Domů     LED pásky: Když světlo čaruje
LED pásky: Když světlo čaruje
21.1.2024

LED svítící pásky jsou hezkou dekorací a poslouží všude tam, kde by jiné zdroje světla neuspěly kvůli své velikosti.

Jsou to vlastně světelné diody, které byly vsazené do samolepicího ohebného pásu. Když si je budete vybírat, můžete mít ty pro vnitřní nebo pro venkovní použití. Prodávají se pásky různé svítivosti, v několika barevných provedeních i různých vlastností. Ke každému pásku jsou pak k dispozici také dálkové ovladače.

Kam se hodí

Prakticky všude, kde byste chtěli mít světlo. A tam, kde chcete mít hezkou svítící dekoraci. Efektní a efektivní. Velmi módní jsou například v kuchyni, osvětlit si můžete kuchyňskou linku. Bezpečnostním prvkem jsou při osvětlení schodiště.

Praktické jsou v šatní skříni nebo v šuplíkách. Hojně využívané jsou do podhledů. A zajímavě působí, když je umístíte kolem postele nebo přímo na postel.

Do kuchyně

Kuchyň je místnost, ve které je osvětlení pomocí LED pásků velmi populární a oblíbené. Nejčastěji se umisťují pod spodní skříňky kuchyňské linky.

* Protože na práci potřebujete hlavně dobře vidět, proto si kupte pásek, který vám poskytne dostatek světla. To znamená, že budete vybírat takový, který má světelný zdroj minimálně 1100 lumenů na 1 metr pásky.

Jestli máte rádi hodně světla, nebo máte pracovní desku ve tmavém odstínu, ještě lepší budou ty s výkonem kolem 2000 lumenů na 1 metr pásku.

* Další důležitý bod je tzv. index podání barev. Označuje se jako CRI a jeho hodnota může být od 0 do 100. Čím je číslo vyšší, tím jsou barvy věrnější.

S trochou nadsázky se dá říct, že hodně levý LED pásek s nízkou CRI hodnotou by vám mohl salám na lince zbarvit do zelena. Minimálně požadujte CRI 80 a výš.

* Teplota chromatičnosti udává barvu světla. Čím je nižší, tím je světlo „žlutější“. Takové se hodí více do rustikálních kuchyní nebo kuchyní v provensálském stylu. Do těch moderních vybírejte denní bílou nebo studenou barvu.

Pamatujte však, že neexistuje univerzální pravidlo a vždy záleží na vašem vkusu a potřebách.

Tip Paní domu: Kupte si pásky speciálně určené pod kuchyňskou linku. Mají tu výhodu, že je můžete pohodlně spojovat podle potřeby.

Osvětlování podhledů

Chcete si designově ozvláštnit svůj pokoj? Ať to bude obývák nebo ložnice, můžete LED pásky nainstalovat do podhledů u stropu. Ze všeho nejdříve si rozmyslete, jestli LED pásky budou jako hlavní osvětlení nebo jen pro dekoraci. Může být i kombinace obojího.

* Když budete chtít světlo jen pro ozdobu, postačí slabší LED pásky. Nalepte je na kraj podhledu a bude vám svítit nepřímo odrazem od stromu.

* U hlavního osvětlení můžete instalovat pásky stejně, jen si vyberete ty silnější. Nebo nevyužijete odraz světla a pásky necháte svítit přímo.

Při výběru vhodného typu se poraďte s prodávajícím, nebo si přímo objednejte službu, kdy vám LED pásky podle vašich představ a přání nainstaluje odborník.

Vybíráme podle zdroje

Pokud není fyzika vaším koníčkem, raději se vždy poraďte s prodávajícím. V zásadě jsou ale důležité dva údaje:

1) Druh napájení (12 V nebo 24 V) – pokud použijete vyšší napětí, než na jaké je LED pásek určen, můžete ho nenávratně poškodit.

2) Spotřeba pásku na 1 metr jeho délky – v tomto případě nezapomeňte hodnotu výkonu násobit počtem metrů, které budete instalovat.

Napájecích zdrojů je celá řada. Rozdělit je můžeme do dvou skupin:

1) Zásuvkové – říká se jim také hobby zdroje, zasunou se přímo do zásuvky.

2) Profesionální LED zdroje – patří mezi velmi spolehlivé a jsou nejčastěji používané. Abyste je mohli dát přímo do zásuvky, většinou bude třeba dodat konečnou vidlici.

Vybíráme podle barvy

Nejprodávanější jsou jednobarevné LED pásky. Koupit si můžete s napětím 12 V, 24 V i 230 V. Všechny typy je možné regulovat pomocí tzv. stmívačů, a to od 0 do 100 % svítivosti.

To znamená, že je můžete buď úplně vypnout, nastavit jako tlumené osvětlení nebo nechat svítit naplno. Mezi základní barevné varianty patří:

* teplá bílá

* denní bílá

* studená bílá

Mimo tyto základní typy si můžete pořídit i další barevné varianty: červené, modré, zelené, žluté, oranžové. Barevné LED pásky jsou také v prodeji s napětím 12 V, 24 V a 230 V. A k mání jsou i speciální UV pásky.

Kam se hodí která varianta

Zabarvení světla vytváří dojem celé místnosti a ovlivňuje vnímání barev nábytku a doplňků. Proto si barvy nejprve vyzkoušejte, abyste nebyli zklamaní výsledkem. Nedejte na dojem ze světla v obchodě – každý interiér je osobitý.

Teplá bílá – teplý odstín  (2 800–3 300 kelvinů)

Barva světla je nažloutlá a působí velmi příjemně a útulně. Má podobný odstín jako světlo za západu slunce, což navozuje klid.

Doporučené použití: všude tam, kde chcete navodit příjemnou a uvolněnou atmosféru. Obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj…

Denní bílá – chladnější bílý tón (5 000–6 000 kelvinů)

Vyzařované světlo je pocitově neutrální.

Barva světla je bílá a tím nijak barevně neovlivňuje prostředí, ve kterém je použita.

Doporučené použití: je široké, hodí se zejména tam, kde chcete zachovat přirozený denní vzhled osvětlených prostor.

Kuchyň, koupelna, pracovna, chodba, místa s nedostatkem denního světla, ale také například při léčbě depresí během dlouhého zimního období, kdy je nedostatek přirozeného denního světla.

Do prostor jako kuchyně nebo koupelna můžeme volit barvy s vyšší chromatičností (okolo 5 000 K). Denní bílá barva vytváří čistý a moderní dojem. Ze studeného světla nemějte strach; např. klasické denní světlo při zamračené obloze má okolo 7000 K.

Studená bílá (od 7000 kelvinů výš)

Vyzařované světlo je ostře bílé s modrým nádechem.

Výrazně zesvětluje prostředí, ve kterém je použita.

Použití: všude tam, kde chcete dosáhnout výrazného nasvícení nebo rozlišování drobných detailů při práci nebo čtení.

Tip Paní domu: Protože stupnice kelvin má vždy určitý rozsah, výrobci často dávají světelným zdrojům různá pojmenování (můžete se setkat s denní bílou, čistě bílou, přirozeně bílou, studenou bílou…) Vždy si proto spektrum ověřte přímo v kelvinech.

Jen tak máte jistotu, že např. studená bílá je u dvou různých výrobců opravdu stejná barva.

Další barevná provedení

* Jinou možností jsou tzv. RGB pásky. Díky nim můžete vytvořit za pomoci ovladačů široké spektrum barev. Každý čip na LED pásku obsahuje tři barvy: R – červenou, G – zelenou, B – modrou.

Tyto pásky umí vytvořit i bílé osvícení, a to spojením všech 3 barev RGB. Nikdy to ale nebude čistě bílé světlo, jen studené bílé, které má často nádech do modré barvy.

* Ptejte se po RGBW páskách. Jsou alternativou pásků RGB, ale navíc mají přidanou bílou barvu (W). Díky přidání samostatné bílé barvy je mnohem jednodušší nastavit si svoji oblíbenou barvu.

* Aby to nebylo tak jednoduché, můžete si zvolit ještě další variantu, a to RGBW 4v1. Zatímco při RGB+W se na LED pásku střídá čip se třemi barvami (RGB) s čipem jednobarevným, pak u této varianty jsou všechny čtyři barvy (červená, zelená, modrá a bílá) obsaženy v jednom čipu.

. Tyto pásky jsou pouze ve 24V provedení A v obou variantách si můžete ještě vybrat mezi:

* WW – teplou bílou

* DW – denní bílou

* CW – studenou bílou

A ještě něco navíc

To ale ještě není konečný výběr. Existují i tzv. CCT pásky, které navíc umožňují nastavit si teplotu bílé barvy plynule a podle potřeby. Zvládnete to snadno pomocí ovladače, který se vsadí mezi samotný LED pásek a zdroj.

Pásek obsahuje 2 druhy diod ve variantě teplá a studená bílá. A ovladačem obě barvy můžete nezávisle zapínat, vypínat a regulovat u nich stmívání. Když spustíte obě barvy najednou, propojí se obě barevné teploty a získáte barvu okolo 4500 K (kelvinů).

Co byste ještě měli vědět

* Nekombinujte nikdy různé LED pásky.

* Ke každému typu pásku používejte stejný typ ovladače (k jednobarevným páskům ovladač na jednobarevné pásky, k RGB páskům ovladač RGB, stejně jak i ovladače pro CCT pásky).

* Pozorně čtěte vstupní napětí každého pásku (12 V, 24 V) a podle toho zvolte správný napájecí zdroj.

* Na pásky můžete dát speciální chladiče, které odvádějí teplo, jež pásky během svícení vytvářejí. Chrání pásky před poškozením a prodlužují jejich životnost, protože nedochází k jejich přehřívání.

Popisek k foto:

LED pásek je samolepící pružný svitek osázený LED diodami, jeho délku si můžete uzpůsobit svým potřebám, ovšem zkracovat lze jen na vyznačených místech. Podle potřeby je možné na stejných místech pásky spojit pomocí pájky.

Článek je zpracován s konzultací odborníků na LED pásky (www.t-led.cz)

