Domů     LED pásky: Když světlo čaruje
LED pásky: Když světlo čaruje
21.1.2024

LED svítící pásky jsou hezkou dekorací a poslouží všude tam, kde by jiné zdroje světla neuspěly kvůli své velikosti.

Jsou to vlastně světelné diody, které byly vsazené do samolepicího ohebného pásu. Když si je budete vybírat, můžete mít ty pro vnitřní nebo pro venkovní použití. Prodávají se pásky různé svítivosti, v několika barevných provedeních i různých vlastností. Ke každému pásku jsou pak k dispozici také dálkové ovladače.

Kam se hodí

Prakticky všude, kde byste chtěli mít světlo. A tam, kde chcete mít hezkou svítící dekoraci. Efektní a efektivní. Velmi módní jsou například v kuchyni, osvětlit si můžete kuchyňskou linku. Bezpečnostním prvkem jsou při osvětlení schodiště.

Praktické jsou v šatní skříni nebo v šuplíkách. Hojně využívané jsou do podhledů. A zajímavě působí, když je umístíte kolem postele nebo přímo na postel.

Do kuchyně

Kuchyň je místnost, ve které je osvětlení pomocí LED pásků velmi populární a oblíbené. Nejčastěji se umisťují pod spodní skříňky kuchyňské linky.

* Protože na práci potřebujete hlavně dobře vidět, proto si kupte pásek, který vám poskytne dostatek světla. To znamená, že budete vybírat takový, který má světelný zdroj minimálně 1100 lumenů na 1 metr pásky.

Jestli máte rádi hodně světla, nebo máte pracovní desku ve tmavém odstínu, ještě lepší budou ty s výkonem kolem 2000 lumenů na 1 metr pásku.

* Další důležitý bod je tzv. index podání barev. Označuje se jako CRI a jeho hodnota může být od 0 do 100. Čím je číslo vyšší, tím jsou barvy věrnější.

S trochou nadsázky se dá říct, že hodně levý LED pásek s nízkou CRI hodnotou by vám mohl salám na lince zbarvit do zelena. Minimálně požadujte CRI 80 a výš.

* Teplota chromatičnosti udává barvu světla. Čím je nižší, tím je světlo „žlutější“. Takové se hodí více do rustikálních kuchyní nebo kuchyní v provensálském stylu. Do těch moderních vybírejte denní bílou nebo studenou barvu.

Pamatujte však, že neexistuje univerzální pravidlo a vždy záleží na vašem vkusu a potřebách.

Tip Paní domu: Kupte si pásky speciálně určené pod kuchyňskou linku. Mají tu výhodu, že je můžete pohodlně spojovat podle potřeby.

Osvětlování podhledů

Chcete si designově ozvláštnit svůj pokoj? Ať to bude obývák nebo ložnice, můžete LED pásky nainstalovat do podhledů u stropu. Ze všeho nejdříve si rozmyslete, jestli LED pásky budou jako hlavní osvětlení nebo jen pro dekoraci. Může být i kombinace obojího.

* Když budete chtít světlo jen pro ozdobu, postačí slabší LED pásky. Nalepte je na kraj podhledu a bude vám svítit nepřímo odrazem od stromu.

* U hlavního osvětlení můžete instalovat pásky stejně, jen si vyberete ty silnější. Nebo nevyužijete odraz světla a pásky necháte svítit přímo.

Při výběru vhodného typu se poraďte s prodávajícím, nebo si přímo objednejte službu, kdy vám LED pásky podle vašich představ a přání nainstaluje odborník.

Vybíráme podle zdroje

Pokud není fyzika vaším koníčkem, raději se vždy poraďte s prodávajícím. V zásadě jsou ale důležité dva údaje:

1) Druh napájení (12 V nebo 24 V) – pokud použijete vyšší napětí, než na jaké je LED pásek určen, můžete ho nenávratně poškodit.

2) Spotřeba pásku na 1 metr jeho délky – v tomto případě nezapomeňte hodnotu výkonu násobit počtem metrů, které budete instalovat.

Napájecích zdrojů je celá řada. Rozdělit je můžeme do dvou skupin:

1) Zásuvkové – říká se jim také hobby zdroje, zasunou se přímo do zásuvky.

2) Profesionální LED zdroje – patří mezi velmi spolehlivé a jsou nejčastěji používané. Abyste je mohli dát přímo do zásuvky, většinou bude třeba dodat konečnou vidlici.

Vybíráme podle barvy

Nejprodávanější jsou jednobarevné LED pásky. Koupit si můžete s napětím 12 V, 24 V i 230 V. Všechny typy je možné regulovat pomocí tzv. stmívačů, a to od 0 do 100 % svítivosti.

To znamená, že je můžete buď úplně vypnout, nastavit jako tlumené osvětlení nebo nechat svítit naplno. Mezi základní barevné varianty patří:

* teplá bílá

* denní bílá

* studená bílá

Mimo tyto základní typy si můžete pořídit i další barevné varianty: červené, modré, zelené, žluté, oranžové. Barevné LED pásky jsou také v prodeji s napětím 12 V, 24 V a 230 V. A k mání jsou i speciální UV pásky.

Kam se hodí která varianta

Zabarvení světla vytváří dojem celé místnosti a ovlivňuje vnímání barev nábytku a doplňků. Proto si barvy nejprve vyzkoušejte, abyste nebyli zklamaní výsledkem. Nedejte na dojem ze světla v obchodě – každý interiér je osobitý.

Teplá bílá – teplý odstín  (2 800–3 300 kelvinů)

Barva světla je nažloutlá a působí velmi příjemně a útulně. Má podobný odstín jako světlo za západu slunce, což navozuje klid.

Doporučené použití: všude tam, kde chcete navodit příjemnou a uvolněnou atmosféru. Obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj…

Denní bílá – chladnější bílý tón (5 000–6 000 kelvinů)

Vyzařované světlo je pocitově neutrální.

Barva světla je bílá a tím nijak barevně neovlivňuje prostředí, ve kterém je použita.

Doporučené použití: je široké, hodí se zejména tam, kde chcete zachovat přirozený denní vzhled osvětlených prostor.

Kuchyň, koupelna, pracovna, chodba, místa s nedostatkem denního světla, ale také například při léčbě depresí během dlouhého zimního období, kdy je nedostatek přirozeného denního světla.

Do prostor jako kuchyně nebo koupelna můžeme volit barvy s vyšší chromatičností (okolo 5 000 K). Denní bílá barva vytváří čistý a moderní dojem. Ze studeného světla nemějte strach; např. klasické denní světlo při zamračené obloze má okolo 7000 K.

Studená bílá (od 7000 kelvinů výš)

Vyzařované světlo je ostře bílé s modrým nádechem.

Výrazně zesvětluje prostředí, ve kterém je použita.

Použití: všude tam, kde chcete dosáhnout výrazného nasvícení nebo rozlišování drobných detailů při práci nebo čtení.

Tip Paní domu: Protože stupnice kelvin má vždy určitý rozsah, výrobci často dávají světelným zdrojům různá pojmenování (můžete se setkat s denní bílou, čistě bílou, přirozeně bílou, studenou bílou…) Vždy si proto spektrum ověřte přímo v kelvinech.

Jen tak máte jistotu, že např. studená bílá je u dvou různých výrobců opravdu stejná barva.

Další barevná provedení

* Jinou možností jsou tzv. RGB pásky. Díky nim můžete vytvořit za pomoci ovladačů široké spektrum barev. Každý čip na LED pásku obsahuje tři barvy: R – červenou, G – zelenou, B – modrou.

Tyto pásky umí vytvořit i bílé osvícení, a to spojením všech 3 barev RGB. Nikdy to ale nebude čistě bílé světlo, jen studené bílé, které má často nádech do modré barvy.

* Ptejte se po RGBW páskách. Jsou alternativou pásků RGB, ale navíc mají přidanou bílou barvu (W). Díky přidání samostatné bílé barvy je mnohem jednodušší nastavit si svoji oblíbenou barvu.

* Aby to nebylo tak jednoduché, můžete si zvolit ještě další variantu, a to RGBW 4v1. Zatímco při RGB+W se na LED pásku střídá čip se třemi barvami (RGB) s čipem jednobarevným, pak u této varianty jsou všechny čtyři barvy (červená, zelená, modrá a bílá) obsaženy v jednom čipu.

. Tyto pásky jsou pouze ve 24V provedení A v obou variantách si můžete ještě vybrat mezi:

* WW – teplou bílou

* DW – denní bílou

* CW – studenou bílou

A ještě něco navíc

To ale ještě není konečný výběr. Existují i tzv. CCT pásky, které navíc umožňují nastavit si teplotu bílé barvy plynule a podle potřeby. Zvládnete to snadno pomocí ovladače, který se vsadí mezi samotný LED pásek a zdroj.

Pásek obsahuje 2 druhy diod ve variantě teplá a studená bílá. A ovladačem obě barvy můžete nezávisle zapínat, vypínat a regulovat u nich stmívání. Když spustíte obě barvy najednou, propojí se obě barevné teploty a získáte barvu okolo 4500 K (kelvinů).

Co byste ještě měli vědět

* Nekombinujte nikdy různé LED pásky.

* Ke každému typu pásku používejte stejný typ ovladače (k jednobarevným páskům ovladač na jednobarevné pásky, k RGB páskům ovladač RGB, stejně jak i ovladače pro CCT pásky).

* Pozorně čtěte vstupní napětí každého pásku (12 V, 24 V) a podle toho zvolte správný napájecí zdroj.

* Na pásky můžete dát speciální chladiče, které odvádějí teplo, jež pásky během svícení vytvářejí. Chrání pásky před poškozením a prodlužují jejich životnost, protože nedochází k jejich přehřívání.

Popisek k foto:

LED pásek je samolepící pružný svitek osázený LED diodami, jeho délku si můžete uzpůsobit svým potřebám, ovšem zkracovat lze jen na vyznačených místech. Podle potřeby je možné na stejných místech pásky spojit pomocí pájky.

Článek je zpracován s konzultací odborníků na LED pásky (www.t-led.cz)

Zdroj: t-led.cz; ledshopik.cz

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
16.5.2024
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl, který je na první pohled neútulný a strohý: odhal
10.5.2024
K dobrému spaní potřebujete mít prostor. Pro nohy, ruce a pro pohyb ve spánku. Postel proto vybírejte tak, abyste se do ní pohodlně vešli. Většinou rám postele bývá tím prvním, co nás zaujme. Dodává totiž celé ložnici styl. S designem rámu ale souvisí i rozměr postele. Měli byste si proto vyzkoušet, jestli korpus má dostatečnou lehací plochu a nikde netlačí. Také se vám musí bez problémů vejít do
7.5.2024
Po desetiletí byl tmavý dřevěný masiv synonymem kvalitního nábytku. Ale časy se změnily. Čím dál větší oblibě se těší interiér zařízený ve světlých tónech. Je to trend, který jen tak neustoupí, protože má své nepopíratelné výhody. Místnost vybavená ve světlých barvách působí prostorněji, čistěji a přívětivěji. Ani údržba není náročnější než u tmavého nábytku. A možností, jak takový interiér ladit
30.4.2024
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při péči o tělo, na zahrádce, při mytí auta… Chemic
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského