Jde vám při otevření skříně oblečení naproti, a přesto si myslíte, že nemáte co na sebe? Tak to je nejvyšší čas na systematický úklid šatníku. Udělejte z něj přehledné místo, kam budete ráda chodit.
Pokud si doma chcete udržet pořádek, musíte mít dostatek úložného prostoru. To platí hlavně pro menší byty. Záchranou v těchto případech bývají vestavěné skříně neboli novodobé šatníky. Za jejich dveřmi ukryjete spoustu věcí.
Čím začít
Kdysi byly ve skříních jen police a tyč na ramínka, dnes existují speciální úložná řešení pro jednotlivé druhy oděvů i doplňků. Každý si může namíchat kombinaci podle vlastní potřeby a finančních možností. Ať už máte jakýkoli šatník, popřemýšlejte o nákupu organizérů do šuplíku.
Uvažte, kolik druhů drobností, jako jsou ponožky, šátky, pásky, rukavice, šperky apod.
máte, a podle toho volte počet a druh boxů.
Před jejich nákupem si ale dobře proměřte hloubku a délku polic a rozměry šuplíků. Na šály a šátky můžete využít závěsný organizér.
Pro denní věci není dobré si pořizovat kartonové krabice. Lépe se pracuje s průhlednými plastovými boxy, do nichž je vidět. A ty neprůhledné si polepte štítky s popiskami, ať se vždycky rychle zorientujete, kde co máte.
I když se to nezdá, není ramínko jako ramínko. Rozhodně nevěšte věci na ta drátěná, která dostanete zadarmo v čistírně. Ta slouží jen pro transport.
Dlouhodobé zavěšení na příliš tenká ramínka způsobí na halenkách a jemnějším oblečení otlaky a nevzhledné výdutě. Novým trendem jsou tzv. velurová ramínka. Jsou potažená speciálním materiálem, který je dostatečně šetrný k oblečení.
Hodně široká ramínka používejte na saka, bundy a kabáty, aby prostor kolem ramen pěkně zpevnila a podpořila. Existují i ramínka, jež šetří prostor, na nichž kalhoty a sukně visí pod sebou. Na pásky jsou ideální ramínka s háčky.
První krok: šuplíky
Při úklidu v šatníku začněte s organizací šuplíků.
Roztřiďte kalhotky na světlé, barevné a černé, tanga a sexy kousky.
Ty s vytřepenými gumičkami a lemy hoďte do koše. Stejně se zachovejte u podprsenek. Bez milosti vyřaďte ty seprané a zbylé hezky seřaďte do šuplíku. Podle barev a tloušťky roztřiďte také ponožky. Samostatnou kapitolou jsou šperky.
Jestli je máte jen tak naházené v zásuvce, těžko najdete, co právě potřebujete.
Buď si do ní pořiďte malé šperkovnice se sametovým vnitřkem, který žádný šperk neodře, nebo přihrádkový organizér, nebo si na toaletní stolek postavte držák na prsteny, náušnice a další „šmuky“. Měl by být designový a ladit s interiérem.
Můžete si také vyrobit jednoduchý věšák z dřevěné desky, do které zatlučete pár hřebíčků a pak ji přimontujete na zeď šatny nebo vnitřní dveře skříně.
Druhý krok: vystěhování celé skříně
Na úklid šatníku, jak se říká z gruntu, se „vrhněte“, až budete fyzicky připravená dovést dílo do konce. Věci třiďte na posteli nebo na zemi a rozdělujte je do kategorií:
do práce, na sport, pro volný čas a hned vyhazujte ty, o kterých si jste jistá, že je už nikdy nebudete potřebovat. Pak projděte jednu vyselektovanou hromadu po druhé a oblečení, o kterém nejste přesvědčená, že vám ještě bude, si přezkoušejte.
Do čeho se nevejdete, šup s tím do pytle a následně do kontejneru na hadry. Hezké a značkové kousky prodejte na internetu nebo v nějakém místním bazárku. Ne, aby vám něčeho bylo líto! Nedejte na našeptávání, že do něčeho třeba zhubnete.
Je ověřené, že to, co v šatníku leží dva roky, si už stejně nikdy na sebe nevezmete. Nic neodkládejte na potom. Nefunguje to.
Léto a zima
Máte-li malý šatník, rozdělte věci na letní a zimní a ty, které podle aktuálního ročního období nebudete potřebovat, uložte do ochranných či vakuových pytlů nebo do krabic a odneste do sklepa.
Pokud máte pro tyto účely vyčleněné úložné prostory někde pod stropem, přesuňte je tam.
Krok třetí: ukládání do skříně
Věci umísťujte podle druhu a barevně za sebou. Tzn.: halenky od bílé přes červenou po černou, pak zavěste šaty od nejsvětlejších po nejtmavší atd. Trika skládejte do komínků na police podle barev.
Hotovo? Ještě na pár míst dejte voňavé polštářky. Aby se vám věci v šatníku napříště už bez ladu a skladu nehromadily, vracejte každou věc na své místo. A při nákupu nových kousků, stejný počet ze skříně vyřaďte (nebo alespoň něco). Jen tak si zachováte stabilní objem a vaše skříň bude dlouhodobě fit.
Text: Laura Skrčená: Zdroj: P. Šestáková, Detox šatníku, Nakladatelství Grada, Foto: Grada a Shutterstock