Může se to týkat i vás. Probouzíte se nevyspalí, jste unavení, někdy vás budí vlastní chrápání. Může to být spánková apnoe.
Dříve se o ní moc nemluvilo, dnes se zase skloňuje ve všech pádech. Proč? Jde o nebezpečné onemocnění, které vám může život znepříjemnit, a dokonce i zkrátit. Jde o vážnou poruchu spánku, při které člověk v podstatě na několik okamžiků přestává dýchat.
Během pauzy klesá množství kyslíku v krvi, což může vést k poruchám srdečního rytmu. Následuje mikroprobuzení, při kterém se dech zase obnoví. Je to neuvěřitelné, ale tento se proces může opakovat i stokrát za hodinu.
Obyčejné chrápání
Je třeba upozornit na to, že ne každý, kdo chrápe trpí spánkovou apnoe. Chrápání je jistě nepříjemné, ale nedochází při něm k zástavám dechu.
Jak rozeznat apnoe?
V každém případě je nutné zbystřit, když spánek provází:
Hlasité chrápání
Přerušované dýchání ve spánku. (To je často pozorováno spíš partnerem, kterého nejdřív probudí vaše chrápání a pak zjišťuje, že po určitou dobu nedýcháte).
Náhlé probouzení doprovázené dušností
Probouzení se suchými ústy a bolestí v krku
Ranní bolesti hlavy
Časté probouzení
Velká ospalost během dne
Problémy s pozorností, podrážděnost
Probuzení s úlekem a pocitem dušení
Noční žízeň
Noční pocení
Poruchy usínání
Příčiny?
U apnoe rozeznáváme dva typy.
Obstrukční – během spánku se uvolní svaly v zadní části krku, které podporují měkké patro, čípek, mandle, boční stěny hrdla a jazyk. To způsobí, že se měkké tkáně zúží nebo uzavřou, čímž se zamezí dýchání. Tělo má nedostatek kyslíku.
V plicích se tak vytváří nepříjemný tlak. Mozek cítí, že něco není v pořádku, takže vás krátce probouzí, aby se průchodnost dýchacích cest znova obnovila. Probuzení je obvykle tak krátké, že si ho nepamatujete.
Centrální – tady je problém v mozku, který nevysílá správné signály do dýchacích svalů. Pacient nedýchá, ani není patrno dýchací úsilí. Tento druh je méně častý.
Pozor na rizikové faktory
Za některé nemůžeme. Pokud někdo v rodině tímto onemocněním trpěl, je vysoká pravděpodobnost, že se onemocnění může rozvinout i v dalších generacích. I zúžení dýchacích cest může být dědičné, nebo k němu dojde při zvětšení mandlí. Proto mohou onemocnět i děti.
Známo je také, že muži trpí spánkovou apnoí dvakrát častěji než ženy. U žen se riziko apnoe zvětšuje až po menopauze. Obecně se také apnoe častěji objevuje u starších lidí.
Riziko vzrůstá také u lidí s nemocným srdcem nebo těch, kteří prodělali mozkovou mrtvici.
Co ovlivnit můžeme
Hlídejte si váhu. U obézních lidí je čtyřikrát větší riziko, že se onemocnění rozvine.
Pozor na alkohol, drogy, sedativa. Způsobují uvolnění svalů v krku.
Nekuřte! Kouření způsobuje zánětlivé procesy v krku a zadržování vody v horních cestách dýchacích. Pokud přestanete kouřit, riziko klesá.
Pozor na ucpaný nos.
Pokud máte potíže s dýcháním nosem např. kvůli alergii či anatomických dispozic, nebo po úrazu, pak je riziko, že se u vás rozvine spánková apnoe, vyšší.
Jak se dělá vyšetření?
Dříve bylo nutné pacienty posílat na specializované vyšetření do takzvaných spánkových laboratoří. Zde byl pacient hospitalizován, vyspal se pod kontrolou přístrojů a kamer. Někdy se to tak dělá i dnes, ale onemocnění lze dobře odhalit i ambulantně.
Specializované ambulance vám zapůjčí přístroj, se kterým se vyspíte v domácích podmínkách. Vyšetření je pohodlnější a spánek s přístrojem se i více přiblíží průběhu normálního spánku.
Screeningový přístroj se před uložením prostě jen připevní popruhem přímo na hrudník, takže vás při spaní neomezuje při pohybu.
Během noci přístroj automaticky analyzuje dechové události, sleduje intenzitu chrápání a hodnotí tepovou frekvenci včetně zásobení krve kyslíkem.
Léčba
Podle závažnosti onemocnění lékař doporučí opatření. Při lehčí formě mohou pomoci režimová opatření například změna jídelníčku, zanechání kouření atd. Někdy je doporučena operace, při které se odstraní příčiny zúžení dýchacích cest:
polypy v nose, vybočená nosní přepážka, zvětšené nosní nebo krční mandle. V některých případech lze odstranit patrové mandle, část měkkého patra a patrových oblouků a patrový čípek. Pokud je příčinou alergie, nejspíš bude doporučena alergologická léčba. V těžších případech je předepsán přístroj, který s dýcháním v noci pomůže.
Spánek s maskou
Pokud změny životního stylu nevedou k výsledkům, lékař doporučí CPAP (trvalý pozitivní tlak na dýchací cesty). Nemocný spí s maskou, která je hadicí spojena s řízeným ventilátorem. Vzduch proudící trubicí udržuje dýchací cesty otevřené.
Maska respiračního přístroje musí těsně přiléhat k obličeji, aby se pod ní nedostával falešný vzduch. Dýchá se nosem, protože pod maskou je podtlak, který nedovolí dýchat pusou.
Spaní s maskou může být ze začátku nepohodlné, ale většina pacientů je naopak po čase překvapena hlubším a uspokojivějším spánkem. Oddychne si i partner, protože se nemusí celé noci děsit střídání chrápání a zástav dechu. Moderních přístrojů je několik druhů.
Umějí upravit teplotu vdechovaného vzduchu a zaznamenávají i důležité údaje o průběhu spánku, ze kterých může lékař vycházet při kontrolách. Z toho vyplývá, že lékař pozná i to, že jste přístroj nasazený neměli.
FOTO: PX FUEL