repelent, a také proto, abyste se podívali, jestli se vás přece jen nechytilo klíště. Samozřejmě vždycky prohlédněte děti.

Cizí zvířata nehlaďte

Toto pravidlo zní jednoduše a také je dodržujeme. Tedy – většinou. Přesto nejsou úrazy nijak výjimečné. Takže tomu pokušení odolejte. Nesahejte na cizí domácí zvířata a už vůbec ne na ta divoká. Už to, že jsou krotká, může signalizovat, že jsou nemocná. Může to být infekční choroba a v nejhorším případě vzteklina.

Co dělat při úrazu?

Pokud zvíře někoho kousne, ránu vydezinfikujte a na místo přiložte sterilní obvaz. Ihned byste měli vyhledat lékaře, nikdy to nenechávejte na druhý den nebo na dobu, kdy se stav rány zhorší.

Pokud jde o psa, je potřeba najít majitele, aby se zjistilo, zda je pes očkovaný.

Když je zvíře neznámé

Budete muset na infekčním oddělení podstoupit stejnou léčbu, jako kdyby zvíře bylo infikované. Jde o sérii speciálních injekcí proti vzteklině.

Pozor had!

Jediným jedovatým hadem v našich končinách je zmije, která je velmi plachá. Uštkne jen v sebeobraně, když ji vyrušíme. Její kousnutí je nebezpečné zejména pro děti a starší osoby s oslabenou imunitou a samozřejmě alergiky.

Může se dostavit nevolnost, pocit na zvracení, poruchy vidění, rychlý puls, obtížné dýchání, případně mdloba.

Co dělat?

Vzhledem k tomu, že nevíte, jak tělo postiženého bude reagovat, zavolejte záchranku.

• Snažte se, aby se co nejméně hýbal.

• Přiložte chladný obklad. Ten zpomalí vstřebávání jedu a zmírní otok.

• Pokud máte po ruce dezinfekci, použijte ji a místo překryjte čistým kapesníkem či šátkem.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
15.5.2025
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh může časem ustoupit, jenže ne každému se taková pa
13.5.2025
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až 15 podle toho, jak ho budete chtít hustý. Z lesklé lícové strany každ
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
17.4.2025
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální sádrové rychloobvazy (mají vysoký nános sádry
15.4.2025
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem 55 mm Navlékneme korálky podle vzo
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč