Vánoční stůl bez plamínku svíčky je jako noční nebe bez hvězd. Jaký vybrat svícen, aby dotvořil celkové aranžmá? Jak si vyrobit svůj vlastní? A co je dobré vědět o svíčkách?
Nejspíš máte zdobné svícny z mosazi, kovu, stříbra nebo dřeva, které o Vánocích oprášíte a na které jen nasadíte svíčky. Jsou ústředním motivem stolu a vlastně to nedalo ani moc práce.
Jestli každým rokem štědrovečerní stůl prostíráte stejně, zkuste to letos jinak. A začněte právě u svícnů a svíček. Ty jsou totiž kouzelné a dokážou dokonale podtrhnout hřejivou sváteční atmosféru.
Aby spolu kamarádili…
1. Bílý porcelán si zaslouží trochu dynamiky, kterou prostřenému stolu dodá červená barva ubrousků, prostírání a svíček. Ty použijte klasické, kónické a vložte je do jednoduchých skleněných svícnů, jež splynou se skleničkami a nechají tak svíčkám vyniknout.
Karmínový květináč s bílou chryzantémou dodá punc originality, jehličí navodí tu správnou atmosféru Vánoc.
2. Jiná struktura, jiný materiál, jiná barva, jiný tvar. Tři svícny, každý úplně jiný. Přesto se k sobě hodí. Zvlášť když je máte dvakrát a naaranžujete je v linii proti sobě. Celé aranžmá působí zajímavě a nevtíravě i přes to, že jsou svíčky každá jiná.
3. Uklidňující vzdušné aranžmá se zrodilo z bílých svíček vložených do nepřezdobených skleněných a stříbrných svícnů různých tvarů. Sváteční atmosféru dotvořil bílý brambořík v dominantní kamenné nádobě a jednoduché foukané ozdoby z matného skla.
4. Vedle svícnů můžete sáhnout po jakýchkoli jiných nádobách a vytvořit pro svíčku vlastní aranžmá. Jakou barvu svíčky použít? Bílá ladí se vším a je to vděčná klasika. Červená je symbolem Vánoc.
Hodí se i jiné, pokud ve stejném tónu máte ostatní doplňky stolu nebo vánoční stromek.
5. Vypadá to jako improvizace a přitom se jedná o promyšlenou dekoraci s vtipem a nápadem … Tři skleničky jako základ jednoduchého aranžmá se hodí na každý vánoční stůl.
Sváteční atmosféru podtrhnou zlaté vánoční ozdoby a jemnost dodají pastelové barvy svíček ve tvaru válců.
Tvořte, vyrábějte, vymýšlejte
Na doma vyrobené svícny využijete většinou přírodní materiály. Poohlédněte se po šiškách, jehličnatých větvičkách, šípcích a jiných červených plodech. Nebo zkuste pomeranče, jablka, kupte si celou skořicovou kůru.
6. Tyto svícny vyrábějte těsně před úpravou štědrovečerního stolu. Budou svěží a ještě příjemně provoní místnost. Otvor na čajovou svíčku vykrojte do jablka ostrým špičatým nožíkem, kterým si můžete pomoci i k zapíchnutí hřebíčku do pomeranče.
7. Skořice je dalším adeptem na voňavý svícen v přírodním stylu. Skořicový kabátek na svíčce stačí dozdobit kouskem krajky a badyánovým kvítkem.
8. Chaos? Ne… štědrovečerní stůl prostřený v přírodním stylu. Vedle jehličí využijete i kousek dřevěného prkna, nařezaná kolečka břízy a šišky. Svíčky vyberte bílé kulaté i ve tvaru válce a doplňte je čajovými.
9. Živé červené růže v čerstvém jehličí s červenou svíčkou ozdobí stůl prostřený v každém stylu. Na aranžmá použijte floristickou hmotu, aby vydrželo dlouho čerstvé.
Výběr svíček nepodceňte
* Dlouhé kónické svíčky působí svátečně, válce zase bezpečně stojí a čajové svíčky mají také své kouzlo. Ty všechny na štědrovečerní stůl patří.
* Různé andělíčky, stromečky, sněhuláky a podobné tvarované svíčky postavte jinam.
* Ani parfémované svíčky nevybírejte. Raději využijte přírodní vůně, hlavně jehličí, které je pro Vánoce tak symbolické.
* Půvabné aranžmá vytvoříte s více svíčkami, které mají odlišné rozměry. S počtem svíček to ale moc nepřehánějte. Mohou obsahovat zdraví škodlivé látky (zvlášť ty vyrobené z parafínu).
* Jestli chcete mít jistotu, že je svíčka nezávadná, sáhněte po těch ze včelího vosku. Ty ale rychleji hoří. Vyzkoušet můžete i bio svíčky. Zkuste také častěji větrat a nenechávejte svíčky hořet déle než 4 hodiny.
* Jestli se „živého“ plamínku obáváte, sáhněte po LED svíčkách. Bývají vyrobené z pravého vosku a s jednou sadou baterií svítí minimálně 200 hodin. Díky senzoru citlivému na vzduch je můžete dokonce sfouknout.
Foto: PX FUEL, Tchibo (LED svíčky)