Zdroj: t-led.cz; ledshopik.cz

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
20.2.2024
... pak to chce trochu vynalézavosti. Jako náhrada se nabízejí pulty a barové stoly, stěnou s pultem se dá dokonce šikovně oddělit kuchyň od obývacího pokoje. Jestli se potýkáte s prostorem a chtěli byste místo ušetřit na jídelním stole, nabízí výrobci nepřeberné množství možností. Otázkou pak už jen je, kterou z nich si vyberete, abyste se i u společné večeře cítili noblesně a komfortně. V kur
28.1.2024
I neživá příroda má své unikátní kouzlo, které můžete využít při výzdobě domova. Meditativní zátiší Stačí vám několik plochých oblázků volně navršených na sebe a vedle něj zapálená vonná tyčinka, aby vznikla meditativní atmosféra. Je to tím, že kámen je v dálněvýchodní tradici a zejména v Japonsku typickým zdobným prvkem meditativních koutků. Symbolizují klid a věčnost. Zenová zahrádka Op
23.1.2024
Pro domov provoněný láskou i vůní přírodních přísad přináší značka Frosch několik rad a tipů, jak udělat radost nejen druhým, ale především sama sobě. Ať už dáváte přednost svátku svatého Valentýna, Dni matek nebo žen, každému je příjemně v čistém a uklizeném prostředí. V některých rodinách se tyto svátky slaví méně, jinde více, u někoho je zavedeno obdarovat svého blízkého člověka. Co
10.1.2024
Říkáme jim bluetooth. Nechtějí nahradit domácí hi-fi aparaturu. Jsou bezdrátové a díky tomu nabízejí možnost přehrávat hudbu i mimo naše domovy. Víte, jak si vybrat pro sebe ten pravý? Přenosné reproduktory jsou určeny pro poslech hudby prakticky všude. A to i na cestách, při procházce s pejskem… Jedno je jisté – ať už máte nároky na ten „svůj“ přenosný reproduktor jakékoliv, dnešní nabídka trhu
5.1.2024
Může se to stát, když topení přestane fungovat, ale i tehdy, když cítíte chlad třeba od nohou, nebo v místnosti, kde topení není, což bývá v některých domech koupelna. Na chalupě se vám zase třeba nechce roztápět velká kamna, když víte, že brzo odjedete. Ve všech těchto případech se hodí přenosné topidlo. Možností, jaké vybrat, je víc. Elektrický radiátor Vzhledem se podobá ústřednímu top
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
enigmaplus.cz
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
Anglický učenec a okultista John Dee se může chlubit mnoha záhadnými artefakty. Obsidiánovým zrcadlem počínaje a křišťálovou koulí, jíž je prý možné nahlížet do budoucnosti, konče. Údajně také vla
Heraldika: Erb jako podpis
epochaplus.cz
Heraldika: Erb jako podpis
Erby různých šlechtických rodů nás dodnes fascinují svými barvami i motivy. Ale není to jen pastva pro oči, skrývá se za nimi mnohem hlubší význam. A jejich tvorba má svá jasně daná pravidla, která se dodržují už v minulých staletích. Původně přitom slouží jako druh podpisu i prostředek k identifikaci. Napadá vás, co mohou mít
Kuřecí hranolky s dipem
tisicereceptu.cz
Kuřecí hranolky s dipem
Pokud chcete připravit variantu bez masa, vyzkoušejte nakrájenou cuketu nebo kedlubnu. Obalte stejně jako maso a podávejte s dipy různých příchutí. Ingredience 500 g kuřecích prsních řízků hlad
Co je to Business Intelligence?
epochalnisvet.cz
Co je to Business Intelligence?
Prozkoumejte klíčové aspekty a nástroje Business Intelligence, které manažerům a analytikům umožňují nejen optimalizovat výdaje a identifikovat nové obchodní příležitosti, ale také lépe porozumět tržn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
nasehvezdy.cz
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
Už delší dobu se spekuluje o tom, že herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice a David Prachař (65) řeší manželské problémy. Očividně to ale nikam nevede. Důvodem má být prý Prachařova žárlivost a s
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
21stoleti.cz
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
Už jsme zažili několik sexuálních revolucí, ta nadcházející a přicházející ale poprvé bude mít nádech tak trochu „umělého sexu“. Podle expertů se během 15–20 let stanou běžnou součástí sexuálního živo
Neobyčejná schopnost se dědí
skutecnepribehy.cz
Neobyčejná schopnost se dědí
Babička Jarmila mi vždycky říkala, že jsem jako ona. Význam těchto slov jsem pochopila až ve chvíli, kdy zemřela. Když jsem byla malá, babička Jarmila mi často opakovala, že jsem jako ona. Tehdy jsem to nechápala. Dneska mi to už dává větší smysl. Vnitřní hlas Po smrti milované babičky jsem totiž okamžitě poznala, že se
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
epochanacestach.cz
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
Premiéra na zámku Doudleby nad Orlicí – skvělá růžová vína a frizzante, historie, zámecká kuchyně i zahrada… Vstupné již od 250 Kč. E-katalog on-line aplikace pro vaše chytré telefony obsahující katalog vín… Během odpoledne Vás čeká pultová degustace rosé a frizzante. Těšit se můžete výhradně na špičková růžová a perlivá vína z Moravy a Čech.
Svatba je za dveřmi?
nasehvezdy.cz
Svatba je za dveřmi?
Zamilovaná herečka ze seriálu ZOO do toho možná znovu praští. O svém partnerovi Josefu Holomáčovi (63) sice ještě nedávno mluvila jako o dobrém kamarádovi, teď to ale vypadá, že se ledy konečně hnuly
Jarní úklid pleti
iluxus.cz
Jarní úklid pleti
Česká značka Maat se specializuje na ruční výrobu aromaterapeutické kosmetiky v malých objemech, což je zárukou, že se k zákaznikovi dostane vždy čerstvý a živý produkt. Nejlepší vzpruhu pro pleť unav
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g